Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10 конспекти уроків світліт.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.9 Mб
Скачать

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

У кожного народу є вірні сини, мужні захисники. Тому не дивно, що між такими вірними синами різних народів існує духовна спорідненість. Ідеться про М. Некрасова й Т.Шевченка. Хтось повинен був покласти на вівтар Вітчизни всі свої сили, талант, мужність. Сьогодні на уроці ми розглянемо зв’язки двох видатних людей — М. Некрасова й Т. Шевченка, а також те, що нового вніс у російську й світову поезію поетичний дар Некрасова.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

1. Виразне читання, аналізування та власне оцінювання з обґрунтуванням віршів М. Некрасова «О шостій вчора завернув...» та «Роздуми біля парадного під’їзду»

2. Наведення прикладів художніх засобів із поезії Некрасова і з’ясування їх ролі в художньому тексті

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Як ми вже згадували, Некрасов у своїй творчості завжди переймався долею жінок, добре пам’ятаючи життя своєї матері, спостерігаючи за трагедіями інших жінок. Якась випадкова зустріч на дорозі — і народився вірш «Трійка» (згадайте одразу трійку в Гоголя!).

2. Виразне читання поезії М. Некрасова «Трійка»

3. Словникова робота за питаннями учнів

4. Обмін враженнями від прочитаного

5. Евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру, проблемні питання

♦ Що нагадує загальним звучанням вірш (особливо початок)?

♦ У якому дусі змальовано дівчину?

♦ Які умовні частини можна визначити в поезії?

♦ Чи йдеться у вірші про тяжкі суспільні умови, суспільний деспотизм?

♦ До якого виду лірики належить цей вірш Некрасова? Обґрунтуйте своє твердження.

6. Прослуховування аудіозаписів (виразне читання, пісня)

♦ Який настрій викликає цей твір, чому?

7. Виразне читання вірша М. Некрасова «На смерть Шевченка»

8. Словникова робота за питаннями учнів

9. Обмін враженнями від прочитаного

10. Евристична бесіда

♦ Як зрозуміти перші чотири рядки вірша, особливо другий рядок?

♦ Які рядки твору можна вважати стислою поетичною біографією Шевченка?

♦ З яким висловом автора можна не погодитися, знаючи про Шевченка?

♦ Яким постає Шевченко у вірші Некрасова?

♦ Які риси характеру, якості Шевченка ви б додали ще, спираючись на свої знання з української літератури?

♦ Що, на вашу думку, зближує цих двох великих поетів?

♦ У чому полягає новаторський характер поезії М. Некрасова? (Поєднання поезії з прозою, наближення поетичної мови до розмовної інтонації)

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

  1. Поєднайте приклади художніх засобів, що зустріча¬ються у віршах Некрасова, з їх визначенням.

VIІ. Домашнє завдання

Індивідуальне: підготувати повідомлення про США II половини XIX століття.

Для всіх: вивчити напам’ять вірш «На смерть Шевченка».

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

• Мені здається, що вірші Некрасова цікаві з погляду.

• Мене вразило.

• Я вважаю, що в наш час.

Урок № _____ Дата проведення__________

Тема. В. Вітмен — американський поет-новатор. Життєвий і творчий шлях письменника. Зв’язок його поезії з романтичними традиціями та трансценденталізмом.

Мета: допомогти учням з’ясувати тенденції розвитку світової літератури в ІІ половині ХІХ століття; ознайомити з особистістю й новаторськими шуканнями Волта Вітмена; розвивати навички самостійної роботи з додатковою літературою, сприйняття інформації на слух, виокремлення головного, коментування художніх творів новаторської форми; виховувати естетичні почуття, прагнення до пізнання, розширення свого кругозору.

Оснащення: мапа Америки, краєвиди США II половини ХІХ століття, портрет поета, ілюстрації до біографії; збірка творів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]