Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
урок труд навч.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
30.89 Кб
Скачать

Тема. Урок трудового навчання.

Мета. Ознайомити студентів з політехнічним принципом навчаня, вимогами до уроку, як формою навчання, видами та структурою уроків. Розвивати: увагу, сприйняття, мислення. Виховувати: старанність, повагу до професії вчителля, зокрема вчителя трудового навчання.

Література: О.О. Восколуп., В.О. Коляда. Курс лекцій з методики образотворчого мистецтва, художньої праці та дизайну: Б., 2002

Бабченко О.В. Методика викладання художньої праці: О., 2003

Хорунжий В.І. Практикум в навчальних майстернях з методикою трудового навчання:Т., 2005

Тип заняття: повідомлення нових знань

Трудові завдання: ведення конспекту

Хід заняття

План

1 Урок як основна форма організації навчально-виховної роботи

2 Специфіка і вимоги до урока трудового навчання

3 Політехнічний принцип навчання

4 Типи уроків трудового навчання. Структура уроків

5 Планування уроків трудового навчання

6 Облік і оцінювання знань і вмінь учнів

7 Форми організаціїнавчальної роботи

Специфіка і вимоги до уроку трудового навчання

Урок - це основна форма організації навчально-виховної роботи в шко­лі. Під уроком розуміють заняття, яке проводиться з постійним складом уч­нів одною рівня підготовки. Спільним для всіх уроків є те, що вони прово­дяться за сталим розкладом, мають однакову тривалість (45 хв), чітко ви­значену гему, організаційну структуру, які визначаються змістом програмо­вого матеріалу, характером, способами навчальної і трудової діяльності уч­нів.

Щоб учні послідовно оволоділи знаннями, уміннями і навичками з кожної теми програми. необхідно побудувати строго продуману систему уроків. V ній повинні бути подані псі ланки навчального процесу: сприй­мання нового матеріалу, його усвідомлення, закріплення та застосування знань, виробленнятрудових умінь і навичок, систематизаціяїх, перевірка і оцінювання знань, умінь і навичок.

На кожниму уроціреалізується лише частина цих ланок, згідно з якими формулюються навчальні завдання уроку. В залежності від конкретного змісту уроку, його мети в системі інших уроків, можливостей матеріальної бази, досвіду учителя та деяких інших факторів може вирішуватись одна або декілька навчальних цілей уроку. В останньому випадку одна з цих ці­лей буде головною, а інші будуть відігравати підпорядковану роль.

У порівнянні з уроками інших навчальних предметів уроки трудового навчання мають свою специфіку, свої особливості:

  • центральне місце на уроці трудового навчання займає практична робота учнів;

  • практична робота учнів будується на базі продуктивної праці; всі вироби, що виготовляються школярами, мають суспільно корисну спрямованість, знаходять практичне застосування в школі, дитячо­му садку, сім'ї;

  • продуктивний характер праці створює необмежені можливості для підвищення активності учнів. Спираючись на природне прагнення дітей створювати корисні речі своїми руками, вчитель спрямовує навчальний процес згідно з програмою;

  • робота з різальними інструментами зобов'язує вчителя ретельно слідкувати за дотриманням учнями правил безпечної праці.

До уроків трудового навчання в початкових класах, як і до уроків з ін­ших навчальних предметів, ставиться ряд дидактичних вимог: чіткість ди­дактичної мети, нерозривність виховних і навчальних завдань, правильний добір навчального матеріалу, доцільний відбір методів навчання для кожної частини уроку, колективна праця учнів поєднується з самостійністю кожно­го учня; організаційна чіткість уроку, продуктивний характер праці, ство­рення умов для безпечної роботи учнів.

Політехнічний принцип навчання

Дидактичні принципи - це вихідні положення теорії навчання, якими керується учитель при організації і проведенні занять. Принципи виплива­ють із завдань виховання, закономірностей процесу навчання і визначають його зміст, організаційні форми і методи.

У дидактиці розглядають принципи, які є спільними для викладання всіх предметів: це - науковість, зв'язок теорії з практикою, систематичність і послідовність, доступність навчання, свідомість і активність, наочність, виховний характер навчання. Але кожний навчальний предмет має свої осо­бливості. Для трудового навчання такою особливістю є принцип політехні­чного навчання.

Політехнічний принцип - один із найважливіших принципів педагогіки, згідно з яким у процесі навчання в учнів повинні формуватися знання, умін­ня, навички і якості особистості, які допомагають орієнтуватись у всій сис­темі суспільного виробництва, а саме: знання і основ сучасног о виробницт­ва; уміння і навички, необхідні для походження зі знаряддями праці, най­більш розповсюдженими у різних виробничих роботах.

Уміння і навички, необхідні для поводження із знаряддями праці, поді­ляються на загальнотрудові і загальновиробничі. До перших відносяться уміння і навички з планування трудової діяльності, організації робочого місця, самоконтролю, а до других обчислювальні, графічні, вимірні, мон­тажні та інші. В цілому, такі уміння і навички можна назвати політехнічни­ми, так як вони необхідні для найрізноманітніших професій і застосовують­ся при виконанні різноманітних виробничих робіт.

Політехнічне навчання в школі здійснюється на уроках ручної праці в молодших класах, у навчальних майстернях, у процесі суспільно корисної праці, в позакласній роботі, а також при вивченні основ наук. У сучасній школі існує система політехнічного навчання, яка складається з окремих рівноцінних елементів. Створити в учнів уявлення про основи сучасного виробництва можна лише в тому випадку, коли відбувається дидактичний зв'язок між знаннями та вміннями, яких учні набувають у кожниму з елементів системи політехнічного навчання.

Політехнічний принцип навчання в початковій школі має на увазі озна­йомлення учнів із предметами, знаряддями праці, діяльністю людини в пра­ці, продуктами праці.

На уроках трудового навчання учитель розширює політехнічний круго­зір учнів про предмети праці: папір, картон, тканину, деревину, метал, плас­тмаси, а також матеріали, взяті безпосередньо з живої природи (шишки, жолуді, листя, горіхи, солому, глину). При цьому вчитель знайомить учнів з деякими фізичними і технологічними властивостями цих матеріалів.

Важливим завданням є ознайомлення учнів молодших класів і і шарни дями праці. Учні оволодівають прийомами роботи з такими інструментами, як ножиці, шило, ніж, голка, лобзик, викрутка, плоскогубці і круглогубці, гайковий ключ. Вивчення прийомів роботи ручними інструментами слід розглядати як базу для вивчення машинних знарядь праці. Учитель звертає увагу учнів на те, що в основі машинних і ручних знарядь праці закладені одні і ті ж принципи. Розглядаючи ручні знаряддя праці, учитель знайомить із сучасною технологією і переконує учнів у тому, що в основі найскладні­ших маїїніп іаміадепі принципи ручної праці.

Не менш важливе завдання - ознайомлення учнів із діяльністю людини в праці. Учитель показує учням, що виробництво будь-якого виробу вимагає декількох етапів: конструювання; розробку послідовності (технології) виго­товлення предмета; підготовку до роботи матеріалів, інструментів, облад­нання; виконання технологічних операцій. Внаслідок цієї діяльності одер­жується готовий виріб. Оскільки процес, що розглядається перетворює предмет праці в продукті є спільним для більшості виробництва, то знання учнями молодших класів про ці процеси набувають політехнічного характеру. Ці знання є фундаментом для формування політехнічних умінь і служать базою для продовження політехнічного навчання в середніх класах.