Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда бөлгіш шығады.

б) Оқулықпен жұмыс. № 1, 2. Тура теңдңк болу үшін не істеу керек?

Ү лгі: 12 : = 2 12 : 2 = 6

Белгісіз бөлгішті табу үшін, бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлу керек.

Ү. Білімдерін тексеру: а) Үлгі бойынша № 3

ә) Есеп шығару. № 7 (1)

Шешуі: 66 – 30 = 36

Жауабы: 36 қорғалатын табиғи парк бар.

-

№ 7 (2)

Шешуі: 9 + (9 – 6) = 9 + 3 = 12

+ Жауабы: барлығы 12

-

б) шығармашылық жұмыс. № 8.

ҮІ. Бекіту: Сабақтан не білдіңдер? Сендерге қандай тапсырма ұнады?

ҮІІ. Үйге тапсырма : № 5, 6, 9; 34 бет. Бағалау.

18. Тақырыбы: Бөлу амалы бар теңдеулерді шешу

Мақсаты: Өзара кері амалдарды білу негізінде белгісіз бөлінгіш пен бөлгішті табуға арналған теңдеулерді шешуді үйрету; дұрыс есептеп, қорытынды жасай білуге дағдыландыру; ұқыптылыққа баулу.

Көрекілігі: кестелер, суреттер, оқулық Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, ұжымдық

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5,6, 9, оқу, талдау.

ІІІ. Білімдерін тексеру: Ауызша жұмыс.

а) 40 + 1 80 – 1 20 – 1 80 + 1; 60 + 1 70 – 1 30 – 1 50 + 1

90+ 1 50-1 60 – 1 70 + 1; 44 – 4 40+8 57 – 7 40 + 7

26 – 6 100-60 77 – 7 40 + 7; 56 - 50 30+40 68 – 60 50 + 2

ә) Геометриялық фигуралармен жұмыс. Периметр деген не ?

- Көпбұрыштың периметрін қалай табады?

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: а) Ұжымдық жұмыс. № 1. Теңдеулерді шеш:

  • Мен бір сан ойладым, оны 2-ге бөлгенде 6-ты шықты. Қандай сан ойладым?

х : 2 = 6

х = 2 6

х = 12

12 : 2 = 6 Жауабы: 12

  • Қандай амалдарды орындадық?

ә) Түсінік бере отырып № 1, 2. Шығару.

б) Өз бетінше жұмыс, № 3 Ү. Сергіту сәті. ҮІ. Білімін бекіту: Есеп шығару. № 6.

Шешуі: (320 + 260) - (280 + 270) = 580 - 550 = 30

- Жауабы: 30 кг көкөніс қалды.

+

№ 7

Шешуі: 90 – (25 +( 25 + 35)) = 90 – (25 + 60) = 90 – 85 = 5

-

Жауабы: түнде 5 арбаның жүгі түсірілді.

+

+

Өздік жұмыс. № 8 қолайлы тәсілмен периметрін тап.

Шығармашылық жұмыс. № 9

Ү.Бекіту: Сабақтан саған не ұнады?

- Қандай тапсырманы орындағанда қиналдыңдар?

ҮІ. Үйге тапсырма: № 4, 5,10, 35 бет. бағалау

19. Тақырыбы: Көбейту және бөлу- өзара кері амалдар.

Мақсаты: Көбейту және бөлу- өзара кері амалдар деген түсінікті қалыптастыру; кері есеп құрастырып шығара білуге дағдыландыру; байқағыштыққа және жадында сақтай білуге баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, түсіндіру. Көрнекілігі: суреттер, кестелер, ереже

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Балалар, мен сендермен жұмыс істегеніме қуанамын. Көршілеріңмен қол ұстасып, шағын шеңбер жасап, бір-біріңе жақсы көңіл күй сыйлаңдар, табыс тілеңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 4, 5, 10

ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбымен мақсатын хабарлау.

  • Біз бүгін сабақта көбейту мен бөлу амалдарын өзара кері амалдар ретінде қарастырамыз.

ІҮ. Білімдерін тексеру.

Ауызша есептеу. 1. Теңдік тура болатындай етіп сандарды қой.

2= 6 2 = 18 : 2 = 2

2 ∙ = 8 2 = 10 12 : = 6

2 ∙ 8 = 2 = 14 20 : 2 =

2.Ауызша есеп шығару:

Кітап 100 теңге тұрады. 2 кітап қанша тұрады? 4 кітап қанша тұрады? 6 кітап?

Ү. Жаңа материалды түсіндіру:

а) Оқулықпен жұмыс. Есептердің шешуін ауызша түсіндір:

Ш: 18 : 2 = 9 9 2 = 18 кері есеп құрастыр.

ә) № 3. Фронтальді жұмыс. Сызбанұсқа бойынша көбейту мен бөлуге теңдіктерқұр.

( 15 : 3 = 5 5 3 = 15 15 : 3 = 5 )

б) Тақтада түсіндіріп шығару. № 4

6 = 4 = 24 7 ∙ 2 = 14 ∙ 2 =

2 4 : 4 = 8 14 : 2= 7 : 2 =

в) Жұптық жұмыс, № 5. Есепте :

286 : 2, егер 143 ∙ 2 = 286; т.с.с.

ҮІ. Түсінгенін бекіту:

  1. Есеп шығару. № 6.

Шешуі: 12 + 12 : 2 = 12 + 6 = 18

+ + Жауабы: барлығы 18 қонақ келді.

: :

№ 7.

Шешуі: 820 + (820 -254) = 820 + 566 = 1386

+ Жауабы: барлығы 1386 адам.

-

  1. Геометриялық материалмен жұмыс. № 8.

а = 6 см , в = 2 см тең тік төртбұрыштың Р = ? Р = 6 + 2 + 6 + 2 = 16 (см)

  1. Шығармашылық жұмыс. № 9.

ҮІ.Бекіту.топтамаларға жауап алу.Жеке оқушымен жұмыс

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 10, 37бет. бағалау.

20. Тақырыбы: Қосуға, азайтуға, көбейтуге және бөлуге берілген екі амалмен шығарылатын есептер

Мақсаты: Қосуға, азайтуға, көбейтуге және бөлуге берілген екі амалмен шығарылатын есептер шығаруды үйрету; жылдам есептеу дағдысын қалыптастыру; Ұқыптылыққа баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену. Көрнекілігі: суреттер, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: екі амалмен есеп шығаруды үйрену.

ІІІ. Білімдерін тексеру. а) Салыстыр. 30 + 5 * 20 + 10; 50 + 3 * 70 – 10; 38- 8 * 46- 6 ;

70 + 4 * 26 – 6; 47 – 7* 70 + 20; 90 + 3 * 26 – 6;

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

а) № 1. Оқулық бойынша ауызша жұмыс. Мәндері тең өрнектерді тап.

(3 ∙ 7 = 40 – 19; 7 + 5 = 2 ∙ 6 ; 52 – 34 = 9 ∙ 2 ; 5 ∙ 3 = 60 – 45.

ә) № 2. Есеп шығару.

Шешуі: 6 ∙ 2 + 3 = 12 + 3 = 15

+ Жауабы: барлығы 15 машина.

?

3. Шешуі: 4 ∙ 5 + 4 ∙ 3 = 20 + 12 = 32

Жауабы: барлығы 32 құрт пен кәмпит.

+

∙ ∙

Жұптық жұмыс. № 5.

Ү . Білімін тексеру:

  1. № 7, Өздік жұмыс. Ұзындығы 18 : в (см) кесінділер сыз. Мұндағы: в = 3, 6, 9.

  2. Түсіндіріп теңдеуді шеш: № 8.

27 – х = 9 ∙ 2 х – 12 = 14 : 7 (күрделі теңдеу шешу)

27 – х = 18 х – 12 = 2

х = 27 – 18 х = 12 + 2

х = 9 х = 14

27 – 9 = 18 14 – 12 = 2

18 = 18 2 = 2

  1. Шығармашылық жұмыс. № 9. Өрнектер құр, мәнін тап.

ҮІ. Қорыту: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға шағын сыйлық тарату.

  • Жақсы жұмыстары үшін рахмет айту.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 4, 10; 38 – 39 бет.

21. Тақырыбы: Көбейту және бөлу амалдары арасындағы байланыс

Мақсаты: Көбейту және бөлудің компоненттері арасындағы өзара байланысты анықтау, қайталау; есептерді, теңдеулерді шеше білуін, шамалармен жұмыс істеу, фигуралардың периметрін таба білуге үйрету, танымдылық қабілетін, математикалық тілін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену, ауызша және жұппен жұмыс.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, үлестірмелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Балалар, сендер математиканы жақсы көресіңдер ме? Жаңалық үйренгілерің келе ме? Ендеше кеттік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4, 10 ІІІ. Өткенді қайталау: ауызша жұмыс. мәндерін тап .

2 ∙ 6 = 2 ∙ 9 = 7 ∙ 2 =

2 ∙ 7 = 3 ∙ 2 = 8 ∙ 2 =

2 ∙ 5 = 4 ∙ 2 = 1 ∙ 2 =

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Компоненттер арасындағы байланысты анықтаймыз, өте мұқият болыңдар есептегенде. Ұқыптылық жақсы қасиет.

Ү. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Көбейту мен бөлудің өзара байланысын анықтауда,үлестірме карточкалармен жұмыс.

2 ∙ 9 = 3 ∙ 5 = 5 ∙ = 10

9 ∙ 2 = 5 ∙ 3 = ∙ = 10

1 8 : 2 = 15 : 3 = 10 : =

1 8 : 9 = 15 : 5 = 10 : =

  1. Оқулықпен жұмыс. № 1 (ауызша) сызба бойынша.

а)12 : 3 = 4 Ж: 4бет. ә) 4 ∙ 3 = 12 Ж: барлығы 12

Қорытынды. Бөліндінің мәні – бөлгішке көбейткенде бөлінгіш шығатын сан

  1. Жұптық жұмыс. № 2.

  1. Көбейтулерді пайдаланып, бөлудің белгісіз компоненттерін тап.

