Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Картотека занять з розв. мовл. сер. гр..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
429.57 Кб
Скачать

5. В права «Чия пісенька?»

Вихователь читає речення, в яких найчастіше повторюється

один і той самий звук. Діти мають відгадати, чия «пісенька»

сховалася.

[с] — Коса косить, бруса просить.

Сам собі сипав суп.

Сидять на сосні снігурі.

[ш] — Шапка у шафі шубу шукала.

Шматок сальця шукає миша.

Шило шубку Шурі шило.

Далі вихователь може запропонувати дітям згадати й назва-

ти слова, в яких чується одна з цих «пісень».

6. Г ра «Одягни ляльку».

На картоні зображено дві ляльки, до яких додаються набо-

ри паперового одягу. Вихователь повідомляє дітям, що ляльок

звати Саня і Шура. Для Сані треба дібрати одяг, у назві якого

є звук [с], для Шури — у назві якого є [ш].

Наприклад: сорочка, сарафан, светр, сукня; шорти, шкар-

петки, штани, шапка тощо.

7. Підсумок заняття.

— Що допомагає нам розмовляти?

— Які звуки ви сьогодні «співали»?

Вересень 4 тиждень

Тема. Розповідь за малюнком. Родина.

Мета: учити складати розповіді за малюнком, за запитання-

ми; вправляти у вживанні прикметників, учити склада-

ти прості речення, учити добирати антоніми, розвивати

артикуляційний апарат, виділяти інтонацією ставлення

до об’єкту; виховувати уважність, спостережливість.

Матеріали: демонстраційний: ілюстрація «У родинному колі»;

роздавальний: м’яч.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Пальчикова вправа.

Вихователь пропонує дітям зігнути пальці лівої руки в ку-

лачок, а потім по черзі розгинати їх, починаючи з великого

пальця, і повторювати слова:

Оцей пальчик — наш дідусь,

Оцей пальчик — баба,

Оцей пальчик — наш татусь,

Оцей пальчик — мама,

Оцей пальчик — хлопчик наш,

А звати його Тарас.

— Про кого цей вірш?

— Як можна назвати всіх цих людей: тато, мама, баба, дід,

Тарас? (Сім’я, родина.)

— Скільки всього людей у родині з віршика?

— А у вашій родині?

3. Складання розповіді за малюнком.

Вихователь вивішує на дошці малюнок із зображенням сім’ї

та пропонує дітям розглянути його.

— Кого ви бачите на малюнку? (Бабусю, дідуся, маму,

тата, сестричку, братика.)

— Як можна назвати всіх їх одним словом?

— Погляньте на дідуся та бабусю. Послухайте, які речення

можна про них скласти: «Бабуся в’яже шарф», «Дідусь читає

книжку».

—Розгляньте уважно маму. Що вона робить? (Мама готує

обід.)

— Чим займається тато? (Тато ремонтує іграшку.)

— Що робить братик? (Братик допомагає татові ремон-

тувати іграшку.)

— А сестричка? (Сестричка грається з кішкою.)

Далі дітям пропонується скласти розповідь про членів роди-

ни за малюнком. Цю роботу можна провести колективно: вихо-

ватель показує на одного з членів родини на малюнку, а дитина

розповідає, що він робить і т. ін. Після цього вихователь про-

понує дітям розповісти одразу про всю родину, в разі потреби

допомагає.

4. Фізкультхвилинка.

Раз і два, раз і два,

Кроком, кроком, дітвора!

(Діти крокують на місці.)

Ми йдемо всі по порядку,

Починаємо зарядку:

Руки вгору ось злетіли,

(Підіймають руки вгору.)

Ніби крила літака.

Вправовліво, вправовліво —

(Повертаються праворуч та ліворуч.)

В нас гімнастика така.

5. В права «Визнач, хто де».

Вихователь ще раз звертає увагу дітей на малюнок родини

і пропонує визначити розташування кожного члена родини від-

носно інших. Наприклад: тато сидить ліворуч від сина, мама

стоїть позаду батька і т. ін.

6. Г ра «Назви навпаки».

Діти стоять у колі. Вихователь кидає м’яч дитині та про-

мовляє початок фрази, наприклад: «Батько високий, а син…

(низький)». Дитина, спіймавши м’яча, називає протилежне сло-

во і повертає м’яч вихователеві.

Наприклад, бабуся старенька — мама… (молода), дідусь бі-

лявий — тато… (чорнявий) тощо.

7. Підсумок заняття.

— Про кого ми складали розповідь?

— Розкажіть про свою родину.

Жовтень 1 тиждень

Тема. Осінь. Складання речення.

Мета: розвивати артикуляційний апарат, вправляти у вимові

звуків [с], [з], [ш], розвивати мовне дихання; учити

розрізняти звуки на слух, збагачувати словник імен-

никами, прикметниками відповідно до теми; учити

складати речення із заданим словом, слухати вірш

і відповідати на запитання; виховувати спостережли-

вість.

Матеріали: демонстраційний: предметні малюнки (вуж, комар, на-

хилене дерево, жовтий листок, сонечко), ілюстрація

«Осінь»;

роздавальний: різнокольорові листочки.

Хід заняття