Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Слухання підготовлених дітьми переказів казки «Бісер і нитка» від імені нитки.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Яку тему ми продовжуємо, вивчати?

Сьогодні ми читатимемо літературну казку, яку написав для нас відомий український письменник Микола Трублаїні. Про кого ця казка? Відгадайте загадки і ви здогадаєтесь.

Сама зелененька,

Черевце біленьке,

Ротата, оката,

Безхвоста, ногата.

Як її звати? (Жабка.)

Біле диво прилетіло,

На озерце тихо сіло.

Дивляться птахи у воду

На свою хорошу вроду.

Шиї довгі та гнучкі.

Що за красені такі? (Лебеді.)

Він не ходить, а стрибає,

По дворах крихти збирає,

цей сірий стрибунець?

Відгали? (Горобець.)

Любить море, любить річку

І велика, й невеличка.

Відгадали, хто ця пані

У сріблястому жупані? (Рибка)

(Учитель прикріплює на дошку малюнки-відгадки.)

Iіі. Вивчення нового матеріалу

І.Аудіювання казки М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку» (с. 70-71 підручника).

Про що ця казка?

Які персонажі в ній діють?

2. Самостійне читання учнями кожної частини мовчки і вголос.

3. Бесіда за змістом казки і вибіркове читання.

Де жила маленька срібляста рибка?

Хто хотів її з'їсти?

Про що попросив лебідь? Як він пояснив своє прохання?

Чому плакала рибка?

Х то прийшов їй на допомогу?

До кого звернулася жабка по допомогу?

Хто дав черевички для лебедя?

Кому дякувала рибка? За що?

Знайдіть пестливі слова, якими автор називає персонажів казки (жабка-скрекотушка, горобчик-молорчик, лебідь- красень білокрилий). Про що це свідчить?

Чи подобається авторові дівчинка? Чому ви так вирішили?

4. Виконання завдань підручника (с. 71).

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

Яку казку читали? Хто її написав?

Яка головна думка казки?

Яка це казка: народна чи літературна?

V. Домашнє завдання

Підготувати відповіді на запитання і виконати завдання «Перевір себе» (с. 71).

УРОК № 29

Тема. Заходь, заходь, сніжна зимонько! А. М'ястківський «Випав сніг», В. Сухомлинський «Як синичка будить мене».

Мета: розширити уявлення учнів про картини зими та їхнє зображення в літературних творах; пробудити захоплення красою цієї пори року, навчати спостерігати її красу; удосконалювати навички виразного читання; розвивати образне мовлення учнів, творчі здібності; виховувати любов до природи.

Обладнання: музичний запис п'єси Е. Ґріґа «Танець сніжинок. Вальс» або «Танець сніжино» Т. Попатенко.

Хід уроку

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя з елементами бесіди .

Сьогодні ми з вами починаємо вивчати нову тему, присвячену одній із найчарівніших пір року. А якій саме — ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку А. О. Свашенко.

Білі коси, біле личко,

Кожушок і рукавичка,

Чобітки і шапка білі.

Дружать з нею заметілі,

Хуги, віхоли, завії,

Ще морози й вітровії. (Зима.)

Відкрийте підручники на с. 72. Прочитайте назву теми. Поміркуйте, чому зиму так ласкаво називають.

Розгляньте малюнок (с. 72).

2. Бесіда за запитаннями (с. 72 підручника).

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Підготовка до сприймання вірша А. М'ястківського «Випав сніг».

Люди люблять зиму, радіють її приходу, першому снігу. А чому? (Відповіді дітей.) Письменники і поети присвятили зимі багато творів. Із деякими з них ми сьогодні познайомимося.

2.Аудіювання вірша А. М'ястківського «Випав сніг» (с. 73 підручника).

— Який настрій викликає у вас цей вірш?

3.Читання учнями вірша мовчки (підготовка до виразного читання: звернути увагу на інтонацію, темп, тембр) і вголос.

4. Бесіда за змістом прочитаного.

Які перші ознаки зими описані у вірші?

Чому герой вірша не сумує у зв'язку з приходом зими?

5. Слухання музичного запису однієї з п'єс.

Чи таким, як у вірші, настроєм сповнена музика?

Яку картину ви уявляли, слухаючи її?

6. Самостійне читання учнями оповідання В. Сухомлинського «Як синичка бу­дить мене» (с. 73 підручника) спочатку мовчки, а потім уголос

7 . Бесіда за змістом оповідання.

Знайдіть опис синички і прочитайте його.

Як ставиться автор до пташки? Звідки це видно?

Чи потрібно підгодовувати синичок взимку? Чим саме?

Знайдіть у тексті звуконаслідування.

Як письменник зрозумів «мову» синички?

8. Складання розповіді за малюнком і завданнями підручник^ (с. 74).

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Яку нову тему почали вивчати?

Які зміни в природі свідчать про прихід зими?

Який із прочитаних творів сподобався більше? Чим сам ?

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш А. М'ястківського «Випав сніг» напам'ять.

УРОК № 30

Тема. Заходь, заходь, сніжна зимонько! Олена Пчілка «Дивна хатка» (небилиця).

Мета: актуалізувати знання учнів про небилиці як літературний жанр та їхнє призна­чення; навчати виразно читати ці твори (весело, з гумором); розвивати творчі здібності учнів; виховувати почуття гумору.

Обладнання: запис матеріалу для створення учнями небилиці.