Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку -

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні читають напам'ять вірш А. М'ястківського «Випав сніг».

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА: РОЗВИТОК ТЕХНІКИ ДИХАННЯ

— Наберіть повітря і лічіть до 30, роблячи вдих після кожних трьох «кіп».

їхав піп мимо кіп,

Лічив снопи по три копи:

Одна копа ковпаком, Друга копа ковпаком,

Третя копа ковпаком... і далі.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Вступне слово вчителя з елементами бесіди.

Уранці я прочитала один віршик і подумала: чи не допоможе він нам визначити тему сьогоднішнього уроку?

Річка вгору повернула,

Всівся коник на грубу,

Жаба бусла проковтнула

Й полетіла на вербу.

За котом погнались миші,

Ніби так завжди було.

І, нарешті, очманівши,

Сонце ввечері зійшло.

Василь Шевчук

Чому ви посміхалися, слухаючи віршик?

Що вам здалося незвичайним? Пригадайте: як називають­ся такі вірші? Чому?

Для чого вони створюються?

Пригадайте, які небилиці ви читали самостійно. Сьогодні ми прочитаємо небилицю і навіть спробуємо самі її скласти.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Аудіювання небилиці Олени Пчілки «Дивна хатка» (с. 75-76 підручника).

— Чи сподобався вам вірш? Чим саме?

2. Читання учнями вірша мовчки (із завданням поспостерігати, що небувале є у вірші) і вголос (строфами).

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

Чи було вам весело, смішно? Чому?

Що є у вірші небувалим, казковим?

Знайдіть і прочитайте рядки вірша, проілюстровані на с. 75-76 підручника. Чи можна й ці малюнки назвати не­билицями?

Що то за бездонний глечик, куди складав вареники герой вірша?

Як письменниці вдалося повеселити читачів?

4. Підготовка до виразного читання вірша і читання його кількома учнями (можна у вигляді конкурсу читців).

5 . Розвиток творчих здібностей учнів.

Чи зможете ви скласти власний вірш-небилицю? Якщо ні, не засмучуйтесь. Прочитайте уважно поданий на дошці віршик і зробіть із нього вірш-небилицю.

Леопард спіймав ягничку,

Бегемот жує травичку.

Мавпа скаче по гілках,

Ефа повзає в пісках.

На крижині два моржі,

На болоті два вужі.

(Щоб перетворити вірш на небилицю, потрібно поміняти місцями підмети кожної пари речень.)

Спробуйте додати ще два рядки до свого вірша-небилиці зі словами кішка, квочка, кошенята, курчата. (Кішка догляда курчат, квочка водить кошенят.)

V. Підсумок уроку

Над чим працювали сьогодні на уроці?

Що найбільше сподобалося?

Прочитайте складену вами небилицю.

Чи важко складати небилиці?

VI. Домашнє завдання

Виразно читати вірш «Дивна хатка» вголос. Хто хоче, скласти свою небилицю, необов'язково у віршованій формі.

УРОК № 31

Тема. Заходь, заходь, сніжна зимонько! Л. Письменна «Чарівна гостя».

Мета: продовжити знайомити учнів із художніми творами, у яких зображується зима; звернути увагу на образні слова і вислови, вжиті у творі Л. Письменної «Чарівна гостя»; удосконалювати навички читання, розвивати усне мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: музичний запис етюда Ф. Ліста «Заметіль» (фа-мінор).

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні читають складені ними небилиці або виразно читають вірш Олени Пчілки.

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

— Прочитайте скоромовку Грицька Бойка швидко і виразно.

Закував озерце, вліз

Злий мороз у верболіз.

III. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Зима — примхлива пора року. То лагідна і привітна, а то грізна і сердита. Тоді про неї кажуть так: Сонце блищить, а мороз тріщить; Такий мороз, аж зорі скачуть. А ще й загадку склали: Пішла баба між осель, закрутила карусель. (Завірюха.)

2.Слухання етюда Ф. Ліста «Заметіль».

— Яку картину зими ви собі уявляли під час слухання п’єси?