Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

V. Өткен материалды бекіту.

1. № 3. Кестені толтыр:

324:4 = 81 57∙7 = 399 255:5 = 51 168:8=21 68∙9=612

2. Жұптық жұмыс. № 5. Теңдеулерді шеш.

Х : 9 = 700 – 621 х : 6 = 18 + 5

  1. Есеп шығару. № 6

Қ ұлпынай – 485 г ?, 3 есе аз Ш: ( 485 + 485 : 5) : 3 = 582 : 3 = 194

Шие - ?, 5 есе кем Ж: 194 г қант алынды.

№ 7. Ш: 950 : 5 = 190(г) Ж: 190 г торттағы кремнің массасы.

  1. № 8. Геометриялық фигурамен жұмыс. 2см 4 = 8 см3

  2. Жұптық жұмыс. № 9. Қалдықпен бөлуді орында жіне тексер.

62 : 5 = 36 : 5 = 7 (қалд. 1) 5 2 : 9 = 25 : 9 = 2 (қалд. 7) 33 : 2 = 27 : 2= 13(қалд.1)

5 7 + 1 = 35 +1 = 36 9 ∙ 2 + 7 = 18 + 7 = 25 2 ∙ 13 + 1 = 26 + 1 = 27

ҮІ. Сабақты қорыту: 1)топтық жұмыс: № 12. 2)Шығармашылық жұмыс. № 10

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 4, 11 бет. Бағалау.

153. Тақырыбы: Жоғарғы разряд бірліктері осы санға бөлінбейтін үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу.

Мақсаты: Жоғарғы разряд бірліктері осы санға бөлінбейтін үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу жайлы түсінік беру; есеп шығаруды меңгерту; ой-өрісін, зейінін дамыту, тиянақтылыққа тәрбиелеу

Көрнекілігі: сызба, кестелер, суреттер. Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, өздік және жұптық жұмыс.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4, 11. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)

ІІІ. Бастапқы білімді бекіту.

4 8 = 32 9 ∙ 2 = 18 4 ∙ 9 = 36 3 ∙ 4 = 12

32 : 8 = 4 18 : 2 = 9 36 : 9 = 4 12 : 4 = 3

32 : 4 = 8 18 : 9 = 2 36 : 4 = 9 12 : 3 = 4

ҮІ. Мақсат қою кезеңі: жоғарғы разряд бірліктері осы санға бөлінбейтін үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу.

Ү. Өткен материалды бекіту: 1. Жұптық жұмыс. № 1. Амалдарды орында.

68 ∙ 5 = 340 128 : 4 = 32

39 ∙ 7 =273 255 : 5 = 51

26 ∙ 4 = 104 729 : 3 = 243

2. Есеп шығару. № 2.

А лай – 246 ? Ш: 246 + 246 ∙ 3 = 246 + 738 = 984

Қарақұйрық - ?, 3есе Ж: барлығы 984 аң.

№ 3. Ш: 637 : 7 = 91 Ж: 1 аптада 91 жануар мен өсімдіктер жоғалып кетеді.

№ 3(2).

С уматралық мүйізтұмсық – 150, 3 есе көп Ш: 150 : 3 = 50

Я валық мүйізтұмсық - ? Ж: 50 явалық мүйізтұмсық қалды.

Сергіту сәті.

Қостық біз, көбейттік біз, Қатты шаршап кеттік біз.

Кәне, тұра қалайық, Қимылдасын қол-аяқ.

Кірпікті де қағайық,терең демді алайық,

Орнымызға отырып,

3.Өздік жұмыс. № 6. Ұзындығы 10см кесінді сыз. Оның бестен бір бөлігінің ұзындығын тап.

4. № 7. Өрнектердің мәндерін тап.

864 + 36 = 900 237 ∙ 3 – 47∙ 5 = 711 – 235 = 476 700 – 264 ∙ 2 + 62 = 700 -528 + 62= 234

652 – 94 = 558 963 : 3 + 69 ∙ 4 = 361 + 276 = 637 155 : 5 ∙ 3 – 109 = 93 -109 (қақпан)

  1. Дымбілмеске көмектес. № 8. Қателерін тап және оларды түзе:

3 28 4 217 7 × 86 × 97

3 2 82 21 31 3 9

8 7 258 873

8 7

0 0

ҮІ . Сабақтың қорытындысы: 1) Шығармашылық жұмыс. № 9.