9 ∙ 2 = 18 ; 18 : 2 = 9

  1. Бөлуді пайдаланып, көбейтудің белгісіз компоненттерін табу.

14 : 2 = 7 7 ∙ 2 = 14

ҮІ. Түсінгендерін тексеру: Есеп шығару. Топ ішінде талқылау. № 3

Сатылды – 30 кг 60 кг Шешуі: (60 – 30) : 5 = 30 : 5 = 6

Қалғаны 5 кг бөлінді - ? Жауабы: 6 пакет қажет.

№ 4.

Шешуі: 90 – 6 ∙ 2 = 90 – 12 = 78

- Жауабы: 78 самса қалды.

∙ ∙

Өз бетінше жұмыс. № 7 ( Р = (5 + 3) ∙ 2 = 8 ∙ 2 = 16 )

Шығармашылық жұмыс. № 8 (Қайрат – 1, Руслан – 2, Аида – 3 орындыққа отырды)

ҮІІ. Бекіту. 1 сағатта неше минут бар?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 5,6,9. 40 бет. Бағалау.

22. Тақырыбы: Нөлді натурал санға бөлу

Мақсаты: Оқушыларды нөлді натурал санға бөлу ережесімен және нөлге бөлудің мүмкін еместігін таныстыру; зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту; ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Түрі: аралас. Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 5, 6, 9. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

  1. Өзіндік жұмыс. (карточкамен). Көбейтіндінің мәндері өсіп отыратынетіп орналастыру керек.

2 ∙ 2 2 ∙ 3 2 ∙ 4 2 ∙ 5 2 ∙ 6 2 ∙ 7 2 ∙ 8 2 ∙ 9

М и х а л к о в

  1. Математикалық диктант. Тек жауабын ғана жаз.

  • Қандай сандардың көбейтіндісі 15-ке тең? (3 ∙ 5, 5 ∙ 3)

  • Егер бірінші көбейткіш 6, екіншісі 2 болса, көбейтіндінің мәні қандай?( 6 ∙ 2 = 12)

  • 2 және 6 сандарының көбейтіндінің мәні неге тең?

  • 3 ∙ 2 = ? (6)

  • Қандай сандардың көбейтіндісі 10 болады? ( 2∙ 5, 5 ∙ 2)

  • Қандай санды 2-ге көбейткенде 8 шығады? (8 : 2)

  • 5 және 1 сандарының бөліндісінің мәні неге тең? (5 : 1)

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: а). карточкамен жұмыс

Көбейтіндінің мәнін есепте және есепте және көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, көбейтінділерді қосып жаз.

0 ∙ 2 = 0 ∙ 6 = 0 ∙ 12 = 0 ∙ 123 = 0 ∙ 5 =

  • Қандай өрнек «артық»? Неліктен? Оның мәнін қалай есептедіңдер?

ә) оқулықпен өз бетінше жұмыс. Оқып, есептеу.

- Жаңа нені білдіңдер? Қорытынды жаса.

0 : 7 = 0 0 ∙ 7 = 0 Нөлді натурал санға бөлгенде нөл шығады:

ә) № 2. Жұптық жұмыс. Неліктен нөлге бөлуге болмайтынын түсіндір.

а : 0

Ү. Түсінгендерін тексеру: а ). Оқулық бойынша өздік жұмыс. № 3

ә) Ауызша есеп шығару. Ұжымдық жұмыс. № 4.

6 ∙ 6 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 36 Жауабы: барлығы 36 қалайы сарбаз.

б) Жұптық жұмыс. № 5. Жақшалар қойып, қолайлы тәсілмен есепте:

( 1000 – 560 – 40 = 1000 – (560 – 40) = 1000 – 520 = 480 )

в) № 7.

Ақ тауық – 14 шөже Шешуі: 47 – ( 14 + (14 + 7)) = 47 - 35= 12

Қара тауық - ?, 7 шөже артық 47 шөже Жауабы: ала тауықпен 12 шөже жүр.

Ала тауық - ? қалғаны

г) Өздік жұмыс. № 10. д) Шығармашылық жұмыс № 11, 12.

ҮІ. Қорыту: бір жылда неше ай бар? аптада неше күн бар? Бір ғасырда неше жыл бар?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 1. № 9,13 , 42 бет 2. бағалау

23. Тақырыбы: Натурал санды 1-ге бөлу

Мақсаты: Натурал санды 1-ге бөлу туралы түсінік беру; мысал, есеп, теңдеулер шешуге дағдыландыру; ұғымталдыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: талдау, іздену, ауызша, жұптық жұмыс істеу. Көрнекілігі: сызбалар, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 9, 13.

ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс.

а) Нөлді натурал санға бөлу.

65 +40 15 : 0 37 ∙ 0

60 : 3 0 ∙ 60 90 : 3

0 : 5 85 ∙ 0 100 ∙ 0

ә) – Біздің класта 12 қыз, 15 ұл бар еді. Тағы 1 қыз, 3 ұл бала келді. Барлығы неше оқушы болды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Сызбамен жұмыс.

7 : 7 = 1 7 ∙ 7 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 49

Ү. Жаңа материалды түсіндіру.

а) Кіріспе. Жеке тапсырма.

8 : 1 17 : 1 19 : 1

43 : 1 98 : 1 99 : 1

35 : 1 102 : 1 1 : 1

ә) Ұжымдық жұмыс. № 1. Сызбамен жұмыс.

36 : 1 23 :1 16 : 1 Қорытынды жаса.

Кез келген санды 1-ге бөлгенде сол санның өзі шығады. а : 1 = а

ҮІ. Білімдерін тексеру: № 2, № 3. Схеманы пайдаланып , тура теңдік құр. а)Фронтальді жұмыс.

25 : 1 = 25 25 ∙ 1 = 25; 40 :1 = 40 40 ∙ 1 = 40

№ 3. 5 : 1 18 : 1 23 : 1 49 : 1 77 : 1

5 ∙ 1 18 ∙ 1 23 ∙ 1 49 ∙ 1 77 ∙ 1

ә) Сергіту сәті.

б) № 4 Теңдеулер құр, оларды шеш:

а ∙ 5 = 10 24 : а = 8

а = 10 : 5 а = 24 : 8

а = 2 а = 3

2 ∙ 5 = 10 24 : 3 = 8

10 = 10 8 = 8

в) № 5. ( жұптық жұмыс)

6 ∙ а , мұндағы а = 2, 3, 4, 5.

6 ∙ 2 = 12 6 ∙ 3 = 18 6 ∙ 4 = 24 6 ∙ 5 = 30

г) Есепті қатар бойынша шығару, № 6. (үш қатардан шығып 1, 2, 3)

1)

Б – 6 к Шешуі: ( 6 + 8 ) :7 = 14 : 7 = 2

7 қор. қаншадан? Жауабы: әр қорапта 2 кекстен.

Ш – 8 к

2).

6 адам – 4 бәләштен Шешуі. 32 – 6 ∙ 4 = 32 – 24 = 8

32 бәліш Жауабы. 8 бәліш қалды.

Қалды ?

3 ). Шай – 35 түрі, 14 артық Шешуі: 35 + (35 – 14) = 35 + 21 = 56

? жауабы: барлығы 56 түрі сатылды.

Кофе - ?

ҮІІ. Сабақты қорыту. 1) № 8. Өздік жұмыс.

Ұзындығы (10 : а ) см. Тең кесінді сыз, мұндағы а= 2, 5. (10 : 2 = 5(см); 10 : 5 = 2(см).)

2). Шығармашылық жұмыс. № 9.

М

Ф К ( Ең аз жинаған Фарида, ең көп жинаған Сандуғаш)

Ә

С

ІҮ. Үйге. № 7, 10. 44 бет. Бағалау.

24 . Тақырыбы: Натурал санды өзіне өзін бөлу

Мақсаты: Натурал санды өзіне- өзін бөлу туралы түсінік беру; көбейту, бөлу, қосу, азайту дағдыларын бекіту, ойлау, зейінін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7, 10.

ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

  1. Ауызша жұмыс.

  • Ал енді, өрнектердің мәнін есептеп шығарыңдар.

27 : 1 0 : 5 20 ∙ 0 0 ∙ 9 0 : 30

33 : 1 0 : 4 13 ∙ 1 0 ∙ 17 40 : 1

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

№ 1. Өрнектердің мәндерін тап: Сызбамен жұмыс.

7 : 7 = 14 19 : 19 = 1 32 : 32 = 1

№ 2. Амалдарды орында. а ) .

1

6

∙ 6 = 1 ∙ 13 = 1 ∙ 35 =

6

1

: 6 = : 13= : =

6

6

: 1 = : 1 = : =

ә). Тақтада мысалдар: (балалар қатар бойынша шешеді)

1 қатар 2 қатар 3 қатар

7 : 7 21 : 21 35 : 35

15 : 15 90 :90 56 : 56

18 : 18 25 : 25 92 : 92

б). Ұжымдық талқылау. № 3 схема бойынша , тура теңдік құру.

7 : 7 = 1 19 : 19 = 1

7 ∙ 1 = 7 19 ∙ 1 = 19 Бұдан, қорытынды.

Натурал санды өзіне – өзін бөлгенде 1 шығарады: а : а = 1

Ү. Өткен тақырыпты пысықтау.

1) Есеп шығару. № 5.

І т. - 45 қара.қ. және 18 қызыл. қ. Шешуі: (45 + 18) – (16 + 34) = 63 – 50 = 13

ІІт. - 16 қара.қ. және 34қызыл қ. қ.қ ? Жауабы: 13 қ. бірінші ағаштың түбіндегі

артық.

№ 5 (2).

Қ арағай б. - 43 және 28 Шешуі: (43 + 28) – (14 + 54) = 71 – 68 = 3

? б.

Шырша б. - 14 және 54

2). Өздік жұмыс. № 6.

345кг > 1ц – 20кг 2 тәул. < 50 сағ

1 кг > 615г + 380 г 5 сағ < 180мин

3). Шығармашылық жұмыс. № 8. Қандай фигура артық? Оның периметрін тап.

Бесбұрыш артық. Р = ? ( Р = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5 немесе 1 ∙ 5 = 5)

ІҮ.Үйге тапсырма : 7, 9. 46 бет. Бағалау

25. Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты: оқушылардың көбейту мен бөлу амалдары туралы білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7,9.. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс.

5 : 5 6 ∙ 1 70 :70

7 ∙ 1 8 : 0 0 : 56

200 ∙ 0 1 ∙ 0 25 : 0

0 : 65 1 ∙ 10 40 : 40

ә) Қосуды көбейтумен алмастыруға болатын амалдарды таңдап алу керек.

2 + 2 + 2 +3 = 2 3 + 3 = 9 2 + 4

3 + 3 + 3 = 3 3 = 9 а + а + а + а

7 + 7 = 7 7 = 14 4 + 4 + 1 + 1

10 + 10 + 10 + 10 = 10 4 = 40 2 + 1 + 1 + 1

ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Өз бетінше жұмыс. № 1, № 2 үш қатармен жылдамдыққа шығарады.

1 қатар 2 қатар 3 қатар

5 ∙ 1 = 5 6 ∙ 2 = 12 12 : 2 = 6

6 : 6 = 1 8 ∙ 2 = 16 14 : 2 = 7

9 ∙ 0 = 0 10 ∙ 2 = 20 2 : 2 = 1

0 : 17 = 0 16 ∙ 2 = 32 0 : 2 = 0

  1. № 2. Өрнекті құр, олардың мәндерін тап:

көбейткіш

6

3

көбейткіш

2

4

Көбейтіндінің мәні

9

12

Бөлінгіш

20

8

Бөлгіш

5

3

Бөліндінің мәні

8

4

3). № 4. Өрнектердің мәнін тап: (екі оқушы тақтада, қалғаны дәптерге орындайды)

а) а + 28; б) а – 39, мұндағы: а = 72, 106, 254, 300.

72 + 28 = 100 72 – 39 = 33

106 + 28 = 134 106 – 39 = 67

254 + 28 = 282 254 – 39 = 215

300+28 = 328 300 – 39 = 261

4). Жұптық жұмыс. №3 Теңдеулерді шеш.

Х ∙ 9 = 18 12 : х = 6 х : 2 = 2

Х = 18 : 9 х = 12 : 6 х = 2 ∙ 2

Х = 2 х = 2 х = 4

2 ∙ 9 = 18 12 : 2 = 6 4 : 2 = 2

18 = 18 6 = 6 2 = 2

Сергіту сәті.

  1. Өрнектерді салыстыру жаттығулары. № 7. Өз бетінше жұмыс. Бірін- бірі тексеру.

886 > 450 + 390 1000 – 274 < 426 + 439

109 < 226 – 116 523 – 187 < 354

  1. Есеп шығару.№ 5.

І к – 305 бет Шешуі: 926 – ( 305 + (305 – 35)) = 926 – 575 = 351

ІІ к - ?, 35 бет кем 926 бет Жауабы: үшінші кітапта 351 бет.

ІІІ к - ? қалғаны

  1. Шығармашылық жұмыс. № 8. ІҮ.Үйге тапсырма: № 9, 47 бет. Бағалау

26 Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 1

Мақсаты: оқушылардың көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу, білуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау. ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа

  1. Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысына жікте: 628; 937; 132.

(628 = 600 + 20 + 8; 937= 900 + 30 + 7: 132 = 100 + 30 + 2)

  1. Есепте:

549 -40 = 509 980 – (263 + 37) = 980 - 300 = 680

305 + 95 = 210 (389 + 164) – 245 = 553 – 245 = 308

  1. Қосындыны көбейтіндімен алмастыр және өрнектердің мәндерін тап:

2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 2 ∙ 5 = 10 4 + 4 + 4 + 4 = 4 ∙ 4 = 16

6 + 6 + 6 = 6 ∙ 3 = 18 5 + 5 = 5 ∙ 2 = 10

  1. Есепті шығар.

Залды безендіру үшін 86 қызыл шар және одан 48-і артық көк шар сатып алынды. Барлығы неше шар сатып алынды?

Қ ызыл ш. – 86 шар Шешуі: 86 + (86 + 48) = 86 + 134 = 220

? Жауабы: барлығы 220 шар сатып алды.

Көк ш. - ?, 48 шар артық

Қабырғасының ұзындығы 3 сантиметрге тең шаршы сыз. Оның периметрін тап.

Р = 3 ∙ 4 = 12 (см)

ІІ нұсқа

1). Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысына жікте: 739; 421; 996.

  1. = 700 + 30 + 9; 421 = 400 + 20 + 1; 996 = 900 + 90 + 6

2). Есепте:

728 + 80 = 808 (349 + 58) – 146 = 407 – 146 = 301

  1. – 566 806 – (487 +113) = 806 – 600 = 206

3). Қосындыны көбейтіндімен алмастыр және өрнектердің мәндерін тап:

3 + 3 + 3 + 3 = 3 ∙ 4 = 12 8 + 8 + 8 = 8 ∙ 4 = 24

4 + 4 + 4 = 4 ∙ 3 = 12 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 5 ∙ 5 = 25

4). Есепті шығар.

300г шоколад кәмпит сатып алынды. Бұл карамель кәмпитке қарағанда 50г кем. Сатып алынған кәмпиттердің массасы қандай?

Ш околад к. – 300г Шешуі: 300 + ( 300 – 50) = 300 + 250 = 550

? Жауабы: барлықсатып алынған кәмпиттің массасы 550 г

Карамель к. - ?, 50г кем

5).Қабырғаларының ұзындықтары 4 сантиметрге және 2 сантиметрге тең тік төртбұрыш сыз. Оның периметрін тап.

Р = (4 + 2) ∙ 2 = 6 ∙ 2 = 12 (см)

ҮІІ. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: Қайталау. Бағалау.

27. Тақырыбы: 2 – ге көбейту кестесі.

Мақсаты: Санды 2-ге көбейту кестесін құрастырумен таныстыру, қалыптастыру; қосуға жанама есептер шығара білуін жетілдіру;дербес, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Түрі: жаңа сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік жұмыс.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер.

Сабақтың түрі: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Білімін тексеру: 1) математикалық диктант

58+1 60+9 75-70 3 ∙ 2 6 : 2 4 ∙ 5

70+1 91-1 27-20 2 ∙ 3 10 : 2 20 : 4

2). Ауызша жұмыс.Ойын « Санды тап»

5 ∙ = 5 14 : = 2

∙ 9 = 5 8 : = 2

10 ∙ = 5 6 : = 1

ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру.

  1. Мақсат қою кезеңі: Санды 2-ге көбейту кестесін құрастырумен танысамыз.

  2. Жаңа білімді меңгеру

Тақтада демонстрациялық кесте.

2 ∙ 1 = 2

2 ∙ 2 = 2 + 2

2 ∙ 3 = 2 + 2 + 2

2 ∙ 4 = 2 + 2 + 2 + 2

2 ∙ 5 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2

2 ∙ 6 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2

  • Бірінші көбейткіші 2 саны болатын көбейтінділерді қарастыр.

  • Теңдіктердің сол және оң жақ бөліктерін салыстыр.

  • Әрбір келесі жолдағы өрнектердің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 2-ге артық болатыны неге?

  • Біз бүкіл кестені құрастырып, үйреніп алған соң, өзіндік дәптерге Пифагордың кестесін орналастырамыз.

  • Ал, сендер Пифагордың кім екенін білесіңдер ме? Ол көбейту кестесін жасаған әйгілі математик.

  1. Бекіту а) көбейту кестесімен таныстыру.ә) № 2 бос тор көздегі тиісті санды ата:

б) № 3 жазбаны толтыр.

2 ∙ 2 = 2 ∙ 1 + 2 2 ∙ 5 = 2 ∙ 4 + 2 2 ∙ 8 = 2 ∙ 7 + 2

2 ∙ 3 = 2 ∙ 2 + 2 2 ∙ 6 = 2 ∙ 5 + 2 2 ∙ 9 = 2 ∙ 8 + 2

2 ∙ 4 = 2 ∙3 + 2 2 ∙ 7 = 2 ∙ 6 + 2 2 ∙ 10 = 2 ∙ 9 + 2

в ) № 4 (жұптық жұмыс) Теңдік дұрыс болатындай сандарды жаз.

2 ∙ = 2 ∙ 5 + 2 2 ∙ 6 + 2 = 2 ∙

2 ∙ + 2 =2 ∙ 7 2 ∙ + 2 = 2 ∙ 9

Сергіту сәті.

ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Талдау және тақтада шығару, № 5 (1, 2.) (екі оқушы тақтада)

Н атюрморт - 26, 19 кем Шешуі: 26 + ( 26 + 19) = 26 + 45 = 71

? Жауабы: барлығы 71 сурет.

П ейзаж - ?

  1. № 5 (2)

С ықпа майлы – 64 бояу. Шешуі: 64 + (64 – 29) = 64 + 35 = 99

? Жауабы: барлығы 99 бояу мен гуашь

Г уашь ?, 29 кем

  1. Өздік жұмыс.

Шаршының жартысы боялған. Боялған фигураның периметрін тап.

(4 : 2 = 2) а = 2 см в = 4 см Р = (2 + 4) 2 = 8 2 = 16 немесе Р = 2 +4 + 2 + 4 =16

Ү .Үйге тапсырма: № 6, 9. 49 бет. Бағалау

28. Тақырыбы: 2 – ге көбейту кестесі.

Мақсаты: 2-ге көбейту кестесін құрастыруды түсіндіру, көбейту кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 6, 9.

ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

Ауызша жұмыс. 1. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру

2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 5 = 10 2 ∙ 8 = 16

2 ∙ 3 = 6 2 ∙ 6 = 12 2 ∙ 9 = 18

2 ∙ 4 = 8 2 ∙ 7 = 14 2 ∙ 10 = 20

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

1). Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

2) Тақтаға өрнектер жазылған. 2-ге көбейту кестені қалай құрылғанын қарап, түсініп ал.

