Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

3 Сынып. Математика

1 .Тақырыбы: Мың көлеміндегі сандар

Мақсаты: Оқушыларға мың көлеміндегі сандарды санау, оқу, жазу, салыстыру туралы түсінігін пысықтау, амалдарды орындауға үйрету; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; білімділікке тәрбиелеу.

Түрі: жаңа сабақ. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,есептеу, салыстыру.

Көрнекілігі: жолақшалар, суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару. 2. Оқулықпен танысу: 3 класс «Математика» оқулығын Т.П.Кучер, Ә.С.Акрамова, Г.И.Кукарина, А.Қ. Әділбекова – авторлар құрастырып жазған. ҚР Білім және ғылым министрлігі ұсынған. Алматы қаласынан «Атамұра» баспасынан 2010 жылы шыққан. 3. Кітапта шартты белгілер бар,сендердің кітаппен тез тіл табысып, әрі дұрыс пайдалануларыңа қолайлы болсын деп жасалған.4. Осы жаңа кітап сендердің адал достарың, көмекшілерің.Сендерден кейін басқада жас өспірімдер бұл кітапты пайдаланады. «Білім еш уақытта ескірмейді» Сондықтан кітапты күтіп ұстау керектігін есіңнен шығарма.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбымен мақсатын хабарлау. Ондықтармен жүздіктермен мыңдықтармен санау. Ауызша жұмыс: Келесі сандарды оқы: 17, 602, 96, 300, 985, 1000. Бұл сандарда барлығы неше бірлік, неше ондық және неше жүздік бар. Әрбір разрядта неше бірлік бар?

ІІІ. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс: Т олықтыр:

  1. Таңда:

  1. Құрастыр:

Өздік жұмыс: ( 3 топқа бөлініп)

  1. Сандарды жаз: жиырма төрт, жетпіс үш, жүз он алты, бес жүз қырық төрт,жеті жүз сегіз. (24,73,116,544, 708)

  2. Берілген сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде көрсет:

78, 96, 234, 459, 627, 961. ( 78 = 70+8; 96 = 90+6; 234= 200+30+4; т.с.с.)

  1. Салыстыр:

29 * 92 16 см * 32см 1кг * 356г

451 * 469 293 см * 300 см 1ц * 200 кг

302 * 328 28 см * 40 дм 1т * 695 кг

ІҮ.Жаңа сабақты пысықтау: 1. түсіндіріп шығару.

№7.

Фермерде 57 сұр қоян, 30 ақ қоян және 8 қара қоян бар. Фермерде барлығы неше қоян бар? (Бұл сұраққа бірден жауап беру мүмкін бе? Жауабын табу үшін не істеу керек? Қандай амалды пайдалану керек?)

Қ ысқаша жазылуы:

Сұр қоян – 57 Шешуі: 57+30+8 = 95

Ақ қоян – 30 ? Жауабы: Фермерде барлығы 95 қоян болды.

Қара қоян - 8

№ 8.

Айнұр 75 шие терді. Олардың 23 ол жеп қойды. Содан кейін ол тағы 7 шие терді. Айнұрда барлығы неше шие болды? ( Есептен нені табу керек? Бірден жауап беру мүмкін бе? Есепті дұрыс шығару үшін не істеу керек? Есеп қандай амалмен шығады?)

Терді – 75 шие Шешуі: ( 75-23) + 7 = 52+7= 59

Жеді – 23 шие ? Жауабы: барлығы 59 шие болды.

Тағы терді – 7 шие

2. Өз беттерінше: № 9

а).Кесінділерді өлше. Ұзындығы осы кесінділердің ұзындықтарының мәндерінің қосындысына тең кесінді сыз. (1см + 6см = 7см)

ә) № 6. Бірдей қосылғыштары бар қосындыларды жазып, олардың мәнін тап:

6 +6+6 9+9 2+2+3

3+3+5+8 9+9+8 4+4+4+4+4

б) Мына қосымша тапсырмаларды орында:

1. Амалдарды орында: 450+260 380-190 320см + 670

932-675 576+284 505 мин + 189 мин

2. Таңбасын қой: 540 ... 50... 5 = 495 (-,+) 1000... 15 ... 200 = 1185 (-, +)

265...60...5 = 205 ( -,+) 400... 150...30 = 520 (-,+)

3. Бос орынға тиісті сандарды қой:

-10 . 0 576

. 81 + 45

85 10 4

Ү.Қорыту. Бүгінгі сабақтан не білдік?

