Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

4. Конкурс скоромовців.

Прочитайте скоромовки швидко, виразно і без помилок.

Золоті жолуді зовсім пожовтіли.

На полі повно кіп з полукіпками накопичено.

Ходить посмітюха по сміттю з посмітюшенятами.

5. Конкурс на кращу казку.

— Складіть невеличку казку за змістом поданих прислів'їв.

(Кожна команда складає свою казку.)

  • Осінь на строкатому коні їздить.

  • Восени і горобець багатий.

  • Осінь усьому рахунок веде.

ІІІ.ПІДСУМОК УРОКУ

Визначення команди-переможниці.

Учитель має познайомити учнів із виставкою книг про осінь, порадити прочитати вдома будь-яку з них (за власним вибром учнів).

IV. Домашнє завдання

Підготувати відповіді на завдання «Перевір себе» (с. 58 підручника).

УРОК № 23

Тема. Все —- із доброго чи злого — починається з малого. Микола Сингаївський «Дощ із краплі починається», Олег Буцень «На вулиці».

Мета: розширити уявлення учнів про норми поведінки; навчати визначати

думку твору, переказувати оповідання, характеризувати героїв твору, розповідати на основі власного досвіду; удосконалювати навички читання; виховувати працелюбність.

Обладнання: записані на плакаті (кодокарті, дошці) прислів'я «Навчання і труд поряд ідуть» та назва теми уроку.

Хід уроку

І. .МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

— Прочитайте скоромовку швидко і виразно.

Олівець-малювець змалював нам килимець.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні ми розпочинаємо вивчати нову тему. Прочитайте її назву усі разом.

Як ви розумієте цю назву?

Чи здогадалися ви, про що ми дізнаємося із цієї теми?

Чого ми маємо навчитися, щоб стати справжніми людьми? Ось на це запитання ми й будемо шукати відповідь.

ІII. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТУРІАЛУ

1. Підготовка до сприймання вірша М. Сингаївського «Дощ із краплі починаєть­ся» (с. 59 підручника).

— Як ви розумієте вислів: Робити хоч мале, та добре діло? (Відповіді учнів.)

2.Аудіювання вірша.

(Бажано, щоб учитель прочитав вірш напам'ять.)

— Про яке добре діло говориться у вірші?

3. Читання учнями вірша мовчки (підготовка до виразного читання), потім строфами вголос.

4. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

Прочитайте перші два рядки вірша. Це — зачин. Що в ньому стверджує поет?

А як він доводить свою думку? Прочитайте відповідні рядки.

У яких рядках вірша висловлена його головна думка?

5. Розвиток мовлення.

Розгляньте малюнок на с. 59 підручника. Які добрі діла роблять зображені на ньому діти?

Розкажіть, для яких добрих справ можна використати предмети, зображені на с. 59 підручника.

Які добрі справи ви робите?

А ваше навчання у школі — це робота чи ні? Як її слід виконувати?

Як ви допомагаєте дорослим у домашніх справах?

6.Аудіювання оповідання Олега Буценя «На вулиці» (с. 60 підручника).

Кого побачив автор оповідання на вулиці?

Чи сподобалося йому те, що він побачив?

7.Самостійне читання учнями оповідання мовчки і вголос (учитель звертає увагу на правильність читання).

8.Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

Кого побачили хлопці на вулиці?

Знайдіть і прочитайте опис дівчинки.

Кому із хлопців вона сподобалася, а кому — ні? Чому?

Хто з хлопців виявився спостережливішим?

Який висновок він зробив?

Яку відповідь на запитання наприкінці тексту ви можете дати?

Знайдіть і прочитайте речення, у якому висловлюється головна думка оповідання. (Ледачі охайними не бувають.)

Як ви гадаєте, чому письменник написав цей твір? Від чого він хотів вас застерегти?

Уявіть собі, що дівчинка почула розмову хлопців. Які висновки вона б могла для себе зробити?

9. Робота над виразним читанням оповідання.

Прочитайте перший абзац. Хто нам розповідає про те, що відбулося на вулиці? З якою інтонацією будете читати цей абзац?

Прочитайте другий абзац. Зверніть увагу на те, хто в ньому розповідає про подію і як. Як ви вважаєте, чи однаковим тоном слід читати слова кожного хлопчика?

Які почуття передані в словах першого хлопчика? другого? Прочитайте цю частину оповідання за особами.

10. Робота над прислів'ям (с. 60 підручника).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Яку тему почали вивчати сьогодні на уроці?

Який із прочитаних творів сподобався більше? Чим саме?

Поміркуйте, чи не буває з вами таке, як із дівчинкою з оповідання О. Буценя, і зробіть для себе висновки.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Самостійно прочитати народну жартівливу пісню «Грицю, Грицю...» (с. 60) і виконати завдання на с. 60 підручника.

УРОК № 24

Тема. Все — із доброго чи злого — починається з малого. Я. Лінясов «Ким бути і ким не бути».

Мета: удосконалювати вміння читати, переказувати, робити висновки з прочитаного; уточнити розуміння учнями поняття «дружба»; збагачувати словниковий запас, розвивати мовленнєві навички учнів; формувати вміння оцінювати вчинки ге­роїв твору; виховувати почуття дружби і взаємодопомоги.

Обладнання: плакат із записом прислів'їв; аудіозапис однієї з пісень про дружбу (наприклад, «Пісня про дружбу» — слова А. Костецького).