Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Укр . мова 1кл..docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
177.2 Кб
Скачать

Тема. Ознайомлення з підручником «Українська мова». Абетка. Звуки і букви. Голосні звуки. Спостереження за вимовлянням голосних звуків. Розташування слів за абеткою з орієнтацією на першу літеру. Спілкуймося красно. Українські формули мовленнєвого етикету вітання. (с.4-5)

Мета: повторити знання учнів про звуки і букви; вдосконалювати навички письма ви­вчених букв, слів, речень, списування з рукописного і друкованого шрифту; розви­вати мовлення учнів; виховувати естетичні почуття.

Хід уроку

I. Організаційний момент

IІ. Актуалізація опорних знань

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Мовні ігри (див. Додаток на с. 72)

3. Повторення правил сидіння за партою під час письма

4. Закріплення навичок письма вивчених букв

Повторення написання букв Шш, Гг, Пп, Тт.

5. Словникова робота

Джміль, дзиґа.

III. Робота за підручником «українська мова» (с. 4-5)

1. Ознайомлення з підручником «Українська мова»*

2. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ

— Напишіть каліграфічно:

бе абетка

3. Пропедевтика української мови

— Відгадайте загадку. Складіть звукову модель слова-відгадки.

• Коли хочеш ти читати, А коли мене не знаєш,

То мене повинен знати! То нічого не вгадаєш. {Алфавіт)

— Абетка, азбука, алфавіт — це букви, розташовані в усталеному по­рядку. В українській абетці 33 букви. Вони є великі та малі, друковані й рукописні. Букви мають свої назви. На письмі вони позначають голосні та при­голосні звуки. Голосних звуків шість: [а], [о], [у], [є], [и], [і]. їх позначають де­сять букв: а, о, у, є, и, і, я, ю, є, ї.

Спостерігайте за вимовою голосних звуків, при вимові яких струмінь по­вітря не зустрічає перепон.

4. Мовленнєва діяльність

1) Завдання 7.

— Пригадайте казку С. Козлова «Звуки й голоси». Створіть вечірній кон­церт для ведмедика, щоб він почув звуки природи.

— Чиї пісні чув їжачок?

2) Робота в парах.

— Пограйте у гру «Хто які звуки подає?».

Курка... Зозуля... Корова...

Качка... Бджола... Ворона...

3) Виконання письмових вправ.

Завдання 2

— Уставте букви. Утворіть слова. Спишіть їх.

ж_рж_н_ б_з_к п_вн_к

— Назва якої квітки має інше значення?

Завдання З

— Спишіть слова в алфавітному порядку. Чорнобривці, барвінок, конвалія, айстра, нарцис, троянда.

5. Списування з друкованого шрифту

1) Завдання 4.

— Спишіть текст, уставляючи пропущені букви.

2) Розвиток мовлення.

— Про яку квітку йдеться у тексті?

— Як ви гадаєте, чому ця квітка так називається? (Бо росте у лісі.)

— Про які ознаки цієї квітки розповідається? (Ніжна, смілива)

— Що сказано про листочки проліска? Якої вони форми? (Довгі, зелені)

— Чи можна рвати ці квіти? (Ні)

— Чому? (Вони прикрашають ліс.)

Усний опис квітки проліска за планом План

• Якого кольору квіти проліска?

• Вони великі чи маленькі? На що схожі ?

• Яке листя має пролісок? На що воно схоже?

• Чи пахнуть ці квіти?

• Чому треба бережливо ставитися до них?

6. Спілкуймося красно!

— Прочитайте пораду. Вставте пропущені слова. Прочитайте відновлений текст.

Фізкультхвилинка

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Диктант

Пролісок, ластівка, квіти, Тарас, квиток, вівторок, Світлана. Проліски схожі на маленькі дзвіночки. Бджілки дуже люблять ці духмяні квіточки.