Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Сабақ жоспары-3.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
16.85 Mб
Скачать

Егер екі көбейткіштің көбейтіндісінің мәнін бір көбейткішке бөлсе, онда басқа көбейткіш шығады?

№ 2. Жұптық жұмыс. Қорытынды шығар.

Белгісіз көбейткішті табу үшін, екі көбейткіштің көбейтіндісінің мәнін белгілі көбейткішке бөлу керек.

№ 3. Өздік жұмыс. (үлгі бойынша)

№ 4. Белгісіз көбейткішті тап.

∙ 5 = 10 ∙ 3 = 15 2∙ ∙ ∙ = 8 3 ∙ = 9

Жұптық жұмыс. № 5. Теңдік құрып, белгісіз көбейткішті тап:

а ∙ 4 = 8 5 ∙ х = 5 х ∙ 3= 0

ҮІ. Түсінгендерін тексеру. № 6.

Шешуі: 96 – (16 + (16 + 28)) = 96 – 44 = 52

Жауабы: үшінші күні 52 жұп қолғап тоқыды.

-

+

+

№ 6 (2)

Шешуі: 42 + (42 + 16) = 42 + 58 = 100 (м)

Жауабы: барлығы 100 м мата жұмсады.

№ 8. Өздік жұмыс. № 10. Шығармашылық жұмыс.

ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелер, қорыту № 10. (Мұрат, азат,Олег,Саша.)

ҮІІІ .Үйге тапсырма: № 7. 26 бет. Бағалау.

15. Тақырыбы: Көбейту амалы бар теңдеулерді шешу

Мақсаты: Балаларды көбейту амалының компоненттері мен нәтижесінің арасындағы байланысқа негізделген теңдеулерді шешудің жаңа тәсілімен таныстыру; есептерді шығара білу және есептеуге дағдыландыру; өздігінен жұмыс істеуге, зерделі болуға үйрету.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: кестелер, суреттер, сызбалар.

Барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7 талдау, салыстыру.

ІІІ. Білімдерін тексеру: Ауызша жұмыс. 1. Кестені толтырыңдар.

х

1

5

7

3

4

9

2

х ∙ 2

2

10

14

6

8

18

4

9 - х

8

4

2

6

1

0

7

2.Жасырынған сандарды тап.

: 5 = 10 + 2 = 8

7 = 14 8 : = 8

: 3 = 9 8 + = 16

ІҮ. Жаңа сабақ: 1. Топтық жұмыс. Теңдеулерді шеш. Үлгі бойынша түсіндіру.

х ∙2 = 4 х 2 = 12 8 х = 16

х = 4 : 2

х = 2

2 2 = 4

Жауабы: 2

2. № 2 түсіндіріп шығару. Неге х 2 = 6; 2 х = 6 теңдеулерінің шешімі бірдей болатынын түсіндір.

3. № 3 ауызша жұптық жұмыс.

Көбейткіш

5

6

2

5

2

Көбейткіш

3

2

8

4

9

Көбейтіндінің мәні

15

12

16

20

18

Ү. Түсінгенін тексеру:

  1. № 4, 5 (екі оқушы тақтада) Жұптық жұмыс. Тура теңсіздіктер құр.

60 + 30 > 95 - 40 60 + 40 > 95 - 30 95 – 40 < 60 + 30 30 + 40 > 95 - 60

  1. Есеп шығару. № 6.

Шешуі: 70 – ( 4 3) = 70 – 12 = 58

Жауабы: 58 кг қант қалды.

-

+

7

Шешуі: (45+23)+38=68+38=106

+ Жауабы: 106 апельсин шырыны.

+

  1. Шығармашылық жұмыс. № 8,9.

