Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать
  1. К 1см2 вадрат сантиметр - аудан бірлігі.

Квадрат сантиметр – қабырғасының ұзындығы 1 см

1 см-ге тең шаршының ауданы.

  1. № 2. Ауызша талдау.

а) үшеуінің ауданы 1 см2

ә) 1 › 2, 1 › 3; 2 = 3

3. Есеп шығару: № 3. Сұрақ қойып шығар

Т үске дейін – 36 адам Шешуі: (36 + 15) + 36 = 51 + 36 = 87

? Жауабы: барлығы 87 адам.

Түстен кейін ?, 15 артық

Ү. Түсінгенін тексеру:

1. Есеп шығару. № 6.

а) Шешуі: 32 : 4 ∙ 5 = 8 ∙ 5 = 40 Жауабы: 5 күнде 40 көшет сатылды.

ә) Шешуі: 100 : (18 : 9) = 100 : 2 = 50 (кг) Жауабы: 50 кг тыңайтқыш керек.

2. Өздік жұмыс: № 7. Тік төрбұрыш сыз. Тік төртбұрышта неше см2 бар ?

6 см ∙ 3 см = 18 см2

  1. Топтық жұмыс. № 8 Қалдықпен бөлудің дұрыстығын тексер:

  2. Шығармашылық жұмыс № 9. (Жауабы: әуелі Тастау шыңын, ең соңында Хантәңірі шыңын бағындырған.)

ҮІ. Бекіту. Бүгінгі сабақта не істедік? Неге үйрендік? Сабақтан қандай жаңа нәрсені білдіңдер? № 10 .

Дұрыс жауаптың нөмірін ата: (1, 2 фигуралардың ауданы = 1 см2)

Квадрат сантиметр – бұл ауданның бірлігі болады.

жалғастыр.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 5, 112 бет 2 . Бағалау

62. Тақырыбы: Тік төртбұрыштың ауданы

Мақсаты: Оқушыны тік төртбұрыштың ауданын табу жолдарымен таныстыру; талдау, салыстыру және қорытынды жасай білуге дағдыландыру; ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену, салыстыру. Көрнекілігі: кестелер, суреттер, сызбалар, тік төртбұрыш Барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5. оқу, талдау, тексеру.

ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс. 1. Кім жылдам есептейді?

2 5 = 10 1 ∙ 5 = 5 3 ∙ 5 = 15 6 ∙ 5 = 30

8 ∙ 5 = 40 0 ∙ 5 = 0 10 ∙ 5 = 50 100 ∙5 = 500

7 - 2 = 5 2 ∙ 3 = 6 5 + 3 = 8 4 ∙ 2 = 8 3 + 4 = 7 8 – 3 = 5

6 – 4 = 2 6 – 3 = 3 3 3 = 6 3 2 = 6 8 – 2 =6 8 : 4 = 2

Сергіту сәті. ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Оқулықпен жұмыс. № 1. 4 см

1см2

Тік төртбұрышта неше шаршы бар?

Неше қатар бар? Неше баған бар? 2 см Қалай тез есептеуге болады?

Тік төртбұрыштың ауданы бірдей бірлікпен алынған оның ұзындығының еніне көбейтіндісіне тең.

  1. Фронтальді жұмыс. № 2. Кесте бойынша үш есеп құрастыр және оларды шығар:

а) Шешуі: 9 см ∙ 3 см = 27 см2 Ж: ауданы 27 см 2

ә ) Шешуі: 28 см2 : 4 см = 7 см Ж: ұзындығы 7 см

б) Шешуі: 30 см2 : 10 см = 3 см Ж: ені 3 см

3. № 3. Шешуін түсіндір:

Х ∙ 4 = 28

Х = 28 : 4

Х = 7

7 ∙ 4 = 28

28 = 28

Ү. Білімдерін тексеру. 1. Жұптық жұмыс. № 4.

Шешуі: 6 ∙ 4 : 3 = 8 Жауабы: тік төртбұрыштың ұзындығы 8 см

2. Өздік жұмыс. № 6.

Шешуі: 4 м ∙ (4 – 2) = 8 м2 Жауабы: Түскиіздің ауданы 8 м2

  1. Есеп шығару. № 7.

Шешуі: 6 м ∙ 5 м : 3 = 10 м 2 30 м2 – 10 м 2 = 20 м2 Жауабы: 20 м2

  1. Топтық жұмыс. № 8

56

90

70

10

45

80

С

ы

р

м

а

қ

ҮІ . Сабақты қорыту:

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10. ( Жауабы: 16 см2 ) Толықтыр: ауданы 8 см2 тең

  2. Шаршының ауданы 9 см2 т.с.с.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 6, 9. 115 - 116 бет, бағалау.

63 . Тақырыбы: Шаршының ауданы

Мақсаты: Шаршының ауданын табу жайлы түсінік беру; көбейту мен бөлуге ауызша есептеуге дағдыландыру; салыстырып, қорытынды жасай білуге баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ауызша есептеу. Көрнекілігі: кестелер, суреттер, шаршы.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Қол ұстасып тұрыңдар, көршілеріңе күлімсіреңдер және бір – біріңе табыс тілеңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 9. ІІІ. Білімдерін тексеру. Ауызша жұмыс.

7 - 2 = 5 2 ∙ 3 = 6 5 + 3 = 8 4 ∙ 2 = 8 3 + 4 = 7 8 – 3 = 5 6 – 4 = 2 6 – 3 = 3

3 3 = 6 3 2 = 6 8 – 2 =6 8 : 4 = 2 6 : 3 = 3 4 : 2 = 2 8 – 4 = 4 5 + 2 = 7

Мақсат қою кезеңі:

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: а) Ұжымдық жұмыс. ( қорытынды жаса)

Шаршының ауданы қалай табылады?

Көбейтінді

2 ∙ 2

3 ∙ 3

4 ∙ 4

.........

а а

Қысқаша жазылуы

22

32

42

...................

а 2

Оқылуы

Екінің квадраты

Үштің квадраты

Төрттің квадраты

.......................

а –ның квадраты

1 см2

Егер шаршының қабырғасының ұзындығы а-ға тең болса, онда оның ауданы

а 2- қа тең болады.

2. № 2. Өрнек құр және оның мәнін тап.

Шешуі: 6 ∙ 6 + 4 = 36 + 4 = 40 жауабы: 40 пияз.

3. Топтық жұмыс. № 3. Мәндері өзара тең өрнектерден теңдіктер құр:

  1. ∙ 5 › 40 ∙ 7; 200 : 1 = 5 ∙ 40 50 ∙ 7 = 170 + 180

  1. Жұптық жұмыс. № 4. Теңдеулерді шеш: Ү. Білімдерін тексеру:

1. Есеп шығару. № 6.

12 л сүт – 4 ыдысқа Шешуі: 15 : (12 : 4) = 15 : 3 = 5

15 л сүт - ? Жауабы: 5 ыдыс керек.

№ 7.

2 қуыршақ – 200 тг. Шешуі:400 : (200 : 2) = 400 : 100 = 4

400тг. - ? Жауабы: 4 қызы бар.

2. Жұптық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлу дұрыс орындалған ба, тексер:

301 : 3 = 100 (қалд. 1) 320 : 100 = 3 (қалд 20)

100 ∙ 3 + 1 = 301 3 ∙ 100 + 20 = 320 т. с.с

3. шығармашылық жұмыс. № 9. (Жауабы: 1) 10 м; 2) 10 м.

ҮІ. Бекіту:

  • Сабақтан не білдіңдер?

  • Сендерге қандай тапсырма ұнады?

