Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10 конспекти уроків світліт.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.9 Mб
Скачать

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Знайомство з новим письменником, новою книгою — це завжди маленьке відкриття. Відкриття минулого, що невидимими нитками тягнеться до нас, у сьогодення, і має, безперечно, щось спільне, яке єднає нас у людство. Твори Золя непрості, часто із досить детальними описами, що втомлюють. Але ми не можемо не відзначити точність спостережень, витонченість побудови, промовистість деталей. Отже, для початку ознайомимося ближче із сюжетом твору Е. Золя і звіримо свої враження.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

1. Виступ учнів із повідомленнями про факти біографії та творчості Е. Золя, про які не згадувалося на попередньому уроці

2. Бесіда, під час якої учні мають пояснюють особливості натуралізму як літературного напряму.

3. Складання «сюжетного ланцюжка» І—Ш частин роману «Кар’єра Ругонів»

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Евристична бесіда. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

♦ Яке враження склалося у вас від твору, що запам’яталося най¬більше, вразило?

♦ Накресліть родовід сім’ї Ругон-Маккарів. (можна доповнювати на наступних уроках. Можна також позначити і спадковість — кому що від кого передалося.)

♦ Які висновки ви можете зробити щодо характеру П’єра Ругона та його оточення?

♦ Що можна сказати про Францію цього періоду?

♦ Чи помітна авторська позиція?

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

♦ Які риси натуралізму як літературного напряму ви помітили у творі? Чи дійсно твір за стилем, напрямом відрізняється від інших творів реалістичних напрямів, зокрема творів О. де Баль¬зака?

♦ Які провідні теми й мотиви ви визначили б у творі?

VII. Домашнє завдання

Прочитати другу третину твору «Кар’єра Ругонів», переказувати, виокремлювати ключові епізоди й коментувати їх.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

♦ На мою думку, роман до нашого часу…

♦ Мені запам’яталося…

Урок № ____ Дата проведення__________

Тема. Е. Золя «Кар’єра Ругонів». Шлях сім’ї Ругонів до багатства та влади. Сюжет

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості роману, його проблематику та сюжет; розвивати навички сприйняття великого епічного твору як єдиного цілого, визначення ключових епізодів та їх коментування, висловлювання власних думок, їх обґрунтування; виховувати кращі людські якості на засадах загальнолюдських цінностей.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Дев’ятнадцяте століття, Франція, орлеаністи, республіканці, президенти, монархи, збирачі податків. Як це стосується нас, сучасних людей? Кому, крім, скажімо, істориків, це цікаво? Вважаю, що цікаво, і не лише науковцям-історикам. Інститут сім’ї існує й досі. Автор постійно наголошує на тому, що багато рис характеру людини передається у спадок від предків. Виявляється, від нашого здоров’я, темпераменту, лінії поведінки, моральних принципів, дій залежатиме, якими будуть наші нащадки, що вони отримають у духовний, фізичний спадок. Це накладає величезну відповідальність на людей. Тому вчитаймося уважніше у твір Е. Золя та спробуймо осягнути його найважливіші ідеї- істини.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

  1. Складання «сюжетного ланцюжка» ІV—V частин роману Золя «Кар’єра Ругонів»

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

Евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

♦ Які нові думки, враження з’явилися у вас після прочитання цієї частини твору?

♦ Що скажете про розвиток сюжетної лінії Антуана Маккара? Чи трапляється в наш час, щоб дружина утримувала чоловіка?

♦ Як, на вашу думку, змінилася відтоді природа людини?

♦ Що постійно підкреслюється у взаєминах Сільвера і М’єтти?

♦ Чи через власні переконання загинула М’єтта, чому вона приєдналася до повстанців? Які символічно-містичні моменти ви помітили?

♦ Чому такі, як Антуан, підтримували республіканців, революціонерів?

♦ Які описи вам запам’яталися найбільше? Порівняйте батальні сцени у Л. Толстого та Е. Золя.

♦ Доповніть схему родоводу Ругон-Маккарів, розпочату на минулому уроці.

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

♦ Визначте проблеми часу й вічні, порушені в романі Золя «Кар’єра Ругонів».

VII. Домашнє завдання

Дочитати роман до кінця, знати його зміст, уміти переказувати та аналізувати.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

• Мені запам’яталося (мене вразило).

• Я замислився (-лася) над питанням.

• Вважаю, що характер людини залежить.

Урок № ___ Дата проведення__________

Тема. Е. Золя «Кар’єра Ругонів». Система образів у творі

Мета: допомогти усвідомити ідейно-художній зміст твору, розкрити систему образів твору; розвивати навички характеризування образів, визначення їх ролі у творі, висловлювання своїх думок з цього приводу; виховувати кращі людські якості.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]