Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Педагогика 500 в. ГЭК каз.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
638.46 Кб
Скачать

2.Қалыптасу

3.Тану

4.Білім

5.Үйрету

111. Педагогикалық үдерістің компоненттері:

1. Мақсат, мазмұн, форма, құрал, әдістер мен жолдар, шешім

2. Педагогтың тәжірибесі, оның білімі,жеке ықпалы

3. Тұлғаның жеке қасиеттерінің қалыптасуы

4. Өнімділік, технологиялық, экономикалық дәрежелері

5. Мотив, қажеттілік, ынта

112. Біртұтас педагогикалық үдерістің мәні:

1. Элементтердің біртұтастылығын,өзара байланыстылығын сипаттайтын оқу

тәрбиелік жүйе

2. Тәуелді және шартталған жүйе

3. Сырттан тапсырылған және сыртқы шарттарға толығымен тәуелді жүйе

4. Сыртқы шарттарға шалдықпаған өзін-өзі ұйымдастыру жүйесі

5. Басқарушы кадрларға тәуелді қысқа мерзімді жүйе

113. Біртұтас педагогикалық үдеріс-бұл:

1. Тұлғаның дамуына бағытталған мұғалімнің, оқушының, оқушылар ұжымының,

ата-аналардың өзара әрекеттестік жүйесі

2. Сабақтардың,сыныпта және мектептен тыс жұмыстардың бірлестігі

3. Білім беру және тәрбиелеу үдерісіндегі тәрбиеші мен тәрбиеленушінің өзара

белсенділігі

4. Педагогикалық ықпал мен тәрбиеленушінің жауап қайтару реакциясының

бірлестігі

5. Барлық әлеуметтік институттардың әрекеттестік жүйесі

114. Білім- бұл:

1.Тұлғаның қоғамдық тәжірибені меңгерудегі белсенділік іс-әрекетіндегі арнайы

ұйымдастырылған үдеріс

2. Тұлғаның білім, іскерлік, дағды, мәдениет құндылығы, дүниеге көзқарасы,

адамгершілік идеялары, шығармашылық іс-әрекет тәсілдері жүйесін меңгеру

негізінде «мен» бейнесінің жасампаз үдерісі

3. Ортаның,тұқымқуалаушылықтың және тәрбиенің тұлға дамуына тигізетін

ықпалының үдерісі және нәтижесі

4. Табиғат жайындағы ғылымдардың негізгі аймағындағы тұлғаның білім, іскерлік

және дағды жүйесін меңгеру үдерісі

5. Адамның кәсіби білім, сапа, тәжірибені меңгеру үдерісі

115. Педагог және тәрбиеленуші арасындағы құндылық, бір-біріне сыйластық қатынас,

бірлестік және серіктестік өзара әрекеттестігі қандай позиция:

1. Субъект-объекттілікпен

2. Субъект-субъекттілікпен

3. Объект-субъекттілікпен

4. Объект- объекттілікпен

5. Объективтіліктің- субъекттілікпен

116. Оқыту-бұл:

1. Өмірге даярлау мақсатымен оқытушының оқушыға білім беруі

2. Оқушыны білім,іскерлік және дағдымен қаруландыру мақсатында өзіндік оқу

жұмыстарын ұйымдастыру

3. Оқушыға білім,іскерлік және дағды,өмірге даярлықты беруге бағытталған оқыту-

шының іс-әрекеттік үдерісі

4. Білім,іскерлік және дағды жүйесін меңгеруге бағытталған оқытушы мен оқушы-

ның іс-әрекетінің екіжақты үдерісі

5. Білім, іскерлік, дағдының меңгеру және алмасуы жүретін оқытушының оқушы-

лармен қарым-қатынасы

117. Педагогикалық үдерістің қай кезеңінде даму үдерісінің мақсаттылық,диагностика

шарттары,болжамдау және жобалау міндеттері шешіледі:

1. Негізгі

2. Даярлық

3. Қорытынды

4. Диагностикалық

5. Жобалау

118.Тәрбиелеу түсінігінің ең нақты деген анықтамасын таңдаңыз:

1. Тәрбиеленушілердің іс-әрекетін жүзеге асырушы мақсатқа бағытталған үдеріс

2. Қоғамда балаларды еңбек іс-әрекетіне даярлаудың жоспарлау үдерісі

3. Тәрбиешінің баланың тәрбиесі мен санасын дамыту мақсатына бағытталған

ықпалы

4. Қоғамдық тәжірибені меңгеру негізінде дамушы тұлғаның белсенді іс-әрекетін

ынталандыру және ұйымдастыруға бағытталған үдеріс

5. Қоғамдық тәжірибемен өсіп келе жатқан ұрпақты қаруландыру негізіндегі

педагог іс- әрекеті

119.Тәрбиелеу үдерісінің қозғаушы күші:

1. Тәрбиеленушілердің белсенділігі

2. Тәрбиешінің педагогикалық ықпалы

3. Диалектикалық қарама- қайшылық

4. Тұлғаның құндылық бағдары

5. Қоғамдық бағдар

120.Тәрбиелеу және оқыту үдерістерінің жалпы ерекшеліктері:

1.Жасау алдындағы үйрету

2.Бірдей әдістерді қолдану

3.Ғылыми білімдер негізіндегі бағдар

4.Нәтижелерді тез алу

5.Тәрбиеленушілерге бірдей ықпал ету

Тақырып 2.Педагогикалық үдерістің заңдылықтары мен принциптері

121. Тәрбие заңдылығы:

1. Тәрбие үдерісінің шарттары мен мүмкіндіктері

2. Тұрақты қасиеттерге ие тәрбиелеу үдерісіндегі объективті іс-әрекететтің

адекватты бейнеленуі

3. Әр түрлі жағдаяттарда әрекеттің бірізділігін талап ететін жалпы басқару жағдайы

4. Нақты тәрбие үдерісінің ұйымдастыру нұсқалары

5. Әр түрлі,қайталанатын әрекеттер көмегімен оқушылардың іс-әрекеттерін басқару

122. Педагогикалық үдерістің заңдылықтары - бұл маңызды, жалпы қоғамдық ұқсас

шарттардағы қайталанушы, нелер арасындағы объективті байланыс:

1. Мектеп оқушыларының

2. Мектеп педагогтарының

3. Үдеріс субъектілірінің

4. Үдеріс шарттары мен компоненттерімен

5. Оқушылар мен педагогтардың

123.Педагогикалық үдерістің ішкі байланыстарын бейнелейтін заңдылықтар:

1. Қоғамдық қажеттіліктермен шартталған педагогикалық үдеріс

2. Педагогикалық үдерістің мақсатқа бағыттылығы қоғамның мақсатын бейнелейді

3. Педагогикалық үдерістің нәтижелілігі қоғамдық мүмкіндіктерге байланысты

4. Оқушылардың белсенділігі мұғалімнің ұйымдасқан іс-әрекетінің нәтижесі

5. Педагогикалық үдерістің қызметтілігі қоғамның дамуына тәуелді

124.Педагогикалық үдерістің принциптері өз алдына:

1. Мұғалім іс-әрекетінің ұйымдастырылуына деген негізгі талаптар

2. Мектепте оқушыларды тәрбиелеудің негізгі ережелері

3. Жоспарлау жұмыстарының негізгі идеялары

4. Өзара әрекеттестіктерді жүзеге асырудағы негізгі нормалар

5. Қатынас қалыптастырудағы негізгі көзқарастар

125. Қай принцип психология мен педагогиканың жаңа жетістіктерін негізгі ала отырып,

педагогикалық үдерістің ұйымдастырылуын болжамдайды:

1. Жүйелілік