Жылдамдыққа № 10

ҮІІ. Үйге тапрсыма : № 4, 5. 270 бет. Бағалау

154. Тақырыбы: Бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу

Мақсаты: Бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу жайлы түсінік беру; есеп шығаруды меңгерту; ой-өрісін, зейінін дамыту, тиянақтылыққа тәрбиелеу

Көрнекілігі: кестелер,сызбалар. Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық . Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу

- Балалар, терезеге қараңдаршы. Далада күн сәулесі жарқырап тұр. Бізге сәулесін шашып тұр. Сәуле сендердің тұла бойларыңа тарап, жандарыңды жадыратып тұр.

- Кәне, айналамызға жылу сыйлайық, жүздеріңнен күннің көзіндей күлкі кетпесін.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4, 5. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, талдау, салыстыру)

ІІІ. Тірек білімді еске түсіру.

0 ∙ 5 = 0 10 ∙ 3 = 30 100 ∙ 6 = 600

6 ∙ 10 = 60 20 ∙ 4 = 80 800 : 8 = 100

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру. № 1.

216 : 2 түріндегі бөлу

2 16 2

...

бірінші толымсыз бөлінгішті табамыз

бөліндінің мәніндегі цифрлар санын анықтаймыз

- 216 2

2 108

1

0

16

16

0

Бөлу амалын орындаймыз:

Жүздіктерді бөлеміз ...

2 жүзд. : 2 = 1 жүзд.

Ондықтарды бөлеміз ...

1 онд. : 2 = 0 онд. (қалд.1онд.) = 0 онд.( қалд. 10 бірл.)

Бірліктерді бөлеміз ...

16 бірл. : 2 = 8 бірл. = 8

Жауабы: 108

2. Бөлуді түсіндіре отырып шығару. № 2.

3. Жұптық жұмыс. № 3.Қатесін тап.

824 4 436 4 981 9

8 206 4 109 9 19

2 3 8

0 0 0

24 36 81

24 36 81

0 0 0

Ү. Өткен материалды бекіту.

1.Есеп шығару. № 4. Әр түрлі тәсілдермен шығар:

18 т – 2 машинаға

4 машинаға - ? Ш: 18т : 2 ∙ 4 = 9 ∙ 4 = 36

Ш: 4 ∙ ( 18 : 2) = 4 ∙ 9 = 36 Ж: 4 машинаға 36 т көмір тиеледі.

2. № 6. Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып, оны шығар.

Болды – 324 м және 246м Ш: (324 + 246) : 3 = 190

Жұмсалды - ? м, 3 есе кем 570 – 190 = 380

Қалды - ? м Ж: 380м қалды.

3. № 7. Ш: 2м 6 = 12м Ж: гүлзардың ұзындығы 12 м.

4. № 8.

Ұ зындығы – 6см 6 : 3 = 2(см) ені

Ені – үштен бір Р = (6 + 2) ∙ 2 = 8 ∙ 2 = 16 (см)

Р = ? S = ? S = 6 ∙ 2 = 12(см2)

ҮІ. Сабақты қорыту. 1) Шығармашылық жұмыс. № 9. 2) Жылдамдыққа. № 10.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5, 272 бет.

155. Тақырыбы: Бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу.

Мақсаты: Оқушыларды бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру; білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап,талдау. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 5. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс. (1)

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5

2) Математикалық диктант:

- 360 және 60 сандарының қосындысын ата. - 18 бен 12 сандарының көбейтіндісі неге тең?

- 500 және 25 сандарының айырмасы неге тең? - 660 және 3 сандарының бөліндісін ата.

- 80- ді 3 есе арттыр; - 900- ді 3 есе кеміт.

ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Жұптық жұмыс. № 1. Өрнектердің мәндерін тап:

428 : 4 = 107 312 : 3 = 104 872 : 8 = 109 214 : 2 = 107

318 : 3 = 106 214 : 2 = 207 216 : 2 = 108 321 : 3 = 107

642 : 6 = 107 515 : 5 = 103 981 : 9 = 109 428 : 4 = 107

  1. Өз бетінше жұмыс. № 2. Ш: 212 : 2 = 106 Ж: 106 костюм тікті.

№ 3. Ш: 981 : 9 = 109 Ж: 109 гүл түйреген бұтақ жасады.

