Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр-мова 1.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
66.35 Кб
Скачать

VII. Домашнє завдання

Вправа 16.

Тема. Культура мовлення. Редагування тексту

Мета: активізувати отримані знання з мовної культури; познайо- мити з основними характеристиками культурного мовлення; виро­бити уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно й колективно; виховувати культуру мовленнєвого спілкування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання (вправа 16)

Вислухати загадки, складені учнями.

— Назвіть кількість звуків і букв у виділених словах.

— Назвіть можливі варіанти переносу слів колосся, цвітіння.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Прочитайте прислів’я.

• Що маєш казати — наперед обміркуй.

• Не хочеш почути поганих і дурних слів — не кажи їх сам.

• Умієш говорити — умій слухати.

• Дав слово — виконай його.

— Чого навчають нас ці прислів’я?

— Як назвати це одним словом?

— А що таке культура мовлення?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні поговоримо про культуру мовлення, її характеристики, з’ясуємо, як досягти високої культури мовлення.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Усне виконання вправи 16

— Що ми розуміємо під культурою мовлення?

— Як досягти високої культури мовлення?— Доповніть схему.

Культура мовлення

?

?

?

?

(чистота)

(правильність)

(виразність)

(точність)

— Поясніть, що мається на увазі під точністю (чистотою, правиль- ністю, виразністю мовлення).

2. Вибіркове списування (за вправою 18)

Завдання 1 — усно, колективно.

Завдання 2, 3 — самостійно.

Перевірка — фронтально.

— Чого навчають нас ці приказки?

3. Гра-рефлексія «Чи вмію я?»

Виконання вправи 21.

— Яких помилок припускаєтесь ви у спілкуванні з іншими людьми?

— Як запобігти цим помилкам?

— Наведіть приклади правильного й неправильного спілкування.

— Яка різниця між культурою мовлення і культурою спілкування?

— Яке з цих понять ширше?

— Для чого потрібно використовувати у спілкуванні наведені у вправі слова?

— Складіть у парі діалог, дотримуючись правил культури спілку-вання.

4. Робота зі словниковим словом

— Зверніть увагу на виділене слово на С. 12. Коли його слід вжи­вати?

— А на що треба звернути увагу при написанні цього слова?

— Занесіть слово у свій словничок.

— Складіть і запишіть у зошит речення із цим словом.

— Порівняйте написане вами слово із зразком. Хто записав його безпомилково?

— Пропишіть рядок цього слова, звіряючись із зразком.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективна робота із вправою 20. Інсценізація діалогу

— Подумайте, як інтонаційно оформити слова лиса. Чому саме так?

— Чого навчає нас ця казка?

2. Практична робота у парах (за вправою 19)

Перевірка — опитування пари.

— Які правила культури мовлення були порушені? 3. Хвилинка чистопису

Добре слово — як музика.

— Що мається на увазі під «добрим словом»? (Як ввічливе, так і кра­сиве, правильне, виразне слово.)

— Які ознаки характеризують культурне мовлення?