Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

V. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

  1. Сұрақтарға жауап беру: - Құрақ өрнек деп нені айтамыз? - Жыланды қандай ретпен жасаймыз? - жыланды тіккенде қандай тігісті қолданамыз?

2. Техника қауіпсіздік ережелерін қайталау (ине).

Әрқашан инеге жіп сабақталып тұрғанын тексер.

Егер ине жоғалса, оны оңай табуға болады.

Инені үстелдің үстіне қойма және киімге түйреме.

Жұмыс аяқталған соң инені арнаулы жастықшаға шаншып қой.

  1. Өздік жұмыс. Құрақ жыланды тігу.

VI. Қорыту. VІI. Үйге тапсырма беру кезеңі: 1. Қол орамал тігу.78 – 79 бет. 2. Бағалау

33. Тақырыбы: Техникалық модельдеу.

Мақсаты: Техникалық суреттер бойынша жылжымайтын құрастырма жасауды үйрету, самокаттан велосипедке дейінгі мағлұматтар беру.

Сабақ типі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Әдісі: түсіндіру,әңгімелеу.

Көрнекілігі: Суреттер

Сабақ барысы: I. Ұйымдасу кезеңі: Сабаққа дайындық

II. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау. Жылжымайтын құрастырма. Самокаттан велосипедке дейінгі мағлұмат.

IIІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

Жылжымайтын құрастырма: Техникалық суреттер бойынша, өз беттерімен үлгі жасау. Құрастырманы жасағанда ең бастысы – суреттер бойынша үлгі жасағанда, оны сауатты оқу білу керек. Бөлшектердің орнын ауыстыруға болмайды.

  1. Өзі жүргеннен велосипедке дейінгі мағлұмат

Ежелгі заманнан адам баласы өз еңбегін жеңілдетуге ұмтылып келеді. Осы мақсатпен есек, ат, өгіз, түйенің күшін пайдаланды. Адам аяқ – қолының күшімен қозғалатын: өзі жүретін машиналар, өзі жүретін арбашалар, өзжүргектер пайда болды.

Самокат – қазіргі велосипедтің арғы «атасы».

Алғашқы велосипедті орыс жұмысшысы Артамонов 1801 жылы жасады.

ІV. Сергіту сәті

V. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

  1. Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап – тізбектей (80 – 83 бет).

  2. Қатырма қағаздан самокат моделін жаса.

  3. Көрме ұйымдастыру.

VI. Қорыту:

  1. Велосипедтің артқы доңғалағын көтеріп тұрып, тепкісін айналдыр (2).

  2. Доңғалақтың айналу жылдамдығын мұқият қадағала.

  3. Қай доңғалақ жылдам айналады? Неліктен?

  4. Айналу жылдамдығы доңғалақ диаметріне тәуелді ме?

  5. Қорытынды жаса. Достарыңмен пікір алмастыр.

VІI. Үйге тапсырма беру кезеңі: 1. 80 – 83 бет. 2. Бағалау

34. Тақырыбы: Легоқұрастырғыш бөлшектерінен ойыншықтар құрастыру.

Мақсаты: Легоқұрастырғыш бөлшектерінен ойыншықтар құрастыру. Ой – өрісін дамыту. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: Жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Әдісі: түсіндіру,әңгімелеу

Көрнекілігі: Суреттер, легоқұрастырғыш бөлшектері.

Сабақ барысы: I Ұйымдасу кезеңі: Сабаққа дайындық

II. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау. Легоқұрастырғыш

Iiі. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

  1. Легоқұрастырғыш бөлшектерінен ойыншықтар құрастыру

Біз өткен жылында мотоцикл, экскаватор, ұшақты, тікұшақты легоқұрастырғыштарының бөлшектерінен жасадық.

Сурет бойынша үш, төрт бөліктен тұратын заттарды өздерің құрай аласыңдар.

  1. Жол талғамас машина құрастырудың жолын көрсету.

Ол – мүддірмей, кез келген жерде жүре беретін автокөлік.

Жол талғамас машиналар әр түрлі болады. Олар мұз үстінде, қарда, суда, құмда, асфальтта жүре береді.

  1. Оқулық бойынша жұмыс, 84 бет.

  2. Сурет бойынша жұмыс. Пойызды құра.

ІV. Сергіту сәті