
- •Хід уроку
- •1. Організаційний момент:
- •2. Актуалізація опорних знань.
- •3. Мотивація теми і мети заняття: повідомлення та запис теми уроку
- •4. Вивчення нового матеріалу
- •5. Закріплення знань, підведення підсумків заняття.
- •6. Домашнє завдання. §
- •1. Розвиток уявлень про будову речовини. Основні положення мкт. Тепловий рух.
- •1. Будь-які речовини мають дискретну (переривчасту) будову. Вони складаються з найдрібніших частинок молекул і атомів.
- •2. Молекули знаходяться в стані неперервного хаотичного (невпорядкованого) руху, що називається тепловим і у загальному випадку є сукупністю поступального, обертального і коливального рухів.
- •2. Доведення існування молекул.
- •3. Оцінка розмірів і кількості молекул в тілах.
- •4. Визначення маси молекули. Число Авогадро. Розв’язування задач.
- •Розв’язування задач.
Підготувала вчитель фізики ЗОШ № 3 Леськів Інна Петрівна
Тема уроку: Основні положення молекулярно-кінетичної
теорії будови речовини та її дослідні
обґрунтування. Маса та розміри атомів і
молекул. Кількість речовини.
Мета уроку: сформулювати основні положення молекулярно-кінетичної теорії, поняття броунівського руху, поняття моль, молярна маса, стала Авогадро та молекулярні сили; назвати фізичні методи, якими користуються в молекулярній фізиці; показати сутність фізичних явищ, керуючись основними положеннями молекулярно-кінетичної теорії; довести за допомогою дослідів реальне існування частинок речовини, їх постійний хаотичний рух всередині речовини; назвати приклади врахування і практичного використання дифузії та броунівського руху; навчити учнів знаходити масу і розмір молекул;
розвивати уміння застосовувати отримані знання в повсякденному житті; розвивати вольові якості: трудолюбство, відповідальність; розвивати інтерес до знань, предмету;
виховувати спостережливість, уважність, акуратність.
Типу уроку: засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв’язки: математика, хімія, біологія.
Хід уроку
1. Організаційний момент:
1.1. Перевірка присутності учнів на уроці.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку.
2. Актуалізація опорних знань.
З яких частинок складаються всі речовини?
Чи можна стверджувати, що молекула – найменша частинка даної речовини?
Що можна сказати про молекули однієї і тієї ж речовини і різних речовин?
Як розташовані молекули в речовині? Щільно чи з проміжками?
Який характер руху молекул в речовині?
Як залежить рух молекул від температури речовини?
Як сили діють між молекулами в речовині?
3. Мотивація теми і мети заняття: повідомлення та запис теми уроку
Досягненнями молекулярної фізики широко користуються інші науки - хімія, біологія та багато інших. Основні уявлення молекулярної фізики використовуються у таких спеціальних галузях науки, як фізика металів, полімерів і плазми, кристалофізика, фізико-хімічна механіка. Саме молекулярна фізика вказує шляхи на створення матеріалів із заданими властивостями.
Молекулярна фізика вивчає тепловий рух. Тепловий рух зумовлює внутрішні властивості тіл, і його вивчення дає змогу зрозуміти багато фізичних процесів, які відбуваються в тілах.
Мета МКТ – пояснення властивостей макроскопічних тіл і теплових процесів, що відбуваються в них, на основі уявлень про те, що всі тіла складаються з окремих частинок, які рухаються хаотично.
4. Вивчення нового матеріалу
Розвиток уявлень про будову речовини. Основні положення МКТ. Тепловий рух.
Доведення існування молекул.
Оцінка розмірів і кількості молекул в тілах.
Визначення маси молекули. Число Авогадро. Розв’язування задач.
5. Закріплення знань, підведення підсумків заняття.
1. Яка мета молекулярно-кінетичної теорії?
2. Сформулювати основні положення МКТ.
3. Назвіть явища та факти, які підтверджують, що:
а) молекули існують; б) молекули рухаються; в) між молекулами діють сили притягання і відштовхування; г)між молекулами є проміжки.
4. Поясніть виникнення сил пружності в твердих тілах під час розтягування і стискання?
6. Домашнє завдання. §
Творче завдання:
Підготувати повідомлення «Короткий історичний нарис про будову речовини».
Експериментальне завдання:
Провести один з дослідів.
На дно двох склянок з водою ( в одній склянці – холодна вода, в другій – гаряча) покласти по однаковому шматочку сухої фарби. Через кожні півгодини вимірювати рівень забарвленої води. Дати пояснення.
Візьміть два шматочка скла (можна - два однакових дзеркальця). Обмийте їх і висушіть. Притуліть щільно один до одного. Легко чи важко їх роз’єднати? Те саме проробіть с мокрим склом. Поясніть результати досліду.
1. Розвиток уявлень про будову речовини. Основні положення мкт. Тепловий рух.
Основою молекулярної фізики є молекулярно-кінетична теорія.
Перші уявлення про молекулярну будову речовини зародилися в глибоку давнину. Уже більше двох тисяч років тому давньогрецькі філософи передбачали що все в світі складається з дуже маленьких неподільних частинок – атомів. Грецький вчений Демокріт (460-370 рр. до н.е.) писав: «Все складається з атомів…. речі розрізняються атомами, з яких складаються, їх порядком і положенням». Хоча слід зауважити, що уявлення стародавніх атомістів про дискретну будову речовини були лише здогадкою.
В середні віки послідовники атомістичного вчення переслідувалися інквізицією і владою, бо було глибоко матеріалістичним. У Франції в 1026 році вищій суд заборонив спеціальним декретом розповсюдження атомістичного учення під страхом смертної втрати. Лише в XVII столітті І. Ньютон зробив спробу пояснити розширення газів на основі передбачення, що молекули намагаються заповнити простір.
В XVIIІ столітті прихильником і пропагандистом молекулярно-кінетичної теорії був М. Ломоносов. Основні положення цієї теорії, сформульовані Ломоносовим , не зазнали суттєвих змін і до нашого часу.
Мета молекулярно-кінетичної теорії - пояснення властивостей макроскопічних тіл і теплових процесів, які протікають в них, на основі уявлень про те, що всі тіла складаються з окремих частинок, які хаотично рухаються.
Основні положення МКТ речовини: