Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

3 Амалдан тұратын жақшасы бар өрнектерде алдымен жақша ішіндегі амалдар орындалады: ретімен көбейту мен бөлу амалдары, содан соң қосу мен азайту амалдары.

2. Ауызша, қалып қойған амалдардың таңбаларын ата:

2 ∙ 2 : 2 = 1

2 : 2 + 2 = 3

2 : 2 ∙ 2 = 2

(2 + 2 + 2) : 2 = 3

(2 – 2) ∙ 2 + 2 = 2

2 : 2 ∙ 2 +2 = 5

ҮІ. Сергіту сәті.

  • Мен домалақ апельсин. Орманда күннен нәр алған.( қолдарын көтеріп керіледі)

  • Алманың да, алмұрттыңда досымыз. ( біріне- бірі бұрылып, қолдарын көтереді)

  • Біз піскен шиелерміз, шыққан күннің көзінен. ( отырып, тұрады)

Мұғалім: ал жемістер, сап түзейік бәріміз,

Қатар тұрсақ жеміс-жидек бағымыз.

(қолдарын көтеріп, екі жаққа теңселеді.)

ҮІІ .Түсінгендерін тексеру:

  1. Жұптық жұмыс: № 4. Кестені толтыр:

20 : 5 = 4 63 : 3 = 7 40 : 5 = 8

3 ∙ 8 = 24 6 ∙ 6 = 36 7 ∙ 10 = 70

  1. Өздік жұмыс: № 5. Егер в = 0; 1; 2; 5; 8; 10 болса, в ∙ 8 өрнегінің мәнін тап:

0 ∙ 8 = 0 1 ∙ 8 = 8 2 ∙ 8 = 16 5 ∙ 8 = 40 8 ∙ 8 = 64 10 ∙ 8 = 80

  1. Санамай, көзбен қарап салыстырып, бірден айт. № 6.

190 + 180 › 360 – 320 100 + 7 ‹ 8 ∙ 100

950 – 270 › 1000 – 560 300 – 36 : 6 › 280

  1. Ауызша. № 9. (3 ∙ 3 – 2 ∙ 3 = 9 – 6 = 3 жауабы: 3 пәтерге бос емес пәтерлер артық)

  2. Есеп шығару. № 10.(1)

І қ. – 64 жұмысшы Шешуі: 64 + ( 64 – 15) = 64 + 49 = 113

? Жауабы: екі құрылыста 113 жұмысшы істейді.

ІІ қ. ?, 15 адам кем

№ 10 (2).

І п. – 18 пәтер Шешуі: (18 + (18 + 9)) ∙ 2 = (18 + 27) ∙ 2 = 90

ІІІ п. ? Жауабы: 3 подъезде 90 пәтер.

ІІ п. - ?, 9 пәтер артық

  1. Өздік жұмыс. № 7. (сынық сызық сыз)

  2. Жұптық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

11 : 2 = 5 (қалд. 1) 19 : 3 = 6 (қалд. 1) 13 :2 = 6 (қалд 1) 21 : 4 = 5 (қалд. 1) т.с.с.

  1. Шығармашылық жұмыс. № 11. Теңдік тура болатындай етіп, жақшалар қой:

(7 – 5) ∙ 4 + 2 = 10 (3 ∙ 4 – 2) ∙ 2 = 20

13 + (9 : 9) - 1 = 13 40 : (4 – 2) : 2 = 10

ҮІІІ. Сабақты қорытындылау:

  • Бүгінгі сабақтан қандай қызықты нәрсені білдіңдер? Нені үйрендіңдер?

Үйге тапрсыма: № 3, 12; 93 бет. Бағалау

53. Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табудың әр түрлі тәсілдері

Мақсаты: Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табудың әр түрлі тәсілдері туралы ұғым бере отырып, оқушының дұрыс көбейту, бөлу амалын орындауға үйрету және өздігінен ойлап есеп шығарып, дұрыстығын анықтай білуге дағдыландыру; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, білімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ. Әдісі: іздену- ойлау, сұрақ-жауап, түсіндіру, дәлелдеу.

