Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

V. Підсумок уроку

Визначення команди-переможниці; оцінка діяльності учнів.

УРОК № 12

Тема. Осінь така мила... П. Г. Тичина «Осінь така мила», «А я у гай ходила»,«Вечір», «Слово».

Мета: активізувати знання учнів про красу і багатство осінньої природи, познайомити із зображенням осені у вірші П. Г. Тичини; ввести елементи монографїчного вивчення творчості поета; розвивати мовленнєві навички учнів (розповідь на основі власних спостережень); навчати визначати художні засоби зображення картин природи; виховувати любов до природи.

Обладнання: запис п'єси П. І. Чайковського «Осіння пісня», портрет П. Г. Тичини, осіннє листя, запис пісні на слова П. Г. Тичини «А я у гай ходила».

Хід уроку

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Дошка прикрашена осіннім листям. На ній — плакат із назвою теми уроку. Лунає мелодія П. І. Чайковського. Учитель на її фоні читає загадку А. О. Свашенко.

Роздяглись дерева, тужно вітер стогне,

Ронить сльози небо, журиться земля,

Засихають квіти, і травичка сохне,

У далекий вирій кличе журавля.

Тільки хліборобське серце усміхнеться:

— Все зібрали вчасно... Як пора ця зветься?

(Учні відгадують загадку.)

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему, назва якої записана на дошці. Прочитайте її хором.

III. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя.

Ось і настала найщедріша, найбагатша пора року. Давайте пригадаємо, які багатства розсипала осінь своєю доброю рукою по землі. (Відповіді дітей.)

2. Розглядання малюнка на с. 34 і бесіда за ним.

Якою уявив собі осінь художник?

Які дарунки осені намалював?

Як можна назвати осінь? (Щедра, багата, добра та ін,)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над віршем П. Г. Тичини «Осінь така мила...» (с. 34 підручника).

а) Вступне слово вчителя.

Письменники і поети по-різному змальовують осінь у своїх творах. В одних вона викликає сум, в інших — тихий смуток. А от П. Г. Тичина побачив осінь по-своєму. Послухайте, як саме.

б) Аудіювання вірша.

— Який настрій викликає вірш? (Діти звикли, що твори про осінь здебільшого сумні. Цей вірш, швидше за все,радісний.)

в) Читання вірша учнями мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.

г) Бесіда за змістом вірша.

Якою зобразив поет осінь? (Доброю і щедрою дівчиною.) Із яких рядків вірша це видно?

Як сказано про багатство осені? Зачитайте ці рядки.

Чи подобається осінь поетові? (Так. Він називає її милою, славною, вживає пестливі слова: жменька, грушка, фар­тушок.)

Які ще образні слова використав поет? (Осінь мила, мату­сі їсти несе.)

— Із якою метою використав поет ці слова? Щоб вам легше було відповісти на це запитання, пошукайте відповідь на с. 35 підручника.

д) Робота над виразним читанням вірша.

З'ясувати, з яким,настроєм слід читати вірш, тихо чи голосно, закінчити (легенько олівцем) розмітку вірша, і після цього декілька дітей читають виразно вірш уголос.

IV. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З ІНШИМИ ВІРШАМИ П.Г.ТИЧИНА

1. Розповідь учителя і показ портрета П. Г. Тичини.

Відомий український поет Павло Григорович Тичина був надзвичайно обдарованою людиною. Ще змалечку мав чудовий голосі і гарно співав, мав хист до малювання, брав участь у театральних дійствах, був диригентом хору, але найбільшу славу йому приніс його поетичний дар. П. Г. Тичина писав красиві, поетичні вірші, а для малят — ще й віршовані казки.

2.Аудіювання тексту В. Заславського «Музична поезія».

Про що ви довідалися?

Про що писав поет?

Які почуття висловлював у своїх віршах?

Що було красою для поета? (Якщо дітям важко після прослуховування відповісти на запитання, можна дати їм самостійно прочитати текст, у слабкішому класі текст ще раз може прочитати вчитель.)

3. Робота над віршем П. Г. Тичини «А я у гай ходила».

а) Слово вчителя.

Текст, який ви слухали, має назву «Музична поезія». А чому? Саме тому, що вірші поета сприймаються як пісня, значна частина їх покладена композиторами на музику. Послухайте одну з таких пісень. (Слухання пісні «А я у гай ходила».)

б) Самостійне читання учнями вірша «А я у гай ходила» і бесіда за його змістом.

Куди ходила дівчинка?

Що вона там побачила? Почула?

4. Робота над віршем П. Г. Тичини «Вечір» і бесіда за його змістом.

Яким уявив собі вечір поет? (Як живу особу.)

Чому вечір ходить тихо?

Яку роботу він виконав?

Які слова використав поет у переносному значенні? З якою метою?

5.Робота над віршем «Слово» проводиться за завданнями підручника (с, 36).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Яку тему почали вивчати?

Із якого вірша взяті слова «Осінь така мила»?

Хто його автор?

Які ще вірші написав П. Г. Тичина?

Який із них вам найбільше сподобався? Чому?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам'ять вірш П. Г. Тичини «Осінь така мила».

УРОК № 13

Тема. Осінь така мила... Олександр Олесь «Вишиває осінь!..», Євгенія Горєва «Ходить осінь в дібровоньці »

Мета: продовжити знайомити учнів із зображенням осені українськими поетами; зба­гачувати мовлення дітей образними словами і висловами; працювати над удосконаленням уміння читати виразно; виховувати бережливе ставлення до при­роди.

Обладнання: слайди, фотографії чи малюнки із зображенням осіннього пейзажу (осінь у лі­сі, у садку).