Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Іі семестр

УРОК № 35

Тема. На щастя, на здоров'я, на Новий рік... А. М'ястківський. «Сію, вію, по­сіваю»; «Засівальна».

Мета: познайомити учнів із новорічним святом (за старим стилем), обрядами щедру­вання та посівання, актуалізувати знання учнів про народні звичаї, пов'язані із зимовими святами; удосконалювати навички читання, розвивати мовлення; виховувати повагу до народних звичаїв.

Обладнання: аудіозапис «Щедрика» в обробці М. Леонтовича або будь-яка щедрівка в об­робці М. Лисенка.

Хід уроку

І. РОЗВИТОК МОВЛЕНННЯ

Розповіді учнів про те, як вони провели зимові канікули, де побували, що прочитали, побачили, чи брали участь у різдвяних святах тощо.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

Наближається ще одне свято — свято Василя, або старий Новий рік. Колись Новий рік зустрічали не до Різдва, як тепер, а після нього, 14 січня. Це було веселе і радісне свято. Воно пов'язане з обрядами щедрування і посівання. Розгляньте малюнок на с. 84 підручника.

Кого ви на ньому бачите?

Що ви знаєте про обряд щедрування?

Які щедрівки знаєте?

Сьогодні ми познайомимось з новорічним святом (за старим стилем) та обрядами щедрування і посівання.

2. Слухання «Щедрика» в обробці м. Леонтовича.

Яку пісню слухали?

Що вона вам нагадала?

III. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприймання оповідання а. М'ястківського «Сію, вію, посіваю»

(с, 84 підручника) та «Засівальна» (с. 86-87 підручника).

Розповідь учителя.

Увечері, напередодні 14 січня, ходять щедрувати, а вранці наступного дня, знявши свій чудернацький одяг і переодягнувшись у звичайний, вони знову біжать від хати до хати. Кожен із них несе мішечок із зернами пшениці. Вони розсипають їх по хаті, примовляючи:

Сійся, родися, жито-пшениця,

Жито-пшениця, всяка пашниця...

Якщо хочете навчитися правильно посівати, прочитайте текст А. М'ястківського «Сію, вію, посіваю».

2. Самостійне читання учнями оповідання спочатку мовчки, а потім уголос.

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

Чого навчав дідусь Демид онука? Зробіть для себе висновок, як треба щедрувати.

Які слова в тексті нагадують прислів'я? (Хто давнє забуває, той теперішнього не знає.)

Як слід розуміти зауваження тата?

4.Аудіювання тексту «Засівальної».

— Які побажання містяться в тексті?

5.Самостійне читання учнями тексту мовчки (підготовка до інсценування) і вголос (першу частину виконує група з 4-5 учнів хором, другу — один учень).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Про що дізналися на уроці?

Чого навчилися?

Коли святкують старий Новий рік?

Які побажання висловлюють у щедрівках?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати щедрівку «Щедрик-ведрик» та виконати зав­дання на с. 87 підручника.

УРОК № 36

Тема. На щастя, на здоров'я, на Новий рік... «Казка про Січень», Л. Костен­ко «Пряля».

Мета: продовжити знайомити учнів із творами про зиму; навчати виразного читан­ня; розуміння художніх образів і засобів їхнього зображення; пробудити есте­тичні "почуття, розвивати мовленнєві навички учнів; виховувати любов до при­роди і спостережливість.

Обладнання: аудіозапис п'єси Ю. Щуровського «Падає сніжок».