Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання грамоти . Письмо.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
310.88 Кб
Скачать

3 Списування тексту з друкованого шрифту

4 Перевірка написаного

VI. Підсумок уроку

— Про що говорили на уроці?

— Чому необхідно доглядати за джерелами?

— Закінчить речення: «З джерела починається...».

Тема. Письмо слів із буквосполученням дз. Словникові диктанти. Списування з друкованого тексту. Формування аудіативних умінь за віршем Л.Вознюк.

Мета: вчити учнів правильно промовляти звук [дз], позначати його двома буквами, правиль­но поєднувати букви д і з між собою та з’єднувати з іншими буквами у словах, спису­вати речення, подані рукописним шрифтом; удосконалювати вміння звуко-буквеного зіставлення слів; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання: каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звукових моделей; предметні малюнки; картки для роботи в парі; зошити із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Любі хлопчики й дівчатка!

Щирою посмішкою всіх вас вітаю,

Доброго настрою я вам бажаю.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Гра «Знайди помилку»

На дошці — букви, у записах яких допущені помилки.

— Подивіться на дошку. Що ви помітили?

— Кожен з вас може себе уявити вчителем, вийти до дошки, знайти помилку, пояснити написання букви.

2 Відгадування загадки-добавлянки

Хто з вас, діти, нас не знає?

Ми у лісі проживаєм,

Дзвоном сонце зустрічаєм,

Маєм гарні сині очки,

Називаємось... (дзвіночки).

— Що це за дзвіночки?

— Розгляньте малюнки на дошці. Чи є серед зображених пред­метів ще дзвіночки?

— Складіть речення з цим словом.

Дівчатка складають речення про дзвіночки-квіти, хлопчики — про дзвіночок — сигнальний інструмент.

3 Звукове моделювання слова дзвіночки

— Який перший звук у цьому слові?

— Як цей звук позначається на письмі?

Фізкультхвилинка

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

— Як ви думаєте, що ми будемо писати сьогодні на уроці?

— Сьогодні ми будемо не тільки писати буквосполучення дз, а й навчимося поєднувати його з іншими буквами, будемо писати слова, робити звуковий аналіз слів, складати речення, ви дізнаєте­ся ще багато цікавого.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Робота за малюнками в зошиті

— Що зображено на першому малюнку?

— Назвіть третій звук у цьому слові. Проаналізуйте його.

— Утворіть словосполучення: ґудзик (який?)..., ..., ...

— Відгадайте загадку.

На городі молода

Пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

— Складіть речення зі словом-відгадкою.

— Скільки складів у слові кукурудза? Назвіть останній склад.

— Запишіть звукову модель цього слова.

— Доповніть речення:

«У слові кукурудза — ... букв, ... звуків».

2 .Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

3 .Пояснення написання буквосполучення Дз, дз

Звертається увага на безвідривне поєднання букв д («де») та з («зе»).

— Коли буквосполучення Дз буде писатися з великої літери? Наведіть приклад.

— Доберіть слова з цим буквосполученням.

4. Письмо слова дзвін

— Доберіть слова-родичі.

5. Письмо слова дзеркало

Фізкультпауза (пальчикова гімнастика)

Ми одну долоню розвертаєм,

Плескати легенько починаєм.

Ця долоня гарно аплодує,

А тепер хай інша попрацює.

— Складіть речення з цим словом.

6. Запис речень, поданих рукописним шрифтом: Дзвінко співав струмок. У Зіни кукурудза

— Поясніть уживання великої літери.

— До якого речення підходять ці графічні моделі? Обґрунтуйте свою відповідь.

VI. Підсумок уроку

— Яке буквосполучення ви писали на уроці?

— Які звуки воно позначає на письмі?

— Наведіть приклади слів із цим буквосполученням.

— Які речення утворюють текст?

Тема. Письмо слів з апострофом. Коментоване письмо. Списування з друкованого шрифту

Мета: закріплювати вміння учнів писати слова з апострофом, зіставляти кількість звуків і букв у таких словах; вчити учнів коментувати написане, аналізувати, робити висно­вки; продовжувати роботу над списуванням тексту; розвивати увагу, зв’язне мовлення; виховувати в дітей охайність, інтерес до навчання.

Обладнання: малюнок вази з квітами; робочі зошити в косу лінію; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Слухання вірша

Вчили кому, вчили крапку,

Й про тире вже знає всяк.

Ось про знак новий дізнались,

І без нього вже ніяк.

Буде м’яч і буде м’ята,

Буде дев’ять, буде п’ять,

Буде п’ятниця, хлоп’ята...

Тож про нього не забувайте,

Де потрібно ставте ви.

Лиш спочатку пригадайте

І його мені назвіть.

— Що ж це за такий цікавий знак?

2 Гра «Найуважніший»

— Назвіть слова з вірша, що вживаються з апострофом.

3 Гра «Мікрофон по колу»

Передаючи мікрофон, учні називають слова з апострофом.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні ви будете вчитися писати слова з апострофом, скла­дати і записувати речення, утворювати прислів’я, відгадувати за­гадки, списувати речення з друкованого шрифту. Щоб виконати всі ці завдання, вам потрібно бути спостережливими, уважними, активно мислити.