№ 4. Амалдарды орында.

293 + 428 : 4 = 400 : 4= 100 900-(312 : 3 + 216) = 580 126 ∙ 5 – 408 : 8= 579

606-636 : 6 = 500 550 + (121 ∙ 4- 84 = 950 654 : 6 + 320 : 4 = 189

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Өрнек құр және оның мәнін тап.

(256 + 180) : 4 = 436: 4 =109 (1000 – 485) : 5 = 103

№ 6. Салыстыр.

218 : 2 ‹ 29 4 400 – 80 › 104 3

34 3 ‹ 714 : 7 221 4 › 700 + 150

  1. Қатармен. № 7. (екі оқушы тақтада, қалғаны дәптерде) Теңдеудішеш.

  2. Есеп шығару.

№ 8.

168 кг сәбіз – 4 қапқа Ш: 84 : (168 : 4) = 84 : 42 = 2

84 кг сәбіз - ? қапқа салынады. Ж: 2 қапқа салынады.

  1. Ауызша № 9.(палетка) Ж: қызыл жалауша үлкен жасыл жалаушаға қарағанда(31›18)

Ү. Сабақты қорыту: 1) Шығармашылық жұмыс. № 11. 2) Жылдамдыққа. № 12

ҮІ. Үйге : № 4, 273 бет. Бағалау.

156. Тақырыбы: Бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу.

Мақсаты: Оқушыларды бөліндінің мәнінде нөлі бар болатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру; білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап,талдау Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 5. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

а) 10 : 5 = 2 300 : 5 = 60 150 : 5 = 30 45 : 5 = 9

40 : 5 = 8 500 : 5 = 100 100 : 5 = 20

ә) 8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5

ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Жұптық жұмыс. № 1. Амалдарды орында.

216 : 2 = 108 424 : 4 =106

109 ∙ 2 = 218 824 : 4 = 206

308 ∙ 2 = 616 107 ∙ 4 = 428

  1. Өздік жұмыс. № 2. Ш: 763 : 7 = 109 Ж: бір күнде 109нан пісіреді.

№ 3. 432 : 4 = 108 Ж: қоршаудың ені 108 м

№ 4. Кесте бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

Ш: 218 : 2 ∙ 3 = 109 ∙ 3 = 327 Ж: картоп барлығы 327 кг

  1. Жұптық жұмыс. № 6. Теңдеу құр және оны шеш.

  1. (х + 80) = 240 -3 2) х : 6 = 300 – 170

  1. Санды оның бөлігі бойынша табу, кесінді сызу.

3см ∙ 3 = 9 см

№ 8.

Ені – 3 дм Ш: (18 - (3 2)) : 2 =(18- 6) : 2 = 12 : 2 = 6

Р = 18 дм Ж: гүлзардың ұзындығы 6 см

Ұзындығын тап - ?

№ 9.

І күн – 12 шелек картоп сонша ІІІ күні - ?

ІІ күні – 13 шелек Ш: 12 + 13 + (12 + 13) =25 + 25= 50

Ж: барлығы 50 шелек картоп қазды.

Ү. Сабақты қорыту: 1) Шығармашылық жұмыс. № 10. 2) Жылдамдыққа. № 11

ҮІ. Үйге : № № 5, 275 бет. Бағалау.

157. Тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбала санға жазбаша бөлу.

Мақсаты: Оқушыларды үш таңбалы санды бір таңбала санға жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру (736 : 4 түріндегі бөлу); білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу. Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, өздік, жұптық. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 5. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс. (1)

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5

2) Математикалық диктант:

- 360 және 60 сандарының қосындысын ата. - 18 бен 12 сандарының көбейтіндісі неге тең?

- 500 және 25 сандарының айырмасы неге тең? - 660 және 3 сандарының бөліндісін ата.

- 80- ді 3 есе арттыр; - 900- ді 3 есе кеміт.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

№ 1.

736 : 4

- 736 4

...

Бірінші толымсыз бөлінгішті табамыз

Бөліндінің мәніндегі цифрлар санын анықтаймыз

Бөлуді орындаймыз:

736 4

4 1

3

Жүздіктерді бөлеміз ...

7 жүзд. : 4 = 1 жүзд. (қалд.3 жүзд.) =

1 жүзд.( қалд. 30 онд.)

