Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр-мова 1.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
66.35 Кб
Скачать

V. Закріплення та систематизація знань

1. Діалог-дискусія (за вправою 40)

Одній групі учнів треба знайти аргументи на доказ того, що це текст- опис, а другій — спростувати цю точку зору.

2. Гра «Мислимо та уявляємо» (диференційоване завдання)

Вчитель пропонує дітям за вибором виконати завдання:

• вправа 41;

або:

• скласти портрет свого однокласника, не називаючи його імені.

Потім учні класу намагаються впізнати особу, портрет якої зачитано.

— Які слова допомагають вам скласти описи?

VI. Підсумок уроку

— З якими текстами ми сьогодні познайомились?

— Назвіть характерні ознаки цих видів текстів.

— Яка мета таких текстів?

2. Коментар до домашнього завдання

— Вдома ви спробуєте на основі тексту-опису намалювати портрет (вправа 40 (2)). А крім того, потренуєтесь у складанні діалогу (вправа 42 (1, 2)).

Тема. Текст-міркування

Мета: розширити уявлення дітей про типи текстів, виділити характерні ознаки тексту-міркування, його структурні особливості, вчити складати текст-міркування; розвивати уважність, вміння пра­цювати за зразком; виховувати бажання вчитися, виробляти свідоме й відповідальне ставлення до навчання.

Обладнання: тлумачні словники.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Індивідуальне опитування (за вправою 42)

Учні зачитують складені діалоги.

2. Фронтальне опитування

— Які типи текстів ви складали?

— А які тексти ще існують?

— Поясніть різницю між текстом-розповіддю і текстом-описом.

3. Робота зі словниковим словом

М_х_н_зм

— Як ви розумієте значення цього слова?

— Знайдіть його значення в тлумачному словнику.

— Запишіть транскрипцію цього слова.

— Знайдіть у слові орфограми, які можуть стати причиною по­милки. Прочитайте слово орфографічно. Внесіть у словничок.

— Доберіть спільнокореневе слово, що називає людину, яка стежить за роботою механізмів, лагодить їх. (Механік)

— Чи можна з огляду на написання слова механізм передбачити ор­фограми у слові механік?

— Внесіть слово до словничка.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Робота за таблицею «Типи текстів».

Гра «Знавці»»

?

?

?

Розповідаємо про якусь подію

Розповідаємо про зовнішній вигляд пред­мета або особи

Хочемо довести або спростувати якийсь факт

Що сталося?

Який?

Чому?

— Відновіть таблицю.

— Яку назву ви дали б таким текстам?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось із новим типом тексту, його струк­турними особливостями.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із вправою 41(1)

— Прочитайте текст із вправи 43.

— Яка мета цього тексту? Що хотів нам довести автор?

— Прочитайте правило на С. 23.

Усно колективно опрацювати завдання 41 (2).

— Тож з яким типом тексту ми ознайомилися?

— Яка мета таких текстів?

— Яка структура таких текстів?

2. Додаткове завдання

— Знайдіть і випишіть речення, в якому є словникове слово.

— Що ви можете розповісти про написання цього слова?