Көрнекілігі: оқулық, кестелер, сызбалар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 3, 12. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) ІІІ. Пысықтау: ауызша жұмыс.

1). 7 3= 21 7+7+7 = 21

2). 250 2 = 500 250 +250= 500 3 60 = 180 60+60+60= 180

2 24= 48 24 +24 = 48 4 7 = 28 7+7+7+7 = 28

3) Көбейту амалын орындағанда компоненттердің аталуын қалай атаймыз? Кім біледі? ( көбейгіш, көбейгіш, көбейтіндінің мәні)

ІҮ. Жаңа сабақ: Ұжымдық талдау. № 1. Тік төртбұрыштың периметрін тап:

3 см

Неліктен былай табуға болады?

1 см ( 3 см + 1 см) ∙ 2 = 4 см ∙ 2 = 8 см

Тік төртбұрыштың периметрін былайша табуға болады:

1- тәсіл: оның барлық қабырғаларының ұзындықтарын қосу арқылы;

2- тәсіл: оның тең емес қабырғаларының ұзындықтарын қосып, алынған қосындының мәнін 2-ге көбейту арқылы.

2. № 2 Шаршының периметрін тап.

1 см Бұл шаршының периметрін былай табуға бола ма? 1см ∙ 4 = 4 см

1 см

Шаршының периметрін былайша табуға болады:

1-тәсіл: оның барлық қабырғаларының ұзындықтарын қосу;

2-тәсіл: оның бір қабырғасының ұзындығын 4-ке көбейту.

3. Өзіндік жұмыс. № 3 Тік төртбұрыштың периметрін әр түрлі тәсілмен тап:

а) Р = 15 см + 3 см +15см + 3см = 36 см немесе Р = (15 + 3) ∙ 2 = 18 ∙ 2 = 36 (см)

№ 4. Шаршының периметрін алдымен қосу амалы арқылы, содан соң көбейту амалы арқылы тап. Р = 3 + 3 + 3+ 3 = 12 (см) немесе Р = 3 ∙ 4 = 12 (см)

4. Ауызша есеп шығару. № 5

а) Ш: 18 : 6 = 3 Ж: 1 тәрелке жанына 3 аспаптан қойылды.

ә) Ш: 20 ∙ 2 = 40 Ж: 40 шағым қант салынады.

Ү. Жаңа сабақты пысықтау:

1. Жұптық жұмыс. № 7 Кестелерді толтыр:

а ∙ 2, мұндағы а = 4, 6, 10, 30. 4 ∙ 2 = 8 6 ∙ 2 = 12 10 ∙ 2 = 20 30 ∙ 2 = 60

12 : а , мұндағы а = 2, 4, 3, 6. 12 : 2 = 6 12 : 4 = 3 12 : 3 = 4 12 : 6 = 2

2. Есеп шығару, № 8.(1)

3 бала- 4 текшеден Шешуі: 42 – 3 ∙ 4 = 42 – 12 = 30

42 текше Жауабы: 30 текше жұмсалды.

Қалды - ?

№ 8 (2).

І ргесіне – 12 текше Шешуі: 12 + 4 ∙ 10 + 16 = 12 + 40 + 16 = 68

4 қ . – 10 текшеден ? Жауабы: барлығы 68 текше кетті.

Төбесіне – 16 текше

  1. Өздік жұмыс. № 9 . Амалдарды орында. 5.Шығармашылық жұмыс. № 11.

Ү. Үйге тапсырма: № 6, 9,12 . Бағалау.

54. Тақырыбы: Баға, сан, кұн шамалары

Мақсаты: Баға, сан, құн шамалары жайлы түсінік беріп және оны есеп шығаруда қолдануға үйрету; талдап, қорытынды жасай білуін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, суреттер.Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап. Сабақтың типі: аралас сабақ. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы.

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1. № 6,9,12. 2. Көбейтудің компоненттерін атау. Көбейтуді немен тексереміз? Көбейткіштердің орны ауысқаннан ... ?

