Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Опитування вивченого напам'ять вірша.

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Розгляньте малюнки, зображені на екрані. Уявіть, що ми зараз в осінньому садку. Які дарунки принесла нам осінь. Сьогодні ми продовжимо вивчати твори, у яких поети зображують щедру осінь.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

І.Аудіювання вірша Олександра Олеся «Вишиває осінь...»

— Яку картину природи змалював поет ?

2. Самостійне читання учнями вірша мовчки (підготовка до виразного читання).

3. Бесіда за змістом вірша.

— Які ознаки осені згадуються у вірші?

— Які образні вислови допомогли поетові передати красу осені?

— Як слід розуміти вислів: «Вишиває осінь на канві зеленій золоті квітки»?

— Якби ви були художниками, якою б ви зобразили осінь?

4. Робота над формуванням вміння читати виразно.

Учитель допомагає учням визначити інтонацію, зробити роз­мітку вірша, при цьому нагадує, що на місці коми слід робити ко­ротку паузу (/), а на місці крапки — удвічі довшу (//). (На жаль, під час друкування в підручнику на с. 36-37 розмітка цього вірша зроблена неправильно. Слід її виправити).

5. Самостійне читання учнями вірша €. Горєвої «Ходить осінь в дібровоньці» (спочатку мовчки, а потім — уголос).

Робота над змістом вірша проводиться за завданнями підруч­ника (с. 37).

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якими віршами познайомилися сьогодні на уроці?

— Хто їх написав?

— Ким постає осінь у прочитаних творах? (Майстринею-вишивальницею, доброю господинею тощо.)

  • Які слова допомогли тобі зрозуміти ставлення поетів до природи ?

V. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати вірші. Дібрати 2-3 загадки про осінь.

УРОК № 14

Тема. Осінь така мила... Казка Ірини Прокопенко «Як берізка листя роздарувала».

Мета: продовжувати знайомити учнів із зображенням осені в літературних творах; дати поняття про літературну казку; розвивати мовлення дітей (уміння пере­казувати, висловлювати своє ставлення до прочитаного тощо), виховувати доб­розичливе ставлення один до одного.

Обладнання: малюнок (слайд, фотографія) із зображенням осінньої берізки або збільшена ілюстрація (с. 39 підручника); листя берези.

Хід уроку

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Відгадування дібраних учнями загадок.

Слід звернути увагу на образні слова, вжиті в текстах загадок.

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми познайомимося з літературною казкою, дізнає­мося, чим вона відрізняється від народної.

III. Підготовка до вивчення нового матеріалу

Підготовка до сприймання казки: розглядання малюнка на с. 39 підручника і бесіда за ним.

Яка пора року зображена на малюнку?

Який настрій викликає малюнок?

Які кольори на ньому переважають? Чому?

Мабуть, якось українська письменниця Ірина Прокопенко побачила подібну картину і написала для нас із вами казку «Як берізка листя роздарувала».

Зверніть увагу, у казки є автор. Казки, які мають своїх ав­торів, звуться літературними.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕИАЛУ

І.Аудіювання казки І. Прокопенко «Як берізка листя роздарувала» (с. 38-39 підручника).

— Чи подобається вам берізка? Чим саме?

2.Читання казки учнями мовчки, добір заголовків до кожної частини.

3.Читання казки вголос частинами.

4. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання казки.

Чи подобається авторові берізка?

Якою вона описана на початку казки?

Які образні слова для цього вжито?

Про що мріяв підберезник?

Як здійснила берізка його мрію?

Хто ще звертався з проханням до берізки?

Чому вона засумувала? Як її заспокоював вітер? (Відповідь на кожне запитання учні мають довести словами з тексту.)

Чи є у казці звуконаслідування?

Чиї звуки імітуються? Прочитайте речення зі звуконаслі­дуванням так, щоб усі почули шум вітру.

Прочитайте казку ще раз мовчки і знайдіть у ній слова, які називають осінні кольори. (Золотий, жовтий, зелений.)

Який із цих кольорів згадується частіше? (Золотий.) Чому?