Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Урок 101 --202.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
908.15 Кб
Скачать

Урок 101 (читання)

Тема. Повторення вивчених букв, їх звукових значень. Читання тексту «У зоопарку». Урок-подорож

Мета: закріплювати знання про звукове значення букв, удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів, збагачувати словниковий запас учнів, виробляти

в дітей навички читання зв’язного тексту; розвивати уяву, навички виразного читання, увагу, мислення, фонематичний слух, пізнавальний інтерес, спостережливість; вихо­вувати любов до читання, шанобливе та бережливе ставлення до природи, тварин, бажання працювати.

Обладнання: предметні малюнки (лев, орел, мавпеня, крокодил, вовк), складова таблиця, схема для читання слів.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми уроку та мотивація

навчальної діяльності учнів

— Сьогодні урок у нас буде незвичайний — ми здійснимо мандрівку до зоопарку, дізнаємося, які звірі там проживають, та водно­час згадаємо всі букви, які ми вивчили.

III. Основна частина

— Сьогодні зранку я отримала листа від жителів зоопарку, у якому знаходяться завдання. Виконавши їх, ми отримаємо пере­пустки до зоопарку і познайомимося з його жителями. А от хто на­діслав мені ці завдання, ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.

1 Робота над загадками (супроводжується демонструванням предметних малюнків)

Пазуристий він, гривастий,

Як збирається напасти.

Рявкне — ох, і любий рев…

Відгадали? Так, це… (лев).

• На скелі він будує дім,

І не боїться жити в нім —

Два могутні крила

У господаря… (орла).

• Всіх він любить незрадливо.

Хто б до нього не ходив.

Здогадались? Це наш Гена,

Це наш Гена… (Крокодил).

На дереві грається,

Угору піднімається.

На хвостику гойдається.

І зветься це малятко

Веселе… (мавпенятко).

• Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами.

Весь, як є,— жорстока лють,

Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк

Грізний звір цей, звісно,…

(вовк).

2 Робота в зошитах (друкування слів-відгадок)

3 Бесіда

— З чого складаються слова? (Зі звуків)

— Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)

— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних зву­ків є перешкоди: зуби, губи, язик.)

— Наведіть приклади голосних та приголосних звуків.

4 Завдання від Мавпеняти (гра «Хто більше?»)

— Доберіть слова зі звуками [з], [з′].

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали,

Сили наші підупали.

Треба нам би відпочити —

Свої сили відновити.

Руки вгору, руки в боки,

І ще декілька підскоків.

Руки вгору, руки вниз —

До навчання знов берись.

5 Завдання від Орла (утворення та читання складів)

6 Завдання від Вовка (скласти і прочитати слова)

7 Завдання від Лева (творче завдання — кросворд)

1-ша команда

По горизонталі:

3. Тварина з довгим хоботом і коротким хвос­тиком. (Слон)

По вертикалі:

1. Пора року. (Весна)

2. Час, коли треба прокидатися. (Ранок)

2-га команда

По горизонталі:

1. Нагорода, подарунок. (Приз)

По вертикалі:

1. Професія людини, що випікає хліб. (Пекар)

2. Його відчуваєш носом. (Запах)

IV. Робота з Букварем (с. 72–73)

Робота над текстом «У зоопарку»

1 Читання тексту вчителем

— Кого зустріла Зіна в зоопарку?

2 Словникова робота

• Відвідали — побували.

• Кумедні — цікаві.

• Позирали — дивилися.

• Клекотати — видавати переривчастий звук (про деяких вели­ких птахів).

3 Напівголосне читання тексту учнями

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора

Трохи відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку

Всіх вас запросити.

Раз — підняли руки вгору,

Два — нагнулися додолу.

Руки в боки.

Повернулись, повернулись

І вправо, і вліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири!

Набираємося сили.

Повернись, повернись,

До сусіда посміхнись.

4 Вибіркове читання

5 Робота над виразністю

— Як потрібно читати останнє речення тексту? Чому?

V. Підсумок уроку

— З якою буквою ви ознайомилися?

— Які звуки вона може позначати на письмі?

— Чого навчилися?

— Що найбільше сподобалось?

Урок 102 (письмо)

Тема. Письмо вивчених букв, слів із вивченими літерами, речень за аналогією. Творчі вправи

Мета: збагачувати словниковий запас дітей, повторити правила написання слів з великою буквою; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення, записувати слова і речення під диктовку, складати речення за схемою; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, образне мислення та мовлення; виховувати в дітей охайність при письмі.