ІІІ. Білімді бекіту: Ауызша жұмыс. а) Ойын: «Сыңарын тап».

- Жауаптары бірдей мысалдарды ата және оларды меңзермен біріктір.

4 + 46

8 + 72

2 ∙ 7

64 + 30

22 + 58

7 +7 + 7

100 - 6

7 ∙ 2

25 + 25

- Қандай өрнек сыңарсыз қалды? Оған сыңар болатын өрнек ойлап табыңдар.

(4+46 = 25+25; 8+72 = 22+58; 2 ∙ 7 = 7 ∙ 2; 64 +30 = 100-6; 7+7 + 7 = 7 ∙ 3)

ә) – Қандай қосындыны көбейтіндімен алмастыруға болады?

3 + 3 + 3

3 + 3 + 3

4 +8

5 + 5 + 5

9 + 9

4 + 4

2 + 4 + 3

3 + 4 + 4 +4

3 + 2

6 + 6

ІҮ. Жаңа сабақ: № 1. Ұжыммен талдау. (ауызша)

Дүкенде ойыншықтар сатылады. Суреттегі ойыншықтар саны нешеу? Әр ойыншықтың бағасы қандай? а) бірдей; ( 150 тг); ә) әр түрлі екі ойыншықты ата. (250 тг, 200тг)

№ 2 , № 3, № 4 ауызша талдау.

  1. Кестені толтыр:

Бағасы

Саны

Құны

60 теңге

3 банан

180 теңге

40 теңге

5 апельсин

200 теңге

50 теңге

7 алмұрт

350 теңге

150 теңге

а шар

300 теңгеге

в теңге

5 альбом

1000 теңгеге

Ү. Сергіту сәті. ҮІ .Түсінгендерін тексеру:

  1. Есеп шығару. № 7.

Қ ара сарбаз – 143 о. Шешуі: 143 + (143 + 168) – 72 = 143 + 311 -72 = 382

Ақ сарбаз - ?, 168 артық жауабы: 382 сарбаз ойынды жалғастырды.

Шығып қалды- 72 с.о.

Нешеуі жалғастырды?

  1. Жұптық жұмыс. № 8. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

19 : 2 = 9 (қалд. 1) 21 :2 = 10( қалд. 1) 28 : 3 = 9(қалд.1) 31 : 3= 10( қалд. 1)

9 ∙ 2 +1 = 18+1= 19 10 ∙ 2 + 1 = 21 9 ∙ 3 + 1 = 28 10 ∙ 3 + 1 = 31

ҮІІ. Бүгін не білдік? Шығармашылық жұмыс. № 9. (ауданы ең үлкен көл – Балқаш, ауданы ең кішкене көл –Марқакөл) ҮІІІ .Үйге тапрсыма: № 6, 10. 97 бет. Бағалау

55. Тақырыбы: Баға, сан, құн шамалары арасындағы тәуелділік.

Мақсаты: Баға, сан, құн шамалары арасындағы тәуелділік жайлы таныстырып өту; көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдалану біліктігін тиянақтау; өз бетінше жұмыс істеуге, қорытынды жасай білуге баулу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ. Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, өздігінен жұмыс істеу. Көрнекілігі: арнайы суреттер, кестелер,схемалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6, 10. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)

ІІІ. Өткенді қорыту: 1. Компоненттер атауын атау, дұрыс оқу. ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс. Ұжымдық талдау № 1.

Жапалақ 4 шар сатып алды. 1 шардың бағасы 2 тг. Жапалақтың сатып алған шарларының құны қанша?

Ш ешуі: 2 ∙ 4 = 8 (тг) Жауабы: 8 теңге.

Заттардың құнын табу үшін, бір заттың бағасын заттардың санына көбейту керек.

2. Қонжық 3 шар үшін 6 тг төледі. Бір шардың бағасы қанша?

Шешуі: 6 : 3 = 2(тг.) Жауабы: 2 теңге.

Заттың бағасын табу үшін, олардың құнын заттардың санына бөлу керек

:

№ 3. Қоянда 3 тг. Бар. Бір шардың бағасы 2 тг. Қоян 12 тг. Неше шар сатып алады?

