Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

Iіі. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: Сабаннан панно жасау.

Панно жасау үшін қатырма қағазды қиып аламыз. Панно – шаршы пішінді. 2 – схема бойынша өрнек элементтерін (шаршылар) желімдеп, өзің ойлаған өрнек композициясын құрастыр. Панноның жақтауын жаса.

Техникалық қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Қосулы үтікті қараусыз қалдырма; Үтіктің ыстық жағын ұстама; үтіктеп болған соң (үзілісте) үтікті тігінен немесе арнайы үтік қойғышқа қой; түріне қарай матаны қажетті температурада (қыздыру шкаласына қара) қыздырып үтікте; үтіктеп болған соң үтікті өшіруді ұмытпа; үтікті үлкендердің қадағалауымен ғана пайдалан.

Сергіту сәті. Сабаннан өз ойыңнан қобдиша немесе панно құрастыр.

IV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: Сұрақтарға жауап алу. 1. Панноны қайда ілетініңді шештің бе? 2. Сабанмен жұмыс істеу барысында қандай қиындықтар болды? 3. Сабаннан бұйым жасау кезінде сурет, схема және өрнек құрастырудың рөлі қандай?

V. Қорыту. VІ. Үйге тапсырма: 143 бет оқу. Бағалау

58 Тақырыбы: Шиден жасалған бұйымдар.

Мақсаты: Қағаз тілшелеріне әшекейлер жасауды үйрету.Білімін, ой – өрісін дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Көрнекілігі: Суреттер, әр түсті қағаз кесінділері, қайшы, желім, ши. Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындық

ІІ. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Шиден жасалған бұйымдар.

IІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: 1. Шиден бұйымдар жасау тәсілін түсіндіру. – шиден не істеуге болады? (кесуге, өруге, бұрауға, әртүрлі құрастырма заттар жасайды); 2. Сурет бойынша жұмыс. 144- бет.

Шиден жасалған бұйымдар тәрізді, сопақша бұрыш пішіндер жасауға болады. Қызықты, сәндік композицияларды ойша да құрастыра аламыз. Мына картиналардан ши тоқудың мүмкіндіктерін байқайсыңдар. Мысалы, шебер шимен тоқу арқылы табиғат көрінісі мен аққудың сұлулығын көрсете білген. Сергіту сәті.

IV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: 1. Оқушыларға оқыту: 145 бет. Сұрақтарға жауап алу. 1. Мына картиналардан ши тоқудың мүмкіндіктерін байқайсыңдар. Мысалы, шебер шимен тоқу арқылы табиғат көрінісі мен аққудың сұлулығын көрсете білген. Суреттерде шеберлер ши тоқу арқылы нені бейнелегенін әңгімелеп бер.

V. Қорыту. VІ. Үйге тапсырма: 144 – 145 бет оқу. Бағалау

59. Тақырыбы: Шиден жасалған бұйымдар. Шиден ыдыс қойғыш тоқу.

Мақсаты: Оқушыларға шиден ыдыс қойғыш құрастыруды тоқуды үйрету. Ой – өрісін дамыту. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Көрнекілігі: Суреттер, ши, жіп.

Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындық

ІІ. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Шиден ыдыс қойғыш тоқу.

IІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: Қажетті материал: ши. Сен табиғи материалды дайындау тәсілін білесің. 1) Материалды жұмысқа дайындап ал. 2) Өз ыдыс құйғышыңның құрылымын таңда. Өлшемдерін біліп ал. 3) Жіпті дайындап ал. Жіп дайын бұйымнан 3 – 4 есе ұзын болуы керек. Ши түсімен үйлесуі үшін жіптің қандай түсін таңдар едің? 4) бірінші шиді үстелге жабысқақ таспамен (скоч) мықтап бакіт. Шетінен 4 см қалдырып, жіпті екі рет байлап түй (2 – сурет). Бұйымның екі жиегі түзу болып тоқылуы үшін 4 – 5 см қалдырады. Ши қалыңдығының әр түрлі болатынын есіңе сақта. Соңғы шиді екі рет түйіп, байла. 5) Ыдыс құйғышты безендір. 1. Қосымша тоқыма өруіңе болады. Жіп ұзындығы мен қалыңдығын өзің таңда. Бұйым жиегінің оң және теріс бетін тепшу тігісіне ұқсатып тоқы. Бұйымның дизайнына қарап, қатар санын өзің анықта. Ортасына әдемі өрнек салуыңа да болады (6 – сурет). 2. Ыдыс құйғыштың жиегін түзуле.