3 ∙ 2 = 2 ∙ 3

4 ∙ 2 = 2 ∙ 4

5 ∙ 2 = 2 ∙ 5

6 ∙ 2 = 2 ∙ 6

7 ∙ 2 = 2 ∙ 7

8 ∙ 2 = 2 ∙ 8

9 ∙ 2 = 2 ∙ 9

(Оқушылар кезек –кезек шығып түсіндіреді.) дәптерлеріңе жазып алыңдар.

3). Жұптық жұмыс. № 2. 2-ге көбейту кестесін толықтыр:

2-ні көбейту кестесі

2 ∙ 2 = 4

2 ∙ 3 = 6

2 ∙ 4 = 8

∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙

2-ге көбейту кестесі

2 ∙ 2 = 4

3 ∙ 2 = 6

4 ∙ 2 = 8

∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙

Сергіту сәті.

4). № 3 ( карточка) Өздік жұмыс. Бос тор көзде тұруға тиісті санды ата.

5). Есепте. № 4. Тақтада түсіндіріп ауызша шығару.

Ү. Өткен материалды бекіту.

1). Топтық жұмыс. № 6. Көбейтінділер құр, олардың мәндерін тап:

2 ∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4

2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2

  1. ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

2). Өз бетінше жұмыс., № 7. Бір-бірін тексеру.

3). № 8 (1, 2)талдап, түсіндіріп шығару. 2 оқушы шығарады, 2 оқушы тексереді.

І б. - 9 пияз Шешуі: 9 ∙ 2 = 18

ІІ б. - ?, 9 пияз артық Жауабы: екінші байламда 18 пияз.

П ияз – 40, 20 артық Шешуі: 40 – 20 = 20

С арымсақ - ? Жауабы: 20 сарымсақ жинады.

Шығармашылық жұмыс. № 9.

4). № 10. Есепті шығару. (уақытпен). ҮІ. Үйге тапсырма: № 5; 50 бет Бағалау.

29. Тақырыбы: 2-ге бөлу кестесі

Мақсаты: 2-ге бөлу кестесін құрастыруды түсіндіру, бөлу мен көбейту кестесін құру, арасындағы байланысын анықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 5. ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.

Ауызша жұмыс. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру

2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 5 = 10 2 ∙ 8 = 16

2 ∙ 3 = 6 2 ∙ 6 = 12 2 ∙ 9 = 18

2 ∙ 4 = 8 2 ∙ 7 = 14 2 ∙ 10 = 20

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

1 (сызба бойынша жұмыс істеу). 1). Ұжымдық жұмыс.

2-ге бөлу кестесі қалай құрылғанын түсіндір.

6 : 2 = 3 3 ∙ 2 = 6

Тақтаға өрнектер жазылған: (оқушылар кезек –кезек шығып түсіндіреді.)

дәптерлеріңе жазып алыңдар

2-ге бөлу кестесі:

4 : 2 = 2

6 : 2 = 3

8 : 2 = 4

10 : 2 = 5

12 : 2 = 6

14 : 2 = 7

16 : 2 = 8

18 : 2 = 9

4 : 2 = 2, себебі 2 ∙ 2 = 4

6 : 2 = 3, себебі 2 ∙ 3 = 6

8 : 2 = 4, себебі 2 ∙ 4 = 8

10 : 2 = 5, себебі 2 ∙ 5 = 10

12 : 2 = 6, себебі 2 ∙ 6 = 12

14 : 2 = 7, себебі 2 ∙ 7 = 14

16 : 2 = 8, себебі 2 ∙ 8 = 16

18 : 2 = 9, себебі 2 ∙ 9 = 18

Сергіту сәті. Ү. Бекіту.

1) № 2, № 3 (карточкада ауызша). Бос тор көзде тұруға тиісті санды ата.

2). Есеп шығару. № 5 (1, 2, 3.) 3 оқушы түсіндіріп тақтада шығарады.

а ) 6 күн – 2 інжу

барлығы-? 6 ∙ 2 = 12 Жауабы: барлығы 12 інжу

ә ) 16 інжу – 2 інжуден

барлығы - ? қобдиша 16 : 2 = 8 Жауабы: барлығы 8 қобдиша

б ) І – 46 інжу Шешуі: 154 – (46 + (46 + 34)) = 154 – 126 = 28

ІІ - ?, 34 інжу артық 154 інжу Жауабы: үшінші Су перісі 28 інжу жинады

ІІІ - ? қалғаны

3). Жұптық жұмыс. № 7 Басқа фигуралардың периметрінен өзгеше фигураны тап.

Ол: үшбұрыш, оның Р = 4 + 4 + 4 = 12 (см) немесе Р = 4 ∙ 3 = 12 (см)

4). Шығармашылық жұмыс. № 8. ( 10 : 2 = 5, жауабы. 5 қазық қақты.)

ҮІ.Үйге тапсырма: № 4, 10. 52-53бет Бағалау

30. Тақырыбы: Бөлу амалына берілген бір амалмен шығарылатын есептер

Мақсаты: Мазмұны бойынша бөлудің қарапайым есептерімен таныстыру; есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, жұптық. Көрнекілігі. схема, кестелер, суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 4, 10 ІІІ. Білімін бекіту: ауызша жұмыс.

1).

2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 5 = 10 2 ∙ 8 = 16

2 ∙ 3 = 6 2 ∙ 6 = 12 2 ∙ 9 = 18

2 ∙ 4 = 8 2 ∙ 7 = 14 2 ∙ 10 = 20

2). Әріптердің орнына қандай сан жазылады? Дымбілмеске көмектесіңдер.

а = 20

  • 6 + 5 - а + 30

∙ 4 : в ∙ 6 :1

в = 8

4 : 2 = 2, себебі 2 ∙ 2 = 4

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

  2. Практикалық жұмыс.

  • Бір оқушыны шығарып 10 дәптер беріп, әр оқушыға 2-ден таратып беруге көмектесші. (оқушы таратады)

  • Кәне, кім дәптер алды, орындарыңнан тұрыңдаршы. Неше оқушы дәптер алғанын санаңдар.

  • «Тарату» сөзін қандай сөзбен алмастыруға болады? (жіктеу, бөлу) Біз 10 дәптерді 2-ден бөлдік.

  • Бұл математикада қалай аталады? (бөлу) 10 : 2 = 5 (оқушы)

Есеп шығару. № 1. Дымбілмеске көмектесейік. Схема арқылы шығарылатын есептерді таңда: (Үш оқушы көмектеседі)

? ==

1) Шешуі: 18 : 2 = 9

2

18

Жауабы: 9 пакет қажет.

:

2) Шешуі: 18 : 2 = 9

Жауабы: 9 көйлек тігуге болады.

3) Шешуі: 18 : 2 = 9 Жауабы: 9 күн жаттығуға барады.

4) Шешуі: 18 : 2 = 9 Жауабы: әр бала 9 шелек судан құйды.

- Біз қандай есепті шығардық?

Сергіту сәті. Ү. Жаңа сабақтан алған білімін бекіту.

1) № 2. Бос тор көзде тұруға тиісті санды

2).№ 4. Жұптық жұмыс. Салыстыр. 1 дм 3см › 15 см; 1 км › 698 м т.с.с.

3). № 5 есеп шығару.

Қ ұдыққа – 40 бөрене Шешуі: 90 – ( 40 + 35) = 90 – 75 = 15

Жылыжай – 35 бөрене 90 бөрене жауабы: 15 бөрене қалды.

Қалды?

4). Өздік жұмыс: № 6 (жауабы: ең соңында гүлдеген інжу гүл)

5). Шығармашылық жұмыс. № 8

Шешуі: 4 : 2 ∙ 8 = 16 Жауабы: 16 жылқы бар.

Үйге тапсырма: № 3, 9. 54 бет.

31. Сабақтың тақырыбы: Екіге тең бөлу (жарты)

Мақсаты: Тең бөліктерге бөлу есептерін шығарумен таныстыру; «Жарты» ұғымынқалыптастыру, тең бөліктерге бөлуді үйрету; 2-ге көбейту және бөлу кестесін қайталау, логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.

Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: сызба, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 3, 9. ІІІ. Пысықтау: ауызша жұмыс.

а) Әр түрлі тәсілмен оқу және «тізбек бойымен» шешу:

29 + 8 = 37 51 – 7 = 44 38 + 27 = 65 80 – 34 = 46

37 + 7 = 44 63 – 8 = 55 74 + 10 = 84 50 – 27 = 23

46 + 5 = 51 92 – 5 = 87 13 + 88 = 101 90 – 62 = 28

ә) «Кім жылдам?»

- 2 мысықтың неше аяғы бар? 5 тышқанның неше құлағы бар?7 торғайдың неше қанаты бар? ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ . Оқулықпен жұмыс.

№ 1 Схема бойынша шығарылатын есептер. Ұжымдық жұмыс.

  1. 16 : 2 = 8 Жауабы: 8 ойыншықтан салынды.

  2. 16 : 2 = 8 Жауабы: лентаның әр бөлігі 8 см- ден

  3. 16 : 2 = 8 Жауабы: әр топта 8 қараторғай болды.

  4. 16 : 2 = 8 Жауабы: әр машинаға 8 т көмір салынды.

: 5) 16 : 2 = 8 Жауабы: 8 банка шырын әкелді.

№ 2.(1, 2, 3) Оқушылардың түсіндіріп шығаруы.(жартының не екенін түсіндіруі)

Оқы. Түсіндір, жарты деген не және жарты сағат деген не?

  1. Ұзындығы 2 м лента бірдей 2 бөлікке бөлініп қиылды. Оны «тең бөлу» дейді.Осы лентаның жартысының ұзындығы неге тең?

∙ ∙ ∙ Шешуі: 2 : 2 = 1 Жауабы: лентаның жартысы 1 м

1 м 1 м

  1. Шешуі: қағазды теңдей екіге бөлдік немесе тең жартысы боялған.

Жауабы: Тік төртбұрыштың жартысы боялған.

  1. Жарты сағаттан кейін минуттық тілше қалай орналасады? Минуттық тілше дөңгелектің қандай бөлігін айналып өтеді?

Жауабы: жарты сағатта минуттық тілше дөңгелектің жартысын айналып өтеді.

Сергіту сәті: мұғалім сандарды атайды: 10, 15, 12, 14, 11, 13, 18, 19, 8, 17.

