Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
НАВЧАННЯ ГРАМОТИ 1 --100.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
586.18 Кб
Скачать

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1 Гра «Зникла літера»

— Діти, дмухнув вітерець, і літера зникла зі слів. Спробуйте прочитати ці слова.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми вивчимо букву, яку необхідно писати у цих словах. Називається ця буква «де» і може позначати два зву­ки: твердий [д] і м’який [д′].

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Звуковий аналіз слів-відгадок

— Давайте перевіримо, чи справді це так. Складемо звукові мо­делі слів-відгадок.

Влітку одягається,

а на зиму одежі цурається. (Дерево)

• Тут всі ростуть, як кажуть,

Душа в душу:

Малина, абрикоси, виноград,

Горіхи, сливи, яблуні і груші...

А все це разом зветься просто... (сад).

• Відгадайте, діти, хто

Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

— Отже, буква д може позначати два звуки: твердий [д] і м’який [д′].

2 Гра «Впіймай звук» (Слід знайти слова, у яких зустрічається звук [д] або [д′].)

Добрий дятел жив на дубі,

Долотом дерева длубав —

Де жука, де короїда

Роздобуде до обіду

А деревам лиш вигода:

Короїдів їм не шкода.

3 Робота над чистомовкою

Ди-ди-ди — в осінні й зимні холоди

Ду-ду-ду — я зі школи йду,

Де-де-де — вдома тато жде.

Фізкультхвилинка

Кукурудза на городі

Дивувалась своїй вроді:

Милувалась дуже-дуже

Наче в дзеркало в калюжу.

Білі зуби, коса довгенька,

Та сукня гарна, зелененька.

V. Робота за Букварем

1 Добирання слів до звукових моделей. Їх аналіз (скільки у слові голосних, скільки приголосних, чи є у слові м’який приголосний)

2 Порівняння слів дим і дім

3 Читання стовпчиків слів

4 Вибіркове читання

— Прочитайте імена, що починаються буквою Д («де»).

— Знайдіть слово, усередині якого є буква д («де»).

— Прочитайте назви дерев.

— Знайдіть два слова, які відрізняються лише однією голосною буквою. (Дим і дім)

Фізкультхвилинка

Гном в гаю гуляв годину,

Назбирав грибів корзину.

Йшла Ганнуся в гастроном,

Їй шагав назустріч гном.

Ніс с грибами він корзину,

Дав Ганнусі половину.

VI. Робота з дитячою книжкою

1 Словникова робота

• Замурзані — забруднені чим-небудь.

• Галасують — голосно кричать

• Землемір — спеціаліст з межування землі.

• Чагарники — зарості кущових рослин.

• Сновигати — ходити без певної мети, без визначеного напрямку.

• Мацапура — неохайна або незграбна людина.

2 Читання тексту вчителем

— Діти, послухайте казку і скажіть, що це за країна Навпаки і чи сподобалось дітям у цій країні.

3 Робота над змістом тексту

— Хто допоміг дітям потрапити у країну Навпаки?

— Знайдіть у книжці малюнки, на яких:

• хлопчики радіють від перебування у країні Навпаки;

• діти потрапили у полон до царя Невмиваки.

— Як дітям вдалось втекти з полону?

— Хто допоміг дітям повернутись додому?

— Чого навчила дітей подорож у країну Навпаки?

VII. Підсумок уроку

— Що ми робили сьогодні на уроці?

— Яку букву вивчили?

— Які звуки вона позначає на письмі?

Урок 92 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви д («де»)

Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви д («де»), писати її в ряд­ках зошита, у складах та словах; розвивати в дітей логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі.

Обладнання: зразки друкованих і рукописних букв, картка для утворення складів, картки для вправ «Чарівні квадрати», «Ланцюжки» і «Піжмурки», фішки для складання звукових моде­лей слів, розрізна азбука.

Хід уроку