Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Фронтальна перевірка відповідей на запитання за віршем «Верба».

2. Читання напам'ять пісні «Ой, весна красна».

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

— Прочитайте скоромовку швидко і виразно. Веселики на крилах весну принесли.

III. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота за ілюстрацією підручника (с. 132).

Яка пора року зображена на малюнку?

За чим спостерігають дідусь з онуком?

Які птахи летять?

А які ще птахи прилітають навесні з вирію?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

— А чи знаєте ви, чому зображених на малюнку птахів називають журавлями? От сьогодні на уроці ми про це і дізнаємося. Будемо читати твори, у яких описується повернення птахів із вирію.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Аудіювання оповідання В. Чухліба «Журавлі-веселики» (с. 132-133 підруч­ника).

Про що дізналися з оповідання?

Чому автор дав своєму оповіданню таку назву?

2. Читання учнями оповідання мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

— Коли відбуваються зображені в оповіданні події? .— Що помітив Тарасик? Чому він зрадів?

— Як дідусь назвав журавлів? Як він це пояснив Тарасикові?

Як ставиться дідусь до журавлів? Із чого це видно? Зачитайте.

Чи схвильовані дідусь з онуком поверненням журавлів? Доведіть свою думку.

Учені, які досліджують походження різних назв, уважають, що слово журавель утворилося від основи слова жеро, що означало «кричати, видавати звуки». Люди ж дають поетичніше тлумачення назви цих птахів і пов'язують її зі словом журитися.

4.Слухання народної пісні «Не зву тебе журавлем». Слід звернути увагу учнів на такі слова:

Не зву тебе журавлем,

Щоб ти не журився,

А зву тебе веселиком,

Щоб ти веселився.

— Що спільну в пісні і прочитаному оповіданні?

5.Виразне читання вірша А. Костецького «Починається весна». Відповідь на за­питання підручника(с 133-134).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Про що читали на уроці?

Що нового дізналися з прочитаного?

Чи запам'ятали, коли птахів звуть журавликами, а коли веселиками?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до читання оповідання «Журавлі-журавлики» за особами і виразного читання вірша А. Костецького «Починається весна».

УРОК № 56

Тема. Вже повсюди йде весна. «Улюблений дитячий поет», А. Костецький «Як

зробити день веселим», «Хвостата мова», «Все не так».

Мета: продовжити монографічне вивчення творів українських дитячих письменників, зокрема творчості Анатолія Костецького; удосконалювати навички читання; фор мувати вміння висловлювати своє ставлення до прочитаного. Обладнання: виставка книжок А. Костецького.

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Чий вірш ви читали вдома? Сьогодні ми будемо читати й інші твори А. Костецького.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1 . Коротка розповідь про поета.

2.Аудіювання тексту «Улюблений дитячий поет» (с. 134 підручника)

Про що писав поет?

Хто є героями його віршів?

3.Аудіювання вірша А. Костецького «Як зробити день веселим».

— Отже, як можна зробити день веселим?

4. Самостійне читання учнями вірша мовчки і вголос.

— Яку пораду дає письменник дітям?

5.Самостійне читання учнями віршів «Хвостата мова» і «Все не так», виконання завдань і відповіді на запитання (с. 135 підручника).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Із творчістю якого поета познайомилися?

Які його вірші найбільше сподобалися?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати самостійно книжку А. Костецького «Все про тебе і про все». Один із віршів підготувати для читання у класі.

УРОК № 57

Тема. Вже повсюди йде весна. В. Скуратівський «Веснянки», Олександр Олесь «Веснянка».

Мета: актуалізувати знання учнів про народні звичаї і свята, пов'язані з приходом

весни; удосконалювати навички читання; розвивати зв'язне мовлення

виховувати бережливе ставлення до традиції свого народу.

Обладнання: музичний запис однієї з веснянок, гілочки верби, спечені жайворонки

(бажано).