Ш ешуі: 12 : 2 = 6 (ш.) Жауабы: 6 шар.

Заттардың санын табу үшін, құнын бір заттың бағасына бөлу керек.

  1. Түсіндіріп шығару. а) № 4 Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шығар:

а) Ш: 90 2 = 180 (тг.) Жауабы: 180 теңге.

ә) Ш: 360 :4 = 90 (тг.) Ж: 1 бағасы 90 тг.

б) Ш: 320 : 80 = 4 (л) Ж: 4 л.

ә) Сурет бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

1) Ш: 40 + 40 = 80 (тг.) жауабы: барлығы 80 тг.

2) Ш: 60 : 3 = 20 (тг.) жауабы: 1 дәптер 20 тг.

ҮІ. Өткен материалды пысықтау: Ауызша есептеулер. № 7.

  1. 5 3 = 15 (тг.) 2) 15 : 3 = 5 (тг) 3) 15 : 5 = 3 (конверт)

  1. Жұптық жұмыс. № 8. Тура теңдік шығу үшін «+», «-» таңбасын және жақшалар қой:

(46 + 9) – 5 = 50 (39 + 8) + 53 = 100

(91 + 9) - 32 = 68 65 +( 6 – 2) = 69

  1. Өздік жұмыс. № 10. Р = (3 + 1) 2 = 8 (см) Р = 3 + 1 + 3 + 1 = 8 (см)

ҮІІ. Бүгін не білдік? 1) Шығармашылық жұмыс: № 12. (Жауабы: 180 теңге екінші құрбыға берілуі керек.) 2). № 13. Ауызша.

а) 9 : 3 = 3 (тг) ә )12 : 3 = 4(сіріңке) б) 70 4 = 280 (тг) в )300 : 3 = 100 (тг)

ҮІІІ. Үйге тапрсыма: № 6, 11. 100 бет. Бағалау

56. Тақырыбы: 5- ке көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу кестесін түсіндіру; көбейту,бөлу амалдарының компоненттерімен таныстырып,есептеу дағдысын және логикалық ойлауын дамыту; ұқыптылыққа және өздігінен жұмыс істей білуге баулу.

Сабақтың типі: жаңа түсінік беру сабағы. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Көрнекілігі: суреттер, кестелер,сызбалар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6, 11. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) ІІІ. Өткенді қорыту: Өткен сабақта біз немен таныстық? Заттың бағасын, құнын, санын табу үшін не істейміз? ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсаты мен міндетін хабарлау. Жаңа сабаққа даярлық кіріспе. Ауызша жұмыс:

а) Ойын. Жылдам есептеу. Үлестірме карточкалармен жұмыс.

1∙ 5

0 + 4

8 + 1

10+2

4 ∙ 2

5 ∙ 2

9 + 1

12 0

10 ∙ 0

0 + 5

ә) Көбейту амалының компоненттерін қайталау.

б) Кестені толтырыңдар:

Көбейгіш

2

3

4

5

6

7

8

9

Көбейткіш

2

2

2

2

2

2

2

2

Көбейтіндінің мәні

4

6

8

10

12

14

16

18

Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс. №1 Ұжымдық талдау.

5-ке көбейтулерді қарастыр, көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсініп ал.

Теңдіктің оң және сол жақтарын салыстыр.

Неге әрбір келесі жолдағы өрнектің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?

5 5 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 5 = 25

5 6 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 6 = 30

5 7 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 7 = 35

5 8 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 8 = 40

5 9 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 9 = 45

№ 2. Ауызша. 5-ке көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір.

6 ∙ 5 = 5 ∙ 6 7 ∙ 5 = 5 ∙ 7

8 ∙ 5 = 5 ∙ 8 9 ∙ 5 = 5 ∙ 9

№ 3. 5-ке көбейту кестесін аяқта. (Өздік жұмыс)

№ 4. 5-ке бөлу кестесін құрғанда неге 5-ке көбейту кестесін пайдаланады? Схеманы пайдаланып құрастыр. (10 : 5= 2 2 ∙ 5 = 10)

Ү. Өткен материалды пысықтау:

1. Ойын «Белгісіз санды ата» (6, 5, 30, 5.)

2. тақтада қатар бойынша. № 6. Өрнектер құр және мәнін тап:

5 ∙ 6 =30 10 : 5 = 2

5 ∙ 4 = 20 20 : 5 = 4

5 ∙ 3 = 15 15 : 5 = 3

5 ∙ 8 = 40 30 : 5 = 6

3. Өздік жұмыс. № 9.

4 ∙ в , мұндағы в = 1, 2, 5, 8, 9, 0. 4 ∙ 1 = 4 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 5 = 20 4 ∙ 8= 32 т.с.с.

  1. Есеп шығару. № 10 (1)

1 орындыққа – 2 шұңқыр Шешуі: (6 + 4) ∙ 2 = 20

Түске дейін – 6 орындық ? шұңқыр Жауабы: 20 шұңқыр қазды.

Түстен кейін – 4 орындық

№ 10 (2).

Ж ұлдызгүл 1қ. -10 г. – 5қатар Шешуі: 10 ∙ 5 + 42 = 50 + 42 = 92

? жауабы: барлығы 92 гүл

Күзгүлі - 42 гүл

  1. Жұптық жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

6 : 5 = 1(қалд. 1) 7 : 5 = 1(қалд.2) 8 : 5 = 1(қалд.3) 9 : 5 = 1(қалд.4)

1 ∙ 5 + 1 = 6 1 ∙ 5 + 2 = 7 1 ∙ 5 + 3 = 8 1 ∙ 5 + 4 = 9

  1. Ауызша талдау. № 12. (тік төртбұрыш пен бұрыш, дөңгелек пен қисық сызық, шаршы мен тік төртбұрыш қиылысады; Р = 1 + 1 + 1 + 1 = 4(см) немесе Р= 1∙ 4 = 4

ҮІІ. Бүгін не білдік? Шығармашылық жұмыс. № 13. Қандай сан жазу керек?

(жауабы: 0,1,2,3.), (45, 44, 43, 42, 41.), (9), (2, 3, 4, ...)

ҮІІІ .Үйге тапсырма: № 8,14. 103 бет. Бағалау

57. Тақырыбы: Санның бөлігі

Мақсаты: Оқушыларға санның бөлігі (үлесі)қалай пайда болатынын, қалай аталатынын таныстыру; өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыландыру; салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

Сабақтың типі: аралас сабақ. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8, 14. ІІІ. Өткенді қорыту: 1. Өткен сабақта біз немен таныстық? 5-ке көбейту және бөлу кестесін сұрау. 2. ауызша жұмыс.

5 ∙ 6 = 30 10 : 5 = 2

5 ∙ 4 = 20 20 : 5 = 4

5 ∙ 3 = 15 15 : 5 = 3

5 ∙ 8 = 40 30 : 5 = 6

Ү. Жаңа сабақ: Ұжымдық талдау. № 1

1. Геометриялық фигуралардың нешеге тең бөлінгенін анықтау, қандай бөлігі боялғанын табу.(балалардың бөлігі ұғымымен жұмыс істеуіне назар аудару)

№ 2, № 3. Түсіндіру, сызу, бояу. Қорытынды:

Санның жартысын (екіден бір бөлігін) табу үшін, санды екіге бөлу керек.

Санның үштен бір бөлігін табу үшін, санды үшке бөлу керек.

Санның ширегін (төрттен бір бөлігін) табу үшін, санды төртке бөлу керек.

Санның бестен бір бөлігін табу үшін, санды беске бөлу керек.

.............................................

: : : :

ҮІ. Түсінгендерін тексеру: Ауызша жұмыс. № 4, 5, 6, 7.

№ 4. Ойлаған санның жартысын 2-ге көбейткенде, 8 шықты. (8 : 2 ∙ 2 = 8) т.с.с.

