- •Арифметична і геометрична прогресії. 9 клас.
- •Хід уроку.
- •Самостійна робота з підручником.
- •Розв'язування вправ.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Перевірка домашнього завдання (усно). Математичний диктант.
- •Які є способи задания послідовностей?
- •Вивчення нового матеріалу.
- •Історична довідка.
- •Тренувальні вправи.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання,
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Перевірка домашнього завдання.
- •IV. Вивчення нового матеріалу.
- •Тренувальні вправи.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Актуалізація опорних знань.
- •IV.Робота в групах (гра “Брейн-ринг”).
- •Завдання.
- •Підсумок уроку.
- •Завдання додому.
- •Хід уроку.
- •III.Розв’язування вправ.
- •IV.Самостійна робота (тести).
- •Домашнє завданим:
- •Хід уроку.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Аналіз контрольної роботи.
- •Вивчення нового матеріалу.
- •Розв’язування вправ.
- •Цікавий момент.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Перевірка домашнього завдання
- •IV.Розв’язуваннявправ.
- •V.Підсумок уроку.
- •VI.Завдання додому.
- •Хід уроку.
- •II.Перевірка домашнього завдання.
- •Iiі. Розв'язування задач і вправ.
- •IV.Підсумок уроку. Оцінювання знань.
- •V.Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Актуалізація опорних знань.
- •Вивчення нового матеріалу.
- •Розв’язування вправ.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання.
- •§11.3, С. 235 - 237 №544(а, г), № 546 (а), № 548 (додатково). Повторити §§10-11.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Актуалізація опорних знань.
- •Мотивація вивченим матеріалу.
- •Розв’язування вправ.
- •Підсумок уроку.
- •Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •II. Оглашения теми і мети уроку.
- •IV. Підсумок уроку.
- •V. Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Домашнє завдання.
- •Хід уроку.
- •Організаційний момент.
- •Контрольна робота.
- •Хід уроку:
- •Організаційний момент.
- •Аналіз контрольної роботи.
- •IV. Підсумок уроку.
- •V. Домашнє завдання.
Розв’язування вправ.
Напишіть сім перших членів геометричної прогресії, у якої
а) = 1,q = 3; б) = 25, q = 1/2;
в) = - 5, q = 2; г) =1, q = -2.
, b2, b3, b4, ... - геометрична прогресія. Знайдіть b12, якщо:
а) = 1, b2 = 6; б) = 25, b2 = - 50;
в)
bз
=1,
b4=
0,5; г)
b4
= 4.
Напишіть формулу n - го члена геометричної прогресії:
а) 3, 9, 27,81,...; б) 1, ½, ¼, 1/8, ... .
Послідовність (хn) - геометрична прогресія. Знайдіть:
а) х7, якщо = 16, q = 1 /2;
б)
,
якщо
=
,q
= -
;
в) х6, якщо = 125, q =0,2.
Перше завдання учні розв’язують біля дошки, інші два самостійно (в парах).
Чому геометричну прогресію назвали так?
Замінивши
в формулі
додавання
на множення, а ділення
на
добування, одержимо формулу для
геометричної прогресії:
,
тобто
- середнє геометричне наступного і
попереднього членів.
Уперше на зв’язок між прогресіями вказав ще Архімед. А в друкованому вигляді ці думки були викладені лиш в 1544 році, коли вийшла книга німецького математика М. Штіфеля “Загальна арифметика”.
Штіфель склав таку таблицю:
-
-4
-3
-2
- 1
0
1
2
3
1/16
1
1/8
1/4
1/2
1
2
4
8
У першому її рядку - арифметична прогресія, у другому - геометрична (2n). Автор зробив висновок: якщо показники степенів утворюють арифметичну прогресію, то самі степені - геометричну.
Цікавий момент.
Складатимемо носову хустинку.
Яку послідовність будуть утворювати площі? Товщина? Кількість частіш?
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
§11.1, с. 225 - 229. №515, №519(а, б), № 521(6, г).
Даються кращим учням написати реферати (приклади історичних задач).
Урок
Тема: Сума п пертих членів геометричної прогресії.
Мета: вивести формулу Sn для геометричної прогресії; формувати навички знаходження суми членів її, розв’язувати задачі; удосконалювати навички обчислювальної техніки; розвивати логічне мислення.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання
Правильність виконання домашніх завдань перевірити усно. Якщо відповіді не співпали розглянути на дошці.
Математичній диктант.
Геометричною прогресією називається послідовність, ....
Стале для даної послідовності число називають ... і позначають буквою…..
Якими можуть бути перший член і знаменник геометричної прогресії? (
,
q
0).Записати формулу n - го члена геометричної прогресії?
Що треба знати, щоб задати геометричну прогресію?
Яку властивість мають члени геометричної прогресії?
Що спільного і відмінного є між прогресіями?
Виписати з даних послідовностей ті, які є геометричною прогресією. Записати q.
1,8,15,22,29,...;
½, 1,2,4,...;
7,7,7,...;
-4,12,-36,108,...;
8, 4, 2,1,-..;
8, 4, 0,-4,...;
6,2,2/3,2/9, ... .
Які з цих виписаних послідовностей є зростаючими, спадними?
Знайти
,
якщо
= 3, q
=
2;Знайти якщо b6 = 48, q = 2.
Завдання перевіряються самоперевіркою, виставляються оцінки. (За кожну правильну відповідь 1 бал.).
Ш. Вивчення нового матеріалу.
а) Мотивація вивчення матеріалу.
Історична задача.
Мешканець маленького містечка був відомий своєю скнарістю. Коли були в нього справи в повітовому місті, розташованому в 25 км від цього містечка, він звичайно шукав сусідів, які б підвезли його.
Одного разу скнара крутився на площі, шукаючи того, хто підвіз би його “за спасибі” додому. Але цього разу нікого не було і він був змушений шукати платного візника. Скнара обійшов їх усіх, торгуючись і порівнюючи ціни. Один просив 250 руб., другий - 200 руб., а третій - 150 руб. Усі ці ціни здавалися йому занадто високими. Нарешті він побачив візника з убогим візком і жалібноюшапкою.
Коли скнара запитав його, скільки він візьме за дорогу, той подивився на землю, почухав потилицю і відповів: “За 1 - й кілометр заплатите мені 1 к., за 2 - й. — 2 к., за 3 -й - 4 к., за 4 - й - 8 к., і так дані до кінця шляху”.
“От дурний, - подумав скнара, ледве стримуючи сміх, - лічить на копійки”. Поспіхом заліз у візок і гукнув: “Згодний! Поїхали!”.
Скільки грошей він повинен заплатити за дорогу? Що відомо в задачі? Чи знаємо ми формулу для обчислення суми членів геометричної прогресії?
б) Оголошення теми і мети уроку.
Вивести формулу
,
якщо q
1 на дошці вчителем.Вивести формулу
якщо
q
1 одним із учнів
на дошці.Якою з цих формул можна користуватись за даними задачі?
або 335544 руб. 31 к.
Цією формулою, якщо q = 1, користуватись не можна. У цьому випадку = п
b1.
