Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

II, повідомлення теми і завдань уроку

Вступне слово вчителя.

Осінь усе більше входить у свої права. Ось уже і птахи відлетіли у вирій. Відлетіли ластівки і лелеки, дикі качки і гуси Тихо і сумно стало без них у лісах, гаях, полях і садах. Тільки вітер гуде, вільно скрізь гуляє. Ось як про вітер згадується у загадках;

Гуляє на полі, а не кінь,

Літає на волі, а не птиця. (Вітер.)

Рукавом махнув,

дерева нагнув. (Вітер.)

Люди завжди шанобливо ставилися до вітру, подумки зверталися до нього як до живої істоти, вважали його невтомним трудівником. Про вітер складені пісні, загадки, казки, оповідання. Одне таке оповідання ми сьогодні прочитаємо. Це оповіданням А. Кислий «Про що розповів вітер».

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аудіювання оповідання. А. Кислій «Про що розповів вітер» (с. 51-52 підручника).

— Яку казку створив Андрійко?

2.Читання оповідання учнями мовчки і вголос.

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

Коли відбувається дія в оповіданні? У яку пору року? До­ведіть свою думку висловами та епізодами оповідання.

Що почув Андрійко? Що це йому нагадало?

Як тато підтримав бажання Андрійка створити казку? Прочитайте його слова.

Яка частина оповідання нагадує казку? Чим? Прочитайте цю частину.

Що схвилювало Андрійка? Чому він зрадів? Чи сподобався вам Андрійко? Чим саме?

Яким постає у вашій уяві вітер — добрим чи злим?

Про що «розповів» вітер?

В оповіданні вжиті образні вислови. Знайдіть і прочитайте їх. (Осінній вечір тихо підійшов до вікна і в усіх кімнатах засвітив світло. За вікном кленові листочки про щось шепочуть,)

Із якою метою вони вжиті?

4.Робота над виразним читанням оповідання.

— Прочитайте оповідання ще раз. Поміркуйте, яку його частину треба читати швидко, яку — повільніше. ,

(Слід також звернути увагу на дієслова і словосполучення з ними (таємниче прошепотів, радісно заплескав у долоні, радісно зашепотів), їх можна записати на дошці. Учні повинні прочитати з відповідною силою голосу ті уривки, у яких ці словосполучення вживаються.)

IV. Підсумок уроку

Яке оповідання сьогодні читали? Хто його автор?

Визначте головну думку твору. Що сподобалося найбільше ?

V. Домашнє завдання

Виразно прочитати оповідання; спробувати продовжити його, розповівши, про що шепотіли листочки. .

УРОК № 19

Тема. Осінь така мила... Олександр Олесь «Білі гуси», Яків Щоголів «Осінь». Поняття про риму.

Мета: продовжити знайомити учнів із зображенням осені різними поетами, зверну­ти увагу на образні слова, доречність їхнього вживання; розвивати мовленнє­ві навички учнів (уявне малювання), дати поняття про риму.

Обладнання: аудіозапис пісні Ю. Рибчинського та І. Поклада «Дикі гуси».

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Розповіді складених кінцівок оповідання.

II. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя з елементами бесіди.

Ми прочитали багато творів про осінь. Якою її зображували письменники і поети? (Доброю, щедрою, красивою, барвистою.) Але осінь , мабуть, і найсумніша пора року. Чому? (Відповіді дітей.)

2.Слухання першої частини пісні Ю. Рибчинського та І. Поклада «Дикі гуси».

— Який настрій передано в пісні? (Журливий, сумний,)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аудіювання вірша Олександра Олеся «Білі гуси» (с. 53 підручник)

— Які почуття висловлює поет у вірші?

2.Читання вірша учнями мовчки (підготовка до виразного читання — відповідна інтонація, темп), потім уголос.

3.Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

Прочитайте першу строфу вірша. Із чим у ній порівнюються гуси, що вони нагадують поетові? (Білі сніги, хмаринки.)

А у другій строфі? (Купави великі )

(Учитель має пояснити значення слова купави — водяні лілії.)

Чи сумує автор за птахами? Із чого це видно? (Довго-довго їх очі шукають... Тільки пір'я на спомин покинули...)

Чи можна вважати, що настрій пісні і вірша подібні? 4.Аудіювання вірша Якова Щоголіва «Осінь» (с. 53-54 підручника).

Який настрій викликає вірш?

Чи співзвучний він тому, що ми відчули, розглядаючи ма­люнки і слухаючи музику?