736 4

4 18

33

32

Ондықтарды бөлеміз ...

33 онд. : 4 = 8 онд. (қалд.1 онд.) = 8 онд. (қалд. 10 бірлік)

736 4

4 184

33

32

16

16

0

Бірліктерді бөлеміз ...

16 бірл. : 4 = 4бірл. = 4

Жауабы: 184

2. Ұжыммен. № 2. Бөлуді түсіндіре отырып, орында. № 3. Амалдарды орында:

346 : 2 = 173 554 : 2 = 277 486 : 3 = 162 528 : 3=176

912 : 2 = 456 834 : 2 = 417 738 : 3 = 246 471 : 3 = 157

3 . Есеп шығару. № 5.

М аусымда – 125 кг бал тамызда үштен біріндей

Шілдеде - ?, 50 кг артық

Ш: (125 + (125 + 50)) : 3 = (125 + 175) : 3 = 300 : 3 = 100

Ж: тамызда 100 кг бал жинады.

4. Жұптық жұмыс. № 6. Өрнектің мәнін тап.

С : 4 + 52 , мұндағы с = 772, 744, 948.

772 : 4 + 52 = 193 + 52 = 245; 744 : 4 + 52= 186 + 52= 238; 948 : 4 + 52 = 289

5. Өздік жұмыс. № 7. Салыстыр.

123 ∙ 4 › (85 + 37) ∙ 3 450 › (599 + 169) : 2

(820 – 79) : 3 ‹ 300 (139 + 28) ∙ 5 › 189 ∙ 3

Ү. Сабақты қорыту: 1) Шығармашылық жұмыс. № 9. 2) Жылдамдыққа. № 10

ҮІ. Үйге : № 4, 8. 276 -277 бет. Бағалау.

158. Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты: Оқушылардың өткен материалды қайталау, білімін бекіту; дағдыларын жетілдіру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 4, 8 . ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс. (1)

6 + 7 = 13 8 ∙ 7 = 56 14 – 7 = 7 14 : 7 = 2

9 + 7 = 16 6 ∙ 7 = 42 23 – 7 = 16 7 : 7 = 1

5 + 7 = 12 5 ∙ 7 = 35 35 - 7 = 28 21 : 7 = 3

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5

ІҮ. Өткен материалды бекіту. 1.Ұжымдық жұмыс. № 1. Өрнектердің мәнін тап.

123 ∙ 3 = 369 693 : 3 = 231 480 : 3 = 160

4 ∙ 108 = 432 120 ∙ 6 = 720

  1. Есеп шығару. № 2.

С арбаз – 952, ? қаншасы артық Ш: 952 : (952 : 4) = 952 : 238 = 4

Теңізшілер - ?, 4 есе кем Ж: сарбаздар 4 есе артық

№ 3.

Қ алампыр – 565 гүл ? Ш: 565 + 5 ∙ 87 = 565 + 435 = 1000

5 раушан - 87 гүлшоқ Ж: барлығы 1000 гүл қойылды.

  1. Жұптық жұмыс. № 4. Өрнектердің мәнін тап.

№ 5.

І зеңбірек – 2 реттен Ш: 348 : 2 = 174

Барлығы 348 рет ату жасаса Ж: 174 зеңбірек салют берген.

Неше зеңбірек -?

  1. Топтық жұмыс . № 6. Өрнектердің мәнін тап.

  2. № 7. «Мерген» ойынын ойнап, жылдамдыққа есептеу.

Ү. Сабақты қорыту. 1). Шығармашылық жұмыс. № 8. 2) уақытқа жылдам есептеу.

ҮІ. Үйге тапсырма: өткенді қайталау, бақылау жұмысына дайындық.

159. Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 8

Мақсаты: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау. ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа

  1. Амалдарды орында:

243 ∙ 2 = 486 930 : 3 = 310 (480: 3) + 120 ∙ 4 = 640

345∙ 3 = 1035 684 : 3 =228 860 - (98 ∙ 8) + 50 = 126

  1. Өрнек құр және оның мәнін тап:

а) 40 және 8 сандарының қосындысын 6-ға көбейту; (40 + 8) ∙ 6= 48 6 =288

ә) 46 және 8 сандарының көбейтіндісін 6-ға бөлу; 46 8 : 6 = 368 : 6 = 61(қалд. 13)

3. Есептерді шығар.

