
8-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §18. ХІХ ғасырдағы Франция /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
1799 жылы соғыстың жеңілісі режим дағдарысына әкелгендігі, осындай кезеңде консервативті буржуазиялық қайраткерлер шеңберінде мемлекеттік төңкеріс жасау жоспары шығып, оған қолайлы адам Наполеон Бонапарт екендігін оқушыларға айта келіп, Бонапарт әскери диктатурасы орныға бастағанын анықтау.
Шығармашыл, белсенді тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі:аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілігі:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар».
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші консул Наполеон Бонапарттың енгізген өзгерістерін атаңдар.
«Наполеон кодекстерінің» маңыздылығын ашыңдар
Наполеон Бонапарт өзінің ішкі және сыртқы саясатын кімдердің мүддесіне орай жүргізді?
«Құрлықтық қоршаудың» мәні неде? Кімге қарсы жарияланды.
І Наполеонның атақ дәрежелерін атаңдар
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
Вена конгресіБурбондарды қалпына келтіру
1830 жылғы революция
Франциядағы шілде монархиясы (1830-1848)
1848 жылғы революция. Франциядағы екінші революцияПариж жұмысшыларының маусым көтерілісі
1848 жылғы 10 желтоқсандағы президент сайлауы
Франциядағы екінші империя
Франция-Герман соғысы
Париж коммунасы
Үшінші республика
Республикашылдар өкімет басында
ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы Франция
ІҮ. Сабақтың бекіту:
Қандай мемлекеттер Вена конгресінің шешімдерін қабылдауға қатысты?
Қасиетті одақ қандай мақсатпен құрылды?
Шілде монархиясы қай жылдары өмір сүрді?
Франция-Герман соғысына итермелеген себептерді көрсетіңдер
Францияда Үшінші республика қашан жарияланды?
Не себепті Үшінші республиканы «герцогтар республикасы» деп атады?
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§18.
8-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §19 Германия мен Италия. /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
Германияның әлеуметтік- экономикалық дамуына салыстырмалы түрде сипаттама беріп, 1848-1849 жылдардағы революцияның мақсаттарымен қорытындыларын ашып көрсету. Германия мен Италияның бірігу жолдарын және ерекшелігі мен ұқсастығын нақты деректермен түсіндіру.
Біріккен Германия мен Италияның мемлекеттік құрылысын қазіргі құрылысымен салыстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілігі:карта
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар».
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: /ХІХ ғасырдағы Франция/
Қандай мемлекеттер Вена конгресінің шешімдерін қабылдауға қатысты?
Қасиетті одақ қандай мақсатпен құрылды?
Франциядағы 1830 жылғы Шілде ревоюциясының себептерін, мәнін және қорытындысын атаңдар
Шілде монархиясы қай жылдары өмір сүрді?
Франция-Герман соғысына итермелеген себептерді көрсетіңдер
Францияда Үшінші республика қашан жарияланды?
Не себепті Үшінші республиканы «герцогтар республикасы» деп атады?
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
Германия мен Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Германия және Италиядағы 1848-1849 жылдардағы революциялар, олардың қорытындыларыИталияның бірігуіне дайындық және бірігудің аяқталуы.
Германияның бірігуі және Герман империясының құрылуы
Герман империясының және Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Германияның мемлекеттік құрылымы. Италияның саяси құрылымы
ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы Германия және Италияның экономикалық және саяси дамуы.


Ерекшелігі
ерекшелігі
Германия
Италия
Ортақ
белгілері
І топ Германияның бірігу жолы |
ІІ –топ Италияның бірігу жолы |
|
|
|
|
Германияның және Италияның мемлекеттік құрылымы
Германия |
Италия |
|
|
ІҮ. Сабақтың бекіту:
Герман империясы экономикасының жедел дамуының себебін атаңдар.
Кавур мен Гарибальди қызметіне салыстырмалы түрде баға беріңдер. Олар кімнің мүддесі үшін әрекет етті және қандай мақсаттарды көздеді?
Германиядағы және Италиядағы 1848-1849 жылдардағы революция өз мақсаттарын орындаған жоқ. Ол қандай мақсаттар еді?
Италияны және Германияны біріктіруде басты рөлді қайсы корольдіктер атқарды? Неліктен деп ойлайсыңдар?
Италия және Германияның бірігу тарихында мына адамдардың қызметіне баға беріңдер: Кавур, Бисмарк, ІІ Виктор Эммануил, Д.Гарибальди.
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§19.
Тексерілді 07.02.15
8-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §20. Ресей /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасырдың басындағы Ресейдің экономикалық дамуына сипаттама беріп, феодалдық басыбайлық жүйенің қоғамдық прогреске тосқауылб болғанын және капиталистік қатынастардың дами бастағанын ашып көрсету.
Өнеркәсіптің дамуы жөнінде деректер келтіріп, өнеркәсіп төңкерісінің ерекшелігі туралы түсінік беру. 1861 жылғы реформаның мазмұнын әңгімелеп, оның буржуазиялық сипатын ашу. Ресейдегі қалыптасқан революциялық ахуал меноның белгілеріне оқушылардың назарын аударып, 1905-1907 жылдардағы революция империялизм дәуіріндегі алғашқы халық революциясы болғандығын атап көрсету.
Белсенділігі жоғары, шығармашыл жеке тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі:аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілігі:ХІХ-ХХ ғғ. Ресейдің әлеуметтік экономикалық және саяси карталары, «Ресейдегі 1861 жылғы реформа».
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар».
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Герман империясы экономикасының жедел дамуының себебін атаңдар.
Кавур мен Гарибальди қызметіне салыстырмалы түрде баға беріңдер. Олар кімнің мүддесі үшін әрекет етті және қандай мақсаттарды көздеді?
Германиядағы және Италиядағы 1848-1849 жылдардағы революция өз мақсаттарын орындаған жоқ. Ол қандай мақсаттар еді?
Италияны және Германияны біріктіруде басты рөлді қайсы корольдіктер атқарды? Неліктен деп ойлайсыңдар?
Италия және Германияның бірігу тарихында мына адамдардың қызметіне баға беріңдер: Кавур, Бисмарк, ІІ Виктор Эммануил, Д.Гарибальди.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Ресейдің әлеуметтік-экономикалық дамуы.
1861 жылғы реформаның сипаты және негізгі принциптері
Халық еріктілері қозғалысы
Марксизмнің таралуы
Патша үкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі
1905-1907 жылдардағы революция
Маңызды оқиғалар:
1861 ж., 19 ақпан-басыбайлылық құқықты жою
ХІХ ғ., 60-ж.- Халықшылдар қозғалысы
1874 ж.- «Халыққа» деген үндеудің таралуы.
1875 ж.- «Жұмысшылардың Оңтүстік Ресей одағы» құрылды
1878 ж. – «Жұмысшылардың солтүстік одағы» құрылды
1883 ж. – «Халықты азат ету» тобы құрылды.
1861 жылғы реформа
Реформаның буржуазиялық сипаттары |
Реформадан кейін де сақталып қалған басыбайлылық сарқыншақтар |
Басты қағидалар:
Патша өкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі
1905-1907 жылдардағы революцияның мақсаты.
Революцияның ерекшеліктері
Революцияняң қозғаушы күші
Батыстағы ХІХ ғ. буржуазиялық революциядан айырмашылығы
Революцияны іске асырудың түрі-қарулы көтеріліс
Революцияняң жеңілу себептері
Революцияның маңызды жақтары
ІҮ. Сабақтың бекіту:
«Ия-жоқ»
70-жылдардағы революционерлерді неліктен халықшылдар деп атаған?
Ресейдегі революциядлық қозғалыстар ұқсастығын атаңдар
«Жұмысшылардың Оңтүстік Ресей одағы» қандай идеяны үгіттеді?
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§20.