Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні ми з вами спробуємо скласти власний текст про осінь.

Підготовча бесіда.

Які ознаки осені ви помітили в природі?

Як змінилися дерева?

Чи всі вони пожовтіли?

Чи з усіх облетіло листя?

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТУРІАЛУ

1. Розглядання малюнка на с. 57 підручника.

2. Бесіда за змістом малюнка.

Хто зображений на малюнку?

Куди ходили діти?

Які зміни в природі вони помітили?

Що їх зацікавило?

(Учитель має звернути увагу на вживанця учнями образних слів. У слабкішому класі можна записати їх на дошці: осінь позолотила дерева, розвісила ліхтарики на кущах калини, велетень дуб, ялинка в зеленому вбранні тощо).

3. Складання плану розповіді.

Працюючи над планом розповіді, доречно записати його на дошці в такій послідовності:

  1. Настала осінь.

  2. У ліс по гриби.

  3. Барвиста галявина.

  4. Прощавайте, журавлики!

4. Розповіді учнів за складеним планом.

Варто заслухати різні розповіді учнів за кожним пунктом плану, обрати найвдаліші речення, образні слова. Записати розповіді на магнітофон, потім дати послухати, виправити неточності, внести потрібні зміни, доповнення і знову записати.

Орієнтовний текст. : . .

Ось і настала осінь. Холоднішими стають дні. Рідше світить сонце. А то й дощі починають лити.

Одного сонячного осіннього дня Петрик і його молодші братик і сестричка пішли до лісу по гриби. Довго ходили лісом, але назбирали повні кошики грибів.

Вийшли на галявину і заніміли від подиву. Дітям здалося, що вони потрапили в казковий ліс. Навколо галявини стояли дерева в різнобарвному вбранні. Ось золота берізка. А он багряний клен. Вкрився позолотою вже й дуб. Тільки ялинка залишилася в зеленому вбранні. Осінь запалила ліхтарики на кущах калини, під ноги дітям постелила золотисто-зелений килим.

Раптом діти почули дивні звуки. То відлітають у вирій журавлі і сумним курликанням прощаються з рідною землею.

Прощавайте, журавлики! Повертайтеся швидше! — кричали їм діти. А Марійка ще й рукою помахала.

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Чого навчилися?

Чи важко було складати текст про осінь?

УРОК № 22

Тема. Осінь така мила... Підсумковий урок.

Мета: повторити й узагальнити знання учнів про осінь та її відображення в художніі творах; удосконалювати вміння виразно читати напам'ять вірші; розвиват( кмітливість, творчі здібності учнів, виховувати любов до рідного краю,.

Обладнання: виставка книжок, у яких є твори про осінь; плакат із зображенням берези до якої прикріплені різнокольорові листочки (на їхньому зворотному боці записані завдання для учнів); малюнки-ілюстрації до окремих творів.

Хід уроку

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Ми закінчили вивчати ще одну тему. Хто пам'ятає, як вона називається? Сьогодні ми пригадаємо твори, які вивчали, їхніх героїв, спробуємо скласти власні казки. Проведемо цей урок у вигляді гри-змагання.

II. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

1. Організація гри.

Клас об'єднується у три команди. Участь у виконанні завдань може брати будь-хто з команди (за бажанням). Виконання завдання оцінюється в балах. Якщо ніхто з команди не може виконати завдання, воно переходить до інших команд і оцінюється додатковим балом. Зміст завдань записаний на листочках берези зеленого, оранжевого й жовтого кольорів.

2. Конкурс читців.

— Пригадайте, які твори ви читали; які вірші вивчали напам'ять, виразно їх прочитайте. Виграє команда, яка виразно, не збиваючись, прочитає найбільшу кількість віршів.

3. Завдання на листочках берези.

а) Читання і відгадування загадок (листочки зеленого кольору),

— Відгадайте загадки А. О. Свашенко. Пригадайте, персо­нажами яких творів є слова-відгадки. Прочитайте загадки вголос.

Ніхто його не бачить,

Та всяк від нього плаче.

Як зійдеться з морозом —

З очей зриває сльози. (Вітер.)

Коси золоті в дівчини

І намисто з горобини,

Одяг жовтий і багряний,

І серпанок із туману,

Гарна дівчина, красива,

Тільки шкода, що плаксива. (Осінь.)

Трьох братів дівчина має,

Кожен брат їй догоджає:

Перший овочі і фрукти

їй в дарунок надсилає.

Другий ясно-жовтий килим

їй під ноги простеляє.

Третій із туманних ранків

Виплітає їй серпанки.

(Осінь і осінні місяці - вересень, жовтень, листопад.)

б) Вікторина «Із яких творів ці рядки?» (Листочки жовто­го кольору.)

— Назвіть твір і його автора.

  • Позолотила осінь берізку... ( І. Прокопенко «Як берізка лис­тя роздарувала».)

  • Осінній вечір тихо підійшов до вікна... (А. Кислій «Про що розповів вітер».)

  • На землі лежало жовте листя, а між ними — яблука... (М. Слабошпицький «Папуга з осінньої гілки».)

в) Вікторина «До яких творів ці малюнки?» (Листочки оран­жевого кольору).

- До яких творів зроблено ці малюнки?

  • Малюнок із зобра­женням папуги та цуценяти (М. Слабошпицький «Папуга я осінньої гілки»);

  • малюнок: гуси на озері (Олександр Олесь «Білі гуси»);

  • малюнок: ялинка, на якій висять березові лис­точки (І. Прокопенко «Як берізка листя роздарувала»).