Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти . Письмо.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
310.88 Кб
Скачать

6. Спілкуймося красно!

— Прочитайте пораду. Вставте пропущені слова. Прочитайте відновлений текст.

Квіти — ... (святковий) подарунок. Даруйте квіти ..., ..., ... (рідним, друзям, учителям). Даруючи квіти, не забудьте сказати такі слова: ...(вітаю) тебе (Вас) з..., ...(щиро, сердечно, від усього серця).

Фізкультхвилинка

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Диктант

Пролісок, ластівка, квіти, Тарас, квиток, вівторок, Світлана. Проліски схожі на маленькі дзвіночки. Бджілки дуже люблять ці духмяні квіточки.

V. Підсумок уроку

— Чого навчалися на уроці?

— Яке завдання здалося найцікавішим? найскладнішим?

Приголосні звуки. Спостереження за вимовлянням приголосних звуків. Розрізнення одно-, дво-, три-, чотирискладових слів. Спілкуймося красно. Засоби виразності мовлення. Дикція, Мета: повторити знання учнів про приголосні звуки; вдосконалювати навички пись­ма під диктування; списування з друкованого шрифту; розвивати зв'язне мовлення; розширювати словниковий запас; виховувати допитливість, спостережливість, лю­бов до української мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Мовні ігри

1) Гра «Заміни букву, щоб вийшло слово».

Зо — метал, яким паяють,

Його люди добре знають.

О нас зміни,

З ним ти речення склади. (Олово, слово)

2) Гра «Нові слова».

— Переставте букви, щоб отримати нове слово.

Наприклад: осел — село.

Лісок, гори, тіло, дошка, нора, лови, наголос, смола, сосна. ................

3. Повторення правил сидіння за партою під час письма

4. Закріплення навичок письма вивчених букв

Письмо великих букв С, Є, X, Ж, О, Ю, Ф, 3.

5. Словникова робота

Ім'я, їжак.

III. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ «УКРАЇНСЬКА МОВА» (с 6-7)

1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ

— Напишіть каліграфічно: Аз виразно

2. Пропедевтика української мови

Завдання 1

— Розшифруйте тему уроку: прочитайте кожну другу букву.

ПВРКИМГУОКЛІОНСКНЇІЗФВСУЛКАИ

— Спостерігайте за вимовою приголосних звуків. При їх творенні струмінь ...............

>вітря зустрічає перепони. Приголосні звуки складаються з шуму або з шуму

-ОЛОСОМ.

— Прочитайте букви, що позначають приголосні звуки.

>б Вв Гг ҐґДд Жж Зз Йй Кк Лл Мм Нн Пп Рр Сс Тт Фф Хх Цц Чч Шш Щщ

— Яка буква позначає два звуки?

— Яка буква позначає завжди м'який звук?

— Які букви позначають дзвінкі звуки? ................

— Які букви позначають глухі звуки?

Зо Виконання пмсьмових вправ

Завдання 2

— Прочитайте вірш. У виділеному слові вимовте приголосні звуки та на­звіть букви, що їх позначають.

Завдання 3. Завдання за вибором

1) Прочитайте слова. Випишіть односкладові слова

2) Випишіть слова з м'якими приголосними їм'], Із'], Іс'], [л']г Ір%

Завдання 4

— Спишіть текст, уставляючи слова з довідки.

Завдання 5

— Прочитайте назви звірів із «Казки про те, чому папуга не навчився розмовляти» Г. Малик. Утворіть і спишіть правильно слова, у яких чотири склади.

— Розгляньте малюнки. Який малюнок не намалював художник?

— Відділіть слова й запишіть речення. Підкресліть трискладові слова.

4* Спілкуймося красно!

— Прочитайте пораду.

— Що таке дикція?

Фізкультхвилинка .

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва діяльність

Гра (Здогадайся, що це»

Роботящі, золоті, невтомні, умілі, мамині... (руки).

Щедра, багата, хлібна, квітуча, барвиста, родюча... (земля).

Милозвучна, пісенна, мила, дзвінкоголоса, чудова, рідна... (мова).

Робота над прислів'ями

— Прочитайте прислів'я, поставивши слова у певному порядку, і запишіть його.

Роботящі, вернуть, гори, руки.

2. Диктант

Орел, степ, екран, клен, весна, вареник, метелик, лелека, колесо, великі, летів, Олена.

Лариса і Олена у степу. Тут квіти, трави. Олена сплела великі вінки. Ви­соко пролетів орел.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого навчалися на уроці?

— Що нового дізналися?

— Що розповісте батькам?

Приголосні звуки: м'які й тверді. Розрізнення парних твердих і м'яких приголосних звуків. Використання знака м'якшення (ь) та букв я, ю, є, і для позначення м'якості приголосних звуків. Спілкуймося красно. Засвоєння українських форм звертання до членів родини.

Мета: повторити знання учнів про м'які й тверді приголосні звуки; розвивати зв'язне мовлення учнів; розширювати словниковий запас; виховувати організованість, лю­бов до рідних.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Мовні ігри

1) Гра «Магазин».

