Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
20022_Уроки укр.чит. 4 кл..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.05 Mб
Скачать

Урок українського читання

ТЕМА. Вдосконалення навичок виразного читання. Тарас Шевченко «Встала весна, чорну землю...», «Дивлюсь — аж світає...»

МЕТА: розширити знання учнів про національного поета-генія українського народу; викликати почуття симпатії до малого Тараса, до його природнього розуму, допитливості, хисту, співчуття до його нелегкого життя; зацікавити школярів прочитаним і почутим; розвинути усне мовлення, вміння коментувати, робити висновки; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.

ОБЛАДНАННЯ: портрет Т.Г.Шевченка, вишитий рушник, виставка творів поета, дитячі малюнки до поезій Т.Г. Шевченка, малюнки на весняну тематику, підручник.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Вітання. Налагодження контакту з класом. Ось дзвінок нам дав сигнал – Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо – Урок читання починаймо. Пригадаймо наш девіз: «Красиво читаємо, Чітко розмовляємо, Мову свою розвиваємо!»

ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання

1. Конкурс на кращого читця вірша Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий…»

2. Узагальнення знань про життя і творчість Т.Г. Шевченка

1.Бліц – турнір

  1. Назвати псевдонім Шевченка? (Кобзар)

  2. Коли народився Т.Г.Шевченко? (9 березня 1814р.)

  3. Де народився Т.Г.Шевченко? (У с. Моринці на Київщині)

  4. Як називається перша книжечка віршів поета? (Кобзар)

  5. Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України)

2. Гра «Шифрувальники»

Вінок-нок+р+ші=… (вірші)

Київ-їв-и+об+за+ря=… (Кобзаря)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

-Сьогодні ми будемо працювати за таким Маршрутним листом, до якого увійшли такі види діяльності:

1. Мандрівка у життя Т. Г. Шевченка.

1) Маршрутний лист.

- Майдан Творчості.

- Майдан Загадковий.

- Вулиця Поетична.

1) Біографія Т. Г. Шевченка.

2) Майдан Творчості .

(обговорення прочитаних творів)

3) Вулиця Поетична.

4) Вікторини, загадки, кросворд.

5) Т. Г. Шевченко буде вічно жити в наших серцях.

Вчитель.В селі Моринці Київської губернії в хаті кріпака Григорія Шевченка народилася дитинка. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, великий Кобзар, батько українського народу, цілої нації .

Тяжкою була доля сироти. Тому Тарас вважав найсвітлішими хвилинами ті, коли він міг, заховавшись десь у кущах, читати, малювати і молитися. Ще в дитинстві у Тараса зародилася любов до рідного краю, землі, природи.

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як Тарас Шевченко передав свою любов до природи у віршах «Встала земля, чорну землю…», «Дивлюсь, аж світає…». Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

Гра «Мікрофон» - визначення власної мети учнями

- Крім «Кобзаря», якого знає увесь світ, важливою сторінкою в житті поета було видання «Букваря южноруського». У книжці всього 24 сторінки, але кожна з них цікава. Це і алфавіт, і математичний матеріал, і молитви. Багато творів для дітей написав Тарас Шевченко.

- Скажіть, які ще таланти мав Тарас Шевченко?

Учень

Був це хлопець кмітливий,

Чесний і справедливий,

Любив дуже читати,

А ще більше – малювати.

А ще любив малий Тарас

Молитися у вільний час.

V.Фізкультхвилинка

Сонечко, ясніш світи,

Вище, хмаронько, лети!

Скинув ліс завісу сну.

Повернуло на весну.

Землю промінь зігріває.

Тане сніг, струмок співає,

І немов чудові діти,

Зір наш бавлять дивні квіти.

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Перегляд репродукцій картин Тараса Шевченка

Почаївська лавра зі сходу. 1846

- Яка картина вас найбільше вразила?

- Яка подія на ній зображена?

- Який настрій викликає ця картина? Чому?

2. Гра «Зайве слово»

Соловейко, жайворонок, зозуленька, защебетала.

Весна, вранці, ввечері, вдень.

Зоря, сонце, земля, веселка

3.Опрацювання вірша Т.Шевченка «Встала й весна, чорну землю…».

1) Виразне читання вірша вчителем.

- Які слова допомагають уявити весну як живу істоту? (Ряст-весняна зелень.)

- Що зробила весна із землею?

- Що роблять жайворонок і соловейко?

- Чому земля була ще сонна?

2) Словникова робота.

Ряст-багаторічна трав’яниста лікарська рослина, що цвіте рано на весні білими, жовтими,червонуватими або фіолетовими квітами.

3) Повторне читання вірша учнями. Аналіз твору. Вибіркове читання.

- Як весна змінила сонну землю? Прочитайте.

- Прочитайте, хто радо зустрічає землю, «убрану весною».

- Які малюнки ви б намалювали до вірша?

Р ідний гаю, здрастуй!

З проліском і рястом,

З першою кленовою

Краплею живою,

З першою розмовою

Цвіту із бджолою.

Рідний друже, здрастуй!

Вербно-зеленастий,

Вільховий, березневий,

Зустрічаймо весну!

Молода травичка

З променів прядеться,

З неї тобі витчеться

Зелене ряденце.

В. Кочевський

Кожна пора року має свої особливості, свою красу, але жодна з них не оспівана так весело, так ніжно, як весна.Весна – пора року, коли усе в природі пробуджується до життя. Яскравіше світить сонце, біжать струмки, на проталинах пробивається зелена травичка, з’являються перші квіти, прилітають з вирію птахи.

Подібно до того,як у природі, у нашій душі проростають квіти любові, добросердя, чуйності до людей і усього живого.Уся жива природа готується до зустрічі весни, до зустрічі весняного сонця.

- Що відбувається в душі людей?

А християни готуються до великого свята - Воскресіння Христове.

4)Словникова робота

Весна душі – очищення від зла наших думок і почуттів, сповнення їх доброзичливістю і радістю.

4. Робота над віршем Т. Шевченка «Дивлюсь, аж світає…»

1) Виразне читання вірша вчителем

- Заплющте очі і уявіть собі ті картини природи, які зобразив поет у вірші(Блакитне небо, яскраве сонечко,рясні сади, лани, степи та поля безмежні, рясні трави)