
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Поняття про світове господарство
- •2. Міжнародна економічна інтеграція та міжнародний географічний поділ праці
- •3. Форми міжнародного співробітництва
- •4. Географія та структура міжнародної торгівлі
- •5. Географія інших форм міжнародного співробітництва
- •6. Поняття про глобалізацію
- •IV. Узагальнення та систематизація знань
- •V. Домашнє завдання
Урок Світове господарство та міжнародний поділ праці з диска 1 03 2015
Мета: сформувати розуміння учнями суттєвих ознак понять «світове господарство», «міжнародний поділ праці», «глобалізація»; визначити основні форми міжнародного співробітництва; розвивати вміння самостійної роботи, продовжити розвиток навичок роботи з картами шкільного навчального атласу, стінними картами; виховувати національну самосвідомість.
Обладнання: підручник, шкільний навчальний атлас, контурні карти.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Опорні поняття: світове господарство, спеціалізація, міжнародний поділ праці, міжнародна економічна інтеграція, зовнішня (міжнародна) торгівля, вивезення капіталу (інвестиції), науково-технічне співробітництво, підготовка кадрів, міжнародний туризм, створення спільних підприємств, глобалізація.
Географічна номенклатура: найбільші країни-експортери — США, Німеччина, Японія, Китай, Франція, Велика Британія, Канада, Італія, Нідерланди, Бельгія; лідери з прибуття міжнародних туристів — Франція, США, Іспанія, Італія, Китай.
Очікувані результати: учні навчаться: визначати суттєві ознаки понять «світове господарство», «міжнародний поділ праці», «глобалізація»; називати основні форми міжнародного співробітництва.
I. Організаційний момент
Оголосити учням тему та основні етапи роботи на уроці, назвати опорні поняття, з якими вони працюватимуть, визначити мету і завдання роботи на уроці відповідно до його теми.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Слово вчителя»
Слово «господарство» вам добре знайоме. Ви часто чуєте словосполучення «домашнє господарство», «господарство країни», «світове господарство». Ці поняття об’єднує праця і взаємодія між її складовими, наприклад між людьми в домашньому господарстві, між окремими галузями господарства країни або окремими країнами у світовому господарстві. Саме світове господарство ми й будемо сьогодні вивчати. Його неможливо уявити без потоків товарів, капіталів і послуг, що збільшуються з кожним роком і переміщуються із країни в країну. Вони перетинають кордони на автомобілях, поїздах, літаках, суднах, і навіть за допомогою сучасних електронних засобів.
Прийом «Бліцопитування»
1) Які галузі господарства ви знаєте?
2) Чим вони відрізняються?
3) Що розуміють під терміном «спеціалізація»? Наведіть приклади продукції, на якій спеціалізується промисловість України.
4) Чи можна уявити собі сучасне господарство України без зв’язків з іншими країнами? Чому?
III. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нового матеріалу
1. Поняття про світове господарство
2. Міжнародна економічна інтеграція та міжнародний географічний поділ праці
3. Форми міжнародного співробітництва
4. Географія та структура міжнародної торгівлі
5. Географія інших форм міжнародного співробітництва
6. Поняття про глобалізацію
1. Поняття про світове господарство
Прийом «Слово вчителя»
Світовим господарством називають сукупність господарств усіх країн світу, пов’язаних міжнародними економічними відносинами. Головна роль у формуванні світового господарства належить людині. Люди давно обмінювалися товарами, але тільки 500 років тому до взаємного обміну були залучені всі найбільші регіони світу. Це відбулося в часи епохи Великих географічних відкриттів. У цей період європейці не тільки познайомилися з новими землями й народами, а й із товарами, які вони виробляли, рослинами, які вони вирощували. Це привело до пожвавлення світової торгівлі й утворення світового ринку.
Згодом реалізувати формування світового господарства допомогли створені людьми машини. Так, поява наприкінці XVIII — на початку ХІХ ст. парового двигуна й іншого промислового обладнання різко підвищило продуктивність праці й дозволило збільшити обсяги виробленої продукції. Ще більше зросли можливості виробництва з появою залізничного транспорту. Він скоротив час і відстані, дозволив перевозити великі обсяги вантажів, у тому числі між країнами. У результаті, наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. сформувалося світове господарство, яке розвивається і в наш час.
Прийом «Географічна лабораторія»
1) Схарактеризуйте чинники формування світового господарства в ХХ ст.
2) В останні два десятиліття відбувається становлення цілісної системи світового господарства. Як ви вважаєте, які чинники на це вплинули? Зверніть увагу на розпад світової соціалістичної системи та подолання багатьма країнами економічної відсталості.