ҮІІ. Үйге тапсырма : № 5, 10. 117 - 118 бет. Бағалау.

64. Тақырыбы: Палетканы пайдаланып, фигураның ауданын есептеу

Мақсаты: Палетканы пайдаланып, фигураның ауданын есептеуді үйрету; дұрыс есептеп, қорытынды жасай білуге дағдыландыру; ұқыптылыққа баулу.

Көрекілігі: кестелер, суреттер, оқулық, палетка. Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, ұжымдық

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5,10, оқу, талдау. ІІІ. Білімдерін тексеру: Ауызша жұмыс.

а) 40 + 1 80 – 1 20 – 1 80 + 1; 60 + 1 70 – 1 30 – 1 50 + 1

90+ 1 50 - 1 60 – 1 70 + 1; 44 – 4 40+8 57 – 7 40 + 7

26 – 6 100-60 77 – 7 40 + 7; 56 - 50 30+40 68 – 60 50 + 2

ә) Геометриялық фигураларды ата.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: Мұғалімнің түсінік беруі.

Палетка – тең шаршыларға бөлінген мөлдір пластина( немесе қағаз). Палеткамен өлшенген аудан квадрат бірліктермен (кв.бірл.) есептеледі.

Фигураның ауданы

Фигура ішіндегі шаршылар саны

?

+

Фигура контуры өтетін шаршылар саны

2

:

Бұл – палетка

  1. Ұжымдық жұмыс. № 2. Кестеде берілген есептерге кері есептер құрастыр және шығар: Ш : 6 ∙ 5 30 Жауабы: 30 тг төледі. Кері: 30 : 5 6 Ж: 6 дана

Сергіту сәті.

ІҮ. Өткен материалды пысықтау:

  1. Есеп шығару. № 4.

Плакат – 450 Шешуі: 450 + (450 – 150) = 450 + 300 = 750

? Жауабы: барлығы 750 басылым.

Буклет ?, 150 кем

№ 5. (1)

8 қорап – 80 бор Шешуі: 80 : 8 ∙ 5 = 50

5 қорап - ? жұмсады. Жауабы: 1 айда 50 бор жұмсады.

№ (2)

8 қораппен – 40 бор Шешуі: 30 : (40 : 8) = 30 : 5 = 6

1 айда – 30 бор жұмсады. Жауабы: 6 қорап жұмсады.

Неше қорап жұмсалды?

Жұптық жұмыс. № 6. Өрнектердің мәнін тап: 24 : с, мұндағы с = 4, 6, 8, 24, 1.

24 : 4 = 6 24 : 6 = 4 24 : 8 = 3 24 :24 = 1 24 : 1 = 24

Өздік жұмыс. № 7. Неше квадрат бірлік шықты? (30 см2)

№ 9. Есептеп тап. Қай жапырақтың ауданы үлкен?

Сол жақтағы 7 см 2 ‹ оң жақтағы 12 см2

Шығармашылық жұмыс. № 10.

Ү.Бекіту: Сабақтан саған не ұнады? Қандай тапсырманы орындағанда қиналдыңдар?

ҮІ. Үйге тапсырма: № 3, 8. 120 бет. бағалау

65. Тақырыбы: 6 – ға көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 6 – ға көбейту және бөлу кестесі жайлы түсінікті қалыптастыру; есеп құрастырып шығара білуге дағдыландыру; байқағыштыққа және жадында сақтай білуге баулу. Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, түсіндіру. Көрнекілігі: суреттер, кестелер, ереже

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Балалар, мен сендермен жұмыс істегеніме қуанамын. Көршілеріңмен қол ұстасып, шағын шеңбер жасап, бір-біріңе жақсы көңіл күй сыйлаңдар, табыс тілеңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 3, 8. ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбымен мақсатын хабарлау. Біз бүгінгі сабақта 6 – ға көбейту мен бөлу кестесін қарастырамыз.

ІҮ. Білімдерін тексеру.

Ауызша есептеу. 1. Теңдік тура болатындай етіп сандарды қой.

2 ∙ = 6 2 = 18 : 2 = 2

2 ∙ = 8 2 = 10 12 : = 6

2 ∙ 8 = 2 = 14 20 : 2 =

2.Ауызша есеп шығару:

Кітап 100 теңге тұрады. 2 кітап қанша тұрады? 4 кітап қанша тұрады? 6 кітап?

Ү. Жаңа материалды түсіндіру:

1. Ұжымдық жұмыс. № 1.6 – ға көбейтулерді қарастыр. Көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсініп ал.

6 ∙ 6 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6

6 ∙ 7 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6

6 ∙ 8 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6+6

6 9 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6

6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42

6 ∙ 8 = 48

6 ∙ 9 = 54

Бұл – 6 – ға көбейту кестесі. № 2. Ауызша талдау

№ 3. Өздік жұмыс. 6 – ны көбейту кестесін аяқта.

6 ∙ 7 = 42 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 9 ∙ 6 = 54

Түсінгенін бекіту: 1

6-ға бөлу кестесі

36 : 6 = 6

42 : 6 = 7

48 : 6 = 8

54 : 6 = 9

.№ 4 Неліктен 6 –ға бөлу кестесін құрғанда 6 –ға көбейту кестесін пайдалануға болады?

36 : 6 = 6, себебі 6 ∙ 6 = 36

42 : 6 = 7, себебі 7 ∙ 6 = 42

48 : 6 = 8, себебі 8 ∙ 6 = 48

54 : 6 = 9, себебі 9 ∙ 6 = 54

  1. № 5. Ауызша. Бос орынға тиісті сандарды қой. № 6 Ауызша.

6 ∙ 3 = 18 6 ∙ 5 = 30 6 ∙ 6 = 36 6 ∙ 7= 42 6 ∙ 8 = 48 6 ∙ 9 = 54

12 : 6 = 2 24 : 6 = 4 36 : 6 = 6 42 : 6 = 7

  1. № 7 Есеп шығару.

6 кабинетке – 8 компьютерден Шешуі: 6 ∙ 8 + 2 = 48 + 2 = 50

? Жауабы: барлығы 50 компьютер

Мұғалімдер б . – 2 компьютер

  1. Өздік жұмыс. № 10. (3 тік төртбұрыш бар.)

5 ∙ 3 = 15 (см2) 2 см ∙ 3 см = 6см 2 7 см ∙ 3 см = 21 см2

  1. Жұптық жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

32 : 6 = 5(қалд.2) 33 : 6 = 5(қалд.3) 34 : 6 = 5(қалд. 4) 35 : 6 = 5(қалд 5)

6 + 2 = 32 5 6 + 3 = 33 5 6 + 4 = 34 5 6 + 5 = 35 т.с.с.

  1. Есеп шығару. № 12

8 ертегі -6 диск Шешуі: 8 6 - 19 = 29

Көрді -19 ертегі

Бәрін көріп шығу - ? күн Жауабы: тағы 29 ертегі көруі керек.

7. Шығармашылық жұмыс. № 13.

ҮІ.Бекіту. 1. Жеке оқушымен жұмыс. 2. № 14. 6 –ға көбейту және бөлу кестесін пайдаланып, нәтижесін ата.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 8, 9. 123 бет. бағалау.

66. Тақырыбы: Санның бөлігін табуға арналған есептер.

Мақсаты: Санның бөлігін табуға арналған есептер шығаруды үйрету; жылдам есептеу дағдысын қалыптастыру; ұқыптылыққа баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену. Көрнекілігі: суреттер, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 8, 9.ІІІ. Білімдерін тексеру.

6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

Мақсат қою кезеңі: Санның бөлігін табуға арналған есептер шығаруды үйрену.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: 1.№ 1.

а) Шешуі: 9 кг : 3 = 3 кг. Жауабы: компотжасауға 3 кг шие кетті.

ә) Шешуі: 120 : 4 = 30 (кітап) Жауабы: үстіңгі сөреде 30 кітап.

№ 2.

Улы жылан – 17 түрі Шешуі: (17 + 1) : 6 = 18 : 6 = 3

Тағы – 1 түрі бар

6- дан 1 бөлігі ? Жауабы: 3 түрлі улы жылан бар.

№ 3.

а) Шешуі: 8 дм : 4 = 2 дм Жауабы: 2 дм жіп кесіп алды

ә) Шешуі: 24 : 6 = 4(сағ.) Жауабы: тәулігіне 4 сағат мектепте

2. Топтық жұмыс. № 4. Өрнектердің мәндерін тап.

(780 – 296) + 138 = 484 + 138 = 622 487 + (203 – 65) = 487 + 138 = 625

850 – (326 + 174) = 850 – 500 = 350 (600 + 85) – 296 = 685 – 296 = 389

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Кестені толтыр.

Ү . Білімін тексеру:

  1. № 7. Салыстыру:

1 т – 535 кг › 450 кг 376 л › 500л – 130 л

23 ц + 160 кг ‹ 500 кг 280 м – 3 дм › 2 м 6 дм

  1. Жұптық жұмыс. № 8. Қайсысы есепті дұрыс шығарды? Тексер.

6 ∙ 3 + 2 ∙ 4 = 18 + 8 = 26 (см 2) 3 ∙ 2 + 4 ∙5 = 6 + 20 = 26(см2)

Жауабы: Ринатта пен Думан екеуі де дұрыс шығарды.

  1. Ұжыммен. № 9. Қалдықпен бөлуді орында және тексер.

43 : 6 = 7(қалд.1) 47 : 6 = 7(қалд.5) 44 : 6 = 7(қалд.2) 49 : 6 = 8(қалд.1)

7 6 + 1 = 43 7 6 + 5 = 47 7 6 + 2 = 44 8 6 + 1 = 49 т.с.с.

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10. (20 : 5 = 4 ж: төрттен бір бөлігін.)

ҮІ. Қорыту: № 11. Сөйлемді толықтыр:

  1. Жарты метр - 5 дм тең

  2. Дециметрдің бестен бір бөлігі (10 : 5 = 2) 2 сантиметрге тең.

  3. Тәуліктің үштен бір бөлігі - ( 24 : 3= 8) 8 сағатқа тең. т.с.с.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 6. 124 бет.

67. Тақырыбы: Қайталау

Мақсаты: «Көбейту және бөлу» тақырыбы бойынша білім, білік, және дағдыны жетілдіру; танымдылық қабілетін, математикалық тілін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, ауызша және жұппен жұмыс. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, үлестірмелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Балалар, сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6,

ІІІ. Алған білімін бекіту. ауызша жұмыс. мәндерін тап .

2 ∙ 6 =12 2 ∙ 9 = 18 7 ∙ 2 = 14 42 : 6 = 7

2 ∙ 7 = 14 3 ∙ 2 = 6 8 ∙ 2 = 16 48 : 6 = 8

2 ∙ 5 = 10 4 ∙ 2 = 8 1 ∙ 2 = 2 54 : 6 = 9

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: «Көбейту және бөлу» тақырыбы бойынша білім, білік, және дағдыны жетілдіру; Есептеу және қайталау кезінде өте ұқыпты болған жақсы қасиет.

Ү. Қайталау.

1. № 1. Жұптық жұмыс. Кестені толтыр.

Көбейткіш

50

6

6

60

6

Көбейткіш

6

4

3

6

9

Көбейтіндінің мәні

300

24

18

360

54

Бөлінгіш

48

42

48

30

240

Бөлгіш

6

6

8

6

6

Бөліндінің мәні

8

7

6

5

40

2. Ауызша есептеу. № 2.

Ш: 6 л ∙ 7 = 42 Жауабы: 42 л сүт бар.

Ш: 36 : 4 = 9 Жауабы: 9 орама йогут

Ш: 27 : 3 = 9 Жауабы: 1 дөңгелек ірімшіктің массасы 9 кг.

  1. Топпен жұмыс. № 4.

3ц – 260кг = 300 кг – 260 кг = 40 кг 18 кг : 3 = 6 кг

7 л ∙ 4 = 28 л 4 ц + 120 кг = 400 кг + 120 кг = 520 кг

  1. Өздік жұмыс. № 5.

Өрнектің мәндерін тап: 20 + 6 ∙ а , мұндағы а = 3, 1, 4, 5.

20 + 6 ∙ 3 = 20 + 18 = 38 20 + 6 ∙ 4 = 20 + 24 = 44

20 + 6 ∙ 1 = 20 + 6 = 26 20 + 6 ∙ 5 = 20 + 30 = 50

  1. Есеп шығару. № 6 (1) (салыстырмалы талдау жүргізу)

Мұрат д. - 32 э. және 18п. Шешуі: (39 + 13) - (32 + 18) = 52 – 50 = 2

Талғат д. – 39 э. және 13 п. Жауабы: Талғат достарымен 2 балмұздақ артық жеді.

Бәсекеде кім жеңді?

№ 6 (2).

М ұрат – 4 пәтер – 5 қабатты - 2 подъезд Шешуі: 3 ∙ 8 ∙ 3 + 4 ∙ 5 ∙ 2 = 72 + 40 = 112

? Жауабы: барлығы 112 пәтер

Талғат – 3 пәтер – 8 қабатты - 3 подъезд

  1. № 7. Дымбілмеске көмектес. Қалдықпен бөлу дұрыс орындалған ба, тексер:

61 : 6 = 10 (қалд.1) 610 : 6 = 101(қалд.4) 620 : 6 = 103(қалд.2)

10 ∙ 6 + 1 = 61 101 ∙ 6 + 4 = 610 103 ∙ 6 + 2 = 620

(4, 8 дұрыс емес)

ҮІ. Сабақты қорыту:

  1. Шығармашылық жұмыс. № 8 (Жауабы. 3 тиін баласы; 12 жаңғақтан)

  2. Жылдамдыққа есеп шығару. № 9. ҮІІ. Үйге тапсырма: № 3, 126 бет. Бағалау.

68. Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 3

Мақсаты: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау. ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

9 ∙ 4 = 36 0 : 4 = 20 9 ∙ 30 = 270 700 : 7 + 6 ∙ 5 = 130

80 ∙ 4 = 320 3 ∙ 6 = 18 6 ∙ 50 = 300 80 : 8 – 6 = 4

180 : 6 =30 150 :5 = 30 45 : 3 = 15 100 ∙ 5 – 35 = 465

  1. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

36 : 7 = 5(қалд. 1) 52 : 8 = 6 (қалд.4)

5 7 + 1 = 35 + 1 = 36 6 8 + 4 = 48 + 4 = 52

  1. Есепті шығар.

Бірдей 3 көйлекке 6 м мата жұмсалды. Осындай 5 көйлек тігу үшін неше метр мата қажет?

Шешуі: 3 ∙ 6 = 18 Жауабы: 18 м мата қажет.

  1. Теңдеуді шеш: 200 + х = 400 - 36

200 + х = 364

Х = 364 – 200

Х = 164

200 + 164 = 364

364 = 364

  1. Қабырғаларының ұзындығы 5 см және 2 см болатын тік төртбұрыштың ауданын есептеп тап.