Бірдей екі пакет шырын үшін 340 тг төленді. Осындай 8 пакет шырын қанша тұрады?

Ш: 340: 2 ∙ 8 = 1360 Ж: 8 пакет шырын 1360тг тұрады.

4. Теңдеуді шеш. Х : 3 = 140 + 8

5. Қырының ұзындығы 6 сантиметрге тең текшенің көлемін есептеп тап.

V = 6 ∙ 6 ∙ 6 = 216 (см3)

  1. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

47 : 6 = 7 (қалд.5) 54 : 8 = 6 (қалд.6)

6 ∙ 7 + 5 = 42 + 5 = 47 8 ∙ 6 + 6 = 48 + 6 =54

ІІ. Нұсқа

  1. Амалдарды орында:

326 ∙ 3 = 978 639 : 3 = 213 760 – (87 ∙ 6) + 150 = 388

287 ∙ 2 = 574 219 : 3 = 73 (255 : 5) + 240 ∙ 3 = 771

  1. Өрнек құр және оның мәнін тап:

а) 87 мен 8 сандарының көбейтіндісінен 324-ті азайту; 87∙ 8 – 8 = 372

б) 459 бен 60 сандарының айырмасын 3 есе кеміту. (459 – 60) : 3 = 133

3. Есепті шығар.

Бірдей үш футболка үшін 600 тг төленеді. 800 теңгеге осындай неше футболка сатып алуға болады?

Ш: 800 : (600 : 3) = 800 : 200 = 4 Жауабы: 4 футболка сатып алуға болады.

  1. Теңдеуді шеш: х ∙ 4 = 560 + 32

  2. Қырының ұзындығы 8 сантиметрге тең текшенің көлемін есептеп тап.

V = 8∙ 8∙ 8 = 512 (см3)

  1. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

34 : 7 = 4 (қалд.6) 61 : 5 = 12(қалд. 1)

7∙ 4 + 6 = 28 + 6 = 34 5 ∙12 + 1 = 60 +1 = 61

ІҮ. Сабақты қорыту Ү. Үйге : қайталау. Бағалау.

160. Тақырыбы: Резерв.

Мақсаты: Оқушылардың «Жазбаша көбейту мен бөлу» тақырыбы бойыншаматериалды қайталау және бекіту; зейінін, жадын, тілін дамыту.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, өздік . Көрнекілігі: сызбалар, кестелер,суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.

ІІ. Білімді тиянақтау: Ауызша жұмыс.

а) 2 ∙ 3 = 6 4 ∙ 3 = 12 6 ∙ 3 = 18 8 ∙ 3 = 24 1 ∙ 3 = 3 0 ∙ 3 = 0

ІІІ. Өткен материалды бекіту: Ауызша. № 1 . Амалдар тізбегін орында

1 26 : 2 = 63 + 57 = 120 ∙ 3 = 360

1 26 = 252 – 52 = 200 ∙ 2= 400 760

№ 2. Ш: 24∙ 8 – 186 = 192- 186 = 6

№ 3.

І бөлім – 1 сағ 30мин Шешуі: 1сағ 30мин = 90 мин.

Антракт - 25 мин ? Жауабы: 90 + 25 + 45 = 160(мин) = 2 сағ 40 мин

ІІ бөлім – 45 мин

  1. Жұптық жұмыс. № 4. Тексер.

48 : 9 = 5 (қалд.3) 121 : 3 = 40 (қалд. 1)

9 ∙ 5 + 3 = 45 + 3= 48 3 ∙ 40 + 1 = 120 + 1 = 121

  1. Өздік жұмыс. № 5. Өрнектердің мәнін тап.

№ 6.теңдеулерді шеш.

  1. Үшбұрыштың бір қабырғасы 6 дм 4 см, екіншісі 3дм 9см, үшіншісі 26 см. Периметрін тап?

Р = 6 дм 4 см + 3 дм 9см + 26 см = 129 см= 1 м 2 дм 9 см

№ 8.

Ұ зындығы – 123 м Шешуі: 123 : 3 = 41 (см)ені

Ені - ?, 3 есе кем Р = (123 + 41) ∙ 2= 164 2 = 328

Р = ?

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 9 . Жылдамдыққа № 10

ҮІІ. Үйге тапсырма: Қайталау . Бағалау.

(161-170 қайталау.)