- •Розділ 1. Загальна характеристика господарства.
- •1.1. Основні відомості про господарство
- •1.2. Наявність земельних угідь і структура посівних площ
- •1.3. Аналіз забезпечення господарства технікою
- •2.1. Рекомендації науки і передового досвіду по механізації виробництва картоплі.
- •2.2. Проектна технологія виробництва картоплі.
- •2.3. Підбір і розрахунок мта для виконання основних операцій.
- •2.4. Технологічна наладка мта для виконання основних операцій.
- •2.5. Складання технологічної карти виробництва картоплі.
- •3. Розробка технології і організації виконання лущення.
- •3.1. Вихідні дані для розробки технології і організації виконання лущення.
- •3.3. Вибір і тяговий розрахунок мта.
- •3.4. Вибір і обґрунтування способу руху агрегату. Підготовка поля до роботи.
- •3.5. Розрахунок техніко-експлуатаційних показників агрегату.
- •3.6. Технологічна наладка агрегату.
- •3.7. Контроль якості виконання операції.
- •Розділ 4. Охорона праці і охорона природи.
- •4.1.Охорона праці.
- •4.1.1. Загальні положення.
- •4.2. Природоохоронні заходи при виробництві картоплі.
- •Розділ 5. Конструктивний
- •5.1. Необхідність впровадження пристрою у виробництво.
- •5.2. Будова і принцип роботи пристрою.
- •5.3. Розрахунок деталей пристрою на міцність.
- •Розділ 6. Економічний
- •6.1. Визначення прямих експлуатаційних витрат на виконання лущення та на одиницю площі.
2.3. Підбір і розрахунок мта для виконання основних операцій.
Для оранки ми вибрали агрегат в складі трактора Т-150К ( вага Gтр=76 кН ) і плуга ПЛН-5-35. Коефіцієнт опору коченню f = 0,1, нахил поля і=3%, величина буксування δ =14%, питомий опір агрегату Ко=35кН/м2.
Згідно агротехнічних вимог рух агрегату допускається в межах 8-12 км/год. Такому діапазону швидкостей відповідає 4 і 3 передачі ІІ діапазону трактора.
Vт4 =12,5 км/год, Vт3 =10,08 км/год,
Визначаємо швидкості на цих передачах з урахуванням буксування:
Vp=Vm* (1-δ/100), км/год; (2.1)
Vр4 = 12,5*(1-14/100) = 10,75 км/год
Vр3 = 10,08*(1-14/100) = 8,7км/год
Визначаємо тягове зусилля трактора з урахуванням конкретних умов
Р гак= Р гак- Gmp *(f+i), кН; (2.2)
де, Ртгак – тягове зусилля на гаку на відповідній передачі
(Ртгак 4= 25 кН, Ртгак 3= 33,25);
Gтр – маса трактора, кН;
f – коефіцієнт опору кочення ( 0,1);
і – величина підйому ( 0,03).
Отже,
Ргак4 =25-76 *(0,1+0,03)= 15,12 кН;
Ргак3 = 33,25- 76 *(0,1+0,03)= 23,37 кН.
1. Визначаємо максимальну ширину захвату агрегату на відповідних передачах за формулою:
Вмакс=Ргак/(Кv*а),м (2.3)
де К v – питомий опір грунту;
а- глибина оранки; а=0,25м.
Питомий опір грунту з поправкою на швидкість визначають за формулою:
К v = К о (1+0,005*(Vp2– Vо2)), кН/м2, (2.4)
де К о - питомий опір грунту при швидкості 5 км/год ;
К о = 35 кН/м2;
К о – швидкість 5км/год.
Отже:
К v4 = 35*(1+0,005*(10,752-52))= 50,8 кН/м2;
К v3 = 35*(1+0,005*(8,72-52))= 43,9 кН/м2.
Тоді:
Вмакс4= 15,12 /(50,8 *0,25)=1,19 м;
Вмакс3= 23,37/(43,9*0,25)=2,13 м.
Визначаємо кількість корпусів плуга в агрегаті:
nк=Вмакс/Вк, (2.5)
де Вк– ширина корпусу плуга Вк=0,35м.
nк4= 1,19 / 0,35 =3,4 (приймаємо 3 корпусів);
nк3= 2,13 / 0,35 =6,09 (приймаємо 5 корпусів).
Визначаємо тяговий опір агрегату:
Rагр=К v вка nк, кН (2.6)
Rагр4= 50,8*0,35*0,25*3 = 13,34 кН;
Rагр3= 43,9*0,35*0,25*5 = 19,21 кН.
2. Для оцінки раціонального комплектування агрегату необхідно визначити коефіцієнт використання тягового зусилля трактора
ήтз=Rагр/Р гак (2.7)
ήтз4= 13,34 /15,12= 0,88
ήтз3= 19,21/23,37 = 0,82.
Для обприскування ми вибрали агрегат в складі трактора МТЗ-80 ( вага Gтр=33,4 кН ) і обприскувача ОП-2000 ( вага Gм= 32,5кН ) коефіцієнт опору кочення f = 0,11, механічний коефіцієнт корисної дії ВВП ήВВП=0,95, величина буксування δ =5%, потужність на приведення в дію насоса обприскувача, Nп = 5 кВт.
Згідно агротехнічних вимог рух агрегату допускається в межах 7-12 км/год. Такому діапазону швидкостей відповідає IV і V передачам трактора МТЗ-80.
Vт4 =8,9 км/год, Vт5 =10,54 км/год,
Для допустимої агрошвидкості на цій операції беремо VI передачу,
з урахуванням буксування:
Vp=Vm*(1-δ/100),км/год; (2.8)
Vр4 = 8,9*(1-5/100) = 8,5 км/год
Vр5 = 10,54*(1-5/100) = 10,1 км/год
Визначаємо тягове зусилля трактора з урахуванням конкретних умов
Р гак= Р гак- Gmp *(f+i), кН; (2.9)
де, Ртгак – тягове зусилля на гаку на відповідній передачі (Ртгак 4= 14кН, Ртгак5= 11,5);
Gтр – маса трактора, кН;
f – коефіцієнт опору кочення ( 0,1);
і – величина підйому ( 0,04).
Отже,
Ргак4 = 14- 33,4 *(0,1+0,05)= 8,99кН;
Ргак5 =11,5-33,4 *(0,1+0,05)= 6,49кН;
2.1. Визначаємо тяговий опір агрегату:
Rагр=Rм+Rд; (2.10)
де: Rм – відповідно опір машини на перекочування, кН.
Rм=Gм*(f+i),кН; (2.11)
де: Gм – вага сільськогосподарської машини. Gм= 32,5 кН.
f – коефіцієнт опору перекочування ( f = 0,1 );
і – величина підйому ( і = 0,05 ).
Rм = 32,5*(0,1+0,05)= 4,875кН
Rд – додатковий опір, який чинять робочі органи, що приводиться в дію ВВП, визначаєм за формулою
Rд=3,6*Nпр*ήввп/(Vр*ήδ); (2.12)
де: Nпр – потужність для приведення в дію механізмів
машини, кВт (10,65кВт);
ήВВП – ККД трансмісії ВВП (ήВВП = 0,95 );
Vр – робоча швидкість агрегату, км/год;
ήδ – коефіцієнт буксування ήδ = ( 1- δ/100; ήδ = 0,95 );
Отже,
Rд4 =3,6 * 5 * 0,95/( 8,5*0,95)= 2,1 кН;
Rд5 =3,6 * 5 * 0,95/( 10,1*0,95)= 1,76 кН.
Тоді,
Rагр4=4,875+2,1=6,975 кН;
Rагр5=4,875+1,76=6,635кН.
2.2. Для оцінки раціонального комплектування агрегату необхідно визначити коефіцієнт використання тягового зусилля трактора
ήтз=Rагр/Ргак (2.13)
ήтз4= 6,975 /8,99= 0,78
ήтз5= 6,635/6,49= 1,02.
Розрахунки показують що скомплектований агрегат працюватиме лише на четвертій передачі.
