Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроку 4 класу.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
6.77 Mб
Скачать

4. Робота з картками.

V. Підсумок уроку

Записати на дошці число, яке містить 3 тисячі і 20 одиниць; число сім тисяч триста шість.

Vі. Домашнє завдання.

№ 143, 144.

Тема: Як орієнтуватися на місцевості.

Мета: сформувати уявлення про горизонт, лінію горизонту, відкриту та закриту місцевість, основні та проміжні сторони горизонту; формувати вміння працювати з компасом; розвивати пізнавальний інтерес, уміння спостерігати, порівнювати, робити висновки.

Обладнання: таблиці «Горизонт», «Лінія горизонту», ілюстрації закритої та відкритої місцевості, картки з назвами сторін горизонту, компаси учнівські, ілюстрації інших компасів, модель саморобного компасу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці – не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаєм,

І урок вже починаєм.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування.

  • Яке значення для Землі має Сонце?

  • Як падають на Землю сонячні промені?

  • Чим відрізняються сонячні промені, які падають на Землю прямовисто і косо?

  • На які теплові пояси умовно поділяють поверхню земної кулі?

  • Чому на Землі виникли теплові пояси?

  • Чим теплові пояси різняться між собою?

2. Індивідуальне опитування

Завдання 1 (для двох учнів).

Намалюйте кольоровою крейдою теплові пояси в Північній і Південній півкулях.

(На дошці намальовано глобус).

Завдання 2 (для трьох учнів).

Зачитайте повідомлення на тему «Рослинний і тваринний світ теплових поясів Землі».

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення вчителя про практичне значення орієнтування на місцевості.

Із давніх часів люди пересуваються по Землі, ведуть каравани в пустелях, пливуть по морях, океанах, шукають підземні багатства в горах, прокладають дороги в лісах і при цьому завжди мріють повернутися туди, звідки вийшли.

  • А ви ніколи не блукали в лісі, коли ходили по гриби?

  • Як ви находили дорогу додому?

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

  • Чи знаєте ви, що таке орієнтуватися на місцевості?

  • Як можна знайти правильні орієнтири?

  • Що треба запам’ятовувати, коли вирушати у ліс, гори?

  • Який прилад існує для орієнтування на місцевості?

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

  • Відгадайте загадку, і ви зрозумієте, про що піде мова: «Видно край, а не дійдеш».

  • Так що ж таке горизонт?

  • На якій місцевості добре видно горизонт: на морі, у полі, на луках, у лісі, у горах, місті, парку?

  • Чи можна побачити лінію горизонту?

Молодці, майже всі ваші відповіді правильні, тільки неповні, тому послухайте мою розповідь.

План розповіді.

1) Горизонт і лінія горизонту. Відкрита місцевість, закрита місцевість.

Розповідь супроводжується кресленнями учителя на дошці схемами горизонту, лінії горизонту.

Якщо летіти в літаку на висоті 10 км., то можна побачити 113 км. горизонту, а з космічного корабля, з висоти 30 000 кілометрів, видно всю нашу планету.

  • Про що це говорить?

  • У перекладі з грецької мови горизонт означає обмежуючий. Що «обмежує» горизонт?

2) Сторони горизонту. Демонстрація на дошці схеми основних і проміжних

сторін горизонту.

3) Як визначити сторони горизонту на місцевості?

Орієнтування на місцевості.

  • Що означає слово орієнтування? Не знаєте?

  • Знайдіть у цьому слові корінь, підкресліть його.

(Один з учнів підходить і підкреслює).

Корінь орієнт у перекладі з латинської мови – схід.

  • Чи можете ви тепер сказати, що означає слово орієнтування?

  • Як же можна орієнтуватися на місцевості?