Үйге тапсырма: № 5,10; 4 бет. Бағалау.

2. Тақырыбы: Теңдеу. Өрнек: Теңсіздік.

Мақсаты: Теңдеу құру, санды және әріпті өрнек құру оны оқуға үйрету; қосу мен азайту амалдарының орындалу тәртібінің ережесін қайталау; есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білуін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас. Әдісі: түсіндіру, көрсету, өзіндік.

Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1. № 5, 10. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) 2. Сандарды жылдам оқу: 425, 325, 654, 963, 852, 147, 1000, 254, 369, 635, 245 , 123, 456, 789 т.с.с.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:

  1. Балалар карточкаға 5 секунд қарап, жатқа математикалық символдарды ретімен жазып шығу керек.

+ Р ? – S

[ х - 5 )

123 +? --???

+ ) см Р :

  1. Метрмен нені өлшейміз? 1 дм неше см бар? 1 м неше дм бар? 1 м неше см бар?

ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

№ 1 жаттығу. Топтау және оқу.

Өрнек; санды өрнек; әріпті өрнек; қосынды; айырма; теңдеу; теңдік; теңсіздік.

42 +35 а+2 6+с 72 > 50

Х + 30 = 90 78 – 64 65 + 30 = 95 5 – Х = 3

№ 2. Кестелерді толтыр: «Кім жылдам?» Жылдамдыққа есептеу. (3 топпен)

Қосылғыш

54

70

Қосылғыш

20

48

Қосындының мәні

90

96

Азайғыш

400

72

Азайтқыш

28

85

Айырманың мәні

60

170

(74,20,48) (372,12, 85)

Өздігінен орындау.

№ 3 Өрнек құрып, оның мәнін табу.

  1. 600 және 350 сандарының қосындысынан 80- ді азайт; (600+350)-80 = 950-80= 870)

  2. 326 және 89 сандарының айырмасын 257-ге арттыр. (326-89)+257= 237+257= 494)

№ 4. Берілген өрнектердің мәнін тап:

а+ 29, мұндағы с = 78,109,352;

( 78 + 29= 107 109 + 29 = 138 352 + 29 = 381)

320 – а, а = 30,160, 278

( 320 – 30 = 290 320 – 160 = 160 320 – 278 = 42)

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару:

№ 7. (қысқаша шарты)

Б алаларға журнал – 24 Шешуі: 64- (24+32) = 64 - 56 = 8

Ү лкендерге журнал – 32 Жауабы: газет журналдардан 8-і артық.

Г азет – 64, қанша артық

№ 8. (қысқаша шарты)

?

Шешуі: (20+46)-64= 66-64= 2

?

64

Жауабы: 2-ші сөреде 1-шіге сөреге қарағанда

46

20

2 оқулық артық.

ҮІ. Бекіту. Қосымша материал.

1 Салыстыру:

5 онд 2 бір*3 онд 5 бірл 4 онд 8 бірл * 48 бірл.

5 онд 7 бір * 6 онд 0 бірл 69 бірл * 6 онд 8 бірл.

2.50+20 * 70, 50+20 * 70-20, 70 * 50

40+ 10 * 50, 40+10 * 90-50 , 50 * 50

Шығармашылық тапсырма. № 9 кесінділер сызу.

Ү. Үйге тапсырма: № 6. 5- бет. Бағалау

3. Тақырыбы: Есептер шығару.

Мақсаты: Есеп шығару ретін қайталау, қосындыны және қалдықты табуға, санды азайту (арттыру), қосылғышты (азайғышты, азайтқышты) табуға арналған есептер шығаруды үйрету; есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту; математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру .

Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.

Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару . ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 6. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)

ІІІ. Ауызша есептеу. 1. «Тізбекті жалға»

-12

?

+ 17 ?

+ +

+ +

  • - -

2 .№ 1

Ұл – 478 ? Ш: + 478 Кері есеп: Барлығы -848 оқушы Ш: - 848

Қыз – 370 370 Ұлы - 478 478

848 Қызы - ? 370

Жауабы: мектепте барлығы 848 оқушы бар. Ж: қызы 370 оқушы

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. есеп құрастыру, кері есеп құрастыру , қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.

Ү. Қайталау: Есеп шығару.

2. Пластик- 37 құмыра ? Шешуі: 37+(37-29) = 37+8 = 45

Қыш - ?, 29 кем Жауабы: биология кабинетінде 45 қыш құмыра бар.

(кері есеп құрастыр)

3.

Барлығы – 160 кг алма, 75 кг алмұрт Шешуі: (160 + 75) – 80 = 235 – 80 = 155

Балалар үйіне – 80 кг Жауабы: мектепте 155 кг жеміс қалды.

Қалды неше кг - ? (кері есеп құрастыр)

Жұптық жұмыс: № 4 (кітаппен жұмыс)

ҮІ. Білімін тексеру. ( 3 топқа бөлініп)

5. Кестемен жұмыс:

9-ға арттыр

9

28

167

360

798

18

37

176

369

807

7-ге кеміт

17

42

360

200

601

10

35

353

193

598

6.

Қосылғыш

25

90

100

320

507

Қосылғыш

5

46

24

80

400

Қосындының мәні

30

136

124

400

907

Әр деңгейдегі қосымша жаттығулар.

  1. Теңдеулерді шешу: а + 27 = 180 220 - х = 130

а = 180-27 х = 220 - 130

а = 153 х = 70

152 + 27 = 180 220 – 70 = 130

180 = 180 130 = 130

2. Неліктен х + 8 = 5 теңдеуінің шешімі натурал сан бола алмайды? ( Белгісіз қосылғышты табу үшін, қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту керек. Қосылғыштың мәні 5 саны белгілі қосылғыш 8-ден кіші.)

Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтан не білдік? Шығармашылық жұмыс: № 8, 10

ҮІ. Үйге тапсыру: № 9, 7 бет. Бағалау

4. Тақырыбы: Геометриялық фигуралар

Мақсаты: Геометриялық фигуралар жайлы білетін білімін қайталай отырып «нүкте, сәуле, түзу, кесінді, сынық, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш, төртбұрыш, бұрыш» деген ұғымды айта, ажырата білуге үйрету; 100 көлеміндегі сандарды жылдам қосу, азайтуға дағдыландыру; салыстырып, ойын қорыта білуін дамыту.

Түрі: қайталау. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ауызша жылдам есептеу.

Көрнекілігі: геометриялық фигуралар, кестелер, екі таңбалы сандар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушының дәптер, қалам, кітап, сызғышын, қарындашын тексеру; зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 9 (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)

ІІІ. Мақсат қою кекзеңі: Тақырыбы, мақсатын хабарлау.

ІҮ. Ауызша жұмыс: 1. Математикалық диктант.

  • 36 мен 58 қосындысының мәнін тап. ( 36+58= 94)

  • 90 мен 25 айырмасының мәнін тап. (90-25 = 65)

  • Бірінші қосылғыш 23, екінші қосылғыш 57. Қосындының мәнін тап.(23+57= 80)

  • Азайғыш 74, азайтқыш 37. Айырманың мәнін тап. (74-37= 37)

  • 69 бен 13 қосындысының мәнін тап. (69+ 13= 82)

  • 60 пен 28 айырмасының мәнін тап. ( 60-28= 32)

  • 45 санын 17 арттыр (45+17= 62)

  • 54 санын 25 кеміт. ( 54-25= 29)

Ү. Қайталау:

1. 1.Геометриялық фигураларды ата:

  1. Тік төрт бұрыштардың нөмірлерін ата: №1 ,3.