Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
жапсыру.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
135.26 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы мектепалды даярлық тобы

Күні:

Білім беру саласы: Шығармашылық

Бөлімдері: Жапсыру

Тақырыбы:. Дастырханды әзірлеу.

Сабақтың мақсаты: Қайшыны дұрыс ұстап, оны еркін пайдалана білуді, жіңішке және жалпақ жолақ қағаздарды кию дағдыларына жаттықтыру, геометриялық пішіндерден жолақ қағазға, дөңгелекке, шаршыға өрнектер құрап ретімен орналастырып жапсыруды үйрету.

Қажетті құралдар: түрлі түсті қағаз, желім, қайшы, дастарқан үлгісі.

Іс – әрекет кезеңдері.

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Балалардың

іс – әрекеті

Мотивациялық қозғаушы

Шаттық шеңбер құрайық

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Барша жанды құрметтеп,

Бас иеміз біз.

Балалар шаттық шеңберін жасайды

Ұйымдастыру

шылық- іздену

шілік

Сабақтың барысы: Тәрбиеші: —"Өрнек" (орнамент) - деген сөз латын тілінен аударғанда әшекейлеу деген ұғымды білдіреді. Ол бірнеше ою-өрнек элементтерінің ретімен орналасуынан құралады. Әрбір өрнектің өзіндік орналасқандықтары ақталады. Олар симметриялық және ырғақпен кезектесіп орналасады. Өрнектер кез келген көркем бұйымдарды әшекейлеу үшін қолданылады. Ою-өрнек заттарға әсемдік береді, оның пішіні мен сапасын да мәнерлі көрсетеді.

Тәрбиеші балалармен әңгімелескен соң оларға геометриялық фигураларды таратып береді де осы дастарқанды өрнектеуді өтінеді.

Сергіту сәті:

Бас бармағым-атам-үйдің данасы,

Балаң үйрек-әжем-ошақ анасы.

Ортан терек-әкем-отау панасы,

Шылдыр шүмек-шешем-шаңырақ ажары,

Титтей бөбек-мен бәрінің базаоы.

Балалардың өз бетінше жұмыстары.

Тәрбиеші балалардың қолдарындағы геометриялық фигуралар, яғни дастарқанды өрнектеуде өзінің орнын тауып, түр-түсі, пішіні, көлеміне сәйкес орналасуына бағыт береді. Мысалы: шаршы тәрізді пішінге төртбұрышты келетін өрнектер, дөңгелек пішінді заттарға дөңгелек өрнектер немесе киімдердің шеттеріне (жағасына, жеңіне) жолақ тәрізді өрнектермен әшекейлесе заттардың әдемі болатынын ескертеді.

Балалар жаңа сабақпен танысады

Өрнектердің түрлерімен танысып оларды тамашалайды

Сергіту сәтін жасайды

Балалардың өз бетінше жұмыстары

Жасаған жұмыстарын әңгімелеп береді

Рефлекстік -

үйлесімділік

Қорытынды:

Балалар жұмыстарын талдау.

Балалардан сұрау

Кімнің жұмысы сендерге өте қатты ұнаған және ол несімен сендерге ұнайды

Сабаққа жақсы қатысқан балаларды, жақсы жұмыс жасаған балаларды мадақтау

Күтілетін нәтиже:

Біледі:

Игереді:

Меңгереді: