Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать
  1. Ұжыммен. № 1. Кестені толтыр:

а

344

321

324

314

333

222.

а + 2

346

323

326

316

335

224

а ∙ 2

688

642

652

628

666

444

  1. Өздік жұмыс. № 2. Амалдарды орындап, нәтижелерін ата.

121 ∙ 4 = 484 222 ∙ 4 = 888 212 ∙ 4 = 848 213 ∙3 = 639 321 ∙ 3 = 963

  1. Ауызша есептеу. № 3.

Ш: 36 : 2 = 18 Ж: 18 қобызшы. Ш: 84 : 3 = 28 Ж: 28 комзол тігілді.

  1. Жұптық жұмыс. № 4. Амалдар тізбегін орында.

30 ∙ 4 : 2 + 40 = 100 420 : 3 + 60 ∙ 5 = 1000

№ 5 . Кестені толтыр:

Бөлінгіш

26

43

41

62

83

Бөлгіш

8

7

2

4

5

Бөліндінің мәні

3

6

14

15

16

Қалдығы

2

1

13

2

3

  1. Ауызша. № 6. Әрбір өрнектің ауданын квадрат бірлік есебімен тап.

  2. № 7. Өрнектерді теріп жазып, олардың мәндерін тап.

122 ∙ 4 = 188 323 ∙ 3 – 640 = 969 – 640 = 329 900 – 242 ∙ 2 = 900 – 484 =416

ҮІ. Сабақты қорыту. Шығармашылық жұмыс. № 8. Ауызша есепте: № 9.

ҮІІ. Үйге. № 10, 234 бет. Бағалау.

129. Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 6

Мақсаты: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.

ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

9 ∙ 9 + 9 ∙ 1 = 81 + 9 = 90 80: 20 = 4 121 ∙ 2 = 242

10 ∙ 6 – 32 : 8 = 60 – 4 = 56 600 : 300 = 2 369 : 3 = 123

  1. Бос орынға тиісті санды қой:

85

101

8дм 5 см = см 4 тәул.5сағ = сағ

36

200

3м 6дм = дм 3сағ 20мин = мин

  1. Есепті шығар.

Шеберханаға 128 шеге әкелінді. Шегелерге қарағанда 39 шуруп кем, шуруптарға қарағанда 18 болт кем әкелінді. Шеберханаға барлығы неше шеге, шуруп, болт әкелінді?

Шешуі: 128 + (128 – 39) + ( 128 – 39 -18) = 128 + 89 + 71 = 217

  1. Тік төртбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары 9 см және 6 см. Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын есептеп тап.

Р = (9 + 6) ∙ 2 = 15 2 =30 (см) S = 9 ∙ 6 =54

ІІ нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

90 : 9 + 45 : 5 = 10 + 9 = 19 90 : 30 = 3 331 ∙ 3 = 993

8 ∙ 7 – 1 ∙ 4 = 56 – 4 = 52 800 : 400 = 2 684 : 2 = 382

  1. Бос орынға тиісті санды қой:

320

135

3ц 20 кг = кг 2 сағ 15 мин = мин

610

60

6 м 10 см = см 5 жыл = ай

  1. Есепті шығар.

Асүйде 350 г күріш, одан 60г артық қарақұмық, қарақұмықтан 180г артық тары қалды. Асүйде барлығы неше грамм күріш, қарақұмық және тары қалды?

Ш: 350 + (350 + 60) + (350 + 60 + 180) = 350 + 410 +590 = 1350

Жауабы: асүйде 1350г немесе 3 кг 350 г дәнді дақыл қалды.

  1. Шаршының қабырғасының ұзындығы 5 сантиметрге тең. Шаршының периметрі мен ауданын есептеп тап.

Р = 5 ∙ 4 = 20 (см) S = 5 ∙ 4 = 20(см2 )

130 . Тақырыбы: Резерв. (қайталау)

Мақсаты: ауызша көбейту және бөлу бөлімі бойынша алған білімін пысықтау, қорыту; дағдыларын бекіту, ойлау, зейінін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік. Көрнекілігі: сызбалар, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Тірек білімді өзекті ету. Ауызша жұмыс.

  • Ал енді, өрнектердің мәнін есептеп шығарыңдар.

а) 27 : 1 0 : 5 20 ∙ 0 0 ∙ 9 0 : 30

33 : 1 0 : 4 13 ∙ 1 0 ∙ 17 40 : 1

ә) 6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

ІҮ. Өткен тақырыпты пысықтау.

  1. Ұжымдық жұмыс. № 1. Кестені толтыр:

а

322

333

323

312

311

112

а + 3

325

338

326

315

314

115

а ∙ 3

966

1014

969

936

933

336

2.Өздік жұмыс. № 3. Өрнектердің мәнін тап.

40 – 9 ∙ 3 + 16 = 40 – 27 + 16 = 29 17 ∙ 4 + 72 = 68 + 72 =140 т.с.с

  1. Кесте бойынша есеп құрастыру. № 4.

Ш: 120 : (80 : 4) = 120 : 20 = 6 Ж: 6 шелек

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Теңдеулерді шеш.

  2. Есеп шығару. №6.

  1. Тік төртбұрыштың ұзындығы 9 см, ал ені одан 4 см кем. Тік төртбұрыштың ауданын тап. S = 9 4 = 36 (см)

  2. Ұз. – 8 см, еніне қарағанда 2 есе артық. Тік төртбұрыштың ауданын тап.

S = 8 ∙ (8 ∙ 2) = 8 ∙ 16 = 24(см2)

  1. Текшенің қырының ұзындығы 5 см. Оның көлемін тап.

V = 5 ∙ 5 ∙ 5 = 25 ∙ 5 = 125(см3)

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 7.

ІҮ.Үйге тапсырма : № 2. 8. 234 бет. Бағалау