ҮІ. Бекіту. Бүгінгі сабақта не істедік? Неге үйрендік? Сабақтан қандай жаңа нәрсені білдіңдер? Белгісіз бөлікті қалай табасың?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 10 , 30 бет 2 . Бағалау

16. Тақырыбы: Белгісіз бөлінгішті табу

Мақсаты: оқушыны белгісіз бөлінгіштітабу тәсілімен таныстыру; талдау, салыстыру және қорытынды жасай білуге дағдыландыру; ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену, салыстыру. Көрнекілігі: кестелер, суреттер, сызбалар

Барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 10 оқу, талдау, тексеру.

ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс. 1. Кім жылдам есептейді?

50- 20

С + 29

С + 13

=

С - 16

С -34

(

С+ 28

50)

2.Бөлу амалының компоненттерін қайталау.

Бөлінгіш

6

4

8

9

6

8

Бөлгіш

3

2

4

3

2

2

Бөліндінің мәні

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру. 1. Тапсырманы орында. Қорытынды жаса.

6 : 3 = 2 теңдігінде:

6 – бөлінгіш, 3 – бөлгіш, 2 – бөліндінің мәні

6 : 3 = 2

Бөлгіш 3 – ті, бөліндінің мәні 2 – ге көбейт. Не шықты?

3 ∙ 2 =6

Белгісіз бөлінгішті табу үшін, бөлгішті бөліндінің мәніне көбейту керек.

2.Оқулықпен жұмыс. № 2, № 3 түсіндіре отырып шығар. Қорытындыны оқы.

Сергіту сәті. І Ү. Білімдерін тексеру.

1. № 4. Өздік жұмыс. Белгісіз бөлінгішті тап. : 9 = 3 : 7= 4 : 6 = 4

2.Есеп шығару. № 7. (үш оқушы тақтада жылдамдыққа)

1) Ш: 13 – 7 = 6 2) Ш: 15 – 8 = 7

Ж: м. 6 кем. Ж: кофеүккіш 7 кем

  • - -

3 ) Ш: 24 : 3 = 8

Ж: әр дүкенге 3 кір жуатын машина алды

:

№ 8 есеп.

Шешуі: (395-268) + 156 = 127 + 156 = 283

Жауабы: 283 кг сиыр еті сатылды.

  1. Жұптық жұмыс: № 9

Ү . Сабақты қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 10. (ауызша)

ҮІ. Үйге тапсырма: № 5, 11; 29 бет, бағалау.

17. Тақырыбы: Белгісіз бөлгішті табу

Мақсаты: Белгісіз бөлгішті табуды үйрету, амалдардың компоненттерінің атауын бекіту, санды арттыруға арналған құрама есептерді шығару; көбейту мен бөлуге ауызша есептеуге дағдыландыру; салыстырып, қорытынды жасай білуге баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ауызша есептеу. Көрнекілігі: кестелер, суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Қол ұстасып тұрыңдар, көршілеріңе күлімсіреңдер және бір – біріңе табыс тілеңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5, 9.

Мақсат қою кекзеңі:

  • Біз бүгін белгісіз бөлгішті қалай табуға болатынын білеміз.

ІІІ. Білімдерін тексеру. Ауызша жұмыс.

7 - 2 = 5 2 ∙ 3 = 6 5 + 3 = 8 4 ∙ 2 = 8 3 + 4 = 7 8 – 3 = 5 6 – 4 = 2 6 – 3 = 3

3 3 = 6 3 2 = 6 8 – 2 =6 8 : 4 = 2 6 : 3 = 3 4 : 2 = 2 8 – 4 = 4 5 + 2 = 7

Өткен материалды қайталау.

  • Көбейту кезінде сандар қалай аталады?

  • Бөлу кезінде сандар қалай аталады?

  • Қосу кезінде сандар қалай аталады?

  • Азайту кезінде сандар қалай аталады?

  • Аталған арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін қалай табады?

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру: а) Ұжымдық жұмыс. ( қорытынды жаса)

6 : 3 = 2 теңдігінде:

6 – бөлінгіш, 3 – бөлгіш, 2 – бөліндінің мәні.

6 : 3 = 2

Бөлінгіш 6 – ны бөліндінің мәні 2-ге бөл. Не шықты?

6 : 2 = 3