№ 5. Санның төрттен бір бөлігін ата. 4 : 4 = 1 8 : 4 = 2 12 : 4 = 3 16 : 4 = 4 т.с.с.

  1. Топтық жұмыс. № 8.

Ш: 8 : 4 = 2 Жауабы: 2 сандық алтын алады.

№ 9.

Жартысы – 9 адам

Барлығы - ? Ш: 9 ∙ 2 = 18 Ж: барлығы 18 адам.

  1. Есеп шығару. № 10.

Ұ шырады – 74 ұшақ Шешуі: 74 + (74 – 9) = 74 + 65 = 139

? Жауабы: барлығы 139

Қабылдайды - ?, 9 ұшақ кем

  1. Жұптық жұмыс. № 11. Өрнекті жаз және олардың мәндерін тап:

а) (310 + 90) – 120 = 400 – 120 = 280 ә) 900 – (540 – 150) = 900 – 390 = 510

б) (180 – 90) + 70 = 90 + 70 = 160

5. қатар бойынша жылдамдыққа, теңдеу шешу. № 12.

6. Топтық жұмыс. № 13.

Ш: Р= Р1 – Р 2= (10 + 5 + 10 + 5) – (5 + 3 +5 + 3) = 30 – 16 = 14

ҮІІ .Қорыту. Бүгін не білдік?

  1. Ауызша № 17. Талдау.

18- дің жартысы - 9 тең 10 : 5 = 2

8 дің төрттен бір бөлігі - 2 тең 20 : 10 = 2

18- дің үштен бір бөлігі 6 тең 300 : 100 = 3

  1. № 9. Ойлаған анды тап. (1 + 2 ∙ 2 = 6)

  2. Фигураның қандай бөлігі боялған? (үштен бір, екіден бір, төрттен бір, алтыдан бір, сегізден бір, сегізден бір.)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 14. 106 бет. Бағалау

58. Тақырыбы: Санды өрнектер

Мақсаты: Санды өрнектерді құру және жазу, олардың мәндерін табу біліктігін қалыптастыру; көбейту мен бөлу амалдарына байланысты есеп шығаруын біліктігін жетілдіру; талдай және салыстыра білу қабілетін дамыту.

Түрі: білімін жетілдіру сабағы. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену,салыстыру.

Көрнекілігі: суреттер, сызбалар,кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару. ІІ .Үй тапсырмасын тексеру: № 14.

ІІІ .Білімін тексеру: Математикалық диктант.

  1. 20 + 30 = 50 25-15 = 10 45+15= 60

20 2 = 40 30 ∙ 3 = 90 6 ∙ 2 = 12

  1. 18- дің жартысы - 9 тең 10 : 5 = 2

8 дің төрттен бір бөлігі - 2 тең 20 : 10 = 2

18- дің үштен бір бөлігі 6 тең 300 : 100 = 3

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Ұжыммен талдау. № 1. Өрнектерді жаз және олардың мәндерін тап:

24 : 8 ∙ 7 = 3 7 = 21 70 5 – 170 = 350 – 170 = 180

450 : 9 + 18 = 5 + 18 = 23 30 : (23 -18) = 30 : 5 = 6

№ 2. Ауызша.

+

∙ +

∙ ∙

№ 3. Жұптық жұмыс. Кестені пайдаланып, құрастыр және оларды шығар:

а) Ш: 3 ∙ 4 = 12 Ж: 12 кг

ә) Ш: 40 : 5 = 8 Ж: 8 пакет

б) Ш: 24 : 6 = 4 Ж: 1 пакеттің массасы 4 кг

№ 5. Өздік жұмыс. Салыстыр:

306 = 600 – 294 210 + 84 › 300- 65

520 + 36 ‹ 610 620 – 30 › 490 + 80

ҮІ. Түсінгендерін тексеру. 1. № 6.топтық жұмыс.

