Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Читання учнями напам'ять вірша П. Воронька «Сніжинки».

II. Повідомлення теми і завдань уроку

Слово вчителя з елементами бесіди.

Ми продовжуємо вивчати велику тему. Пригадайте, як вона називається.

Якою уявляють собі зиму письменники і поети у творах,які ми читали на попередніх уроках?

Вони часто уявляють собі зиму казковою красунею, бабусею, господаркою і створюють яскраві казкові образи. У творі, який будемо читати сьогодні, теж є такий казковий образ.

ІIІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Слухання п'єси П. І. Чайковського «На трійці».

Яку картину ви уявляли, слухаючи музику?

Які звуки почули? Уявіть собі, що це зима їде до нас на казковій трійці.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

І.Аудіювання вірша П. Бондарчука «їхала зима» (с. 92-94 підручника).

Якою зобразив поет зиму?

Який настрій викликає цей вірш?

2. Читання учнями вірша мовчки (із завданням поділити його на частини) і вголос (за частинами).

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

Із ким спочатку зустрілася зима?

Що пообіцяла зима вітрам?

Як названо порошу? (Срібною.) Чому?

У якому ще творі вжито це слово у такому самому значенні? (У вірші Л. Первомайського «Срібні дерева».)

Що цодарувала зима річці?

Чому палац названо кришталевим?

Хто найбільше радів зимі?

Якою змальована зима у вірші — доброю чи злою? Чому ви так вважаєте?

4. Самостійне читання учнями вірша Р. Юзви. Робота в парах.

Треба з'ясувати, що є спільним у зображеннях зими у віршах Р. Юзви і П. Бондарчука і чим вони відрізняються. Вірш Р. Юзви має бути на кожній парті.

А за нашим за селом

Ходить баба з помелом.

Як махне уліво-вправо,

Цукром білим вкриє трави,

Помахає над ставком,

І вода в нім стане склом.

Обійшла і ліс, і поле,

Побілила все навколо:

Білі липи, білі клени,

Лиш червоні щічки в мене.

Біла баба та сама

Називається зима.

5. Розвиток мовлення.

— Складіть невеличку розповідь про те, як діти скористалися дарунками зими. .;.

V. Підсумок уроку

Про що читали на уроці?

Якою ви уявляєте собі зиму?

Чи любите ви зиму і за що?

VI. Домашнє завдання

Виконати завдання на с. 94 підручника. Хто хоче, може намалювати кадри до мультфільму про зиму.

УРОК № 42

Тема. На щастя, на здоров'я, на Новий рік... Ю. Старостенко «Лісові роз­мови».

Мета: удосконалювати навички читання українською мовою; розвивати вміння учнів уявляти те, про що читають, розповідати за прочитаним текстом і доповнюва­ти його; виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнки із зображенням згаданих у казці птахів; аудіозапис п'єси Д. Шостаковича «Ведмідь».

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Виразне читання вірша О. Сенатович «Лютий».

II. Мовленнєва розминка

— Прочитайте скоромовку швидко і виразно.

Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок — сорок морок.

III. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя з відгадуванням загадок.

Сьогодні ми вирушаємо в подорож казковим лісом. Відгадайте , яких пташок ми там зустрінемо. (Після відгадування кожної загадки на дошці виставляється малюнок-відгадка.)

Біла, як сніг, чорна, як жук,

Голосно скрекоче — налякати хоче.

(Сорока.)

На ялинку птах злетів,

З шишок зернят натрощив.

А ворона: «Кар-кар-кар!

Тому й звуть тебе... (шишкар)».

Нумо, хто мерщій підкаже,

Що за птах чорніший сажі?

Гнізда в'є в зелених кронах

Й гучно каркає?.. (Ворона).

Прилетіли гості взимку у садок:

Рожева сорочечка, чорний піджачок.

(Снігурі.)

Жовте плаття вона має,

Синій піджачок вдягає,

Гарна пташка, невеличка,

Називається... (синичка).

— Уявіть, про що б могли розмовляти між собою ці птахи в казковому зимовому лісі? (Розповіді-припущення учнів)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕИАЛУ

1.Аудіювання казки Ю. Старостенка «Лісові розмови» (с. 100-102 підручника),

Які розмови вдалося підслухати авторові казки?

Які птахи брали в них участь?

2. Читання учнями казки мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос (за частинами).

3. Бесіда за кожною частиною і вибіркове читання казки.

1 частина

Що вразило синичку?

Як вона висловила свою радість?

Із якою інтонацією ви прочитаєте речення, у якому про це розповідається? Прочитайте його.

Чому інші птахи сміялися із синички? Чому вони здивувалися?

Якою ви уявляєте синичку? (Винахідливою, дотепною.)

2 частина

— Кого, крім птахів, побачив автор у лісі?

— Чию розмову почув?

Про що попереджав мишей шишкар?

Як він це робив? Прочитайте.

Чому шишкареві зробилося соромно?

3 частина

— ІІро що розмовляли сорока і ведмідь?

Якою ви уявляєте сороку? (Балакучою, крикливою.)

А ведмедя? (Неввічливим, сердитим, роздратованим.)

А чому він такий?

Хто з птахів чи тварин, описаних у казці, вам найбільше сподобався? Чим саме?

4. Підготовка до виразного читання третьої частини казки за особами.

Звернути увагу учнів на дієслова сполохалася, перелякався, образилася, гримнув, які допоможуть визначити потрібну інтонацію.

5. Слухання п'єси Д. Шостаковича «Ведмідь».

Чи здогадалися ви, кого з дійових осіб казки зобразив ком­позитор? Як вам це вдалося?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Про що нове дізналися з казки?

Які «розмови» можна почути в зимовому лісі?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати завдання на с. 102 підручника.

УРОК № 43

Тема. На щастя, на здоров'я, на Новий рік... Г. Бондаренко «Коли зима зу­стрічається з весною», С. Черкасенко «Зима і весна».

Мета: познайомити учнів із творами, у яких описуються перші ознаки весни; удоско­налювати вміння виразно читати, у тому числі й за особами; збагачувати словниковий запас, розвивати мовленнєві навички учнів; виховувати естетичні по­чуття.

Обладнання: малюнок із зображенням бабусі-зими і дівчини-весни.