- •II. Вивчення нового матеріалу
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •IV. Підсумок уроку
- •V. Домашнє завдання
- •I. Вправи для розвитку читацьких навичок
- •II. Актуалізація опорних знань учнів
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності
- •54 Тема: Cторінки історії о. Олесь «Наші предки – слов’яни» «Ярослав Мудрий»
- •I. Вправи для вдосконалення навичок читання
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •1. Мотивація навчальної діяльності.
- •III. Робота над твором о. Олеся «Ярослав Мудрий»
- •IV. Підсумок уроку
- •V. Домашнє завдання
49 ТЕМА: Ознайомлення з новим підручником. Міфи- дитинство людства Єгипетські міфи «Створення світу»
Мета: дати уявлення учням про міфи, причини їх появи; ознайомити з уривками з міфів; розвивати творчу уяву; виховувати повагу до історичної спадщини.
Обладнання: картки із словами для розчитування, ілюстрації із зображенням міфічних героїв.
ХІД УРОКУ
І. Вправи для підвищення швидкості читання
1. Гра «Складіть прислів’я».
Спершу про Вітчизну подбай,... ...ніж золото багатого. Нема в дерева коріння,... ...потім думу гадай. Ліпше честь бідного,... ...нема в нього й листя.
2. Читання слів-анаграм.
Дилеген, чітпри, кизка, ромовкиско, кибай, фимі. (Легенди, притчі, казки, скоромовки, байки, міфи)
— Який жанр твору для вас новий?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності.
— Прочитайте тему, записану на дошці: «Міфи народів світу. Сторінки з історії».
На уроках із вивчення матеріалу цього розділу ви дізнаєтесь багато цікавого: що таке міфи, як вони виникли, про що в них розповідається.
2. Розповідь вчителя.
— Розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу, називають міфом. У дуже давні часи, коли людині були незрозумілими природні явища, стихії, вона, відчуваючи своє безсилля перед ними, намагалася пояснити їх. Саме тоді людська фантазія й витворила ці фантастично-поетичні розповіді про надприродні сили, які нібито справді живуть і втручаються в життя людини.
Слово міф грецького походження, означає воно слово, переказ. Міфи відрізняються від казок тим, що казки завжди сприймалися як плід людської фантазії, а міфи вважалися ймовірними (нібито так насправді було).
Кожен народ світу має свої міфи. Дуже відомими є міфи стародавньоїГреції, які розповідають про пригоди та подвиги людей-героїв (дітей різних богів та богинь). Вони наділені надприродною силою, сміливістю і спритністю. Один із найпопулярніших міфічних героїв — Геракл. Він — син Зевса і цариці Алкени. Щоб стати безсмертним, Геракл мав здійснити дванадцять подвигів.
3. Читання дітьми міфу про шостий подвиг Геракла («ланцюжком»).
4. Бесіда за змістом.
— Яке завдання постало перед Гераклом?
— Що мав дістати за роботу Геракл?
— Чи дотримав свого слова цар Авгій?
5. Знайомство із книгою Сергія Плачинди «Міфи і легенди давньої України».
1) — Має давні міфи й український народ. Богом над Богами, Творцем Всесвіту давні слов’яни вважали Рода. Він дарував життя усьому живому — людям, звірам, птахам. Дощ — то наслання від нього для того, щоб задовольнити спрагу на землі. Доля людини — то теж дарунок Рода. Живе Род на небі, їздить на хмарах. Жіночі божества — Рожаниці — уособлювали в собі народження і мали таємний зв’язок із зірками. А душа людини — то іскра небесного вогню, зірка, яку Бог запалює при народженні дитини і гасить, коли людина помирає.
Роду і Рожаницям належало приносити жертву у вигляді хліба, сиру, меду...
2) Перегляд ілюстрацій із книги.
6. Зачитування уривків із міфів окремими дітьми.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Мотивація навчальної діяльності.
— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо єгипетський міф «Створення світу».
2. Словникова робота.
Лотос, хаос, пагорб.
3. Читання міфу вчителем.
— Кого єгиптяни вважали творцем світу?
4. Читання міфу учнями мовчки.
— Які власні назви зустрічаються в тексті?
5. Читання міфу «ланцюжком».
6. Самостійне складання питань за змістом тексту дітьми.
7. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Про що говориться в першій здогадці?
— Що нагадував Всесвіт, коли не було ні землі, ні неба?
— Прочитайте, хто такий Нун.
— Хто з’явився із глибин Нуна?
— Що судилося цим богам?
— Прочитайте, що говориться в тексті про Сонце.
— Про що йдеться в другій здогадці?
— Хто був схований у пелюстках лотоса?
— Прочитайте, що трапилося зі Всесвітом після появи дитини.
— Як утворився світ згідно з третім міфом?
— Який бог є творцем світу в єгипетських міфах?
— Чому саме бог-Сонце у всіх здогадках є творцем світу?
8. Фізкультхвилинка.
9. Гра «Продовжте далі».
Отой водяний хаос...
І першим з цих богів...
То був єдиний...
Від дитини...
Сонце — початок життя...
10. Робота з ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок. Зіставте його з текстом. Події з якого міфу зображено на малюнку?
11. Словесне малювання.
— Уявіть себе художниками. Яку ілюстрацію ви б намалювали до цього твору? Доберіть назву до малюнка.
12. Гра «Розвідники».
— Перегляньте текст і порахуйте в ньому власні іменники.
— Що вони означають?
13. Складання плану (робота в групах).
Кожна група зачитує свій план. Колективно визначають найвдаліші пункти плану, які записують у зошит.
14. Переказ тексту за планом.
IV. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці? — Що таке міф?
— Чим міф відрізняється від казки і притчі?
—
50 ТЕМА: Як у міфах зображеностворення людей. Китайський міф «Створення людей»
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із міфами; збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення; удосконалювати навички читання.
Обладнання: складові таблиці для розчитування, малюнок із зображенням ліани.
ХІД УРОКУ
I. Вправи для вдосконалення навичок читання
1. Робота над складовою таблицею.
2. Робота над скоромовкою.
Ніс сміхунчик сміху міх —
Сміх розсипався на сніг.
(Читання скоромовки в повільному, пришвидшеному та швидкому темпі, тихе й голосне читання.)
— Яка за настроєм ця скоромовка?
— Як би ви її назвали?
II. Актуалізація опорних знань
1. Детальний переказ тексту єгипетського міфу «Створення світу»за власним малюнком.
2. Вибіркове читання.
— Прочитайте виразно уривок, який найбільше вам сподобався. Поясніть, чим саме він сподобався.
3. Відповіді на самостійно складені запитання до тексту
. III. Вивчення нового матеріалу
