- •II. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •IV. Підсумок уроку
- •V. Домашнє завдання
- •I. Вправи для розвитку читацьких навичок
- •II. Актуалізація опорних знань учнів
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності
- •54 Тема: Cторінки історії о. Олесь «Наші предки – слов’яни» «Ярослав Мудрий»
- •I. Вправи для вдосконалення навичок читання
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •III. Робота над твором о. Олеся «Ярослав Мудрий»
- •IV. Підсумок уроку
- •V. Домашнє завдання
III. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності.
— Чи пам’ятаєте ви, які народи належать до слов’янських?
— Сьогодні ми будемо читати слов’янський міф «Гнів Перуна».
2. Читання тексту вчителем.
— Про які часи йдеться в міфі?
— Хто його дійові особи?
3. Словникова робота.
Волхви, гукри, Гук, Слава, одчайдушний.
— На с.10 підручника самостійно прочитайте пояснення цих слів.
— До слова одчайдушний доберіть синоніми.
4. Читання міфу учнями мовчки.
— Як з’явилися на світі ластівки?
5. Читання міфу «ланцюжком».
6. Відповіді на запитання за змістом.
— Чому Мисливцеві дозволяли полювати у Перуновій пущі?
— Кому не дозволялося там полювати?
— А кому заборонялося там з’являтися?
— Чи часто Мисливець полював у Перуновій пущі?
— Коли він користувався цим правом?
— Чому Мисливець заборонив жінці йти на полювання разом із ним?
— Чи послухалася його жінка?
— Що вона зробила?
— Як бог Перун покарав неслухняну жінку?
— Чому він перетворив на ластівку і Мисливця?
7. Фізкультхвилинка.
8. Вибіркове читання.
— Прочитайте, якого роду був Мисливець.
— Як Мисливець рятував від голоду людей свого селища?
— Коли Мисливець ходив на полювання у Перунову пущу?
— Доведіть рядками твору, що дружина Мисливця була його вірним другом.
— Прочитайте опис бою Мисливця і вепра.
— Прочитайте опис ластівок.
9. Складання плану і запис його в зошитах.
10. Стислий переказ тексту.
IV. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Які імена давніх слов’янських богів запам’ятали?
— Яке явище описує міф «Гнів Перуна»?
— Якими ви уявляєте Перуна, Мисливця і його дружину?
V. Домашнє завдання
Знайти і прочитати у додатковій літературі, як прадавні слов’яни пояснювали походження інших птахів. Навчитись виразно читати слов’янський міф «Гнів Перуна» і відповідати на запитання за його змістом.
52 ТЕМА: Міф Стародавньої Греції «Дедалі та Ікар» Підсумок теми.
Мета: збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження учнів, удосконалювати навички читання, розвивати зв’язне мовлення, виховувати зацікавленість до грецької міфології.
Обладнання: картки зі словами.
ХІД УРОКУ
І. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Читання складової таблиці.
2. Повторення вивчених скоромовок.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Виразне читання тексту міфу «Гнів Перуна» і відповіді на запитання за його змістом.
2. Стислий переказ тексту міфу.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності
— Над якою темою ми зараз працюємо?
— Що таке міф?
— З якої мови походить слово міф?
— А на сьогоднішньому уроці прочитаємо міф стародавньої Греції «Дедал та Ікар».
2. Словникова робота.
1) Пояснення значення слів: Афіни, Крит.
2) Читання слів «буксиром» з карток: різьбяр, зіштовхнув, критських, афінянинові, Ікарійським, зненацька, розпачливо, небіж, напризволяще.
3) Добирання синонімів до слова відчайдушний
3. Читання міфу вчителем.
— Назвіть головних героїв твору.
4. Читання міфу учнями мовчки.
— Знайдіть складові частини тексту.
5. Читання твору учнями «ланцюжком».
6. Фізкультхвилинка.
7. Вибіркове читання.
— Прочитайте зачин, кінцівку.
— Прочитайте міркування Дедала.
— Прочитайте повчання батька. Якими його словами передається засторога?
— Доведіть словами з тексту, що Дедал дуже любив свого сина.
8. Відповідь на питання за змістом.
— Ким був Дедал?
— У чому його звинуватили?
— Як він опинився на острові Крит?
— Чому він там почувався рабом?
— За яких обставин загинув Ікар?
— До якого острова долетів Дедал?
— Як люди зберегли пам’ять про Ікара?
9. Гра «Продовжте речення».
Минали роки...
Тепер увесь вільний час...
Ікар спершу слухняно...
Нещасний батько...
10. Робота з ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок. Зіставте його з текстом. Доберіть назву до малюнка.
— Який епізод міфу на ньому зображено?
11. Визначення головної думки твору.
ІV. Підсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Відповіді на запитання підручника (С. 14).
— Який розділ ми закінчили вивчати?
