Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

5. Читання вірша учнями мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.

Учитель звертає увагу на те, як потрібно читати вірш: спо­кійно, тихо, повільно, передаючи сумний настрій.

6. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

Як ви гадаєте, поет зобразив початок, середину чи кінець осені? (Середину.) і

Звідки це видно? (Власне, з кожної строфи вірша.)

Як поетові вдалося передати сумний настрій? Які образні слова він для цього використав? (Світить, та не гріє сон­це золоте; Діброва... стихла і мовчить; Хоч би де замріла квіточка одна; Тільки й червоніє, що горобина та ін.)

Спробуйте передати цей настрій, читаючи вірш.

Як слід розуміти два останні рядки вірша?

Якби ви були художниками, яку б картину ви намалювали за змістом цього вірша?

7. Робота над текстом «Про вірші і віршування» ( с.54 підручника )

а ) Розповідь учителя.

Ми з вами прочитали багато віршів про осінь. А як би ви відповіли на запитання: що таке вірш? (Припущення учнів . ) Чим вірші відрізняються від оповідань? (У них співзвучні рядки, у яких останні,кінцеві слова римуються.).Учитель має навести приклади римованих слів.

б) Самостійне читання учнями тексту «Про вірші і віршуван­ня» та бесіда за його змістом.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда з учнями.

Які вірші читали на уроці? Хто їх написав?

Про що нове дізналися?

Який настрій викликають такі вірші у вас?

Що таке вірш?

Як називаються співзвучні слова в рядках вірша?

V. Домашнє завдання

Вивчити напам'ять вірш Якова Щоголіва «Осінь», знайти в ньому римовані слова.

УРОК №20 .

Тема: Перші спроби віршування.

Мета: закріпити знання учнів про риму, навчити добирати римовані слова, розвива­ти творчі здібності учнів (перші спроби віршування).

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Опитування вірша Якова Щоголіва, визначення римованих слів.

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

Вступне слово вчителя.

На уроках ми читали твори, написані письменниками і поетами. А чи доводилося вам самим складати вірші? Що треба знати і вміти, щоб їх складати? Пам'ятаєте, як Незнайко хотів стати поетом? Чому в нього нічого не вийшло? Сьогодні ми будемо на вчитися римувати слова.

ІІІ.ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ДОБИРАТИ РИМОВАНІ СЛОВА

1. Читання вчителем уривка з вірша Джона Чіарді «Хвости» (с. 55 підручника).

— Про які слова йдеться у вірші?

2. Читання вірша учнями самостійно.

Назвіть згадані у вірші римовані слова.

Яку гру запропонував вам автор вірша?

3. Виконання завдань № 1 – 4 (с. 55-56 підручника).

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Чого навчилися?

Що таке рима?

Чи важко вам добирати римовані слова?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

У журналах «Пізнайко», «Соняшник» або «Барвінок» знайти вірші про осінь, визначити в них римовані слова. За бажанням спробувати скласти свого невеличкого віршика (4 рядки) про осінь.

УРОК № 21

Тема. Осінь така мила... Розвиток мовлення. Розповідаємо за малюнком.

Мета: удосконалювати вміння складати тексти-розповіді з елементами опису за ма­люнком і поданим планом, власними спостереженнями; розвивати мовленнє­ві навички учнів, виховувати любов до української мови.

Обладнання: магнітофон.