5 см ∙ 2 см = 10 см2

ІІ нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

8 ∙ 5 = 40 70 ∙ 5 = 350 6 ∙ 20 = 120 100 ∙ 3 – 9 ∙ 4 =264

18 : 6 = 3 9 ∙ 2 = 18 7 ∙ 80 = 560 50 : 5 + 20 = 30

120 : 6 = 20 240 : 6 = 40 42 : 7 = 6 800 : 8 – 8 ∙ 8 = 36

  1. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

31 : 5 = 6 (қалд.1) 62 : 9 = 6 (қалд.6)

6 ∙ 5 + 1 = 31 6 ∙ 9 + 6 = 62

  1. Есепті шығар.

Бірдей екі пакетте 18 кг ұн бар. Осындай 7 пакетте неше килограмм ұн болады?

Шешуі: 18 : 2 ∙ 7 = 63 Жауабы. 7 пакетте 63 кг ұн бар.

  1. Теңдеуді шеш: х – 162 = 87 + 45

Х – 162 = 129

Х = 129 + 162

Х = 291

291 – 162 = 129

129 = 129

  1. Қабырғасының ұзындығы 6 сантиметрге тең шаршының ауданын тап.

6 ∙ 6 = 36 (см2) ІҮ. Үйге тапсырма: қайталау, бағалау

69. Тақырыбы: 7 – ге көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету; зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Түрі: аралас. Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. № 1. 7- ні көбейтуді қарастыр. Бұл – 7- ні көбейту кестесі

7 ∙ 6 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 7 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 8 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 9 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7

7 ∙ 6 = 42

7 ∙ 7 = 49

7 ∙ 8 = 56

7 ∙ 9 = 63

Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр.

Неліктен алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 7 – ге артық?

  1. Ауызша түсіндіру қалай құрылған. № 2.

8 ∙ 7 7 ∙ 8

9 ∙ 7 7 ∙ 9

  1. Өздік жұмыс. № 3.

7 ∙ 7 = 49

7 ∙ 8 = 56

7 ∙ 9 = 63

8 ∙ 7 = 56

9 ∙ 7 = 63

  1. 7-ні бөлу кестесін құру. Неліктен 7- ге бөлу кестесін құрғанда 7-ге көбейту кестесін пайдалануға болады. (кестемен жұмыс істеу)

  2. Жалғастырып жылдамдыққа. № 5. Бос орынға тиісті санды қой.

7 ∙ 7 = 49 63 : 7 = 9 49 : 7 = 7 8 ∙ 7 = 56 7 ∙ 9 = 63 63 : 9 = 7

Ү. Түсінгендерін тексеру: 1.Топтық жұмыс. № 6. Теңдеу құр және оларды шеш.

Х + 253 = 609 63 : х = 9

Х = 609 – 253 х = 63 : 9

Х = 356 х = 7

356 + 253 = 609 63 : 7 = 9

  1. = 609 9 = 9

2. Өздік жұмыс. № 7. Тиісті санды орнына қой:

14

7

7

∙ 7 = 2 ∙ 6 + 2 56 : = 4 ∙ 2 5 ∙ 9 + 18 = 9 ∙

  1. Есеп шығару. № 8(1)

7 тәрелкеге – 35 өрік пен 49 шие Шешуі: 49 : 7 – 35 : 7 = 7 – 5 = 2

1 т. өріктер шиелерден қанша кем? Жауабы: 2 өрік кем

№ 8 (2)

7 банка – 3 кг

? Шешуі: 7 ∙ 3 + 6 ∙ 2 = 21 + 12 = 33

6 банка – 2 кг Жауабы: 33 кг тосап.

4. Жұптық жұмыс. № 9 ауызша есептеу. (4 см2 ‹ 5 см 2 ) 5. Шығармашылық жұмыс. № 11.

ҮІ. Қорыту: № 12. 7 –ге көбейту және бөлу кестесін пайдаланып, нәтижесін ата:

7 ∙ 7 = 49 7 ∙ 4 = 28 3 ∙ 7 = 21 56 : 7 = 8 8 ∙ 7 = 56 28 : 7 = 4

7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63 14 : 7 = 2 2 ∙ 7 = 14 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 6 = 42

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 1. № 10, 129 бет 2. бағалау

70. Тақырыбы: 7-ге көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету; ұғымталдыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: талдау, іздену, ауызша, жұптық жұмыс істеу. Көнекілігі: сызбалар, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық!

Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 10. ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс.

а) Нөлді натурал санға бөлу.

65 + 40 15 : 0 37 ∙ 0

60 : 3 0 ∙ 60 90 : 3

0 : 5 85 ∙ 0 100 ∙ 0

ә) – Біздің класта 12 қыз, 15 ұл бар еді. Тағы 1 қыз, 3 ұл бала келді. Барлығы неше оқушы болды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрену; Ү. Есептер шығару.

1. Ауызша . № 1. Бос орынға тиісті санды қой:

  1. 7 = 7 8 ∙ 7 = 56 56 : 7 = 8 63 : 7 = 9 56 : 7 = 8 49 : 7 = 7

2.Өздік жұмыс. № 2, өрнектердің мәнін тап:

а) 3 ∙ 7 = 21 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 8 = 56

ә) 4 ∙ 7 = 28 28 : 7 = 4 6 ∙ 7 = 42 42 : 7 = 6

3. Жұптық жұмыс. № 3. Кестені толтыр: 4. Есеп шығару. № 5 (1)

Ш аңғы – 4 адамнан – 7 ш. командасы Шешуі: 8 ∙ 4 – 4 ∙ 7 = 32 – 28 = 4

? 32 + 28 = 60

Биатлон - 8 адамнан – 4 б. Командасы -? артық

Жауабы: барлығы 60 адам; 4 -биатлоншы артық.

№ 5 (2).

7 алтын – 3 қорап Шешуі: 9 ∙ 7 – 7 ∙ 3 = 42

? 63 + 21 = 84

9 күміс – 7 қорап, ? артық Ж: 42 күміс артық, барлығы 84 монета.

№ 6. Топтық жұмыс: Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар:

1 топ.

100 ∙ 8 : 2 = 800 : 2 = 400 Жауабы: 400 тг.

2 топ.

70 : 7 : 2 = 10 : 2 = 5 кг Ж: 1 жәшіктің массасы 5 кг.

5. Өздік жұмыс. №7. Мынадай ұзындықтармен дәптеріңе кесінділер сыз:

ҮІ. Сабақты қорыту.

1.Жұптық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

22 : 7 = 3(қалд.1) 29 : 7 = 4(қалд.1) 23 : 7 = 3(қалд.2)

3 7 + 1 = 22 4 7 + 1 = 29 3 7 + 2 = 23 т.с.с.

2. Шығармашылық жұмыс. № 9. (Жауабы: 42 тәсіл.)

3. 7- ге көбейту және бөлу кестелерін пайдаланып, нәтижесін ата.

ҮІІ. Үйге. № 4, 130 бет. Бағалау.

71 . Тақырыбы: Санды бөлігі бойынша табуға арналган есептер

Мақсаты: бөлігі бойынша санды табу есептерін шығаруға үйрету; көбейту, бөлу, қосу, азайту дағдыларын бекіту, ойлау, зейінін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік Көрнекілігі: сызбалар, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4. ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

  1. Ауызша жұмыс. Ал енді, өрнектердің мәнін есептеп шығарыңдар.

а) 27 : 1 0 : 5 20 ∙ 0 0 ∙ 9 0 : 30

33 : 1 0 : 4 13 ∙ 1 0 ∙ 17 40 : 1

ә) 6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: 1. № 1. Оқулықпен жұмыс.