У першому відділі магазину продаються речі, у назвах яких є м'які приго­лосні, у другому — тверді приголосні.

2) Гра «Слова-загадки».

Учитель пише на дошці першу букву, наприклад Л, і пропонує дітям від­гадати, яке слово він хоче написати. Діти називають різні слова, які почина­ються з Л. Учитель пише наступну букву — И. На дошці — склад ЛИ. Діти знову називають слова, які мають перший склад ЛИ. Далі вчитель пише букву П. Нарешті вчитель пише А. Діти читають і записують слово.'

3. Повторення правил сидіння за партою під час письма

4. Закріплення навичок письма вивчених букв

Письмо малих букв з прямою лінією, лінією із заокругленням угорі, вгорі та внизу: г, п, т, р, н, г.

5. Словникова робота

Виразно, влітку.

НІ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ «УКРАЇНСЬКА МОВА» (с. 8-9)

1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ

— Напишіть каліграфічно: лінійка й йк

2. Пропедевтика української мови

— Порівняйте вимову твердих і м'яких приголосних звуків.

[д]

М

[н]

[л]

[з]

м

[ц]

[ДЗ]

ІА']

ОТ

[л']

[з']

[С]

[ц']

[ДЗ']

— М'якість приголосних на письмі позначається знаком м'якшення (ь) та буквами я, ю, є. М'якими є приголосні перед буквою і.

3. Виконання письмових вправ

Завдання 7

— Прочитайте загадку. Слово-відгадку запишіть.

— Вимовте звуки, назвіть букви, які їх позначають у цьому слові.

4. Гра «Розсипанка»

— Складіть і запишіть слова з розсипанок складів. (Праця, полиця, худож­ниця, синиця, різниця, суниця, лисиця)

Завдання З

— Пригадайте оповідання М. Богуславського «Бабуся вихідна».

— Прочитайте текст. Вимовте м'які звуки в підкреслених словах. Спишіть перше й останнє речення.

5. Мовленнєва діяльність

1) Завданням

— Пригадайте вірш Г. Бойка «Сама бачила». Доповніть діалог бабусі й онуків за змістом вірша. Прочитайте за ролями.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова бабуся.

2) Робота за малюнком.

Учитель вивішує на дошці сюжетні малюнки «Сім'я». З'ясовує з дітьми, скільки осіб у родині. Діти розповідають, хто чим займається на малюнку. Складають речення і записують їх у зошит.

6. Спілкуймося красно!

— Прочитайте пораду.

— Які слова слід уживати, спілкуючись із рідними? (Матусю, мамусю, мамуню, матінко; татку, татусю, таточку, батьку; бабуню, бабусенько, бабцю; дідуню, дідусю, дідусеньку, діду)

— Складіть речення з цими словами.

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Диктант

У лісі гарний кущ. Червоні ягоди лікувальні. Це шипшина.

2. Списування з друкованого шрифту [с. 8, завдання 1)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого навчалися на уроці?

— Які букви позначають м'якість попередніх приголосних?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 84

1) Гра «Хто уважний?».

Учитель на набірному полотні викладає слово. Діти уважно його читають, називають букви. Потім заплющують очі, а вчитель змінює слово. Діти роз­плющують очі, читають слово і кажуть, що змінилося в слові.

Наприклад: тік — кіт, сир — рис, пилка — липка.

2) Гра «Телеграфісти».

Учитель промовляє окремі звуки, а діти складають із них слова, [л', і, т, о]; [з, о, ш, и, і]; , [п', і, в, н, и, к].

Урок 87. ДЗВІНКІ Й ГЛУХІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ

Мета: повторити знання учнів про дзвінкі й глухі приголосні звуки; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати, уточнювати словник; удосконалювати навички спису­вання з рукописного та друкованого шрифту; виховувати старанність, охайність під час письма.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Мовні ігри

1) Гра «Який склад загубився ?».

Наприклад: дівчин--, хлоп—, ді—, де- -во, со—ка.

2) Гра «Плутанка».

— Складіть правильно слова і запишіть їх. (Наприклад: ронаво — ворона)

Лібка еосл єазць

Овкв авод рооска

3. Повторення правил сидіння за партою під час письма

4. Закріплення навичок письма вивчених букв

Письмо малих букв, які мають овал і допоміжні елементи: о, а, б, ю, ф.

5. Словникова робота

Ворота, годинник.

III. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ «УКРАЇНСЬКА МОВА» (с. 10-11)

1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ

— Напишіть каліграфічно: ві квітень

2. Пропедевтика української мови

— Порівняйте вимову парних звуків. (У першому рядку записані букви, які позначають дзвінкі звуки, у другому — глухі.)

[б]

[д]

[Д']

[з]

[з']

[ж]

[ДЖ]

[Дз]

[ДЗ']

м

м

[п]

[г]

[т']

[с]

[С]

[ш]

м

[ц]

[ц']

[х]

[к]

[Ф]