Шаршының периметрі 16 см. периметрі шаршының периметріне тең болатын тік төрт бұрыш сыз. Оның ұзындығы шаршының қабырғасының ұзындығынан 2см артық болсын. ( 16 : 4 = 4(см) 4 + 2 = 6 онда, Р = 6 + 2 + 6 + 2 = 16 (см)

  1. Есеп шығару. № 7.

3 кг – 8 пакет Шешуі: 5 ∙ 6 – 3 ∙ 8 = 30 – 24 = 6 (кг)

5 кг – 6 пакет Жауабы: 6 кг ұн сатып алынды.

Қайсысы көбірек және қанша көп?

  1. Ауызша. № 8. Ш: 12 : 4 = 3 Жауабы: жылдың 3 бөлігін.

  2. Жұптық жұмыс. № 9. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

21:5=4(қалд.1) 22:5=4(қалд.2) 23:5= 4(қалд. 3) 24: 5=4(қалд.4) 26:5=5(қалд.1)

4 5 + 1 = 21 4 5 + 2 = 22 4 5 + 3 = 23 4 5 + 4 24 5 5 + 1 = 26

  1. Шығармашылық жұмыс: № 10.

ҮІІ. Бекіту: Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады? Не қиын? Не оңай?

ҮІІІ: Үйге тапсырма: № 4, 11.107- 108 бет. Бағалау

59. Тақырыбы: Әріпті өрнектер

Мақсаты: Құрылымы неғұрлым күрделі әріпті өрнектерді құрастыруды үйрету; жазу және олардың мәнін табу біліктілігін қалыптастыру; талқылау, талдау, қорытынды жасау біліктілігін дамыту.

Түрі: аралас сабақ. Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, талдау, қорыта білу. Көрнекілігі: плакат, үлестірме, суреттер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Жаңа ғана ояндық, Керілдік те созылдық.

Есінедік ақырын, тұру бізге тым қиын.

Оң жақтағы көршіге, сол жақтағы көршіге,

Сәлем бердік ал енді,бастау керек сабақты.

Алақанды соққылап, Табанменен тепкілеп, Иықты да қозғаймыз.

Содан кейін бәріне: «Қайырлы таң» дейміз біз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4, 11.

ІІІ. Білімін пысықтау: ауызша жұмыс.

1) 5 ∙ 6 =30 10 : 5 = 2

5 ∙ 4 = 20 20 : 5 = 4

5 ∙ 3 = 15 15 : 5 = 3

5 ∙ 8 = 40 30 : 5 = 6

2)

7 - 2 = 5 2 ∙ 3 = 6 5 + 3 = 8 4 ∙ 2 = 8 3 + 4 = 7 8 – 3 = 5

6 – 4 = 2 8 – 2 =6 8 : 4 = 2 6 : 3 = 3 4 : 2 = 2 8 – 4 = 4

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Ұжыммен жұмыс. № 1. Әріпті өрнектердің мәндерін тап:

40 ∙ а + 78, мұндағы а = 8; 40 ∙ 8 + 78 = 320 + 78 = 398

360 – 180 : у, мұндағы у = 2 360 – 180 : 2 = 360 – 90 = 270

45 + 50 т , мұндағы т = 3 45 + 50 ∙ 3 = 45 + 150 = 195

50 ∙ п - 150, мұндағы п = 10 50 ∙ 10 -150 = 500 – 150 = 350

7 ∙ (250 : х – 40), мұндағы х = 5 7 ∙ (250 : 5 – 40) = 7 10 = 70

  1. Жұппен жұмыс. № 2. Кестені толтыр:

24 : а – 3 , мұндағы а = 3, 4, 6, 8 24 : 3 - 3 = 8 – 3 = 5; 24 : 4 – 3 = 6 – 3 = 3 т.с.с.

  1. Өздік жұмыс. № 3. Салыстыр.

300м › 20м ∙ 10 80 ц : 10 › 500 кг

32дм ∙ 2 ‹ 7 м 30 күн ∙ 10 ‹ 1 жыл

Ү. Білімін бекіту:

1. Топпен жұмыс . № 4 .