Обладнання: схеми для читання складів та слів, плакат «Правильно сиди під час письма», картки для роботи по варіантам, схеми до речень.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Бесіда

— Які бувають звуки? (Голосні і приголосні)

— Наведіть приклад голосних звуків.

— Наведіть приклад приголосних звуків.

— Чим позначаються звуки на письмі? (Буквами)

2 Утворення та читання складів

3 Утворення та читання слів

4 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розташовувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступ­нею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз

так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля­дання плаката.)

Розміщення зошита на парті

— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

5 Каліграфічна хвилинка

1) Запис під диктовку букв: а, у, м, в, н, р, і, т.

2) Запис буквосполучень: ам, во, ні, ум, ни, ав, ім.

Звертається увага на поєднання букв між собою.

3) Запис слів: Анна, Аліна, Ніна, мама, Інна.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про раніше вивчені букви, згадаємо, як вони пишуться, поєднуються між собою та ви­конаємо багато цікавих вправ.

IV. Робота над матеріалом уроку

1 Гра «Кому — що?» (робота на картках)

— У кожного з вас на парті є картки, на яких записані слова. Ви маєте поєднати стрілочками першу колонку слів з другою.

Варіант 1

Варіант 2

Бабусі

Борису

Зубру

Буслу

Сіно

Бабку

Жабу

Абетку

У тигра

У гуски

У корови

У лева

лапи

роги

кігті

грива

— Складіть з одним словосполученням речення і запишіть його.

2 «Яке слово зайве?»

Коса, косар, косити, квітка, косила.

— Яке з даних слів зайве? Чому?

3 Звуко-буквений розбір слова квітка (усно)

Фізкультхвилинка

Ми писали, ми трудились,

Наші рученьки втомились.

А щоб гарно написати,

Треба пальці розім’яти.

Руки кілька раз тріпнемо

І писати знов почнемо.

Відпочивши, дружно враз

Приступив до праці клас.

4 Робота на картках

Варіант 1

— Вставити потрібну букву.

Вар..а, мар..а, ко..ик, пло..ик, ро..ик, міс..ок, кві..и, пас..а, міс..о.

Варіант 2

— З’єднати слова з тими буквами і буквосполученнями, яких не вистачає у слові.

Зір..а

Роз..

Ва..а

Ваз..

ум

к

он

з

5 Скласти схеми до поданих речень

З дерев восени падав лист.

Тато та Петрик гуляли в парку.

Лиска хотіла викрасти півника.

V. Узагальнення та систематизація вивченого

1 Робота за варіантами за картками

Варіант 1

— Виписати слова з буквою «ес».

Іван, мама, сила, сіно, мило, слон, слова, вона, слива, мова.

Варіант 2

— Виписати слова з буквою «пе».

Липа, півник, млин, мавпа, сум, сапа, Панас, масив, пісок,вулик.

Варіант 3

— Виписати слова з буквою «ка».

Ліки, лісок, вода, санки, сніг, малина, сумка, синок, син, вуси, мама.

Варіант 4

— Виписати слова з буквою «де».

Весна, лід, ліс. Садівник, вода, дерево, пенал, тварина.

Фізкультхвилинка

Ми в стрункі стаєм рядки,

Розправляєм гілочки.

(Руки витягнути перед собою.)

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.

(Руки підняти вгору.)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь.

(Стиснути кулачки.)

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці.

(Нахили тулуба.)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад.

(Вправи для шиї.)

2 Робота з деформованим текстом

ниПівки Ватинлен ат синаВали ростивили нипівки. тиКві росвили ві­сикра. ниВо линеспри нипівки міма і вітато.

3 Добір речень до схем з тексту «Півники»

VI. Підсумок уроку

— Що сьогодні робили на уроці?

— Що вдалося зробити одразу?

— Під час виконання якого завдання виникли труднощі?

Урок 103 (читання)

Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних

Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою; вчити читати склади, слова з буквою ь (м’який знак); удосконалювати вміння учнів робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати їхню увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати охайність, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

Обладнання: зображення місяця, зірок, звукові моделі слів, предметні малюнки, картки з друко­ваним зображенням букви, зошит для друкування.

Хід уроку

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]