Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
правильный поурочный.6 класс...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
9.92 Mб
Скачать

Раздел 1.Урок 1

Дата:

Тема: Вы нас помните?

Цели и задачи урока:

1. Познакомить учащихся с целями и задачами изучения английского языка на предстоящий год и напомнить им структуру УМК.

2.Повторить грамматический материал, пройденный в 5 классе (образование времен Present Simple и Present Progressive, повелительного наклонения глаголов, структуру утвердительных и вопросительных предложений с модальными глаголами; образование превосходной степени прилагательных).

3.Повторить выражения классного обихода и лексику по теме «Знакомство».

4.Практиковать учащихся в чтении диалога с полным пониманием прочитанного и выполнением подстановок.

Оборудование:диск, схемы предложений в Present Simple, Present Progressive.

Фонетический материал: интонация утвердительных и вопросительных предложений.

Лексический материал: ask the question, write a letter, read the text, fill in the gaps, listen to the teacher, guess the meaning of the word, match the words. Повторение известной лексики по теме «Знакомство»: Who is he? What is he? Where is he from? What is his address? I lis name is... He is an agent. He is British (Russian). He is from Russia (Britain).

Социокультурная информация: правила этикета (телефонный разговор).

Ход урока

I. Организационный момент

1. Приветствие и организационный момент начала урока:

Т: Good morning, children! I'm glad to see you again.

  • Who is on duty today?

  • ... is on duty today.

  • Who is away today?

  • Nobody (...) is away.

  • What date is today?

  • Today is the ... Ih of September.

  • What day is it today?

  • Today is Monday (Tuesday,...)

  • Are you ready for the lesson?

  • Yes, we are.

  • Sit down, please. How are you, Pi?

  • I am fine, thank you.

  • Are you fine, P2?

  • Yes, I am fine, thanks.

  • Are you OK, P3?

  • Yes, I am OK, thanks.

  • Fine, let's begin!

2. Знакомство с учебником.

T: This year we'll read, write and speak English again. Our friends Mr. Help, Agent Cute, Misha Inin, and Robin Mac Wizard will help us to do it well. For our lessons we need a textbook, two Workbooks and cassettes. We'll travel trough the Country DoDidDone again and study the English grammar. We'll do exercises in our Workbooks and listen to the texts and dialogues on the cassettes.

II. Основная часть

3. Повторение лексики классного обихода.

a) Т: Now, let's repeat some classroom expressions and do Exercise 1 on Page 5. Look at the words, find the classroom expressions and read them aloud.

b) T: Well done! Now match the expressions in Ex.1 and the pictures. (Учащиеся выполняют ynp.l, стр.5).

4. Повторение лексики по теме «Знакомство»

Т. Let’s remember our friends from our Textbook. Answer the questions, please. What are their names? Where is Misha from? What is his address? And what is Philip Cute? Where is he from? Is Philip Cute Russian?

T: I know Agent Philip Cute has a problem. Let’s read the text about it. But at first we try to guess the meaning of underlined words on p.6.

5. Практика чтения

a) Т: Please, read this dialogue and try to fill in the gaps.

You are in ... Т: In Moscow, in Saratov, in Lukinsk?

  1. T: I hope we've filled all the gaps right. Answer the question: What is Agent Cute's problem? Use Mr.. Help's tip.

  2. Т: It is right. Now let's listen to the text again and check your answers.

6. Повторение грамматического материала.

Т: Now we'll read this text again and do Ex. 5 p. 7.

Present Simple — утверд. Кто V/Vs Present Simple — вопрос. Wh. do/does кто V ? Present Progressive — утверд. Кто am, is, are Ving Present Progressive — вопрос, am, is, are кто Ving ?

III. Заключительная часть

7. Подведение итогов урока. Домашнее задание.

Т: Thank you for your work at the lesson. Pi, P2, your work at the lesson is good. Your mark is «__».

P3, P4, you have made some mistakes, your mark is «4».

P5, P6, you must work better, your mark is «3».

Write down you homework, please. Do Ex. A and В on Page 7 in your Textbook and Ex. CW on Page3. in your Workbook. Good-bye!

Урок 2.

Дата:

Тема: Вы друзья, не так ли?

Цели и задачи урока:

  1. Повторить выражения классного обихода и лексику;

  2. Учить учащихся строить разделительные вопросы с глаголом to be и употреблять их в речи;

3. Практиковать учащихся в чтении и беседе по прочитанному. Оборудование: кассета с аудиозаписью, грамматическая схема

разделительного вопроса с глаголами to be, can и must.

Фонетический материал: чтение буквосочетания air, интонация разделительных вопросов.

Лексический материал: first name, second name, age, date of birth, nationality, job, hobby; look at me, repeat after the speaker, answer the teacher's question, use the dictionary, do your homework, find the mistake.

Социокультурная информация: анкетные данные.

Ход урока