- •Тема 16: планування навчання іноземної мови в загальноосвітній школі.
- •1. Мета і роль планування в організації навчального процесу.
- •Г оловна мета планування
- •Принципи планування
- •2. Основні питання навчального процесу з іноземної мови.
- •3. Навчальна програма з іноземної мови, її призначення, зміст.
- •3.2. Загальноприйнята структура і зміст програм з іноземної мови для середньої школи.
- •3.3. Зміст та структура пояснювальної записки до програми навчання іноземних мов для середніх шкіл (за автором Биркун л.В. Кну)
- •4. Підручник – важлива основа для планування. Підручник – основний засіб навчання
- •4.1. Підручник, його зміст і структура
- •4.2. Вимоги до підручника, як основного засобу навчання іноземної мови (таблиці укладено на основі змісту статті і.Л. Бім і інші.) 1999, № с. 15-17
- •4.3. Принципи навчання, які повинні бути реалізовані в сучасному підручнику з ім.
- •4.4. Основні параметри оцінювання підручника (Запозичено із Reference Guide for the Teacher of English)
- •4.6. Навчально – методичний комплекс
- •4.7. Методичні посібники на допомогу вчителю іноземної мови.
- •5. Одиниці планування.
- •5.1. Основні завдання планування на довгий термін (план на рік і півріччя).
- •5.2. Етапи, необхідні для здійснення тематичного планування.
- •Вимоги до складання тематичного плану
- •Тематичний план уроку у … класі (Зразок)
- •5.3. Підготова конспекту уроку
- •5.3.1. Основні етапи підготовки поурочного конспекту уроку з іноземної мови
- •6. Конспект уроку у 5 класі (взірець)
- •1. Тема уроку: Моя сім’я
- •2. Мета уроку:
- •3. Методичне обладнання уроку (вид обладнання, його конкретне призначення)
- •5. Хід уроку
- •Умови успішного планування уроків з іноземної мови
- •6. Вміння вести навчально-методичну й організаційну документацію з педагогічної практики
- •Успішне планування уроку базується на розумінні і знанні комплексних вимог до організації уроку іноземної мови, в числі яких:
- •6.2. Врахування комплексного характеру умов вивчення іноземних мов взагалі і виокремлення цілей кожного уроку, зокрема.
- •6.3. Уміння чітко визначити і сформувати мету(задачі) уроку. Типові формулювання комунікативних цілей уроку Цілі для формування мовної компетенції:
- •Цілі для формування комунікативної компетенції:
- •Методичні вимоги до уроку іноземної мови з урахуванням специфіки самої навчальної дисципліни.
3.3. Зміст та структура пояснювальної записки до програми навчання іноземних мов для середніх шкіл (за автором Биркун л.В. Кну)
|
|
|
Інноваційний характер програми. Вперше створена для 10 років навчання і вивчення іноземних мов в середній загальноосвітній школі;
враховує останні досягнення в галузі проектування мовних програм та рекомендації Комітету з питань освіти Ради Європи;
забезпечує наступність початкової, основної та профільної шкіл завдяки спільній структурі змісту та методів навчання, а також оцінювання і вимог до навчального матеріалу;
підкреслює важливість одночасного розвитку грамотності та біглості усного і письмового мовлення зі значним акцентом на розвитку грамотності в початковій школі та біглості в основній і профільній школах;
спрямована на використання іноземної мови в міжкультурному спілкуванні, а також на потреби особистісно- соціального розвитку учнів та оволодіння знаннями, навичками і вміннями навчатися;
враховує і диференціює основні сфери використання іноземної мови:
1) міжособистісну: соціально-побутова і соціально культурна;
2) інформаційну: навчальна,професійна і наукова
3) художню: естетично-літературна і мистецька
будується на визначальній змістовій лінії сфер і тематичних ситуацій спілкування, а також на: основних чотирьох компонентах міжкультурної іншомовної комунікативної компетенції (МІКК):
1) лінгвосоціокультурний;
2) дискурсивний;
3) стратегічний;
4) лінгвістичний;
на чотирьох видах комунікативної діяльності: 1) аудіюванні;
2) говорінні;
3) читанні;
4) письмі;
надає визначне місце лінгвосоціокультурній компетенції як такій, до складу якої входять:
- особистісна: використовувати знання, навички та вміння, формувати і розвивати власні риси характеру, впевненість, відповідальність, евристичні здібності, естетичний емоційно-вольовий та моральний досвід критичного ставлення до себе та само оцінювання;
- соціальна: знання, навички та вміння користуватися системою цінностей суспільства, досвідом міжособистісного спілкування;
- загальноосвітня: знання, навички та вміння критично використовувати досвід вивчення рідної мови, інших предметів;
- соціокультурна: знання, навички та вміння критично орієнтуватися в основних відмінностях, особливостях, перевагах та досягненнях культур країн, мова яких вивчається як іноземна, та культур народів України;
- соціолінгвістична: знання, навички та вміння інтерпретувати та використовувати мовні та мовленнєві одиниці, тексти та ситуації з урахуванням лінгвокраїнознавчих реалій; розглядає дискурсну компетенцію як таку, до складу якої входить:
1) стильва компетенція:знання, навички та вміння інтерпретувати та використовувати тексти основих стилів спілкування;
2) референційна компетенція (знання, навички та вміння розуміти та використовувати тексти із специфічною, загальною і змішаною референцією;
3) організаційна компетенція:знання, навички та вміння розуміти та використовувати основні структурні типи повідомлень, які використовуються для здійснення комунікативних функцій і розподіляються за передбачуваними схемами;
констатує, що стратегічна компетенція забезпечує володіння механізмами продукування, сприйняття іншомовних висловлювань та повідомлень, успішними стратегіями іншомовного спілкування індивідуально оптимальними стилями вивчення іноземної мови, способами виконання навчальних дій, а також формує готовність і здатність учнів самостійно засвоювати знання, формувати навички та вміння в навчальному процесі, у позашкільний час та упродовж усього життя.
підкреслює, що лінгвістична компетенція забезпечує розуміння мови як системи та:
1) формування:слуховимовних.орфографічних,лексичних,граматичних стилістичних навичок;
2) формування: мовних навичок та мовленнєвих умінь у чотирьох видах комунікативної діяльності: аудіюванні,
говорінні, читанні та письмі;
Має практичний характер, оскільки містить систему оцінювання, зразки завдань і набори мікровмінь.
3 |
|
Програма передбачає три рівні навченості: 1) рівень початкової комунікативної компетенції (2-4 класи, початкова школа) співвідноситься в значній мірі з розробленим Радою Європи рівнем А1, тобто інтродуктивним рівнем (у плані усного мовлення, і може перевищувати його з точки зору писемного мовлення); 2) рівень просунутої комунікативної компетенції (5-9 класи, основна школа) перевищує рівень А2 європейського стандарту («Waystage»). Тобто «рівень виживання», але не досягає «граничного рівня» («Threshhold Level»); 3) рівень просунутої комунікативної компетенції (10-11 класи, старша школа) перевищує в значній мірі рівень В1, але не повністю досягає рівня В2 європейського стандарту, тобто «просунутого» або «незалежного» рівня. |
У зв’язку із зміною терміну навчання, у старшій профільній школі планується збільшення годин на вивчення іноземних мов. Вивчення іноземних мов у старшій школі (1011 клас) здійснюється за трьома (моделями) рівнями:
рівень стандарту – 3 години на тиждень;
академічний рівень –3 години на тиждень;
профільний рівень – 5 години на тиждень.
Навчальні програми не встановлюють порядок (послідовність) вивчення предметної тематики у рамках навчального року, а лише вказують на зміст, вивчення котрого є об’єктом тематичного контролю та оцінювання у рамках семестрового і підсумкового контролю.
Програми з іноземних мов мають наскрізний характер та представлені в єдиній системі, в діяльнісній термінології з чітко вираженою кореляцією між класами.
У зв’язку із прийняттям Закону України №2442VI від 06.07.2010 року «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчальновиховного процесу», а саме зі зміною терміну навчання з 12 років на 11, внесено зміни до навчальних програм. Зміни внесено лише до програм 11 року навчання для усіх типів навчальних закладів. Учні 2-10 класів продовжують навчання за чинними навчальними програмами.

.4.
Рівні навченості з іноземних мов.