Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10 конспекти уроків світліт.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.9 Mб
Скачать

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

«Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу, точнісінько так, як потворність душі покладає на найчудовішу статуру і на найпрекрасніші члени тіла якийсь особливий відбиток, який викликає в нас незрозумілу відразу»,— писав німецький філософ Г. Лессінг (звернення до епіграфа уроку). І це твердження якнайточніше відображає суть головного героя роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея», його духовну деградацію. Над проблемою «прекрасне-потворне» ми й працюватимемо сьогодні на уроці.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Формування вмінь та навичок

1. Евристична бесіда

♦ Яким і ким був Доріан для Безіла до зустрічі з лордом Генрі?

♦ Зачитайте епізод про те, яким побачив Генрі портрет Доріана, прокоментуйте його.

♦ Яка мрія з’являється в юнака?

♦ Чим є мистецтво для головних персонажів твору?

♦ Чому портрет так вражає Доріана? Чому почуття радості в героя змінюється на страх?

♦ За що Доріан покохав актрису Сибілу Вейн і чому швидко розчарувався в ній?

♦ Коли й чому у Грея виникло бажання сховати портрет?

2. Творчо-практична робота

♦ Зобразіть графічно (або словесно) сходинки падіння (деградацію особистості) Доріана Грея, зробіть висновки.

  • Усвідомлення героєм своєї вроди, страх її втратити, а разом з цим — і любов людей, їх захоплення ним.

  • Розрив із Сибілою Вейн, яку він покохав як актрису з її театральними мовою, жестами, костюмами, пристрастями, а не як реальну людину, дівчину.

  • Захоплення книгою, що розбудила в ньому нездорові марення та мрії.

  • Пересичення, розпуста.

  • Убивство Безіла, доведення до самогубства Алана Кемпбела.

  • Відчуття постійного страху, манія переслідування після зустрічі з братом Сибіли.

  • Убивство власної совісті, душі.

Висновок. Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися. Краса і злочин — поняття несумісні.

• Визначте зміни, художні деталі, що відбулися в «портреті-душі» Доріана Грея після його вчинків та дій. (додаток)

3. Проблемне питання

♦ Хто, на вашу думку, винен у трагедії Доріана Грея? Що є «світлом», а що — «темрявою» у його долі?

4. Міні-диспут «Чи може Краса бути «моральною» або «аморальною»?»

Ф. Достоєвський говорив, що краса врятує світ. Герої О. Уайльда й сам автор у передмові так висловлюється про красу:

• «Краса є прояв Генія — та навіть вище за Генія»;

• «Краса — це одна з великих істин світу»;

• «Краса — поза всякими сумнівами, їй дано божественне право на верховенство»;

• «Краса, не така тлінна, як Думка»;

• «Для мене Краса є дивом із див».

V. Домашнє завдання

Уміти характеризувати образ Доріана Грея, розмірковувати про співвідношення й значення краси та моралі в житті людей.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

• Образ Доріана Грея примусив мене замислитися над.

Урок № ______ Дата проведення__________

Тема. Специфіка вирішення теми кохання у романі О. Уайльда «Портрет Доріана Грея». Символіка образів твору. (РМ) Дискусія «Чи можна вважати «Портрет Доріана Грея» «моральною» або «аморальною» книгою?»

Мета: допомогти учням розкрити специфіку зображення теми кохання в романі, символіку образів, її значення; розвивати мовлення, навички характеризування образів-персонажів та образів-символів; формувати вміння вести дискусію, обґрунтовувати свої думки; виховувати культуру спілкування, толерантність, естетичні смаки.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрація до нього.

Тип уроку: розвиток мовлення.

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]