Ойланған санның жетіден бір бөлігі 3-ке тең. Қандай санойланды?

3

Ойланған сан

7

х : 7 = 3

х = 3 ∙ 7

х = 21

2 1: 7 = 3

3 = 3 Жауабы: ойлаған сан 21.

  1. Есеп шығару: № 2

а) 5 дм бау кесіп алынды. Бұл баудың бестен бір бөлігі. Баудың әуелгі ұзындығы қандай?

Ш: 5 ∙ 5 = 25 Ж: бастапқы ұзындығы 25 дм.

ә ) Көпірдің үщтен бір бөлігі плиткамен жабылған, бұл 2 км құрайды. Көпірдің ұзындығы қанша?

Ш: 2 ∙ 3 = 6 Ж: көпірдің ұзындығы 6 км.

б) Саяхатшылар 8 км жол жүрді. Бұл – жолдың үштен бір бөлігі. Саяхатшылар неше километр жол жүруі керек?

Ш: 8 ∙ 3 = 24 Ж: 24 км жол жүруі керек.

Ү. Өткен тақырыпты пысықтау.

1. Жұппен. № 3. Теңдеуді шеш. 2. Топтық жұмыс: № 4. Салыстыр:

1 топ. 2 топ 3 топ

1 м › 623 см 2 ц 30 кг ‹ 300 кг 860 м › 8 м 5 дм

1 кг › 100 г 2 тәул.5 сағ. › 30 сағ. 840 кг ‹ 9 ц

  1. Ұжыммен. Есеп шығару. № 6(1).

35 сәбіз – 7 с. буды Шешуі: 35 : 7 – 4 = 5 – 4 = 1

Берді – 4 буманы Жауабы: 1 бума қалды.

Қалды -?

№ 6 (2).

3 түсті шар – 6 шар Шешуі: 3 ∙ 6 – 5 = 18 – 5 = 13

2 түстің әрқ. – 5 шар сатты Жауабы: 13 шар қалды.

Қалды -?

  1. Өздік жұмыс. № 8. Ұзындығы мен ауданын тап. Шаршы сыз.

  2. Шығармашылық жұмыс. № 9. Бөлігі бойынша санды табуға екі есеп ойла.

ҮІ. Сабақты қорыту: № 10 ауызша орында:

  1. Ойлаған санның жартысы 6-ға тең. Осы санды тап. (12)

  2. Ойлаған санның төрттен бір бөлігі 7-ге тең. Осы санды тап. (28)

  3. Ойлаған санның алтыдан бір бөлігі 8-ге тең. Осы санды тап. (48)

  4. Сандытап, оның жетіден бір бөлігі 2-ге тең. (14) т.с.с.

ІҮ.Үйге тапсырма : № 5, 7. 132 -133 бет. Бағалау

72 . Тақырыбы: Санды бірнеше есе арттыру және кеміту.

Мақсаты: оқушыларға санды бірнеше есе арттыру және кеміту туралы түсінік беру, білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, іздену. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 5, 7. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс.

а) 5 : 5 6 ∙ 1 70 :70

7 ∙ 1 8 : 0 0 : 56

200 ∙ 0 1 ∙ 0 25 : 0

0 : 65 1 ∙ 10 40 : 40

ә) 7 ∙ 7 = 49 7 ∙ 4 = 28 3 ∙ 7 = 21 56 : 7 = 8

8 ∙ 7 = 56 28 : 7 = 4 7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63

14 : 7 = 2 2 ∙ 7 = 14 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 6 = 42

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

Оқулықпен жұмыс. № 1. Ұжымдық талдау. Салыстыр. Қорытынды жаса.

Арттыру

2 –ге

2 есе

4

4 + 2

4 ∙ 2

Санды 2-ге арттыру үшін, санға 2-ні қосу керек. Санды 2 есе арттыру үшін, санды 2-ге көбейту керек.

№ 2. Салыстыр. Қорытынды жаса.

Кеміту

2 – ге

2 есе

6

6 – 2

6 : 2

Санды 2 –ге кеміту үшін, саннан 2 –ні азайту керек. Санды 2 есе кеміту үшін, санды

2 –ге бөлу керек.

  1. Жұптық жұмыс. № 3, № 4

7 –ге арттыр 7 есе арттыр 7 – ге кеміт 7 есе кеміт

6 + 7 = 13 8 7 = 56 14 – 7 = 7 14 : 7 = 2

9 + 7 = 16 6 7 = 42 23 – 7 = 16 7 : 7 = 1

5 + 7 = 12 5 7 = 35 35 - 7 = 28 21 : 7 = 3

8 + 7 = 15 3 7 = 21 7 – 7 = 0 42 : 7 = 6

7 + 7 = 14 9 7 = 63 21 – 7 = 14 35 : 7 = 5

  1. Өздік жұмыс. № 5.Кесіндіні өлше, сыз.

  2. Топтық жұмыс. Дымбілмеске көмектес. № 6. Теңсіздіктер тура ма? Тексеріп, тура теңсіздіктерді жаз.

1 топ. 2 топ. 3 топ.

15 : 5 ‹ 17 80 + 5 ‹ 80 + 15 18 ‹ 18 + 1

70 – 17 ‹ 70 – 7 15 + 12 ‹ 15 + 13 90 + 3 › 90 – 3

Ү. Өткен материалды бекіту.

  1. Есеп шығару. Ауызша есептеу. № 8.

К үркетауық - 10 кг, үштен бірі Ш: 10 3 = 30 Ж: қойдың салмағы 30 кг.

Қ ой - ?

№ 9. Ауызша. (Болаттың әр карточкасы 9 кеспекшеден тұрды.)

№ 10.

К өлденеңінен - 18 сөз Шешуі: 18 + 7 5 = 53

? Жауабы: барлығы 53 сөз.

Тігінен 7 қатар - 5 сөзден

  1. Топпен жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

1 топ. 2 топ. 3 топ.

50 : 7 = 7 (қалд.1) 51 : 7 = 7 (қалд.2) 52 : 7 = 7 (қалд.3)

53 : 7 = 7 (қалд.4) 54 : 7 = 7 (қалд.5) 55 : 7 = 7 (қалд.6)

57 : 7 = 8 (қалд.1) 58 : 7 = 8 (қалд.2) 59 : 7 = 8 (қалд.3)

60 : 7 = 8 (қалд.4) 61 : 7 = 8 (қалд.5) 62 : 7 = 8 (қалд.6)

  1. Шығармашылық жұмыс. № 12.

Жауабы: 1) Чиптің жаңғағы Дейлдіңкінен 2 есе кем болды.

  1. Дейлдің кәмпиті Чиптікінен 2 есе артық.

ҮІ.Сабақты қорыту: № 13 ауызша есептеу. ҮІІ.Үйге тапсырма: № 7. 135 бет. Бағалау

73. Тақырыбы: Бірнеше есе арттыруға берілген есептер

Мақсаты: Бірнеше есе арттыруға берілген есептер шығару; көбейту кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Түрі: аралас сабақ. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік жұмыс. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер. Сабақтың түрі: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Білімін тексеру: 1) математикалық диктант

58+1 60+9 75-70 3 ∙ 2 6 : 2 4 ∙ 5

70+1 91-1 27-20 2 ∙ 3 10 : 2 20 : 4

2). Ауызша жұмыс.Ойын « Санды тап»

5 ∙ = 5 14 : = 2

∙ 9 = 45 8 : = 2

10 : = 5 6 : = 1

ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру. Ұжымдық талдау. № 1.

Әлия жолды 2 дәптер сатып алды, ал тор көз дәптерлер

3 дәптер артық болды.

3 есе артық болды.

Әлия неше тор көз дәптер сатып алды?

2 + 3

2 ∙ 3

3 бірлікке артты. 3 есеге артты.

№ 2. Әсел – 10 ашық хат Шешуі: 10 + 10 ∙ 2 = 30

Әсет - ?, 2 есе артық ? Жауабы: барлығы 30 ашық хат.

№ 2 (2) .

М арат – 10 жұлдызша Шешуі: 10 + 10 : 2 = 30

? Жауабы: барлығы 30 жұлдызша жасады.

Саят - ? 2 есе кем

№ 3 Есептерді салыстыр:

Г азетте – 7 бет Шешуі: 7 + 8 = 15

Журналда - ?, 8 бет артық Жауабы: журналда 15 бет бар.

№ 3(2).

Г азетте – 7 бет Шешуі: 7 ∙ 8 = 56

Журналда - ?, 8 есе артық Жауабы: журналда 56 бет бар.

№ 4.

К өзеші - 6 құмыра Шешуі: 6 ∙ 4 = 24

Саптыаяқ - ?, 4 есе артық Жауабы: 24 саптыаяқ жасады.

№ 4(2)

К үрте – 4 Шешуі: 4 ∙ 3 = 12

Қалпақ -?, 3 есе артық Жауабы: барлығы 12 тоқыма.

ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Жұппен теңдеулерді құр және оларды шеш:

а) 7 ∙ х = 49 ә ) х : 6 = 10

2. Өздік жұмыс. № 6. Толықтыр:

  1. м 20 см = 520 см 95 мин = 1 сағ. 35 мин.

3 ц 52 кг = 352 кг 25 ай = 3 апта 4 күн

3. Ауызша. № 8. (шаршының ауданы 1 см2; 4 есе үлкен шаршы. 4 см2 , қабырғасының ұзындығы 2 см.)

4. Шығармашылық жұмыс. № 10. (9 : 3 = 3 (серия) Ж: көретін 3 серия қалды.)

Ү. Сабақты қорыту. № 11. Есептерді шығар.

а) 7 ∙ 2 = 14 (ұл)

ә) 2 кг 3 = 6 кг

б) 10 кг 5 = 50 кг

в) 6 : 3 = 2 (алмұрт ағашы) т.с.с.

Ү .Үйге тапсырма: № 7, 9. 136- 137 бет. Бағалау

74. Тақырыбы: Бірнеше есе кемітуге берілген есептер

Мақсаты: Бірнеше есе кемітуге берілген есептерді шығару жолдарын түсіндіру; көбейту кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7, 9.

ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

Ауызша жұмыс. 1. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру (2,3,4,5,6,7)

2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 5 = 10 2 ∙ 8 = 16

2 ∙ 3 = 6 2 ∙ 6 = 12 2 ∙ 9 = 18

2 ∙ 4 = 8 2 ∙ 7 = 14 2 ∙ 10 = 20

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

1). Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

2) № 1. Ұжымдық жұмыс.

Ыдыста 6 алма болды,

ал алмұрттардың одан

2-еуі кем

Ал алмұрттар одан

2 есе кем

Бұл алмұрттарға қарағанда 2 есе кем

Ыдыста неше алмұрт болды?

6 – 2

6 : 2

6 ∙ 2

№ 2.

Ш: 8 ∙ 3 = 24 Ж: 24 л су бар.

№ 3. 40 : 8 = 5 Жауабы: 1 бидонда 5 л сүт құйылған.

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Өрнектерден тура теңдіктер құрастыр.

9 6 = 45 + 3 3 16 - 63 : 7 = 21 : 3 8 4 = 8 + 8 + 8 + 8

Ү. Өткен материалды бекіту.

1. Есептерді салыстыр. № 6.

А қ саңырауқұлақ – 40 Шешуі: 40 – 10 = 30

Майқұлақ - ?, 10 кем Жауабы: 30 майқұлақ.

№ 6 (2).

А қ саңырауқұлақ – 40 Шешуі: 40 : 10 = 4

Майқұлақ - ?, 10 есе кем Жауабы: 4 майқұлақ.

Есептердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?

№ 7 (1).

Қ оңыр қаз – 42 Шешуі: 42 : 6 = 7

Ақ қаз - ? 6 есе кем Жауабы: 7 ақ қаз.

№ 7 (2)

Б идай – 49 Шешуі: 49 + 49 : 7 = 56

Сұлы - ?, 7 есе Жауабы: барлығы 56 дән дайындады.

  1. Ауызша есептеу.(логикалық ой - думан) №10.

а) 6 дм – 30 см = 6дм – 3дм = 3дм Жауабы: Әлияның шашы 3дм ұзын.

ә) 16 мин – 8 мин = 8 мин Жауабы: Үсен Асанды 8 мин артық қуды.

б) 10 – 5 = 5 (жұмбақ) Жауабы: Айсұлу 5 жұмбақ кем жасырды.

3. Шығармашылық жұмыс. № 11. ҮІ. Үйге тапсырма: № 4, 9. 138 бет Бағалау.

75. Тақырыбы: 8 – ге көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 8-ге көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 4, 9. ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

Ауызша жұмыс. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

1. Ұжымдық жұмыс. 8-ге көбейту және бөлу кестесін қарап ал.

8 ∙ 8 = 64

8 ∙ 9 = 72

9 ∙ 8 = 72

64 : 8 = 9

72 : 8 = 9

№ 2 . Ауызша. Бос орынға тиісті санды қой:

:

:

∙ :

8

8

8

9

8

64

8

8

93

72

8

64

2. Өздік жұмыс. № 3.

36; 24; 18; 12; 48 сандарының бір таңбалы екі санның көбейтіндісі түрінде жаз.

  1. = 6 ∙ 6 24 = 4 ∙ 6 18 = 3 ∙ 6 12 = 4 ∙ 3 48 = 6 ∙ 8

  1. а) Жұптық жұмыс: № 5. Өрнектерден тура теңсіздіктер құрастыр:

40 : 8 ‹ 8 ∙ 4 29 + 9 : 3 › 70 – 8 ∙ 8 30 : 5 › 6 : 2

ә) № 6, салыстыр:

7 ∙ 8 ‹ 60 40 : 5 ‹ 4 ∙ 3 32 : 8 = 16 : 4

Сергіту сәті. Ү. Өткен материалды пысықтау:

1. Есеп шығару. № 9

Қ ойбүлдірген – 8 Шешуі: 8 + 8 ∙ 3 = 32

? Жауабы: барлығы 32 жидек.

Шие - ? , 3 есе артық

№ 10.

Ү лкен аю – 16 стакан Шешуі: 16 + 16 : 8 = 18

? Жауабы: аюлар 18 стакан компот ішті.

Қонжық - ?, 8 есе аз

  1. Шығармашылық жұмыс. № 11.

ҮІ. Сабақты қорыту: № 12, амалдарды орында:

6 ∙ 8 = 48 8 ∙ 4 = 32 8 ∙ 8 = 64 72 : 8 = 9

8 ∙ 5 = 40 32 : 8 = 4 24 : 8 = 3 2 ∙ 8 = 16

ҮІ.Үйге тапсырма: № 4, 8. 138 бет. Бағалау

76. Тақырыбы: Көбейтуге. Бөлуге берілген есептер. Оларды салыстыру және түрлендіру

Мақсаты: мазмұны бойынша көбейтуге, бөлуге берілген қарапайым есептерді шығару, салыстыру, түрлендіру; есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, жұптық. Көрнекілігі. схема, кестелер, суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 4, 8.

ІІІ. Білімін бекіту: ауызша жұмыс.

1).

6 + 7 = 13 8 ∙ 7 = 56 14 – 7 = 7 14 : 7 = 2

9 + 7 = 16 6 ∙ 7 = 42 23 – 7 = 16 7 : 7 = 1

5 + 7 = 12 5 ∙ 7 = 35 35 - 7 = 28 21 : 7 = 3

8 + 7 = 15 3 ∙ 7 = 21 7 – 7 = 0 42 : 7 = 6

7 + 7 = 14 9 ∙ 7 = 63 21 – 7 = 14 35 : 7 = 5

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

  2. Есеп шығару. № 1 а)

Барлығы 18 кг - бірдей 3 пакетке

1 пакеттің - ? Ш: 18 : 3 = 6 Ж: 1 пакеттің массасы 6 кг.

№ 1 ә)

18 кг алма – 6 пакетке

1 пакет - ? кг Ш: 18 : 6 = 3 Ж: 1 пакет алманың массасы 3 кг.

№ 2.

1 банканың сыйымдылығы

Банкалар саны

Жалпы сыйымдылық

Бірдей

? л

4

12 л

? л

8

? л

Шешуі: 12 : 4 ∙ 8 = 24 Жауабы: 24 л шырын болады

№ 3. Кесте бойынша есептер құрастыр, оларды шығар.

Шешуі: (7 – 4 ) ∙ (21 : 7) = 3 ∙ 3 = 9 Жауабы: 9 тг төледі.

Сергіту сәті.

Ү. Жаңа сабақтан алған білімін бекіту.

1. Жұптық жұмыс. № 5, өрнектердің мәндерін тап:

356 см – 129 см = 227 см 3 ц ∙ 2 – 250 кг = 600кг - 250кг = 350 кг

5 м 80 см – 396 см = 580 см – 396 см= 184 см 6 л ∙ 9 + 46 л = 54 л + 46 л = 100 л

2. Есеп шығару. № 6. Суреттер бойынша есеп құрастыру және оларды шығару.

Көк лента 6 м – үштен бірін жұмсады. Шешуі: 6 : 3 + (5 ∙ 3 – 3) = 2 + 12 = 14

Қызыл лентаның бестен бірі - 3 м ж. Жауабы: барлығы 12 м лента қалды.

Қанша қалды - ?

№ 7.

24 м – 6 көйлек Шешуі: 36 : (24 : 6) = 36 : 4 = 9

36 м - ? көйлек тікті. Жауабы: 9 көйлек тігеді.

№ 8. Есепті екі амалмен шығатындай етіп, сұрақ қой.

Мектепке дейін – 500м Шешуі: (500 - 500 : 5) = 400(м)

10 мин. – бестен бір бөлігін өтті. Жауабы: 400 м қалды.

Қанша жол қалды - ?

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10. ( жауабы: 3 есе)

ҮІ. Сабақты қорыту: № 11. Толықтыр.

а) 10 : 5 ∙ 3 = 6 Жауабы: 6 тг төлеу керек.

ә) 3 ∙ 2 : 2 = 3 жауабы: 3 екі л банка керек. т.с.с.

Үйге тапсырма: № 4, 9. 141- 142 бет.

77. Сабақтың тақырыбы: 9 - ға көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 9 - ға көбейту және бөлу кестесін құру, кестелік жағдайларды ұғыну, логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.

Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: сызба, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4, 9. ІІІ. Пысықтау: ауызша жұмыс.

а) Әр түрлі тәсілмен оқу және «тізбек бойымен» шешу:

29 + 8 = 37 51 – 7 = 44 38 + 27 = 65 80 – 34 = 46

37 + 7 = 44 63 – 8 = 55 74 + 10 = 84 50 – 27 = 23

46 + 5 = 51 92 – 5 = 87 13 + 88 = 101 90 – 62 = 28

ә) «Кім жылдам?» - 2 мысықтың неше аяғы бар? 5 тышқанның неше құлағы бар?

7 торғайдың неше қанаты бар?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ . 1.Ұжымдық жұмыс. № 1 .

9 ∙ 9 = 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9

9 ∙ 9 = 81

81 : 9 = 9

(9 көбейту және бөлу кестелік жағдайын толық қайталау жөн. Оқушы білімін тиянақтау мақсатында.)

№ 2 Ауызша есептеу. Қай кесеге қымыз құйылған? Қаысысына шұбат құйылған?

Қымыз құйылған. Шұбат.

72 : 8 = 9 4 ∙ 2 = 8

3 ∙ 3 = 9 56 : 7 = 8

81 : 9 = 9

2. Жұптық жұмыс. № 2 Кестені толтыр:

а

6

5

4

1

0

10

а + 9

15

14

13

10

9

19

а ∙ 9

54

45

36

9

0

90

Сергіту сәті: мұғалім сандарды атайды: 10, 15, 12, 14, 11, 13, 18, 19, 8, 17.

Егер сан екіге бөлінсе – оқушылар екі рет секіреді, ал егер бөлінбесе – бір рет орнында адымдайды.

ҮІ. Өткен материалды бекіту. 1. Ұжыммен. Есеп шығару. № 5

Раушан – 30 және 40 қалампыр Шешуі: (30 + 40) – 5 ∙ 9 = 70 – 45 = 25

Сатылды – 5 гүлден -9 гүлшоғы Жауабы: 25 гүл қалды.

Қалды - ?

№ 6.

Көктікен – 36 гүл – 9г. гүлшоқ. Шешуі: 36 : 9 ∙ 7 = 4 ∙ 7 = 28

Түймедақ - ? гүл - 7 г. гүлшоқ Жауабы: 28 түймедақ гүлі болды.

№ 7.

Түске дейін – 9 гүл – жетіден бірі. Шешуі: 9 ∙ 7 = 63

Барлығы -? Жауабы: барлығы 63 гүл болған.

2. Топтық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

  1. топ. (1 – 2 баған), 2 топ (3 – 4 баған), 3 топ (5 – 6 бағанды орындайды.)

3. Өздік жұмыс. № 9.

Тік төртбұрыштың ені 4 см, ал периметрі 18см болса, оның ұзындығын тап. Осы тік төртбұрышты сыз және ауданын тап.

а = 4 см в = 18 – 4 ∙ 2 = 10 (см)

Р = 18 см S = 4 ∙ 10 = 40 (см2)

в = ?

S = ?

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10. Есепті кестенің көмегімен шығарған қолайлы.

Бірінші натурал сан

1

2

3

4

5

6

Екінші натурал сан

12

11

10

9

8

7

Көбейтіндінің мәні

12

22

30

36

40

42

ҮІІ. Бекіту: бүгінгі сабақта не істедік, неге үйрендік? № 11. Ауызша амалдарды орында.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 4 143 бет. бағалау.

78 . Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты: оқушыларды көбейту мен бөлудің кестелік жағдайлары туралы білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 4. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс. (1)

6 + 7 = 13 8 ∙ 7 = 56 14 – 7 = 7 14 : 7 = 2

9 + 7 = 16 6 ∙ 7 = 42 23 – 7 = 16 7 : 7 = 1

5 + 7 = 12 5 ∙ 7 = 35 35 - 7 = 28 21 : 7 = 3

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5

(2)

а) 6 дм – 30 см = 6дм – 3дм = 3дм Жауабы: Әлияның шашы 3дм ұзын.

ә) 16 мин – 8 мин = 8 мин Жауабы: Үсен Асанды 8 мин артық қуды.

б) 10 – 5 = 5 (жұмбақ) Жауабы: Айсұлу 5 жұмбақ кем жасырды.

ІҮ. Өткен материалды бекіту.Өз бетінше жұмыс. № 1. Өрнектерді құрып, мәндерін тап:

5 ∙ 8 = 40 7 ∙ 8 = 56

27 : 3 =9 27 : 9 = 3

9 ∙ 4 = 36 8 ∙ 7 = 5

2.Жұптық жұмыс. № 2. (9 есе арттыр; 9 есе кеміт) 3. Қатармен шығару.

1 қатар. а + 216 = 384 ; 2 қатар. 400 – х = 65; 3 қатар. 248 + х = 448

4. Есеп шығару. Ұжымдық жұмыс. № 5.

18 ара – 2 –ден қонды. Шешуі: 27 : (18 : 2) = 27 : 9 = 3

27 көбелек сонша гүлге қ. - ? қонды Жауабы: әр гүлге 3 көбелектен қонды.

№ 6.

  1. қ атар – 9 бақбақтан Шешуі: 3 ∙ 9 + 36 = 27 + 36 = 63

? Жауабы: барлығы 63 бақбақ болған

қалды – 36 бақбақ

7.

І – 12 бақа Шешуі: 12 + 8 ∙ 3 + ( 8 ∙ 3 +27) = 87

І І – 8 бақадан 3 топ ? жауабы: басында 87 бақа болған.

4. Топтық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

1 топ (1 – 2 баған); 2топ (3 – 4 баған); 3 топ (5 – 6 баған)

  1. Шығармашылық жұмыс: № 9. (Жауабы: астраларды өзгесінен көбірек отырғызған)

Ү. Сабақты қорыту: Ауызша № 11. Нәтижесін ата. ҮІ. Үйге : қайталау. Бағалау.

79. Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 4

Мақсаты: оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.

ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

7 ∙ 3 = 21 300 – 6 ∙ 5 = 270 40 см : (4 ∙ 2) = 5 см

8 ∙ 4 = 32 280 + 5 ∙ 4 = 300 72 кг : (3 ∙ 3 = 8

  1. Салыстыр:

605 › 506 7 ∙ 7 ‹ 50

234 ‹ 300 81 : 9 ‹ 3 ∙ 6

  1. Есептерді шығар.

Оляның 12 шаш қыстырғышы бар. Түйреуіштері одан 3 есе кем. Оляның шаш қыстырғыштары түйреуіштерінен қанша артық?

Шешуі: 12 - 12 : 3 = 12 – 4 = 8 Жауабы: 8 артық.

  1. Сынық сызық әрқайсысының ұзындығы 5 сантиметрге тең үш буыннан тұрады

Сынық сызықтың ұзындығы неге тең?

(5 + 5 + 5 = 15 (см) Жауабы: ұзындығы 15 сантиметрге тең)

  1. Теңдеуді шеш: х : 7 = 54 : 6

х : 7 = 9

х = 9 ∙ 7

х = 63

63 : 7 = 9

ІІ нұсқа

  1. Өрнектердің мәндерін тап:

8 ∙ 3 = 24 120 + 7 ∙ 9 = 183 28 ц : (2 ∙ 4) = 2800 : 8 = 350 (кг)

32 : 8 = 4 100 – 28 : 7 = 96 9 дм ∙ 2 : 6 = 3 (дм)

  1. Салыстыр:

234 ‹ 324 60 ‹ 9 ∙ 7

456 › 450 3 ‹ 4 ∙ 6

  1. Есепті шығар.

Шыршаны безендіру үшін 3 шамтізбе және одан 6 есе артық ойыншық сатып алынды. Неше ойыншық артық сатып алынды?

Шешуі: 3 ∙ 6 = 18 жауабы: 18 ойыншық артық сатып алды.

  1. Өзара тең үш буыннан тұратын сынық сызықтың ұзындығы 18 см. Оның әр буыны неше сантиметр?

(18 : 3 = 6 Жауабы: әр буынның ұзындығы 6 см)

  1. Теңдеуді шеш: 6 ∙ х = 36 + 12

6 ∙ х = 48

х = 48 : 6

х = 8

6 ∙ 8 = 48

ІҮ. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады?

Ү. Үйге тапсырма: қайталау.

80. Тақырыбы: Резерв. Білімді жинақтау және жүйелеу

Мақсаты: көбейту мен бөлу кестесі туралы білімдерін есептеу кезінде және мәтіндік есептерді шығаруда қолдана білуін жетілдіру; білімін жинақтау және жүйелеу; талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену

Көрнекілігі: суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Өткенді пысықтау. 1. Ауызша жұмыс.

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

4 : 8 = 9 8 ∙ 9 = 72 9 ∙ 7 = 63 35 : 7 = 5

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙7 = 14 1 ∙ 2 = 2

2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2. Ұжыммен. № 1. Өрнектер құр, олардың мәндерін тап.

18 : 9 = 2 4 ∙ 5 = 20

18 : 3 = 6 30 : 6 = 5

18 : 18 = 1 24 : 4 = 6

3. Жұптық жұмыс. № 2. Өрнектерді жаз және олардың мәндерін тап:

а) 7 9 – 59 = 4 б) 81 : 9 + 7 ∙ 6 = 51

ә) 47 – 8 ∙ 4 =15 в) 6 ∙ 8 – 54 : 6 = 39

4. № 3, Кесте бойынша есептер құрастыру, оларды шығару:

  1. Шешуі: 42 : 6 = 7 Жауабы 7 қорап

  2. Шешуі: 40 : 5 = 8 Жауабы: 1 қораптың массасы 8 кг.

  3. Шешуі: 4 ∙ 9 = 36 Жауабы: барлығы 36 кг.

  1. Өздік жұмыс. № 5, есепте. (баған бойынша жазып есепте)

  2. Есеп шығару. № 6.

Балды кәмпит – 45 Шешуі: (45 + 54) : 9 = 99 : 9 = 11

Ирис - 54 Жауабы: 11 ваза керек.

9 кәмпиттен - ? ваза керек.

№ 7.

Бірдей 8 пакет - 24 кг картоп Шешуі: 24 : 8 ∙ 5 = 3 ∙ 5 = 15 (кг)

5 пакетте -? кг картоп 24 : 8 ∙ 3 = 3 ∙ 3 = 9 немесе 3 ∙ 3 = 9

3 пакетте ше ? Жауабы: 15 кг, 9 кг картоп.

№ 8.

Орал 8 конверт - 640 тг Шешуі: (640 : 8 + 5) ∙ 10 = 85 ∙ 10 = 850

Әлия - ?, 5 тг қымбат 10 конверт ? төледі Жауабы: Әлия 850 тг төледі.

  1. Жұптық жұмыс. № 9. Теңдеуді шеш:

  2. Топтық жұмыс: № 10. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

1 топ (1 – 2 баған) ; 2 топ (3 – 4 баған); 3 топ (5 – 6 баған)

Өздік жұмыс. № 11. Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын тап, мұндағы а = 3; 4.

Р = (8 + 3) ∙ 2 = 22 (см) S = 8 ∙ 3 = 24 (см2)

Р = (8 + 4) ∙ 2 = 24 (см) S = 8 ∙ 4 = 32 (см)

  1. Шығармашылық жұмыс. № 12.

3

5

7

9

16

8

Ү. Бекіту:

- Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

ҮІ. Үйге тапсырма: № 4, 13. 146- 147 бет. 2. бағалау.