Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

II. Повідомлення теми і завдань уроку

Слово вчителя.

Сьогодні ми продовжимо знайомитися із життям і творчістю Т. Г. Шевченка. Видатному поетові присвячено багато віршів, оповідань, повістей, про його життя було знято кінофільми, написані п'єси. А вам, напевно, буде цікаво познайомитися з повістю О. Іваненко «Тарасові шляхи», у якій письменниця розповіла про дитинство поета, про те, як і де він навчав.

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕИАЛУ

1.Аудіювання оповідання 0. Іваненко «Як Тарас учився в школі» (с. 119-122 підручника).

Про який період із життя поета розповідається в тексті?

Що вас вразило?

Хто є головним героєм оповідання?

2. Читання учнями тексту оповідання мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

— Чи хотілося Тарасові йти до школи? З яких рядків оповідання ви про це дізналися?

Як навчався Тарас у школі?

Які в ній були порядки? Що вам особливо не сподобалося?

Як ви розумієте вислів: «Дяк березовим пером виписує»? (Карає, б'є березовим прутом.)

Що вас зацікавило?

— Знайдіть у тексті прислів'я. Хто з героїв оповідання їх уживає?

— Яким зображено дідуся Тараса?

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

Про що читали на уроці?

Що нового дізналися з прочитаного?

Що найбільше запам'яталося?

V. Домашнє завдання

Прочитати текст ще раз і скласти вибірковий переказ на те­му «Як колись навчали дітей у школі».

УРОК № 53

Тема. Вже повсюди йде весна. Українська народна казка «Як Квітень до Бе­резня в гості їздив», В. Сухомлинський «Весняний вітер».

Мета: продовжити знайомити учнів із творами про весну; удосконалювати навички читання; розвивати мовлення і творчі здібності учнів, виховувати любов до природи рідного краю.

Обладнання: аудіозапис пісні М. Стельмаха і М. Завалишина «Ми любимо весну»; запис прислів'я.

Хід уроку

І . ПЕРЕВІРКА.ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Переказ учнями тексту на тему: «Як колись навчали дітей і школі».

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Читання скоромовки швидко і виразно. (Зі слів учителя.)

Семен сіно віз не довіз: лишив сани узяв віз. (З народного)

ІІІ. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда за змістом прислів'я.

— Прочитайте прислів'я.

У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, згори ллє, знизу мете,

Як ви його розумієте?

Як би ви розповіли про такий нестійкий характер березня, якби були письменниками?

2.Слухання пісні «Ми любимо весну».

За що люди люблять весну? Що саме їм подобається?

Який настрій викликає у вас ця пісня?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми прочитаємо народну казку і дізнаємося, як можна розповісти про примхи березня.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аудіювання казки «Як Квітень до Березня в гості їздив» (с. 126-128 підручника).

Про що ця казка?

Які місяці є персонажами казки?

2. Читання учнями казки мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.

3. Бесіда за змістом казки (її можна провести за запитаннями, наведеними на с. 128 підручника).

4. Розвиток мовлення.

— Спробуйте скласти інший варіант казки: нехай тепер Березень їде в гості до Квітня. Поміркуйте, як його прийматиме Квітень. (Можливо, попросить Сонце висушити дорогу, прикрасить її квітами і травами, подарує Березню букет весняних квітів тощо.)

5.Аудіювання казки В. Сухомлинського «Весняний Вітер» (с. 128 підручника).

Яку пору року зображено в казці?

Що сказано про прихід весни?

6. Читання учнями казки мовчки і вголос.

7. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання казки.

Що чув Клен крізь зимовий сон? Як про це сказано в тек­сті казки? Прочитайте.

Чому Клен прокинувся? Хто його розбудив? Як про це ска­зано в тексті? Прочитайте.

Як ви розумієте вислів «Ластівки на крилах весну не­суть» ?

Які ще слова вжиті в тексті в переносному значенні? З якою метою?

Про що ж розповів Кленові весняний Вітер?

Як автор назвав весну?

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яку тему почали вивчати?

Які твори читали?

Що вам у них сподобалося?