Сергіту сәті.

IV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: 1. Техникалық қауіпсіздік ережелерін қайталау. (қайшы, ине); 2. Өздік жұмыс. Шиден ыдыс қойғыш тоқу.

V. Қорыту: Бүгін сабақта нені тігіп үйрендік?

VІ. Үйге тапсырма: 145 – 147 бет оқу. Бағалау

60 Тақырыбы: «Музыканттар». Кепкен өсімдіктерден гүл шоғын құрастыру.

Мақсаты: Оқушыларға кепкен өсімдіктер туралы түсінік беру. Білімін, ой – өрісін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Көрнекілігі: Суреттер, кепкен өсімдіктер. Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындық

ІІ. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.

IІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: Құрастыру реті: 1. Ағаш саңырауқұлағын, фезалис гүлін, кепкен өсімдік сыпыртқысын, қандағаш бүрін, ермексаз, лак, пышақ дайында. 2. Саңырауқұлақты жу, құрғатып, лакты жақ. 3. Ағаш саңырауқұлағының ішін кеуле. 4.Кеуекті ермексазбен не көк шөппен толтыр. 5. Кеуекке өсімдіктің сабағы орнатылады. Оқулық бойынша жұмыс 148 – 149 бет. Сергіту сәті.

IV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: 1. Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап – тізбектей. 2. Сұрақтарға жауап алу. - Бұйым жасаудың технологиясы дегеніміз не? – Жерде жатқан жапырақтарды не үшін жинаймыз?

V. Қорыту. VІ. Үйге тапсырма: 148– 149 бет оқу. Бағалау

61. Тақырыбы: Гүл шоғын дайындау технологиясы.

Мақсаты: Гүл шоғын дайындау тәсілін түсіндіру. Білімін, ой – өрісін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Көрнекілігі: Суреттер, ермексаз, гүл шоғы. Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындық

ІІ. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Гүл шоғын дайындау технологиясы.

IІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: Гүл шоғын дайындау технологиясы. 1. Құрамақ дайындау мақсатын анықтау. 2. Материал дайындау. 3. Құрал – сайман мен жабдықтарды таңдап алу. 4.Бұйымның композициясы мен құрылымын құру. 5. Құрылымның жекелеген бөліктерін орындау: себет қатырма қағаздан жасалады. 6. Бөліктерді біріктіру: себеттің түбіндегі көк шөпке не ермексазға өсімдік орнықтыру. Себеттің құлағын оның негізіне желімдеп бекіту (құлақты сабаннан өрілген таспадан не қағаз жолағына желімдеп жапсырылған қатырма қағаздан жасауға болады).

Сурет бойынша гүл шоғын құрастыр. Сергіту сәті.

IV. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі: 1. Оқулық бойынша жұмыс

- оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап – тізбектей. 2. Сұрақтарға жауап алу

V. Қорыту. VІ. Үйге тапсырма: 150 бет оқу. Бағалау

62 Тақырыбы: Сымнан құрастыру

Мақсаты: Сымнан құрастыру. Танымдық қабілеттерін дамыту, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ . Көрнекілігі: суреттер, үлестірімдер

Әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, әңгімелеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындық ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: 1. Тақырыпты оқыту 2. Түсінгендерін айтқызу.

ІІІ. Білімдерін тексеру кезеңі: 1. Сұрақтарға жауап алу. 2.Қорытындылау

IV. Мақсатын қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау