- •Тема 16: планування навчання іноземної мови в загальноосвітній школі.
- •1. Мета і роль планування в організації навчального процесу.
- •Г оловна мета планування
- •Принципи планування
- •2. Основні питання навчального процесу з іноземної мови.
- •3. Навчальна програма з іноземної мови, її призначення, зміст.
- •3.2. Загальноприйнята структура і зміст програм з іноземної мови для середньої школи.
- •3.3. Зміст та структура пояснювальної записки до програми навчання іноземних мов для середніх шкіл (за автором Биркун л.В. Кну)
- •4. Підручник – важлива основа для планування. Підручник – основний засіб навчання
- •4.1. Підручник, його зміст і структура
- •4.2. Вимоги до підручника, як основного засобу навчання іноземної мови (таблиці укладено на основі змісту статті і.Л. Бім і інші.) 1999, № с. 15-17
- •4.3. Принципи навчання, які повинні бути реалізовані в сучасному підручнику з ім.
- •4.4. Основні параметри оцінювання підручника (Запозичено із Reference Guide for the Teacher of English)
- •4.6. Навчально – методичний комплекс
- •4.7. Методичні посібники на допомогу вчителю іноземної мови.
- •5. Одиниці планування.
- •5.1. Основні завдання планування на довгий термін (план на рік і півріччя).
- •5.2. Етапи, необхідні для здійснення тематичного планування.
- •Вимоги до складання тематичного плану
- •Тематичний план уроку у … класі (Зразок)
- •5.3. Підготова конспекту уроку
- •5.3.1. Основні етапи підготовки поурочного конспекту уроку з іноземної мови
- •6. Конспект уроку у 5 класі (взірець)
- •1. Тема уроку: Моя сім’я
- •2. Мета уроку:
- •3. Методичне обладнання уроку (вид обладнання, його конкретне призначення)
- •5. Хід уроку
- •Умови успішного планування уроків з іноземної мови
- •6. Вміння вести навчально-методичну й організаційну документацію з педагогічної практики
- •Успішне планування уроку базується на розумінні і знанні комплексних вимог до організації уроку іноземної мови, в числі яких:
- •6.2. Врахування комплексного характеру умов вивчення іноземних мов взагалі і виокремлення цілей кожного уроку, зокрема.
- •6.3. Уміння чітко визначити і сформувати мету(задачі) уроку. Типові формулювання комунікативних цілей уроку Цілі для формування мовної компетенції:
- •Цілі для формування комунікативної компетенції:
- •Методичні вимоги до уроку іноземної мови з урахуванням специфіки самої навчальної дисципліни.
4.4. Основні параметри оцінювання підручника (Запозичено із Reference Guide for the Teacher of English)
Киів. - 2004. - С. 50-52.
№ |
Параметри |
1. |
Науковість змісту |
1.1 |
Дотримання у підручнику положень Державного стандарту загальної середньої освіти |
1.2 |
Відповідність змісту чинній навчальній програмі з іноземних мов |
1.3 |
Дотримання наступних підходів у створенні та організації навчального матеріалу підручника |
|
1.3.1 Комплементарність, тобто можливість додаткової підтримки підручника іншими засобами навчання |
|
1.3.2 Моделювання всіх елементів системи навчання іноземних мов у взаємозв’язку |
1.4 |
Відповідність викладу матеріалу дидактичним принципам наочності, посильності, міцності, свідомості, науковості, активності, виховуючого навчання, індивідуалізації, доступності, систематичності і послідовності, колективності, проблемності, розвиваючого навчання |
1.5 |
Відповідність навчального матеріалу віковим та психофізіологічним особливостям учнів |
1.6 |
Врахування інтересів, життєвого і лінгвістичного досвіду (у рідній а іноземній мові) учнів |
1.7 |
Автентичність мови, яка вивчається |
1.8 |
Врахування міжпредметних зв’язків |
1.9 |
Відображення у змісті підручника діалогу культур країн мови, що вивчається та України |
2 |
Структура змісту |
2.1 |
Послідовність структурування навчального матеріалу |
2.2 |
Повторюваність типів однакових структурних складових |
2.3 |
Наявність інтегруючих структурних складових |
2.4 |
Рівномірність поділу матеріалу між розділами підручника |
3. |
Доступність змісту |
3.1 |
Відповідність складності та обсягу матеріалу підручника можливостям його засвоєння учнями відповідної вікової групи на належному рівні і за встановлений час |
3.2 |
Зорієнтованість навчального матеріалу на учня |
3.3 |
Наочність, доступність і конкретність викладу матеріалу |
4. |
Навчально – методичний апарат |
4.1 |
Співвідношення кількості вправ до обсягу текстів та інформативного матеріалу |
4.2 |
Наявність засобів формування складових комунікативної компетенції |
|
4.2.1 Лінгвістичної (мовної ) компетенції: вправи та завдання, що забезпечують формування фонетичних, лексичних і стилістичних навичок та вмінь |
|
4.2.2 Мовленнєвої компетенції 4.2.3 соціокультурної компетенції 4.2.4 Загальнонавчальної компетенції |
4.3 |
Наявність у підручнику вправ на розвиток аналітичних вмінь (порівняння, вибірковий аналіз, розпізнавання та виділення головного, встановлення взаємозв’язків, групування, класифікація, узагальнення та систематизація тощо) |
4.4 |
Наявність прав, що уможливлюють роботу учнів у різних режимах: індивідуальному, парному і груповому |
4.5 |
Наявність засобів самоконтролю і самооцінки рівня компетенції (спосіб оцінювання передбачає ступінь адекватності мовленнєвих проявів ситуації або контексту) |
5. |
Придатність до самостійного користування |
5.1 |
Чіткість та доступність формулювання завдань у підручнику та їх відповідність віковим особливостям учнів |
5.2 |
Наявність у рукописі підручника завершальних структурних складників (підсумок, узагальнююча таблиця, інтегруюча ситуація тощо |
5.3 |
Достатність і доцільність апарату орієнтування (зміст, висновки, символи тощо) |
6. |
Засоби полегшення роботи з навчальною книгою |
6.1 |
Наявність передмови, змісту, назв структурних компонентів |
6.2 |
Наявність необхідного довідкового матеріалу (словник або алфавітний чи тематичний покажчики, коментарі, пояснення, підписи до ілюстрацій, пам’ятки тощо ) |
7. |
Пропоновані прийоми роботи |
7.1 |
Наявність зразків виконання певних прав і завдань |
7.2 |
Наявність текстів рекомендацій щодо методики роботи з текстом відповідно до мети читання |
4.5. Перелік підручників для учнів 11-го класу загальноосвітніх навчальних закладів (з ІМ-1 і ІМ-2)
станом на 2011-2012 н/р.
Підготовка підручників з іноземної мови, які мають відповідати сучасним вимогам до рівня володіння учнями іноземною мовою, є актуальною проблемою і знаходиться в центрі уваги вчених, методистів, вчителів, і координується на рівні державних інституцій.
1. «Англійська мова (10й рік навчання, рівень стандарту)» (авт. Карпюк О.Д.) видавництво «Астон».
2. «Англійська мова (10й рік навчання, академічний рівень)» (авт. Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В.) видавництво «Наш час».
3. «Англійська мова (10й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Несвіт А.М.) видавництво «Генеза».
4. «Німецька мова (10й рік навчання, рівень стандарту, академічний рівень)» (авт. Савчук І.Г.) видавництво «Світ».
5. «Німецька мова (10й рік навчання, рівень стандарту, академічний рівень)» (авт. Басай Н.П.) видавництво «Освіта».
6. «Німецька мова (10й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Кириленко Р.О., Орап В.І., Соколова Є.В.) видавництво «Генеза».
7. «Французька мова (10й рік навчання, рівень стандарту, академічний рівень)» (авт. Чумак Н.П.) видавництво «Перун».
8. «Французька мова (10й рік навчання, рівень стандарту, академічний рівень)» (авт. Клименко Ю.М.) видавництво «Генеза».
9. «Іспанська мова (10й рік навчання)» (авт. Редько В.Г., Береславська В.І.) видавництво «Генеза».
10. «Англійська мова (7й рік навчання, для ЗНЗ з вивченням двох іноземних мов, 7й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Козловська Т.П.) видавництво «Оберіг».
11. «Німецька мова (7й рік навчання, для ЗНЗ з вивченням двох іноземних мов, 7й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Сотникова С.І., Гоголєва Г.В.) видавництво «Ранок».
12. «Німецька мова (7й рік навчання, для ЗНЗ з вивченням двох іноземних мов, 7й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Сидоренко М.М., Палій О.А.) видавництво «Оберіг».
13. «Німецька мова (7й рік навчання, для ЗНЗ з вивченням двох іноземних мов, 7й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Горбач Л.В.) видавництво «Генеза».
14. «Французька мова (7й рік навчання, для ЗНЗ з вивченням двох іноземних мов, 7й рік навчання, профільний рівень)» (авт. Клименко Ю.М.) видавництво «Генеза».
15. «Іспанська мова (2й рік навчання)» (авт. Редько В.Г., Шмігельський І.С.) видавництво «Педагогічна думка».