1топ 2 топ 3 топ

35 – х = 5 ∙ 6 х – 18 = 100 : 10 24 – х = 5 ∙ 4

2. Өз бетінше жұмыс. № 5. Өрнектердің мәндерін тап және кему ретімен орналастыр.

500

90

45

18

7

Е

р

т

і

с

3. Есеп шығару. № 7

Ш: 28 – 28 : 7 = 28 – 7 = 21 Жауабы: 21 аттракционның төбесі жабық орында.

№ 8.

Түске дейін – 30 бөлшек Шешуі: (30 + 20) : 5 = 50 : 5 = 10

Түстен кейін – 20 бөлшек Жауабы: шебер 10 сағаттан жұмыс істейді.

Неше сағат - ?

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық тапсырма орындау. № 9.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 6, 10. 26 бет.

60. Тақырыбы: Көбейту мен бөлуге берілген есептер

Мақсаты: Көбейту мен бөлуге берілген есептер шығаруға үйрету; үйренген ережелерін пайдаланып теңдеулер құру және шеше білуін жетілдіру; салыстыру, қорытынды жасай білуге, өй-өрісін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: үлестірмелер, оқулық, кестелер. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, қорыту. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушы зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 10.

ІІІ. Білімдерін тексеру. 1.Көбейту және бөлу амалдарындағы компоненттерді атау.

2. 7 - 2 = 5 2 ∙ 3 = 6 5 + 3 = 8 4 ∙ 2 = 8 3 + 4 = 7 8 – 3 = 5

6 – 4 = 2 8 – 2 =6 8 : 4 = 2 6 : 3 = 3 4 : 2 = 2 8 – 4 = 4

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ.

1. Ұжыммен жұмыс. № 1

Шешуі: 6 4 : 3 = 8

Жауабы: 8 гүлшоқ жасалды

:

2.

Шешуі: 40 : 5 = 8 (кг) 8 3 = 24

Жауабы: 1 жәшікте – 8 кг жүзім , 3 жәшікте – 24 кг жүзім бар.

№ 3.Есеп құрастыр және оны шығар:

а) Ш: 60 : 4 3 = 15 ∙ 3 45 Жауабы: банан 45 тг тұрады.

ә) Ш: 240 : 8 – 240 : 10 = 30 – 24 = 6 Жауабы: 6 жәшік артық

б) Ш: 3 60 : 2 – 60 = 30 жауабы: 30 банка артық

ҮІ. Түсінгендерін тексеру. Өздік жұмыс. № 5.

С ∙ 5 , мұндағы с 2, 1, 3, 6, 8, 0, 10,100.

2 5 = 10 1 ∙ 5 = 5 3 ∙ 5 = 15 6 ∙ 5 = 30

8 ∙ 5 = 40 0 ∙ 5 = 0 10 ∙ 5 = 50 100 ∙5 = 500

  1. Топтық жұмыс. № 6. Салыстыр.

1 дм 5 см ‹ 2 дм 450 кг ‹ 5 ц

2 м 3 дм ‹25 дм 80 мин › 1 сағ 20 мин

24 дм ‹ 3 м 2 тәул. 2 сағ ‹ 50 сағ.

  1. Жұптық жұмыс. № 7.

  2. Шығармашылық жұмыс № 9 ( жауабы: анасы 18 бәліш пісірді.

ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелер, қорыту № 10.( Сөйлемді толықтыр.)

ҮІІІ .Үйге тапсырма: № 8. 111 бет. Бағалау.

61. Тақырыбы: Аудан бірлігі – квадрат сантиметр

Мақсаты: Аудан бірлігі – квадрат сантиметрмен таныстыру; есептерді шығара білу және есептеуге дағдыландыру; өздігінен жұмыс істеуге, зерделі болуға үйрету.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену.

Көрнекілігі: кестелер, суреттер, сызбалар.

Барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8 талдау, салыстыру. ІІІ. Білімдерін тексеру: Ауызша жұмыс. 4-ке, 5- ке көбейту кестесін сұрау.

ІҮ. Жаңа сабақ: 1. Үлгі бойынша түсіндіру. 1 см