Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
читання 3 кл.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
521.93 Кб
Скачать

УРОК № 1

Тема. Усна народна творчість. «Народна мова».

Мета: ознайомити учнів із новим підручником; актуалізувати поняття «усна народна творчість»; удосконалювати навички читання; розвивати усне мовлення; вихо­вувати любов до народної творчості.

Обладнання: виставка збірок народних творів (різні видання народних казок, збірки прислів'їв і приказок, пісень, загадок та ін.).

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

  • Добрий день, діти! Ми знову зустрілися з вами на уроці укра­їнського читання. Сподіваюся, що за літо ви прочитали багато кни­жок не тільки російською, а й українською мовою. Розкажіть, що ви прочитали влітку. (Розповіді учнів за їхнім бажанням.)

2.Знайомство з новим підручником.

  • Сьогодні ми починаємо працювати з новим підручником, у якому ви зможете прочитати багато різноманітних і цікавих тво­рів. Візьміть до рук підручник. Прочитайте його назву. Чи здога­далися ви, що будете вивчати? Так, ви продовжуватимете вивчати українську мову, читати тексти, написані нею, навчатися нею роз­мовляти.

  • Прочитайте прізвища авторів підручника. Чи знайомі вони вам? (Ці автори написали підручник і для 2 класу.) Розгляньте об­кладинку. Які на ній малюнки? Персонажі яких українських на­родних казок на них зображені? Якщо ви не знаєте всіх персона­жів, не засмучуйтеся, ми обов'язково з ними познайомимося протягом року.

3. Робота з підручником.

— Розгорніть підручник на с. 3. Розгляньте малюнок. Розка­жіть, що ви на ньому бачите. (Розповіді учнів.) Прочитай­те запис угорі сторінки. Це назва розділу, який ми почи­наємо вивчати. Поясніть, як ви розумієте словосполучення «усна народна творчість». (Відповіді учнів.)

III. Повідомлення теми і завдань уроку

  • Сьогодні ми з вами будемо вивчати твори, які створив народ.

Усна народна творчість, або, як її ще називають, фольклор (від англійських слів фольк і лор - «народна мудрість, народні знання»), виникла дуже давно, ще тоді, коли люди не мали писем­ності. Коли саме виникли ці твори, хто їх склав,сьогодні вже не­можливо дослідити. Кожен народ має свої народні твори, і україн­ський народ також. Сьогодні ми вже згадували народні казки. А які ще народні твори ви знаєте?

Фольклор — це колективна усна народна творчість, у якій відо­бражені різні сторони життя народу.

Фольклор виник за багато століть до того, як люди навчилися читати і писати. Складені народом твори передавалися з вуст у вус­та. Так від покоління до покоління зберігалися фольклорні твори.

І лише у 18 столітті люди почали записувати їх, друкувати у ви­гляді книжок.

Народна творчість різноманітна: прислів'я, приказки, пісні, казки, потішки, забавлянки, лічилки, мирилки, заклички, скоро­мовки, легенди.

  • Щоб вам було легше дати відповідь на це запитання, давай­те розглянемо виставку книжок. (Учитель демонструє окремі книж­ки, учні розглядають обкладинки, розповідають, що на них нама­льовано, пригадують, що читали, тощо.) Можна дати дітям можливість послухати одну з українських народних пісень.

IV. Вивчення нового матеріалу

І.Аудіювання тексту «Народна мова».

— Про що ви дізналися з цього тексту?

2.Самостійне читання учнями тексту «Народна мова» (с. 4 підручника) мовчки.

3. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання тексту.

  • Які народні твори згадуються в тексті? Прочитайте їхні назви.

  • Які. з цих творів ви читали раніше?

  • Що сказано в тексті про українську мову? Прочитайте ці рядки.

  • Як слід розуміти вислів: «її (мови) краса переливається злотом-сріблом»? Чому саме із золотом і сріблом порівню­ється наша мова?

  • Від кого навчаються діти української мови? А від кого на­вчилися її ви?

  • Про що розповідається в народних творах? Як про це ска­зано в тексті? Прочитайте.