Егер сан екіге бөлінсе – оқушылар екі рет секіреді, ал егер бөлінбесе – бір рет орнында адымдайды.ҮІ. Өткен материалды бекіту.

  1. № 3. Өздік жұмыс. (жартысын бояу керек)

  2. № 4. Ауызша түсіндір .Әрбір класс неше доптан алды? 14 : 2 = 7(доптан)

  3. Шығармашылық жұмыс. № 9.

  • Сызбадан қандай геометриялық фигураларды көріп тұрсың? (3)

  • Қиылысатын фигураларды ата.Боялған фигура қалай аталады? (төртбұрыш) Оның периметрін тап.

Р = 1 + 1 + 2 + 2 = 6 (см) Р = 1 + 2 + 1 + 2 = 6 (см)

  1. № 5 ауызша орындау. № 6, өздік жұмыс.

ҮІІ. Бекіту: бүгінгі сабақта не істедік, неге үйрендік? Екіге тең бөлу немесе «жарты» деген не? Санның жартысын қалай табамыз? (екіге бөлеміз)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 8, 10; 57 бет. бағалау.

32. Тақырыбы: Шамалар; Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса

Мақсаты: Шамалармен таныстыру; БІР ЗАТТЫҢ МАССАСЫ, ЗАТТАРДЫҢ САНЫ, ЖАЛПЫ МАССА жайлы түсінік беру,екіге көбейту және бөлу кестесін қайталау; талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8, 10.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

  1. ∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4

2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2

2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

  1. Оқулықпен жұмыс № 1. Суретке қара. Мына сөздер нені білдіреді: масса,саны, жалпы масса?

а) Ұн салынған бір пакеттің массасы 2 кг. ә) Ұн салынған пакеттер саны үшеу. б) Үш пакеттің жалпы массасы 6 кг.

2. Ұжымдық жұмыс. № 2. Кестені толтыру.

Бір пакеттің массасы

Пакеттер саны

Жалпы массасы

1 кг

5 пакет

5 кг

2 кг

5 пакет

  1. г т.с.с.

3.Өздік жұмыс. № 3. Өрнектерді пайдаланып, тура теңсіздіктер құр.

  1. ∙ 3 ‹ 3 ∙5 54 – 17 ‹ 19 + 19 12 : 2 ‹ 6 + 6

4.Ауызша есепте. № 4.

ІҮ.Түсінгендерін тексеру

  1. Есеп шығару. № 5.

І лагерьде – 385 бала Шешуі: 890 – (385 + (385 – 90) = 890 – 680 =210

ІІ лагерьде - ?, 90 бала кем 890 бала Жауабы: ІІІ- легерьде 210 бала.

ІІІ лагерьде - ? бала

№ 5 (2)

Ұ л – 79, 23 көп Шешуі: 79 + (79 – 23) = 79 + 56 = 135

? Жауабы: 135 бала болды.

Қ ыз - ?

  1. Жұптық жұмыс , № 7 Теңдеулерді шешу.

  2. Өздік жұмыс. № 8. сынық сызық сал.

  3. Шығармашылық тапсырманы орындау. № 9

Ү. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

ҮІ. Үйге тапсырма: № 6, 10. 59 бет. 2. бағалау.

33. Тақырыбы: 3-ке көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: Оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Түрі: аралас. Әдісі :сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік, жұппен

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 10

ІІІ. Өткенді қорыту. а) математикалық диктант

30 + 58 46+ 30 86-50 78-50

  • Екі санның қосындысының мәні 46 тең. Олардың біреуі 6,

екіншісі неге тең? ›(46-6=40)

  • Екі санның айырмасының мәні 5. Сандардың біреуі 24.

екіншісі неге тең? (24+5=29)

  • 12 + 7 = 19 8 + 7 = 15 12 – 6 = 6 12 : 2= 6 2 ∙ 7 = 14

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ:

1. Ұжымдық жұмыс. № 1 көбейту кестесін құрастыру. (түсінік беру)

3 ∙ 3 = 3 + 3 + 3 Қарап түсініп ал.

3 ∙ 4 = 3 + 3 + 3 + 3 Теңдіктің оң жағы мен сол жағын салыстыр.

3 ∙ 5 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 Неліктен әрбір келесі өрнектің мәні алдыңғы

3 ∙ 6 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 өрнектің мәнініен 3-ке артық?

3 ∙ 7 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

3 ∙ 8 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

3 ∙ 9 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

  1. Түсінік бере отырып ауызша жұмыс. № 2, көбейту кестесін түсіндіру.

(оқулықпен жұмыс)

3 ∙ 3 = 9

3 ∙ 4 = 12

3 ∙ 5 = 15

3 ∙ 6 = 18

3 ∙ 7 = 21

3 ∙ 8 = 24

3 ∙ 9 = 27

3-ті көбейту кестесі

4 ∙ 3 = 3 ∙ 4

5 ∙ 3 = 3 ∙ 5

6 ∙ 3 = 3 ∙ 6

7 ∙ 3 = 3 ∙ 7

8 ∙ 3 = 3 ∙ 8

9 ∙ 3 = 3 ∙ 9

3-ке көбейту кестесі

4 ∙ 3 = 12

5 ∙ 3 = 15

6 ∙ 3 = 18

7 ∙ 3 = 21

8 ∙ 3 = 24

9 ∙ 3 = 27

  1. Сергіту сәті.

12 : 3 = 4, себебі 4 ∙ 3 = 12

15 : 3 = 5, себебі 5 ∙ 3 = 15

18 : 3 = 6, себебі 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7, себебі 7 ∙ 3 = 21

24 : 3 = 8, себебі 8 ∙ 3 = 24

27 : 3 = 9, себебі 9 ∙ 3 = 27

3-ке бөлу кестесі:

12 : 3 = 4

15 : 3 = 5

18 : 3 = 6

21 : 3 = 7

24 : 3 = 8

27 : 3 = 9

ҮІ.Түсінгендерін тексеру:

  1. Жұптық жұмыс, № 4 ( ауызша түсіндіру)

  2. Ойын: «Кім жылдам?», № 5 (қатар бойынша тізбектеп санау)

1 қатар 2 қатар 3 қатар

: 3 ∙ 2 : 3

: 3 : 2 : 2

: 3 ∙ 2 : 14

27

24

21

  1. Есеп шығару. (екі оқушы тақтада , қалғандарыдәптерге орындайды)

5 ∙ 3 = 15 Жауабы: 15 өрнек

12 : 4 = 3 Жауабы: 3 түсті жіптерді пайдаланды.

  1. Жұптық жұмыс, № 8. в 3, мұндағы в = 2, 4, 6, 8, 1,0.

2 ∙ 3 = 6 4 ∙ 3 = 12 6 ∙ 3 = 18 8 ∙ 3 = 24 1 ∙ 3 = 3 0 ∙ 3 = 0

  1. Өздік жұмыс № 10, есептемей – ақ салыстыр:

2 ∙ 9 = 9 ∙ 2 23 ∙ 3 › 23 ∙ 1 16 ∙ 5 ‹ 16 ∙ 6 45 ∙ 4 › 46 ∙ 4

№ 11 (1). а = 5 см, 7 см, 8 см. Р = ? Р = 5 + 7 + 8 = 20 (см)

№ 11 (2) Р = 12 см, 18 см, 15 см. а = 12 : 3 = 4, а = 18 : 3 = 6, а = 15 : 3 = 5

  1. Шығармашылық жұмыс. № 12.

ҮІІ. Сабақты қорыту. Біз бүгін сабақта немен таныстық?

ҮІІ.І Үйге тапсырма: 1. № 9,13 , 61-62 бет 2. Бағалау.

34. Тақырыбы: Үштен бір бөлік

Мақсаты: Оқушыларды санның үштен бір бөлігін табу үшін 3-ке көбейту мен бөлу кестесін пайдалануға үйрету; 3-ке көбейту мен бөлудің кестелік білімдерін бекіту; зейінін, жадын, тілін дамыту.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, өздік . Көрнекілігі: сызбалар, кестелер,

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 9, 13.

ІІІ. Білімді тиянақтау: Ауызша жұмыс.

а) 2 ∙ 3 = 6 4 ∙ 3 = 12 6 ∙ 3 = 18 8 ∙ 3 = 24 1 ∙ 3 = 3 0 ∙ 3 = 0

ә) Есеп шығару.

- Қайыңның биіктігі 9 м, ал үй одан 3 см биік. Үйдің биіктігі қандай? ( 9 м 3 см)

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

  1. Мақсат қою кезеңі. санның үштен бір бөлігін табу үшін 3-ке көбейту мен бөлу кестесін пайдалануға үйрету.

  2. № 1. (оқулықпен жұмыс, ауызша)Кесінді, үшбұрыш, тік төртбұрыш, дөңгелек неше бірдей бөлікке бөлінген?

..

Дөңгелектің; кесіндінің; үшбұрыштың; тік төртбұрыштың үштен бір бөлігі деген не екенін түсіндір.

  • Әлдебір санның үштен бір бөлігін табу үшін сол санды 3-ке бөлу керек. Осылай үштен бір бөлікті табуға болады.

  • 6 фишкамыз бар , оны теңдей етіп үш балаға бөліп беру керек

6 : 3 = 2 Жауабы: 2 фишкадан.

№ 2 . топпен жұмыс. (жылдамдыққа)

: 3 : 5 ∙ 9 :3

: 3 : 2 ∙ 3 3

15

12

№ 3 оқулықпен жұмыс. (ауызша) Фигураның қандай бөлігі боялған? ( екіден бірі, үштен бірі, үштен бірі, екіден бірі) Неге олай ойлайсың?

Сергіту сәті. Ү. Өткен материалды бекіту.

  1. № 4 (фронтальді тексеру). «Байшұбар» Алпамыстың тұлпарының аты.

  2. № 5. Есепті шығару. (қатарлар бойынша) 1 қатар.

С ол қолымен – 80 кг Шешуі: 80 + (80 + 20) = 80 + 100 = 180

? Жауабы: екі қолымен 180 кг жүк көтерді.

Оң қолымен - ?, 20 кг артық

2 қатар.

