Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

IV. Сергіту сәті V. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

  1. Сұрақтарға жауап беру. - Құрақ өрнек деп нені айтамыз? Құрақты қарамас бұрын не істеп алу жөн? 2. Өздік жұмыс. Құрақ құрау

VI. Қорыту. VII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 1. 70 бет оқу. 2. Бағалау

31. Тақырыбы: «Мақсатқа жету» ұжымдық жобасы. Панно жасау.

Мақсаты: Панно жасауды үйрету, оқушы білімдерін пысықтау. Танымдық қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақ типі: қайталау сабағы. Әдісі: сұрақ-жауап

Көрнекілігі: суреттер, кесте, үлестірмелер.

Сабақ барысы: I. Ұйымдасу кезеңі: Сабаққа дайындық

II. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Панно жасау.

III. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Құрақ құрау.

IV. Білімді тексеру кезеңі: Жобалау

шарт:

Қ ұрақ құрау техникасы бойынша 9 бөліктен панно жасау.

  1. ?

    Мақсат:

    Дайын панно

Схемада сендердің жобалық жұмыстарыңның мәні көрсетілген. 1 – суретте жасалған бұйымды іске асыру үшін шарттар берілген. 3 – суретте шарт талаптарына сәйкес келетін панно суреті бейнеленген. Енді 2 – суреттегі бос орынды анықтау керек екенін түсінген шығарсыңдар (2 – сурет). 2 – суретті «Қара жәшік» деп атайды.

  1. Қорытынды жаса: 1. Жобада оның шарттары беріледі ( 1 – сурет). 2. Жұмыс нәтижесі шарт талаптарына сәйкес келуі тиіс (3 – сурет). 3.«Қара жәшіктегі» жасырылған нәрсені қойылған шарттар мен жауап (нәтиже) арқылы табу (2 – сурет). 4. Шешімді іздеудің өзі – жобалау жұмысының басты міндеті. 5. Шешім: - каркасты таңдау және жасау; - құраққа мата таңдау; - оны желімдеу. 6. Жоба жұмысын және бұйымды бағалау: бұйым ойдағыдай жасалды ма; жұмыс барысында менің ұтқан жерім; кемшілігім; біздің топтың жетістігі; жасалған бұйым туралы оқушыларға әңгімелеу, яғни алғашқы тұсаукесер. Өздік жұмыс. Құрақ құрау кезіндегі үйлесім: 1. Ортақ композиция ойлап тап. 2. 13 – 14 суреттер бойынша композиция таңда. Суретті бір парақ қағазға көшіріп ал. Өзіңе ұнаған түсті пайдалан. 3. Панно каркасы құрылымын таңдап (4 – 5 суреттер), оны жаса. 4. Құрақ үйлесімін қадағалап отырып, мата қиындыларын тақтайшаларға желімде.

Қорытындылау.

VI. Қорыту: 1. Еңбек туралы мақал – мәтелдер айтқызу. Қорытындылау.

VII. Үйге тапсырма беру кезеңі: 1. 71 – 75 бет оқу. 2. Бағалау

32. Тақырыбы: Құрақ жылан жасау

Мақсаты: Оқушыларға құрақтан жылан жасауды үйрету. Ой–өрісін дамыту. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: жаңа білімдерді меңгеру сабағы. Әдісі: түсіндіру,әңгімелеу

Көрнекілігі: Суреттер, мата, ине, жіп, қайшы, мақта, синтепон.

Сабақ барысы: I Ұйымдасу кезеңі: Сабаққа дайындық

II Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау. Құрақ жылан жасау

IIІ Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: 1. Құрақ жылан жасау

Алдыменен жыланның композициясын жасаймыз. Ол қандай бөліктерден тұратынын анықтаймыз (басы, тілі, көзі, денесі). Жылан – көлемдік пішін. Демек, жұмсақ ойыншықтар дайындау техникасын пайдаланамыз. Сөйтіп, біз екі амалды біріктіреміз: а) Құрақ жыланның пішінін құрастыру. ә) Жұмсақ ойыншықты тігу. Екі жағдай да бізге белгілі, оларды орындаймыз. Сурет бойынша жұмыс: Жыланды құрастырғанда 2 – 4 суреттегі бөлшектер қос қабатты екенін ескереміз. Тігістерді тіккенде «шет» тігісін қолдануға болады. Оқулық бойынша жұмыс 76 – 79 бет.

ІV. Сергіту сәті