Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

VI. Домашнє завдання

Підготуватися до читання казки за особами.

УРОК № 16

Тема. Осінь така мила... Українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»; Т. Коломієць «Хліб».

Мета: актуалізувати знання дітей про народні пісні як жанр усної народної творчості, удосконалювати вміння виразно читати за особами, визначати дійових осіб, інсценувати твори, розвивати мовлення, виховувати любов до рідної землі.

Обладнання: малюнки-відгадки до загадок, аудіозапис пісні «Ходить гарбуз по городу», маски овочів (дійових осіб), презентація .

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Читання казки «Сонцевик-Чарівник і Холодний Вітер» за особами.

III. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

1.Актуалізація знань учнів.

— Сьогодні ми з вами продовжимо вивчати твори, у яких зга­дуються дари осені. Пригадайте, у яких прочитаних вами творах про це йшлося. Які дарунки приносить осінь?

2. Відгадування загадок.

— Щоб дізнатися, які дарунки приносить осінь, давайте від­гадаємо загадки. (Діти відгадують загадки, учитель виві­шує на дошці відповідні малюнки.)

Цей товстий, великий пан

Жовтий одягнув жупан.

Пан важкий, аж в землю вгруз.

Люди звуть його ... (гарбуз),

Я солодка й соковита,

Ясним сонечком налита,

На баштані виростаю,

Усіх діток потішаю. (Диня.)

Поки зелені, всі їх шанують:

Сирими їдять і консервують.

А як пожовкнуть, смак свій втрачають,

І тому люди їх не вживають. (Огірки.)

Сховалась Марічка

В підземній коморі,

І тільки косички

Лишились надворі. (Морква.)

Народилася в землі,

Опинилась на столі

її смажуть і печуть,

її варять і товчуть,

Обдеруть її, облуплять,

А ще кажуть: дуже люблять. (Картопля.)

Без рук, без ніг, :

А пнеться на батіг. (Квасоля.)

Він червоний всередині, Як розріжеш — пустить сік. До смаку усій родині

У борщі ціленький рік. (Буряк.)

Погляньте на дошку: на малюнках зображені різні овочі. Подумайте, в яких творах можна їх усіх зустріти. (Опові­даннях, казках.) А от сьогодні ми познайомимося з українською народною піснею, у якій, як у казці, живуть ці овочі.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійне читання учнями тексту пісні «Ходить гарбуз по городу...» .

2. Вибіркове читання тексту учнями.

3. Робота за малюнком.

Які дійові особи пісні зображені?

Чи всі вони згадані в пісні? У яких рядках?

4.Виконання завдань за підручником (с. 43).

5.Робота над текстом Т. Коломіець «Хліб». '

Як розмовляють між собою овочі?

Яка інтонація їхнього спілкування?

Чому всі вони називаються гарбузовими родичами?

Де відбуваються події?

Як описаний у тексті хліб? Прочитайте ці слова.

Від чого у хліба позолота? Як про це сказано в тексті? Про­читайте.

Із яким значенням — прямим чи переносним — вжито слово золотий? З якою метою?

Із чим порівнюється хліб?

Яке побажання висловлене наприкінці тексту?

Як слід ставитися до хліба?

8. Самостійне читання загадки (с. 43 підручника).

9. Робота над розкриттям змісту приспівів (с. 44 підручника).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Які твори вивчали?

Яку користь приносять овочі?

Як ви ставитеся до хліба?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь на тему «Дарунки осені».

УРОК № 17

Тема. Осінь така мила... М. Слабошпицький «Папуга з осінньої гілки».

Мета: удосконалювати навички читання, зокрема виразного читання за особами; фор­мувати вміння характеризувати дійових осіб твору; розвивати мовлення, збага­чувати словниковий запас учнів, виховувати бережливе ставлення до природи. Обладнання: малюнки із зображенням згаданих у казці персонажів.