А қбөкен – 45 Шешуі: 45 + 12 = 57(елік)

Арқарлар 45 + 57 = 102 (арқарлар)

Елік - ?, 12 артық Жауабы: 45 ақбөкен, 57 елік, 102 арқар

  1. Өздік жұмыс. № 6

  2. Шығармашылық жұмыс. Жұлдызшалардың орнына тиісті цифрларды жаз:

+ 215 + 123 + 527

382 367 407

597 490 934

Ү. Үйге тапсырма. № 8 , 63 бет 2. бағалау.

35. Тақырыбы: Белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептер

Мақсаты: Белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептерді шығару жолдарымен таныстыру; 2-ге және 3-ке көбейту мен бөлу кестесінен алған білімін тиянақтау; жылдам санау дағдысын қалыптастыру.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, жұппен. Көрнекілігі: сызба, көбейту кестесі

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8 ІІІ. Білімді тиянақтау. Ауызша жұмыс.

а) (2 – 3оқушы карточкалар, көбейту кестеден.

12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3

15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3

18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2

ә ) 12 + 7 = 19 8 + 7 = 15 12 – 6 = 6 12 : 2= 6 2 ∙ 7 = 14

б ) 30 + 5 48 - 45 24 - 22 47 + 3 69 - 1

49 - 40 32 +24 79 + 1 98 - 88 42+ 40

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептерді шығарамыз.Ү. Жаңа материалды түсіндіру: (ауызша)

1. Мына сандарды екі топқа бөліңдер: 3, 4, 21,18, 6,2, 15, 12, 8, 9.

Қандай сандар 2-ге бөлінеді? 3-ке ? 2-ге де, 3-ке де? (4, 18, 6, 2, 12, 8.)

(3, 21, 18, 6, 15, 12, 9.). (18,6, 12)

  • Көбейту амалының компоненттері қалай аталады?

2. Жаңа материалды меңгеру.

- Көбейтудің компоненттерін және белгісіз көбейткішті табу ережелерін білу есепті шығаруларыңа көмектеседі.

а) Оқулықпен жұмыс. № 1. Ойлаған санды 3-ке көбейткенде, 21 шықты. Қандай сан ойланды?

Шешуі: х ∙ 3 = 21

х = 21 : 3

х = 7

∙ Жауабы: ойлаған сан 7.

№ 2 (1)

Шешуі: 15 : 3 = 5

Жауабы: 5 тәрелкеге салды.

:

№ 2 (2)

Шешуі: 12 : 2 = 6

Жауабы: әр жәшікке 6 ойыншықтан.

ҮІ. Білімдерін тексеру.

  1. Өздік жұмыс. № 4. (теңдеуді нұсқау бойынша шешу)

  2. Шығармашылық жұмыс. № 9

  3. Өздік жұмыс. № 8

Ені – 2 см, ұзындығы - ?, 3 см ұзын тік төртбұрыш сыз. Р = ?

Р = 2 + 5 + 2 + 5 = 14 (см) немесе Р = (2 + ( 2 + 3)) ∙ 2 = 14

  1. № 5 (1) есеп шығару.

Ж апсырды – 3 бетке – 9 сурет Шешуі: 3 ∙ 9 + 22 = 27 + 22 = 49

? Жауабы: 49 суреті болды.

Қалды – 22 сурет

№ 5 (2)

Т еңіз ж. – 27 сурет

Б отаникалық б. - ?, 18 сурет артық ?

Т ауда - ?, 15 сурет артық

Шешуі: 27 + (27 + 18) + (27+18+15) =27 + 45 + 60 = 132

Жауабы: 132 сурет шығарды.

  1. Өздік жұмыс №7. Өрнекте:

  1. Сантиметрмен: 4 м 13 см = 413 см, 2 м 9 см = 209 см, 3 м 2 дм 4 см = 324 см

  2. Метрмен, дециметрмен және сантиметрмен:

696 см = 6 м 9 дм 6 см, 108 см = 1 м 0 дм 8 см (1 м 8см),

680 = 6 м 8 дм 0 см (6 м 8 дм)

ҮІІ. Сабақты қорыту: - Сендерге қай тапсырманы орындаған ұнады?

  • Қайсы тапсырмада қиналдыңдар?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 3, 6, 10. бағалау

36. Тақырыбы: Белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер.

Мақсаты: Белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер шығару жолымен таныстыру; көбейту мен бөлу кестесін пайдалана білу дағдысын қалыптастыру; жылдам санау дағдысын қалыптастыру: ой-өрістерін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, өздік. Көрнекілігі: сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 3, 6, 10

ІІІ. Білімді тиянақтау. Ауызша жұмыс.

а) 80 мин+20 мин * 1 сағ 1сағ 20 мин * 1 сағ1дм* 10см

1ғасыр*100 жыл 1тәулік*24 сағ

ә) 12 : 3 = 4 15 : 3 = 5

18 : 3 = 6 21 : 3 = 7

24 : 3 = 8 27 : 3 = 9

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер шығару жолымен таныстыру.

Ү. Жаңа сабақ:

  1. Ұжымдық жұмыс. № 1.

Шешуі : х : 3 = 4

х = 4 3

х = 12

12 : 3 = 4 Жауабы: 12 жидек

№ 2. Ауызша есептеу. 24 : 8 = 3 Жауабы: 3 сыйлыққа жаңғақ салынды.

№ 3 Есептерді теңдеу құру арқылы шығару.

(екі оқушы тақтада, қалғаны дәптерде орындайды)

3 ∙ х = 21 х ∙ 9 = 27

х = 21 : 3 х = 27 : 9

х = 7 х = 3

3 ∙ 7 = 21 3 ∙ 9 = 27

21 ∙ 21 27 = 27

Жауабы: 21 шырша Жауабы: 3 өріктен

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. Жұптық жұмыс: № 4. Кестені толтыр

  2. № 6 (1) есепті шығару.

Б ригантина 8 – 2 қатар Шешуі: 8 ∙ 2 + 19 = 16 + 19 = 35

? кеме Жауабы: барлығы 35 кеме

Фрегат – 19

№ 6 (2)

Б алықшылар шхунасы – 72 Шешуі: 72 + (72 - 29) = 72 + 43 = 115

? Жауабы: барлығы 115

Баркастар ?, 29 артық

  1. Өздік жұмыс. № 8. Өрнектердің мәндерін салыстыр:

2 ∙ 7 ‹ 5 ∙ 3 21 : 3 ‹ 16 :2 12 : 3 = 2 ∙ 2

4 ∙ 3 = 2 ∙ 6 18 : 3 ‹ 14 : 2 3 ∙ 2 › 15 : 3

  1. Шығармашылық жұмыс. № 9

(ең үлкені- Айдарлы құмай, күшіген, бүркіт, ең кішісі – жапалақ)

ҮІІ. Бекіту: Бүгінгі сабақтан өзіңе қандай әсер алдың? Не ұнады?

Ү.Үйге тапсырма: 1. № 5, 7. 66 бет 2. бағалау.

37. Тақырыбы: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер

Мақсаты: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер шығаруды түсіндіру. Есепті шығара білуге дағдыландыру. Жүйелі ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімді, ақылды, ізденімпаз етіп тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, сурет, оқулық. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік, жұптық.

Түрі: аралас сабақ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 5,7. ІІІ. Өткенді қорыту: Математикалық диктант

а ) 11-2, 21- 2, 31- 2, 41-2, 51-2 , 61-2 , 71-2 , 81-2, 91-2

ә ) 12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3

15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3

18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер шығару

Ү. Жаңа материалды түсіндір:

1. оқулықпен жұмыс. № 1. Ұжымдық жұмыс. (талдау)

Б ір пакет ұнның массасы 2 кг. Осындай 4 пакет ұн сатып алынды. Сатып алынған ұнның жалпы массасы қандай?

Шешуі: 2 ∙ 4 = 8

Жауабы: жалпы массасы 8 кг

Қорытынды: Жалпы масса бір заттың массасының заттардың санына көбейтіндісінің мәніне тең.

:

Шешуі: 9 : 3 = 3 (кг) Жауабы: бір пакет ұнның массасы 3 кг.

Бір заттың массасын табу үшін, жалпы массаны заттар санына бөлу керек.

:

Шешуі: 18 : 6 = 3 (п) Жауабы: 3 пакет.

Заттар санын табу үшін, жалпы массаны бір заттың массасына бөлу керек.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. № 4. Түсіндіріп шығару, қатар бойынша. 3 оқушы тақтада, қалғаны дәптерде шығарады. Кестені пайдаланып, үш есеп құрастыру және шығару.

Жалпы масса: 9 3 = 27 Жауабы: 27 кг қант.

Бір заттың массасы: 36 : 4 = 9 Жауабы: бір дорбада 9 кг картоп.

Заттар саны: 24 : 8 = 3 Жауабы: 3 қораптың салмағы

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Кестені толтыр. 2 ∙ а, 3 ∙ а, мұндағы а = 3, 2, 0, 4, 6, 8, 1, 5, 7, 9

2 3 = 6 2 2 = 4 2 0 = 0 2 4 = 8 т.с.с.

  1. Есеп шығару. № 6. (үш оқушы тақтада)

Жалпы масса: 2 ∙ 5 = 10 Жауабы: 10 кг тең.

Бір заттың массасы: 3 : 3 = 1 Жауабы: 1 қаптың массасы 1 ц.

Заттар саны: 20 : 5 = 4 Жауабы: 4 сақинаның массасы.

  1. Өздік жұмыс. № 9

  2. Түсіндіріп есеп шығару: № 8

І қойылым - 260 оқушы Шешуі: 260 +( 260 + 80) + (260 + 80) ∙ 2 =

І І қойылым - ?, 80 оқушы артық ? 260 + 340 + 680 =1280 (оқушы)

І ІІ қойылым – бірдей жауабы: барлығы 1280 оқушы.

  1. Жұптық жұмыс. № 7. Есепте және тексер.

524 – 273 = 251 251 + 273 = 524 618 + 284 = 902 902 – 618 = 284 т.с .с.

  1. Шығармашылық тапсырма. № 11.

ҮІІ .Бекіту. Бүгінгі сабақта не білдік? Саған не ұнады?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 10,12 69 бет. бағалау.

38. Тақырыбы: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер

Мақсаты: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке е шығарылатын есептерді шығару; ойлау, жүйелеу, есептеу дағдыларын дамыту. білімділікке, белсенділікке тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену Көрнекілігі: көбейту, бөлу кестесі, сызба, суреттер. Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 10, 12 оқу, талдау

ІІІ. Өткенді пысықтау: ауызша жұмыс.

а) 8 + 3 18 + 3 28 + 3 38 + 3 48+3 58+3 68+3 7 8+3 88+3

8 + 3 9 + 3 11 – 3 12 - 3 5+3 6 - 3 7 - 3 8 - 3 9 - 3

ә) 3 ∙ 3 = 9 3 ∙ 4 = 12 3 ∙ 5 = 15 3 ∙ 6 = 18

3 ∙ 7 = 21 3 ∙ 8 = 24 3 ∙ 9 = 27 20 : 5 = 4

ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы, мақсаты

Ү. Жаңа сабақ:

1. кіріспе. Ұжыммен талдау. ( 3 оқушы тақтада)

1 , Есептерді салыстыр.

а) 3 жәшік – 8 кг - ? Шешуі: 3 ∙ 8 = 24 Жауабы: 24 кг жидек әкелінді.

(жалпы масса)

ә) Әкелінді – 24 кг жидек

1 жәшікте – 8 кг Шешуі: 24 : 8 = 3

Неше ж. - ? Жауабы: 3 жәшік. ( заттың саны)

б) бірдей 3 жәшік - 24 кг Шешуі: 24 : 3 = 8

1 жәшіктің массасы. - ? Жауабы: 1 жәшікте 8 кг (Бір заттың салмағы)

  1. № 2 Есептер құрастыр және оларды шығар:

а ) алма – 6 кг ? шешуі: 6 ∙ 3 = 18

жәшік – 3 Жауабы: барлығы 18 кг. (жалпы масса)

ә) Барлығы – 18 кг Шешуі: 18 : 2 = 9

жәшіктің – 2 Жауабы: 1 жәшікте 9 кг алмұрт Бір заттың салмағы)

1 жәшікте ? кг

ҮІ. Білімін тиянақтау:

а) Өздік жұмыс. № 3; 5, 6, 12, 14, 24, 8, 9. Сандарының ішінен : 2 санына;

3 санына бөлінетін сандарды жаз.

2 санына: 6, 12, 14, 24, 8. 3 санына: 6, 12, 24, 9.

ә ) Жұптық жұмыс: Өрнектерді салыстыр:

3 ∙ 5 + 3 › 3 ∙ 4 – 3 2 ∙ 2 + 2 ‹ 3 ∙ 2 + 3

2 ∙ 6 + 2 ‹ 6 ∙ 2 + 6 2 ∙ 5 + 5 › 2 ∙ 4 – 2

б) Есеп шығару. № 5(1,2) Шешуі: 280 – ( 94 + (94 + 14) = 280 – 202 = 78

Кроль стиль – 94 спортшы. Жауабы: Баттерфляймен 78 спортшы жүзді.

Брасс стилі - ?, 14 спортшы артық (бір заттың)

Баттерфляй стилі -?

№ 5 (2)

9 спортшы – 3 реттен Шешуі: 50 – 9 ∙ 3 = 50 – 27 = 23

50 рет Жауабы: әлі 23 рет секіру керек.

Тағы - ?

в) Шығармашылық жұмыс. Р = 4 ∙ 4 = 20 (см)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 6, 8 , 56 бет. Бағалау

39. Тақырыбы: 4 – ке көбейту және бөлу кестесі.

Мақсаты: оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі. аралас сабақ. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 8. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

2∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2 2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

15 : 3 = 5 5 ∙ 3 = 15 18 : 3 = 6 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7 7 ∙ 3 = 21 24 : 3 = 8 8 ∙ 3 = 24

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

а) № 1. Ұжымдық жұмыс: Бірінші көбейткіші 4 болғанда көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын бақылап, түсініп ал. Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр. Неге алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 4-ке артық?

4 ∙ 4 = 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 6 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 7 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 8 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 9 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 10 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

№ 2. Түсіндіріп кестені жалғастыру. (ауызша)

4 ∙ 4 = 16

4 ∙ 5 = 20

4 ∙ 6 = 24

4 ∙ 7 = 28

4 ∙ 8 = 32

4 ∙ 9 = 36

4 ∙ 10 = 40

5 ∙ 4 = 4 ∙ 5

6 ∙ 4 = 4 ∙ 6

7 ∙ 4 = 4 ∙ 7

8 ∙ 4 = 4 ∙ 8

9 ∙ 4 = 4 ∙ 9

10 ∙ 4 = 4 ∙ 10

5 ∙ 4 = 20

6 ∙ 4 = 24

7 ∙ 4 = 28

8 ∙ 4 = 32

9 ∙ 4 = 36

10 ∙ 4 = 40

4- ті көбейту кестесі 4-ке көбейту кестесі

№ 3. Дәлелдеу, түсіндіру. Неге 4-ке бөлу кестесін құрғанда 4-ке көбейту кестесін пайдалануға болады?

16 : 4 = 4, себебі 4 ∙ 4 = 16

20 : 4 = 5, себебі 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6, себебі 4 ∙ 6 = 24

28 : 4 = 7, себебі 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8, себебі 4 ∙ 8 = 32

36 : 4 = 9, себебі 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10, себебі 4 ∙ 10 = 40

16 : 4 = 4

20 : 4 = 5

24 : 4 = 6

28 : 4 = 7

32 : 4 = 8

36 : 4 = 9

40 : 4 =10

Ү. Түсінгенін тексеру:

1. Ауызша жұмыс . № 4. Бос орынға тиісті сандарды қой.

2.№ 5 Жұптық жұмыс: Бос орынға тиісті санды қой.

36 : 4 : 3 ∙ 2 : 6 = 1 8 ∙ 2 : 4 ∙ 3 : 2 = 6

№ 6, кестені толтыр: өздік жұмыс. 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 4 = 16 4 ∙ 6 = 24 т.с.с

  1. Өздігінен есеп шығару.(ойлау, миға жаттығу)

а) 8 үстел – 4 адамнан

Барлығы - ? Шешуі: 8 ∙ 4 = 32 Жауабы: 32 адам отыр.

ә) 4 доңғалақтан – 6 машина

Барлығы - ? шешуі: 4 ∙ 6 = 24 Жауабы: 24 доңғалақ ауыстырды.

  1. Ұжыммен жұмыс. № 9. (ауызша)

а) ұзындығы – 4 см, шаршының Р = 4 ∙ 4 = 16

ә) Р = 24 см, 32 см, 28 см шаршының қабырғасының ұзындығын тап.

Р = 24 : 4 = 6(см) Р = 32 : 4 = 8 (см) Р = 28 : 4 = 7 (см)

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10.

Екі қабырғасы өзара тең үшбұрыштың периметрі 22 см. Үшінші қабырғасының ұзындығы 6 см. Үшбұрыштың өзара тең қабырғаларының ұзындығын тап.

Шешуі: (22 – 6) : 2 = 16 : 2 = 8(см) жауабы: 6 см

Сабақты қорыту.

ҮІ. Үйге тапсырма: 8, 11. 72, 73 бет 2. бағалау.

40. Тақырыбы: Төрттен бір бөлік (ширек)

Мақсаты: Төрттен бір бөлік, ширек деген ұғым туралы түсінік беру; 4-ке көбейту және бөлу кестесін пайдалану, жылдам есептеуін дамыту; таза әдемі жазуға баулу, ойлау қабілеттерін дамыту. еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызбалар, кестелер . Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, іздендіру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8, 11.оқу, талдау.

ІІІ. Білімді тексеру: ауызша жұмыс.

  1. 16 : 4 = 4 4 ∙ 4 = 16 20 : 4 = 5 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6 4 ∙ 6 = 24 28 : 4 = 7 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8 4 ∙ 8 = 32 36 : 4 = 9 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10 4 ∙ 10 = 40

  1. Көбейту және бөлу амалдарының компоненттерін ата.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

  1. Ұзындығы 4 м тақтайды тең 4 бөлікке кесті. Тақтайдың төрттен бір бөлігінің ұзындығын тап. Сызбасын сал.

Ш

1 м

1 м

1 м

1 м

ешуі: 4 : 4 = 1(м)

Жауабы: 1 (м)

  1. № 2. Суретпен жұмыс. Сағаттық тілше көрсетуідегі бөліктерінің айырмашылықтарының бөлігін ата. Минуттық және сағаттық тілше көрсетілше ше? ( минуттық: 0 мин, 15 мин, 30 мин, 45 мин,60мин немесе 1 сағат)

( сағатпен: күндізгі 12 сағ, 3 сағ, 6 сағ, 9 сағ, түнгі 12сағ.)

  1. Жұптық жұмыс. № 3, Бос орынға тиісті санды қой.

16 : 4 = 2 ∙ 2 24 : 3 = 1 ∙ 8 5 ∙ 3 = 15 ∙ 1

8 ∙ 2 = 4 ∙ 4 3 ∙ 8 = 6 ∙ 4 7 ∙ 4 = 20 + 8

Ү. Түсінгендерін тексеру.

1. Өздік жұмыс. № 4. Кестені толтыр.

а

4

8

12

16

24

32

а : 4

1

2

3

4

6

8

а - 4

0

4

8

12

20

28

  1. № 5. Іздену, ойлану, Дымбілмеске көмектес. ( төрттен бір бөлігі боялған:

тік төртбұрыш, бесбұрыш, шаршы.)

  1. Есеп шығару. № 10. (2 оқушы тақтада)

Ә кесі -35 жаста Шешуі: (35 – 23) – 5 = 12 -5 = 7

Л иза - ?, 23 жас кіші , неше ж. үлкен? Жауабы: 7 жасқа үлкен

С іңлісі – 5 жаста

№ 10 (2).

1 сөреге – 9 оқулықтан Шешуі: 36 : 9 = 4

36 оқулықты - ? сөреге Жауабы: 4 сөреге қойылды.

  1. № 9. Өздік жұмыс. Фигураларды сал, төрттен бірін боя.

  2. Шығармашылық жұмыс. № 12 ( 8 бөлікке бөлінді)

ҮІ. Бекіту. Біз бүгін не білдік? Қорыту, бағалау. ҮІІ.Үйге тапсырма: № 8, 11, 13. 74 бет.

41. Тақырыбы: Бөлуді тексеру

Мақсаты: Бөлуді тексеру, бөлуге кері амал көбейту екендігі жайлы түсінік беру; бөлу және көбейту кестесін тиімді пайдалана білуге және жылдам есептеуге қалыптастыру; өз бетінше іздене білуге үйрету. Ойлау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: кесте, плакат. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 8, 11, 13.

ІІІ. Білімін пысықтау: ауызша жұмыс.

  1. 16 : 4 = 4 4 ∙ 4 = 16 20 : 4 = 5 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6 4 ∙ 6 = 24 28 : 4 = 7 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8 4 ∙ 8 = 32 36 : 4 = 9 4 ∙ 9 = 36

  1. Бөлудің компоненттерін ата.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Мақсат қою кезеңі: бөлуді тексеру, бөлуге кері амал көбейту екендігі жайлы түсінік беру; бөлу және көбейту кестесін тиімді пайдалана білуге және жылдам есептеуге үйрету.

  2. № 1 Схеманы пайдаланып, бөлуді көбейту арқылы тексеруге болатындығын түсіндір.

Шешуі: 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12

Белгісіз бөлінгішті табу үшін, бөлгішті бөліндінің

мәніне бөлу керек.

  1. № 2 Үлгі бойынша жалғастыр: Өздік жұмыс.

10 : 2 = 5

5 ∙ 2 = 10

18 : 3 = 6 14 : 2 = 7 36 : 4 = 9

6 ∙ 3 = 18 7 ∙ 2 = 14 9 ∙ 4 = 36

12 : 3 = 4

4 ∙ 3 12

Қорытынды: Бөлуді көбейту арқылы тексеруге болады.

  1. 3

    4=

    3. Жұптық жұмыс. Бос орынға тиісті санды қой:

25 + = 4 ∙ 7 ∙ 8 = 100 - 68

3

5

36 : 9 = 2 ∙ 3 ∙ 8 = + 19

Ү. Өткен материалды бекіту:

  1. Есеп шығару. № 4.

Ж іберді – 25 кг Шешуі: (35 – 25) – ( 25 – 20) = 10 -5 = 5

Қ. қалдырды - ?, 20 кг кем 35 кг Жауабы: омарташыда 5 кг бал қалды.

Қалды - ?

№ 4 (2)

Н әркес – 63 гүл Шешуі: (63 + 23) ∙ 2 = 87 ∙ 2 = 174

Сонша раушан ?

Қызғалдақ – 24гүл Шешуі: барлығы 174 гүл.

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Салыстыр.

290 ‹ 300 350 = 600 – 250 84 дм › 250 см

610 ‹ 1000 570 см ‹ 6 м 95 мин › 1 сағ + 30 мин

  1. Өзіндік жұмыс. № 7

Шаршының бір қабырғасының еніне ені тең, ұзындығы – 4 см артық, тік төртбұрыштың Р = ? Р шаршы = 3 ∙ 4 = 12 (см)

Р тік төртбұрыш = (3 + 7) ∙ 2 = 10 ∙ 2 = 20(см)

  1. Шығармашылық жұмыс: № 8

ҮІ. Бекіту. Бүгінгі сабақтан не білдік? Не істедік? Тексер: (4 оқушы тақтада)

16 : 2 = 8 15 : 3 = 5 12 : 4 = 3 63 : 9 = 6

8 ∙ 2 = 16 5 ∙ 3 = 15 3 ∙ 4 = 12 6 ∙ 9 = 63

Бөлуді көбейту арқылы тексеруге болады.

ҮІ. Үйге тапсырма: № 6 , 76 бет 2. бағалау.

42. Тақырыбы: Көбейтуді тексеру

Мақсаты: Оқушыларға көбейтуді тексеру жайлы түсінік беру. Тапсырмаларды өз бетінше орындауға дағдыландыру. Жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Белсенділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену.Түрі: аралас.

Көрнекілігі: схема, кесте, суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6, оқу, тексеру, талдау.

ІІІ. Білімін тексеру. Ауызша жұмыс.

8+3 = 11 9+3 = 12 11-3 = 8 12-3= 9

18 : 3 = 6 14 : 2 = 7 36 : 4 = 9 11-8 = 3

6 ∙ 3 = 18 7 ∙ 2 = 14 9 ∙ 4 = 36 12-8 = 4

ІҮ. Жаңа сабақ:

  1. № 1. Схеманы пайдаланып, көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болатынын түсіндір.

2 ∙ 3 = 6

6 : 3 =2

Көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болады.

  1. Өздік жұмыс. № 2. Амалдарды орында және тексер:

4 8 = 32 9 ∙ 2 = 18 4 ∙ 9 = 36 3 ∙ 4 = 12

32 : 8 = 4 18 : 2 = 9 36 : 9 = 4 12 : 4 = 3

32 : 4 = 8 18 : 9 = 2 36 : 4 = 9 12 : 3 = 4

  1. Ауызша жұмыс: Бос орынға тиісті сандарды жаз:

∙ ∙ ∙ ∙ ∙

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. Есеп шығару, талдау. № 4.( 3 оқушы тақтада, қалғаны дәптерде)

а) 3 тырна – 6 бақа - ? Шешуі: 3 ∙ 6 = 18 Жауабы: барлығы 18 тырна.

ә) 1 қуыс – 3 күн

2 қуыс - ? күн Шешуі: 3 ∙ 2 = 6 Жауабы: 6 күн

б ) 4 үймеге - 10 бидайдан

? Шешуі: 4 ∙ 10 + 32 = 72

тағы – 32 бидай с. к. Жауабы: барлығы 72 бидай.

  1. Өздік жұмыс. № 5. Теңдеулерді тап және оны шеш:

х + 28 = 70 х 3 = 21

х = 70 – 28 х = 21 : 3

х = 32 х = 7

32 + 28 = 70 7 3 = 21

70 = 70 21 = 21

  1. Жұптық жұмыс. № 6, салыстыр:

7 м 9дм ‹ 900 см 1 апта › 1тәулік

2 м 8 см = 20 дм 8 см 2 кг › 30г

  1. Ұжымдық жұмыс.

Тік төртбұрыштың ені оның ұзындығының үштен бір бөлігіндей.

а = 6 см 6 : 3 = 2(см) Р = (6 + 2) ∙ 2 = 16

  1. Шығармашылық жұмыс. № 9.

ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелерге жауап алу.Жеке оқушымен жұмыс

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 8 , 77 бет. Бағалау

43. Тақырыбы: Қайталау

Мақсаты: Оқушылардың алған білімін тиянақтау, жүйелеу. Көбейту мен бөлудің жеке жағдайлары туралы білімін бекіту; Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.Ой-өрісін, білімін, есте сақтау қабілетін дамыту.Тиянақты, ұқыпты болуға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, өзіндік. Көрнекілігі: үлестірмелер, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 8.

ІІІ. Білімін пысықтау. 1. Ауызша жұмыс. № 1 Өрнекті құр, мәнін тап.

а = 3 в = 12 с = 6

1 ∙ 3 = 3 12 : 1 = 12 6 : 6 = 1

4 ∙ 3 = 12 12 : 4 = 3 0 : 6 = 0

2 ∙ 3 = 6 12 : 2 = 6 12 : 6 = 2

3 ∙ 3 = 9 12 : 0 = 0

0 ∙ 3 = 0 12 : 6 = 2

2. Салыстыр: № 2 , ауызша.

64 › 46 58 + 40 › 10

582 ‹ 590 96 = 100 - 4

306 › 300 172 – 40 ‹ 269 + 80

3. Жұптық жұмыс. № 3, Бос орынға тиісті санды қой:

5 м 2 дм = 52 дм 1 сағ 30 мин = 90 мин

3 м 40 см = 4 м 4 дм 1 жыл 6 ай = 18 ай

3 ц 5 кг = 305 кг 1 апта 3 күн = 10 күн

  1. Есеп шығару. № 6.(1)

Ж албыз – 240 г Шешуі: 240 + (240 + 165) = 240 + 405 = 645

Сонша бақбақ ? Жауабы: 645 г бақбақ тамырын жинады.

Тұз - ?, 165 г артық

№ 6 (2)

4 күн - 8 құты д. Шешуі: 4 ∙ 8 + 17 = 32 +17 = 49

? Жауабы: барлығы 49 құты дәрі жасау керек.

Тағы – 17 құты д.

5. Өздік жұмыс: № 4

4 ∙ 2 = 8 24 : 4 = 6 5 см ∙ 2 = 10 см 16 сағ : 2 = 32 сағ

6 ∙ 3 = 18 15 : 3= 5 7 ц ∙ 4 = 28 ц 20 мин : 4 = 5 мин

4 ∙ 5 = 20 16 : 2 = 18 8 кг ∙ 2 = 16 кг 24 ай : 3 = 8 ай

6. Қатар бойынша шығару. ( 3 оқушы тақтада)

1 қатар 2 қатар 3 қатар

Х + 256 =420 х – 120 = 600 – 440 х + 30 = 20 + 80

Х = 420 – 256 х - 120 = 160 х + 30 = 100

Х = 164 х = 160 + 120 х = 100 – 30

1 64 + 256 = 420 х = 280 х = 70

420 = 420 280 – 120 = 160 70 + 30 = 100

160 =160 100 = 100

Бекіту: Шығармашылық жұмыс: № 7. (қоян, түлкі, елік, көртышқандар, борсықтар)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: қайталау, бағалау

44. Тақырыбы: Бақылау жұмысы, № 2

Мақсаты: оқушылардың көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу, білуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар.Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Мақсат қою кезеңі:өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.

ІІІ. Бақылау жұмысы. І нұсқа